Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Похід з дітьми в гори

Зараз, коли батьки постійно працюють, а діти живуть у віртуальному світі, якісний спільний відпочинок на природі скоріше необхідність, ніж варіант. На пляжах влітку така штовханина і ціни, що відпочинок на морі поступово стає аж ніяк не межею мрій. Та й не дуже там цікаво як дітлахам, так і їх активним батькам. Тут ми розглянемо альтернативний спосіб сімейного туризму – похід з дітьми в гори, відповімо на основні питання про вибір маршруту, вікові обмеження, розвіємо найпопулярніші міфи і підкажемо, куди можна піти.

Як скласти маршрут для походу з дітьми?

Якщо ви йдете в гірський похід з дітьми вперше і хвилюєтеся, керуйтеся такими принципами:

1. Короткі переходи. Діти дуже добре переносять фізичні навантаження в горах, але тривалі, монотонні підйоми і спуски для них – психологічна мука. Батьки, додатково навантажені дитячими речами, теж аж ніяк не спринтери. З огляду на регулярність форс-мажорів, врешті-решт можна просто не встигнути покрити за день кілька десятків кілометрів.

2. Цікаві привали. Варто вибирати саме пізнавальний, насичений трекінг, де кожен день має конкретну мету: водоспад, озеро, вершину, печеру, скельний монастир… Дітям незмірно легше йти кудись, ніж йти кілька годин поспіль. Дуже підвищують швидкість пересування призи на привалах, стройові пісні і постійна балаканина про цікаве. Дитина в поході буде безперервно слухати вас більше годин, ніж, напевно, за півроку звичайного життя (що буває дуже корисно для обох сторін :). Приклад – маршруту по Кіпру, де ідеально враховані п.1.і 2.

дитячі походи в Карпатах та закордоном

3. Спуски до цивілізації. Ідеально, якщо трек проходить через селища, містечка, місця посиленого трафіку туристів. Це істотно полегшує рюкзак – можна закуповуватися по ходу і не тягнути продукти на всі дні, а близькість цивілізації (і медиків) заспокоює нерви. Наприклад, наш трекінг по водоспадах Карпат.

4. Безпечні стежки. Все-таки скелясті вершини або карнизи над прірвою краще обходити, особливо вперше. Адже існує маса цікавих і надійних варіантів по травичці.

5. Альтернативні шляхи виходу з маршруту. Будьте готові змінювати плани, скоротити або достроково закінчити трекінг, адже і діти, і погода непередбачувані. Прорахуйте шляхи відходу, просто про всяк випадок.

6. Наявність проточної води обов’язково.

З якого віку можна йти в похід з дітьми?

З будь-якого. Потрібно скласти план походу з урахуванням віку дитини, а не сидіти вдома, тому що дитина не витримає той чи інший перехід.

1-2 однорічні – більше важать, частіше хочуть бігати і їдять все, що ви візьмете з собою, просто в менших кількостях. Мамі буде простіше нести його за спиною, ніж спереду, оскільки голова чада ускладнює огляд. Татові варто бути готовим змінити кохану на посаді, але у більш високих тат проблем з видимістю зазвичай не виникає. Діток старше 1,5 вже можна садити в фірмові туристичні рюкзаки для перенесення зі спеціальною конструкцією, (типу крісла зі стропами для кріплення), і невеликим речовим відділенням внизу. На сон доведеться або зупинятися, або укладати в слінгу.

2-4 рочки. Фізично складний, але дуже емоційний випадок. Малюки все розуміють, із задоволенням їздять високо над батьківськими головами, ніколи не нудьгують, намагаються самі пробігти частину шляху і радіють новому як… ну, як діти 🙂 Доведеться брати запас продовольства з урахуванням мінливих дитячих смаків, купу одягу, адже чадо точно кудись та й залізе, вимокне, забрудниться. Ідеально, якщо сходження будуть радіальними (без рюкзаків) – тоді нести доведеться лише маленький рюкзак і дитинча. Ви багато побачите і не особливо втомитеся. Зупинки будуть частими, в тому числі і на денний сон, так що вибирайте похід простіше.

