Гігієна в поході 🛁 Як тримати в чистоті себе і речі | Список косметички
«А ЯК ВИ ТАМ МИЄТЕСЬ?» — питання, яке ми, як організатори походів, чуємо нарівні зі «що там їсти» або «скільки важить рюкзак».
Сучасна людина вважає щоденну особисту гієну абсолютно необхідною для життя. Багатьох саме цей нюанс відлякує від аутдор-формату. Та чи дійсно турист зобов’язаний обрости мохом і ароматом збивати з ніг все живе в радіусі 200 метрів? Чи в нашу хай-тек епоху існують способи доглядати за собою серед безкраїх гірських просторів?
Отже, розбираємося.
👉 1. Який він — бруд в горах? Алгоритм збереження базового рівня чистоти
👉 2. Як одягатися, щоб залишитися чистим
👉 3. Гігієнічне прання та миючі засоби
👉 6. Чим витиратися і як підмиватися
👉 7. Інтимна гігієна, менструація
👉 8. «Гірський душ». Як це виглядає на практиці
👉 9. Як зберегти волосся чистими в поході
👉 10. Що покласти в косметичку: СПИСОК
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
✨ ПУНКТ 1.
В горах бруду менше, ніж у місті
Як таке може бути, запитаєте Ви? На природі немає антропогенних забруднювачів типу вихлопних газів, амбре шаурми, розігрітого натовпу в магазині і громадському транспорті, не кажучи вже про косметику, парфуми та інше, що ми щодня наносимо на себе на догоду соціуму. На природі Вас може чекати болото або пил (залежно від ситуації), а якщо пощастить, то може і не чекати. З цієї точки зору тут набагато менше мікробів і шкідливих речовин, ну а пожитки і випрати можна.
Прекрасний приклад — трекінг в горах Еквадору 😁
Головним ворогом туриста є власний піт. Зрозуміло, що під рюкзаком доведеться гарненько напружитися, і тіло включить систему охолодження. Але і тут є відмінність від міста. Винуватцем запаху поту є бактерії, які розмножуватися тим активніше, чим більше ми потіємо. Сонце і свіже повітря, просочене фітонцидами — ефективні природні протимікробні засоби. Якщо використовувати їх, то потіти в горах стає багато приємніше, ніж удома 🙂
Простий алгоритм збереження базового рівня чистоти
⛺ Споліскуємося → Переодягаємося → Провітрюємося / Перемося
- Після денного переходу ополосніться в струмку (або з пляшки, якщо біля табору тільки джерело). Якщо Ви плануєте використовувати мило, наберіть воду в пляшку і відійдіть від водойми хоча б на 20 метрів, щоб запобігти попаданню в воду поверхнево активних речовин. Найчастіші щоденні засоби гігієни просунутого туриста — пляшка з водою і полотенце, при належній вправності 1,5л вистачає, щоб прийняти повноцінний душ :).
- Витирайтеся спеціальним полотенцем з мікрофібри або мікрофлісу. Звичайні ванні полотенця стають розсадниками бактерій і грибків, і радше погіршують ситуацію, ніж допомагають зберегти чистоту. З мікрофібри або мікрофлісу можна механічно вижати майже всю воду, а сохнуть вони навіть на вітрі. Вологим таким полотенцем можна протертися, якщо немає можливості помитися, не кажучи вже про те, що вони значно легші за своїх міських братів.
- Після цього переодягніться в бівуачний комплект одягу, а трекінговий просушіть і провітріть. При необхідності заперіть «стратегічні ділянки» (пахви, коліна, шкарпетки). Не обов’язково брати засіб для прання, для знищення бактерій вистачає води, вітру і сонця. Якщо Ви намочите цілу річ, вона може й не висохнути до ранку. *Важливо взяти з собою ДВА КОМПЛЕКТИ правильно підібраного одягу — на перехід і на бівак (в табір). Яким має бути одяг ↓ читайте нижче.
