Вік
Холодна, але красива північна країна Ісландія – мов магніт для завзятого туриста. Природа радує погляд наявністю гір, вулканів, вулканічних полів, гейзерів і льодовиків. Навколо острова плещуть хвилі Атлантичного океану, омиваючи місцеві пляжі. Чорні, піщані, незвичайні, ці пляжі багатьма вважаються родзинкою країни. На сьогодні майже кожен житель нашої планети може похвалитися прибережним відпочинком, але не кожен може розповісти про відпочинок на чорних пісках Ісландії.
Селище Вік в Ісландії
Усе узбережжя острова складається з безлічі фіордів, де і розміщуються поселення, адже чим ближче до середини острова, тим крутіші гори і сильніші вітри. Не дарма кажуть, що серце Ісландії холодне, як лід). Якщо Вам випав щасливий квиток відвідати Ісландію, раджу відправитися в південну частину країни, а саме в село Вик, біля якого і знаходиться пляж Вік. Місцеві називають його Vík í Mýrdal, що перекладається як «бухта у болотистій долини». Це поселення має свою цікаву історію. Ще в 1883 році місцевим фермерам виділили гроші і дозволили самостійно замовляти товар з Великобританії і продавати його тут, на острові. І ось уже до 1903 року в бухті побудували магазин британських камзолів. За два роки біля магазину виросло село, яке налічувало 80 осіб і 30 будинків. На сьогодні порту тут немає, але через село проходить дорога Hringvegur – головна автострада Ісландії. Жителів стало побільше, близько 300 осіб. Попри свою мініатюрність, Вік радо приймає гостей, пропонуючи туристам два готелі. Є варіант для бюджетників – хостел і кемпінг (з басейном, до речі).
У 1991 році американський журнал «Island Magazine» визнав це місце одним з найкрасивіших на планеті, а в 2014 канал «Travel Channel» з ним погодився. Після цього вулканічний пляж Вік став головною здобиччю в професійному житті для багатьох кінематографістів і фотографів. Щорічно вони приїжджають сюди на пошуки кращого кадру в світі. Вік є відмінним місцем для страшилок та історій про потойбічний світ.
Наша активна частина походу по Ісландії через гори Ландманналагуар закінчується саме тут – на чорному пляжі Вік, де ми проведемо одну ніч перед тим, як поїхати в льодовикову лагуну.
Природа пляжу Вік
Природа тут дуже красива, навіть трохи незвична для нас. Сувора, з крижаними рвучкими вітрами, через постійні дощі волога і похмура – вона заворожує кожного, хто ступив ногою на землю острова. А поєднання білої піни на чорному піску настільки незвичне, що, здається, зводить з розуму. Ті, хто відвідав пляж Вік, захоплюються ще однією місцевою визначною пам’яткою – Рейнісдрангаром. Це – величезні базальтові колони, які йдуть прямо в море. У місцевому фольклорі побутує легенда, що ці валуни – не що інше як стародавні тролі, скам’янілі від сонячних променів. Тролі бігли до своїх човнів в пошуку укриття від сонячного світла, але не встигли і залишилися величезними валунами посеред моря. Насправді ці колони виточені морською водою з чорного базальту. Попри просте та логічне пояснення, коли бачиш ці величезні скелі, холодок по спині стікає кудись там до п’ят.
Сам острів, як і пляж Вік, має вулканічне походження, а чорний пісок – не що інше, як лава, що застигла після виверження вулкана. На п’ять кілометрів уздовж холодного моря тягнеться смуга дрібного, чистого піску дуже глибокого насиченого чорного кольору. Під час виверження лава з вулканів вливалася в океан, а потім остигала. Багато століть вода розбивала застиглу лаву на маленькі частинки, в яких немає ні антропогенного сміття, ні каменів. Смітити тут нікому, адже Попри південне розташування, на узбережжі дуже сиро, холодно, волого і безлюдно. Дощі падають всі 340 днів в році, а температура повітря в літню пору близько 10-15 градусів. Бувають, звичайно, дні, коли трошки тепліше, але це максимум 20 градусів. Вік є одним з найбільш вологих місць в Ісландії, але коли дощ припиняється і визирає сонечко, можна побачити багато-багато веселок. Так багато яскравих веселок буває тільки тут, на острові.
Цікавою пам’яткою також вважається уявний міст між скульптурою «Мандрівник» на пляжі Вік, і її південним близнюком в Великобританії (порт Холл). Статуї розміщені так, що дивляться один на одного та утворюють невидимий міст між країнами, які вже понад тисячу років пов’язані морською торгівлею.
Птахи побережжя Ісландії
Прямуючи на північний захід від пляжів Віка, Ви побачите гору Рейнісфіяр. Це справжня знахідка для орнітологів. В ущелинах і тріщинах гори гніздяться різноманітні екзотичні птахи. На острові проживає близько 350 видів пернатих, багатьох з них можна побачити на чорних пляжах, наприклад, альбатросів, чайок і великого поморника. Улюбленими місцевими пташками є смішні і дуже кумедні тупики. Свою назву вони отримали за безглузду дурість і велику довірливість до людини.
В цілому Ісландія не надто багата тваринами. Я бачу в цьому такі переваги:
- Спокійний сон без комах і павуків;
- Відсутність небезпечних диких тварин на маршруті.
- Хоча великий шанс зустріти тут морських котиків, тюленів і красенів-китів!
В цілому туристу на острові буде чим зайнятися. Тут пропонують різні екскурсії на човнах з гордою назвою «по суші і воді», ловлю форелі та лосося, катання на конях. Як варіант, можна подивитися вовняну фабрику (ознайомиться з місцевою модою від кутюр) або рибну ферму. Влітку відважні і безстрашні туристи навіть намагаються скупатися в морі, але це на любителя і професійно загартованого моржа). Взимку катають на снігоходах і на собачих упряжках, також пропонують прогулянки у кішках по льодовику Мюрдальсйекудль.
Під час нашого походу в Ісландію ми відвідаємо величезний магазин сувенірів – щоби привести собі або друзям якусь дрібницю: крихітну статуетку тупиків, магнітик або смачний шоколад. Хорошим, але дорогим сувеніром стане в’язаний светр (близько 170 $).
Вдосталь надивившись на село Вік, ми вирушаємо далі за пригодами в льодовикову Лагуну Йокульсарлон.