4-6 років. Це період, коли ваш малючок стає самостійним ходаком, підкорювачем, дослідником і добувачем дров, у нього з’являється власний рюкзачок. План подорожі складається з урахуванням інтересів обох сторін, вирішуючи єдину проблему: має бути ЦІКАВО. Довгий і складний похід з дітьми цього віку краще не планувати, але йти треба, адже дошкільнята якраз намагаються пізнати великий світ і формують систему особистісних цінностей – добре б включити в неї довіру, любов до природи і почуття прекрасного.

7-12-літки можуть повільно пройти будь-який маршрут середньої складності (позначаються як 1, 2 або коротка 3), якщо той займе їх допитливі мізки. Залучіть більше однолітків, придумайте ігри, конкурси, прихопіть заохочувальні ласощі – і навіть двотижневий трекінг пролетить непомітно. Разом вибирайте, куди хочете відправитися: вага рюкзака малечі складе 3-9 кг, інше понесете ви, тому фізично група буде однорідною. З 8-9 – водоспади Карпат, с11-ти – Боржаву, Сванетію, з 12-ти підійде Лікійська Стежка в Туреччині, трекінг на Мадейрі.

Підлітки в горах відрізняються від дорослих тільки меншими навігаційними навичками і незмірно більшим апетитом. Подбайте про їжу – і все буде відмінно 🙂

Небезпеки в дитячих походах

Найнебезпечніші – ПРИВАЛИ, коли мама і тато розслабилися, адже навколо начебто спокійно. В горах є обриви, скелі, озера, отруйні рослини, гриби, тварини, комахи… Практика показує, що більшість нещасних випадків трапляється саме на бівуаках. Але попереджений – значить озброєний, просто подвойте увагу під час зупинок.

Звичайно, дітки різні, але зазвичай добре переносять походи, особливо якщо є компанія, а дорослі спокійні і впевнені. Зі старшими потренуйтесь ходити заздалегідь, практикуючи тривалі прогулянки. З молодшими – навчіться користуватися слінгами, ергорюкзаками або протестуйте рюкзак-переноску, наприклад, на пікніку в лісі.

Кліматичні фактори дуже впливають на складність подорожі. Уникайте жарких і холодних сезонів, адже раптова хуртовина чи посуха ускладнить і без того непросте похідне життя.

По можливості використовуйте трансфери, вони допоможуть покрити більшу відстань, побачити нові місця і заощадити сили.

Жодна людина років до восьми не здатна подолати більше 6ти кілометрів гірського треку в день (якщо йде своїми двома, звичайно). Вимагати неможливого – безперспективне і шкідливе заняття, яке призведе лише до обопільного розладу почуттів і скорочення пройденого шляху. У гіршому випадку загрожує розвитком ненависті до такого роду відпочинку взагалі 🙂 Запасіться терпінням, розумінням та любов’ю, не тисніть на сина/дочку, адже вони ще далекі від КМС. Навчіть дітей ходити заново, але тепер уже по горах.

Якщо ви хвилюєтеся, переживаєте, якщо у вас немає компанії або недостатньо досвіду – йдіть в похід з дітьми з нами! Ми допоможемо, навчимо, підкажемо і зробимо ваш відпочинок комфортним та безпечним. Списки сімейних походів з Pohod-V-Gory ТУТ.

Похід з дітьми: міфи нашого часу

До півроку – не можна ♦ Цей міф мав сенс, коли не було спеціальних ергономічних переносок, безпечних з народження – слінгів. Зараз же малюк може годинами спати «за пазухою» в теплі, затишку і з необмеженим запасом продовольства. Малюки дуже люблять такий тісний контакт, їх заколисує мірна ходьба, свіже повітря. Вони вкрай рідко вередують і плачуть. Головне – ваша впевненість і спокій.

