Роздуми про Наска | Відгук про похід до Перу
Повернувшись із далеких мандрівок, я захворів і, млоючись від нічної безсоння, подумки повернувся до малюнків пустелі Наска. Хто і навіщо залишив їх? По-перше, це зробила людина, яка бачила всіх зображених тварин. Складність у створенні довгих прямих ліній також не варто перебільшувати: можна було знайти якісь орієнтири для «топографічної» прив’язки на місцевості та інструменти для збереження «прямолінійності». Не забуваймо, що ці люди проклали в Андах тисячі кілометрів паралельних доріг. Сумніви в їхній майстерності, коли вчені проводять практичні експерименти, швидко розвіюються: багато хто сумнівався в «рукотворності» кам’яної кладки їхніх споруд і фортець, мовляв, неможливо відокремити та обробити такі моноліти без металевих інструментів. Проте один експериментатор, вивчивши давнє каменоломне і залишені там інструменти та моноліти на різних стадіях обробки, відтворив процес виділення і обробки, та переконливо довів реальність «каменевої» технології.
Другим питанням є — навіщо? Звісно, це не зображення небесних сузір’їв і не знаки для приземлення позаземних кораблів. Так само ці знаки не могли служити для сільського господарства, як, скажімо, зрошувальні канали — пустеля є пустеля, вона була і залишилась непридатною для землеробства.
Як і в інших цивілізаціях, у інків були ідентифікаційні символи ієрархії в суспільстві. Вони супроводжували людей за життя і відправлялися з ними у загробний світ. Створити такі величезні малюнки, які можна розпізнати лише з висоти, могли дозволити собі лише наймогутніші з інків (паралель із фараонами та пірамідами Єгипту). Що підштовхнуло їх до такого «творчості»? Можливо, віра у загробне життя на небесах, як у більшості народів. А звідти і споглядати ці творіння зручніше. Розміщення малюнків у пустелі – це турбота про їх довговічність, – клімат постійний, дощів немає, населення теж відсутнє…
Ось так, а тепер я одягаю футболку з малюнком колібрі і також уявляю себе причетним до обраних 🙂
Самі ж трек Аусангате та його організація мене цілком задовольнили, і я не маю жодних зауважень до їх проведення. Особиста подяка Роману Бідичаку за проведення походу на високому рівні.
Євген Кнаус
27.05.2019, Ганновер
Відгук про політ над лініями Наска
Ось який незвичайний відгук ми отримали після походу за маршрутом Аусангате. Культура Перу, її дивовижна історія, сповнена загадок, її природа і колорит повністю захоплюють мандрівників. Можливо, справа в тому, що інки залишили нам більше запитань, ніж відповідей. Можливо, ми оцінюємо їх з надто сучасного кута зору… але без сумнівів, Перу — це країна, куди хочеться повертатися, і вона незабутня.