- Вимийте ноги, перевзуйтеся в теплі вільні шкарпетки і взуття для біваку. Це дозволить ногам відпочити, а Вам дасть час підсушити трекінгові черевики. Витягніть з них устілки, максимально розшнуруйте і поставте на осоння, що добре продувається. Не сушіть трекінгове взуття біля багаття, воно від цього розклеюється: краще йти в мокрих черевиках, ніж без черевиків.
*Біжіть митися відразу як прийшли в табір і зняли рюкзак, не відкладайте на «три хвилини посиджу / поставлю намет і піду». Коли Ви охолонете, процес обмивання не принесе Вам жодного задоволення, або й зовсім не відбудеться.
- ⛈❄ Якщо немає можливості ополоснутися (сильна негода за бортом, зима), протирайте «стратегічні ділянки» біорозкладними вологими серветками або спонжами, просоченими хлоргексидином, який прекрасно бореться з бактеріями. Взимку відразу після зупинки і в гарну погоду можна обтиратися снігом. Устілки з черевиків, трекінгові шкарпетки та речі, в яких Ви йдете по маршруту, киньте на ніч в спальник, щоб вони підсохли (тільки в синтетичний спальник, не пуховий). Черевики залиште в тамбурі намету, якщо температура під ранок не опуститися нижче 0С. Якщо очікуються заморозки, поставте їх в намет “в ноги”, попередньо почистивши від снігу або болота.
- Щодня використовуйте дезодорант. Дезодорантом в спреї можна обробляти черевики і ноги — це допомагає від мозолів і запаху.
- На переходах не втрачайте шанс сполоснути обличчя, руки, пахви. На обідньому привалі зніміть футболку і взуття, просушіть, помийтеся і додатково скористайтеся дезодорантом (його не варто ховати глибоко в рюкзак).
Насправді в поході, як і в місті, вибір за Вами: доглядати за собою чи ні.
Дотримуючись цих простих порад, навіть через 10 днів трекінгу Ви спуститесь в цивілізацію цілком пристойною людиною. Однак всі вони працюють тільки в тому випадку, якщо у Вас…
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
👕 ПУНКТ 2.
Правильний одяг
Ефективніше попереджати проблему, ніж боротися з наслідками, і питання гігієни в поході не виняток. Ми сильніше потіємо, коли нам жарко, з чого випливає золоте правило туризму: дотримуйтесь правильного температурного режиму.
Виходячи на маршрут, одягайтеся так, щоб ВАМ БУЛО ПРОХОЛОДНО.
Багато новачків роблять цю помилку: одягаються під рюкзак «комфортно», адже так зовсім не жарко, а якщо стане жарко — роздягнуся… (та майже всі так роблять, що вже там). Жарко СТАНЕ, хвилини через три. Ну не будете Ви зупиняти групу через 3 хвилини ходьби, Ви захочете почекати до привалу, адже це всього хвилин 20, або поки ще хто-небудь не захоче переодягнутися. І за ці хвилин 20 Ви будете вже мокрі, змилені і злі (за умови, що погода не трешова, звичайно). Крім того, що це не найкращий початок дня, є два реально небезпечних наслідки: мокрі речі і спітнілі Ви. А чим Ви мокріші, тим легше вітру Вас продути, через що новачки і хворіють.
Трекінг в Ісланідіі: Льодовикова лагуна Йокульсарлон
Як правильно?
Перед тим, як закинути рюкзак на плечі, зніміть верхній шар (фліску, вітрівку — по погоді), і покладіть під клапан. Вам повинно бути прохолодно. На зупинці відразу, не охолоджуючись, одягніть «запаску», щоб не замерзнути (виключаючи ті моменти, коли є шанс спочатку ополоснутись у водоймі). Так Ви зможете максимально розслабитися і відновити сили за час привалу. Якщо не знімати рюкзак, запаска не знадобиться — він прекрасно гріє 😅
🚶 ОДЯГ НА ПЕРЕХІД
Сучасні матеріали, з яких виготовляється одяг для трекінгу, відводять вологу від тіла, в цьому їх головне призначення, їх зміст. Одягніть на перехід активну термобілизну, і половина успіху вже в кишені. Як вибрати термо >> читайте ТУТ. Якщо термобілизни немає, підберіть синтетичну майку / футболку або синтетичну трекінгову сорочку. Синтетика швидко сохне, і Ви зможете її запрати. До того ж вона скорочує шанси застудитися. Для штанів і шортів є спеціальні синтетичні тканини різної щільності по сезонах, стежте, щоб вони добре тягнулися, були еластичними.
Сорочка, штани і черевики — прекрасний комплект для трекінгу по снігу. Ризикнули би повторити вдома?))
Немає нічого гіршого, аніж бавовна в поході — вона намертво просочується потом в перші пів години треку, намокає і залишається мокрою до кінця віків походу. Вона натирає плечі і пояс під лямками рюкзака, і не тільки ці місця, якщо Ви візьмете бавовняну спідню білизну, штани, шорти або шкарпетки. Йдете в гори — забудьте про бавовну.
⛺ ОДЯГ ДЛЯ БІВАКУ
А ось на біваку (в таборі) хочеться розслабитися і зігрітися, щоб м’язи змогли відпочити. Еталонний комплект змінного одягу — вільна вовняна термобілизна або вироби з вовни мериноса (бабусин светр на 2 кг ваги не підійде), флісові штани, вовняні шкарпетки, шапка або змінний бафік, і вільна перевзувка. Змінні речі треба одягати лише після того, як помиєтеся, а трекінговий одяг відправити в гігієнічне прання стратегічних місць і на провітрювання.
Якщо ж увечері починає холоднішати, накиньте зверху свої теплі речі: флісовий батнік, пухову жилетку або пуховик.
ВИСНОВОК
В першу чергу гігієна в поході залежить від уміння правильно одягатися і переодягатися. Речі для аутдор-відпочинку дозволяють зберегти тіло в чистоті, і піддаються гігієнічному пранню навіть в складних погодних умовах високогір’я.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
✨ ПУНКТ 3.
Гігієнічне прання в горах
Польові умови майже ніколи не дозволяють випрати і висушити речі в тому сенсі, в якому ми звикли це розуміти. Так відбувається через обмежений денний час в таборі, малу кількість речей, але в основному через погоду. У гарну погоду група намагається пройти якомога більше, а під дощем просушити нічого не виходить. Бувають щасливі винятки, як-от дньовка, спекотна країна або надшвидкі туристи, що приходять на бівак на 5 годин раніше ніж треба, але не варто розраховувати на такі райдужні перспективи.
Щоб зберегти чистоту речей, радимо за потребою запирати «стратегічні ділянки»: пахви, спину, область паху (уникаючи пояса, він довго сохне), низ штанин. Частково мокрий одяг сохне набагато швидше, ніж повністю мокрий, висушити його можна за ніч або прямо на собі. При такому способі іноді висихають навіть бавовняні речі.
Для прання краще використовувати проточну джерельну воду, щоб мінімізувати забруднення середовища. Для термінальних випадків візьміть запас шампуню, ним простіше користуватися, ніж твердим милом.
Ваші речі довше збережуть свіжість, якщо будуть регулярно провітрюватися і приймати сонячні ванни. В питанні гігієни агресивний гірський ультрафіолет грає нам на руку — він вбиває майже всі мікроби, а сильний вітер прекрасно справляється з просушуванням. Провітрюйте речі для трекінгу вечорами і під час привалів, а бівуачні — вранці, поки збираєте табір.
Провітрювання черевиків і шкарпеток — найважливіше завдання туриста. На жаль, шкарпетки сохнуть дуже погано, а черевики — ніколи))), тож потрібно нестримно використовувати кожну мить, відведену долею на таку добру справу. У таборі, на обіді чи привалі — знімайте черевики, витягуйте устілки, вивертайте шкарпетки навиворіт, ходіть босоніж, залізайте в струмок, перевзувайтеся! Не лінуйтеся, це вбереже ноги від втоми, мозолів і потужного духана в наметі вечорами, адже черевики чекають до ранку в тамбурі і прекрасно відчуваються кожним, хто мав необережність розділити з Вами похідний дім.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
‘’Лайфхак 👇
Якщо на маршруті знайдете м’яту, мелісу, чебрець, ялівець або інші ароматні рослини, киньте маленький букетик в спальник і речовий мішок. Вони набудуть фантастичного аромату і довше збережуть свіжість. Також можна покласти букетики в черевики на ніч і протирати травами «стратегічні місця», щоб стримати розмноження мікроорганізмів. Тільки стежте, щоб не пошкодити при цьому речі 😁
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Засоби для чистки
«Залишити за собою все як було, або навіть краще». Цьому девізу треба слідувати не тільки відносно сміття, а й в аспекті гігієни в поході. Засоби для миття використовуйте в разі нагальної необхідності (для чищення зубів, наприклад, іноді можна помити руки з милом). Слідкуйте, щоб вони ніколи не потрапляли в водойму, ополіскуйте з пляшки, відійшовши мінімум на 15-20 метрів від струмка, озера чи джерела. Не купайтеся (навіть без мила) в ізольованих озерах зі слабким стоком. Якщо можете обійтися простою водою — утримайтеся від впливу на середовище, де Ви гість, але для деяких воно є домівкою.
Дайте вгадаємо: Вам взагалі незрозуміло, як цей принцип реалізувати при митті посуду))). “Анти-жир”-ки замінюють піском, дрібною галькою, жорсткою травою або гілками хвойних. Будь-яким з них за пару хвилин прекрасно віддираються прилиплі макарони, засохла гречка або підгорілий суп — було би бажання й наполегливість;)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
🧼 ПУНКТ 4.
Чим мити руки в поході
Водою, іноді з милом. Найпростішим, найбільш ефективним і перевіреним засобом як у місті, так і в горах, є звичайне тверде мило. Не беріть великий шматок, краще запасіться маленькими індивідуальними упаковками як в готелях. Двох таких точно вистачить на тиждень трекінгу, а то й на довше.
Прекрасна альтернатива — листове мило. Тонкі листочки мила знаходяться в спеціальному чохлі, одного листочка вистачає на 1 миття, ціна упаковки на 50 штук ~ 3$ в інтернеті. Таке рішення дозволяє заощадити вагу і не мучиться з вічно мокрим та слизьким бруском, який не завжди виходить висушити.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
🚽 ПУНКТ 5.
Де в поході ходити в туалет
У кущі?.. Уявіть, що група з 15 осіб під час 9-годинної стоянки ходить в одні і ті ж кущі біля табору, і стоянка приймає 50, 80, 100… таких груп за сезон. У цьому, власне, і ховається корінь проблеми похідного туалету. На популярних маршрутах деякі стоянки приходять в непридатність саме через туалетне питання.
Приклад двох популярних стоянок
Ну хіба це діло — залишати такий «слід» за собою в місцях єднання з природою. Отже,
Як на природі ходити в туалет
Кущі ніхто не скасовував, але треба робити це правильно, щоб «слід» був коротшим або непомітним.
- Використовуйте лопатку. В інтернеті продаються спеціальні легкі лопатки типу саперних, відмінно підійде дитячий совочок з загостреним кінцем. Вирийте ямку, після завершення процесу насипте туди листя, хвої (в них є бактерії, які прискорять розкладання), зверху — землею, і позначте місце, щоб ніхто незабаром його не вибрав.
- На коротких диких стоянках (1-2 дні) потрібно домовитися, в якому напрямку будуть «ті самі» кущі, і узгодити мітки, якими учасники позначають засипані ямки.
- На тривалих стоянках обладнайте одну відхожу яму метрах в 50 від табору. Продукти життєдіяльності рекомендуємо присипати хвоєю, листям або золою з багаття, це зменшує неприємний запах.
- Якщо місцевість кам’яниста, прибирайте камені, а потім прикладайте ними місце, і не забувайте помітити.
- На трав’янистому або сніжному високогір’ї лопатка стане незамінним атрибутом, а каремат, складений в широку «трубу», допоможе прикритися від вітру та цікавих очей.
*Не викидайте вологі серветки на природі, вони розкладаються 450 років!
Навіть туалетний папір, кинутий в кущах, радує око кілька тижнів. Тож відбігаючи по нужді, не полінуйтеся заховати його в ямку або хоча б під листя. Будьте культурними на природі!
Не ходіть в туалет:
- біля джерел води;
- відразу поруч зі стежкою;
- поруч з норами, мурашниками, дуплами, барлогами та іншими потенційними місцями проживання диких тварин.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
🧻 ПУНКТ 6.
Як підмиватись в поході
На питання, чим витиратися і як підмиватися, більшість відповідає «вологими серветками», але важко придумати гіршу річ в горах. Мало того, що вони важкі, так ще і розкладаються зі швидкістю телуру. Викиньте одну в горах, і нею зможуть помилуватися ваші пра-пра-пра-(і ще 10 разів)-пра-онуки. Круто ж!
Якщо такі серветки з незрозумілих причин опинилися у Вас в рюкзаку, і Ви їх використовували, то або заберіть з собою (рекомендується), або закопайте (не рекомендується, але краще, ніж викинути), або спаліть (перед виходом на маршрут, переконавшись, що багаття більше нікому не потрібне для готування).
Як альтернативу можна купити вологий туалетний папір. На упаковці пише, що він водорозчинний, але це не так. В основі такого паперу — пластикове полотно, яке з часом розпадається на мікропластик і просочується в землю, воду… розпад відбувається повільніше, ніж у звичайного туалетного паперу, але набагато швидше, ніж у серветок.
Існують також водорозкладні серветки, створені за образом і подобою вологого паперу, випускаються точно в таких же упаковках і форм-факторах, тільки коштують дорожче. Мабуть, чарівне слово «серветка» надає продукту вищого статусу. Ну що сказати: звикли ми до «незамінності» серветок.
ЩО Ж РОБИТИ? Як підмиватись?
Вам знадобитися:
- пляшка 0,5 л;
- будь-який засіб для цих цілей (звичайне або листове мило, шампунь — вони є в списку спорядження);
- флісове полотенце: воно теж є в списку спорядження, але можна взяти додаткове маленьке 20х20см. Багато фірм фасують рушники різного розміру в одну упаковку, при виборі зверніть на це увагу. При можливості періть виріб, він сохне пів години на сонці.
Візьміть 1 кухоль теплої води з казанка, і ще чашки дві холодної. Залийте воду в пляшку, відійдіть від табору і наведіть порядок — майже як вдома :). У ряді випадків навіть мило буде зайвим. Якщо холодно, доведеться прискоритися. Від такого способу підмивання Ви нічого не застудитесь, просто не встигнете, найгірше — проведете дві не найприємніші хвилини життя, зате будете чистими. Якщо вітряно, шукайте захищені ділянки або сховайтеся в карематі, складеному в трубу. Не рекомендуємо такий спосіб підмивання тільки в мороз, взимку все ж доведеться носити вологий папір.
Якщо не вистачає води?
Теоретично всі стоянки відбуваються в місцях, де є хороше, надійне джерело, але іноді трапляються форс-мажори. На крайняк можна змочити туалетне полотенце водою, витертися ним, а на наступний день випрати в водоймі (2 дня без води — це майже фантастика в горах). Також варто взяти маленьку пачку вологого паперу для екстреного використання і пару щоденних прокладок.
Якщо не вистачає газу, щоб нагріти воду?
Коли стоянка з дровами, то все класно. Але буває, що лісу немає, а балони з газом пораховані на прийоми їжі. Можна митися і холодною водою (неприємно, але не смертельно), або вдень підігріти воду на сонці. Покладіть пляшку в бічну кишеню, сонячні промені швидко нагріють її до кімнатної температури. Відлучіться під час обіднього привалу або відразу по приходу на бівак. Якщо ж взагалі гинете (менструація, наприклад), поговоріть з гідом. При необхідності кухоль гарячої води начаклувати цілком можна.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
💋 ПУНКТ 7.
Інтимна гігієна в поході
Щоденні прокладки стали таким же прокляттям гір, як і серветки. Регулярне підмивання (див. ПУНКТ 6) і відповідна білизна в принципі можуть позбавити від необхідності їх використовувати. Зрозуміло, що не всі готові відмовитися від звичної інтимної гігієни в поході, але врахуйте, що їх треба забирати з собою. Візьміть окремий пакет для цих цілей (зручно на зіппі).
Вибирайте тонку синтетичну спідню білизну, а не бавовняну. Волога бавовна натирає шкіру, викликає подразнення, її неможливо випрати «в полях», вона багато важить. Підійде спортивна або трекінгова білизна, безшовна з мікрофібри, ну а якщо зовсім немає такої, то зійде мереживна))) Все ж краще, ніж бавовна, і дозволить відчути себе гірською королевою 😏
Менструація
Рекомендуємо менструальні чаші або тампони, бо прокладки: підтікають, натирають шкіру, намокають під час дощу, багато важать і займають місце в рюкзаку, їх не можна викинути або спалити – треба нести з собою до кінця подорожі, після них обов’язково потрібно підмиватися, бажано двічі в день (а на це не завжди є час, погода і засоби). Розуміємо, що в місті таке не стається, але Ви ж не на променад по бульварах збираєтеся.
Якщо очікується менструація, візьміть запас всіх можливих засобів гігієни, а якщо не очікується — тільки базовий комплект. У Вас завжди має бути пара тампонів, щоденних і звичайних прокладок, пачечка вологого паперу. В умовах стресу, нової фізичної активності і навантажень навіть у дуже стабільних дівчат місячні приходять позапланово!
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
🛁 ПУНКТ 8.
Як прийняти душ в поході
Зазвичай в горах його замінює обмивання у струмках, річках, озерах (див. ПУНКТ 1.) або пляшка з водою + рушник. Займайтеся гігієнічними процедурами відразу після приходу в табір, поки тіло не встигло охолонути, тоді вони принесуть кайф і користь. Не відкручуйте кришку душової пляшки повністю або пробийте в ній шилом отвори, щоб заощадити воду. Вистачає 1,5-2 літра, щоб ополоснуться повністю. На велику компанію зручно брати похідне відро.
Невелика мочалка позитивно вплине на якість водних процедур, не полінуйтеся захопити.
Взимку в гарну погоду використовують сніг, ну а в екстрених випадках допомагає бинт і хлоргексидин.
Але іноді, зазвичай на тривалих маршрутах більше 5-ти днів, хочеться ґрунтовного рішення.
Сучасні душі в похід
- Складаний (портативний) похідний душ продається у будь-якому великому туристичному магазині. При вартості від 30$ і вазі 200 грамів (на 10 літрів) його цілком можна собі дозволити.
- Губки пінні одноразові з дерматологічним гелем стали проривом в підтримці гігієни в поході. Вартість однієї — менш ніж 0,5 $, вага — кілька грамів. На губку наносять 50г води і спінюють. Цією піною протирають тіло, а потім начисто витирають мікрофлісом. Деякі комплекти губок відразу включають одноразове полотенце. Змивати гель не треба, весь бруд і шкірний жир залишаються на тканині. Шкіра після такої процедури стає чистою, доглянутою, зволоженою. З мінусів — губку треба забирати з собою, вона не розкладається, а ще рекомендується між 2-3-ма губками все ж митися нормально. Спочатку вони розроблялися для догляду за лежачими хворими, але зараз впевнено завойовують відданість і повагу адептів аутдору.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
🦸♀ ПУНКТ 9.
Як в поході зберегти волосся чистим
Помити волосся в горах — реальна проблема. Коли сильно треба, допоможуть похідний душ або відро з теплою водою. Миття волосся в гірських водоймах може обернутися серйозною застудою, тут хіба що чекати спекотного безвітряного дня, і то…
Тому краще попередити, ніж вирішувати проблему.
- Зачіски-коси. Наші улюблені зі шкільних років «колоски», «дракончики», дреди і будь-які інші хитрощі з зачіскою допоможуть виглядати надзвичайно і з немитою головою. А якщо згадати про мереживну білизну з ПУНКТУ 7 — то взагалі богинею!😉
- Бафф. Багато досвідчених туристок одягають бафф в перший день треку, а знімають в останній. У цьому є сенс: бафф захищає від теплового удару, вітру, вигоряння волосся, гілок, комах, зовнішніх забруднювачів типу пилу. Під баффом Ваше волосся довше збереже свіжість. Міняйте баффи по погоді: беріть щоденний бафф на перехід, теплий флісовий на бівак, і запасний на випадок намокання головного баффа. Бафф послужить снудом, кухонною прихваткою, а найстрункішим туристкам замінить навіть купальник
- Сухий шампунь візуально зробить волосся чистим, хоча проблему не вирішить. Але якщо для Вас дійсно важливий візуал, візьміть невеликий флакончик і насолоджуйтеся своєю красою.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
📋 ПУНКТ 10.
Що взяти в похід для гігієни
Підсумком цієї довгої статті, де кожен, ми сподіваємося, знайшов відповідь на питання «А ЯК ВИ ТАМ МИЄТЕСЬ», буде продуманий список того, що потрібно покласти в гірську косметичку.
- Рушник з мікрофібри або мікрофлісу
- Туалетний папір (вистачить розпочатого рулону)
- Маленька пачка вологого туалетного паперу або біорозкладних серветок — на всякий пожежний
- Зубна паста (в дорожньому тюбику, розпочата або дитяча упаковка), зубна щітка
- Мило тверде — 2 маленькі упаковки або листове
- Шампунь в маленькому флаконі
- Дезодорант — дорожній міні-формат або спрей
- Сонцезахисний крем
- Репелент (вбереже шкіру від укусів і подразнення в літні місяці)
- Зволожувальний крем
- Гігієнічна помада (рекомендуємо хлопцям теж)
- Ватні спонжі або бинт, хлоргексидин
- Кілька ватних паличок
- Манікюрні ножиці, пінцет, пилочка — часто є в складних ножах
- Гребінець
- Похідне дзеркальце (якщо думаєте, що не знадобиться, уявіть, як витягуєте маааленьку мушку з ока, або намагаєтеся намазати йодом поріз на спині)
- Кілька н/з пакетиків для зберігання мокрих речей
💁 Додатково дівчатам
- Тампони, прокладки, менструальна чаша
- Запасна пляшка для підмивання
- Полотенечко 20х20 для інтимної гігієни
- Можна взяти трохи лосьйону або міцелярної води для обличчя — раптом не вийде вмитися (наприклад, взимку)
Для тривалих маршрутів
- Похідний душ / відро / пінні губки
- Сухий шампунь
- Маленька мочалка
❄ У зимовий похід НЕ БЕРІТЬ
- Душ / відро / пляшки для підмивання — Ви не зможете митися водою
- Мило, шампунь
- Репелент
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Чи йдете Ви 👉 в Карпати, 👉 гори Грузії, 👉 Тянь-Шаню або у будь-який інший автономний похід, ці поради допоможуть Вам підтримувати тіло в чистоті.