похід в Карпати з дітьми різного віку

Чим вони молодші – тим складніше ♦ Пережиток часів марлевих підгузників і відсутності примусів. Легше дитинка – легше йти. Прикорм вже давно існує у вигляді сухих сумішей і герметичних тюбиків, воду можна закип’ятити в будь-яких умовах за допомогою хорошого газового пальника. Найскладніше, мабуть, з 3 до 5 років, коли карапуз і топати довго не може, і нести його важко. Форс-мажори з маленькими трапляються частіше, але швидко вирішуються: поїсти, поспати, покакати, дати ліки від газиків.Нездорово використовувати кенгурушку: в ній тиск припадає на пах дитинку, немає достатньої підтримки для спинки, малюки частіше вередують, погано сплять, не вийде нести їх за спиною. Вузькі і тверді (в порівнянні зі слінгами-шарфами) шлейки кенгурушки не розподіляють навантаження рівномірно по спині мами і можуть натерти плечі.

Рюкзак буде непідйомним ♦ Вага, безперечно, збільшиться. Але якщо через це ви не йдете в похід з дітьми, краще компенсуйте різницю, використовуючи досягнення науки і техніки: матеріали Ultralight, мембрани, фліс і термоодяг замість бавовни, сублімовані пайки і тд зведуть різницю у вазі до мінімуму. Було б бажання! Альтернативою може стати залучення тварин для перевезення речей, а ви будете просто йти поруч.

Неможливо забезпечити здоровий раціон ♦ З огляду на сучасний доступ до сухофруктів і цільних злаків, питання харчування вже не стоїть. Тільки подумайте про ту кількість ягід, свіжих фруктів і овочів, що ви спробуєте в подорожі! Легкі термоси і герметичні контейнери дозволять взяти з собою йогуртів, соків і овочів на кілька перших днів. Броколі, зелень, зів’яла морквина, стручкова квасоля мало важать і довго не псуються. У гірських регіонах місцеві часто пасуть худобу вздовж туристичних стежок і з задоволенням діляться молоком і сиром. Якщо кисломолочні продукти для вас особливо важливі, захопіть закваски і робіть йогурти на ходу. Навіть з розкладкою в 500г їжі в день на людину, суп буде щодня, і повірте – дітиська його з’їдять не в приклад більше, ніж удома за той же період.

А раптом захворіє? ♦ Малеча в горах хворіє не частіше, ніж в місті, і навіть рідше – активний відпочинок на природі ще нікому не зашкодив. Звичайно, такі шанси є. Тоді все вирішує досвід старших і безпечний маршрут. Не впевнені в своїх силах? Зверніться по допомогу! Запитуйте в коментарях, пишіть інструкторам, підглянете наші маршрути або підіть з нами – ми досвідчені і допоможемо в будь-якій ситуації.

Навіщо взагалі потрібно брати дітей в гори?

Щирий захват, що палає в рідних оченятах – вже достатня причина і нагорода. Діти так радіють новому, відкривають стільки дивного! Ви здобудете неоціненний спільний досвід, переживете те, про що тільки мріяли. Що може бути краще вечірніх посиденьок біля вогнища? Уявіть: ночівля в наметі під кристально-чистим зоряним небом, їжа в казані, добування вогню, свіжі солодкі ягоди прямо на стежці, небачені тварини і рослини, карти і компаси, справжні вершини, скелі, водоспади… Чи сподобається таке вашому чаду? Звичайно! І вам сподобається!

Подивіться нові країни, спробуйте екзотичну кухню, вивчіть місцевий побут, розширте сімейний кругозір. І головне – зробіть це разом. Необмежене тісне спілкування і настільки насичена програма можливі тільки в трекінгу, жоден курорт не пропонує нічого подібного навіть за всі гроші світу. Досить лежати на дивані, змінюючи його на пісочок у відпустці! Діти не відкриють світ самі, їм потрібна ваша увага, потрібна ваша допомога…

>> Перелік сімейних походів з Pohod-V-Gory

Опубліковано 30 Вересня 2016
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти