Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Печери Імеретії • Прометей і Сатаплія

У західній частині Грузії серед зелених гір і реліктових лісів лежить чарівна Імеретія. Ця територія багата старовинними монастирями, водоспадами і таємничими печерами. Безліч мандрівників з усього світу приїжджають сюди, щоб своїми очима побачити її культуру і природу. Огляд більшості пам’яток Імеретії починається з Кутаїсі – «столиці» цього краю.

В Кутаїсі знаходиться один з найдавніших і найкрасивіших храмів Імеретії – Баграта. А за півгодини їзди розташована найбільша карстова печера Грузії – Прометей.

Печера Прометей, Грузія

Її виявили під час спелеологічної експедиції трохи більше тридцяти років тому, назвали Куміставі (в честь села поруч) і почали досліджувати. По суті, це серія печер з 17 залами і протяжністю маршрутів 22 кілометри. Тут протікає кілька підземних річок і є озеро. У 2011 році під впливом грузинських і абхазьких легенд Куміставі була перейменована в Прометей. З тих пір це місце набирає популярності серед місцевих і приїжджих.

Туристичний маршрут Прометея

Обладнаний трек становить 1420 метрів і включає відвідування серії залів. Фантастичні сталактити і сталагміти заворожують з першого погляду. Якщо пощастить, то можна зустріти кажанів – класичних мешканців «володінь Аїда». Але людей тут більше, ніж нешкідливих крилатих ссавців :). Натовпи туристів блукають з фотоапаратами в пошуках вдалого кадру. А фотографувати тут є що – майже всі стіни мають різнокольорову підсвітку, яка ефектно підкреслює кам’яні брили, що звисають буквально звідусіль. Прохолода і тиха класична музика з динаміків ефектно підкреслюють незвичайність того, що відбувається.

Ця територія визнана пам’яткою природи, відвідувачів пускають тільки в супроводі гіда, що входить в ціну квитка. Однак не варто очікувати повноцінної екскурсії через велику кількість бажаючих. Інформація транслюється трьома мовами (англійська, грузинська і російська). Є можливість замовити аудіогіда та індивідуального екскурсовода. Квитки можна придбати на ресепшені – 20 ларі (8$) для дорослого і 5 ларі (2$) для дитини від 6 років (за правилами дітей молодше цього віку не допускають). За додаткову плату можна покататися на човні підземною річкою. Але така послуга не завжди доступна через нестабільний рівень води. Врахуйте, що по понеділках Прометей закрита на вихідний, як, втім, і більшість інших тур. печер Грузії.

Як одягнутися в печеру

Рекомендуємо одягатися тепло – температура в гротах не перевищує +14°С. Зручне взуття з чіпкою підошвою також буде до речі – майже всі доріжки і сходи мокрі. Для безпечного пересування дітей візьміть їх за руку. Не забудьте відвідати з малюками туалет перед початком екскурсії. У правилах відвідування забороняється фотографувати зі спалахом, знімати на відео і зупинятися де заманеться.

З додаткових послуг пропонується: організація весілля в «Залі любові», справжній спелеопохід в необладнану печеру Малаурі (тільки для підготовлених туристів) і сплав по підземній ріці.

Як добратися до печери Прометей

Найпростіше добиратися з Кутаїсі, де є міжнародний аеропорт. Але Грузія – невелика країна з відмінною сіткою трас і доріг, тому переїзд з інших міст займе всього кілька годин.

З Батумі в Тбілісі веде швидкісне шосе, яке проходить через Кутаїсі. Якщо ви орендуєте автомобіль – не загубитеся навіть без навігатора).

Громадський транспорт добре налагоджений і досить комфортабельний. Переїзд з Батумі займе +/- 3 години (8$), з Тбілісі – 6-7 годин (13-15$, але по дорозі варто відвідати Горі (Gori)). Не забувайте торгуватися з водіями;).

По прибуттю в Кутаїсі потрібно їхати в селище Цхалтубо. Якщо не можете знайти автовокзал Кутаїсі – шукайте МакДональдс (станція за ним). Звідси є два варіанти – на автобусі до Цхалтубо (а далі на таксі або пішки), або ж відразу на таксі. У Грузії таксі обійдеться не дуже дорого, тому що водії набирають повний комплект туристів – 5 штук в машину класу седан. Ціна ділиться між усіма. Цей варіант тим більше зручний, що автобуси в потрібному напрямку ходять досить рідко.

Можна найняти місцевого таксиста, який відвезе вас туди і назад, а за бажанням навіть покаже прилеглі пам’ятки.

Якщо ви виїдете рано чи на таксі, в той же день встигнете в сусідній заповідник – Сатаплія і Мартвільський каньйон.

Сатаплія – Земля динозаврів

Ця печера значно менша за Прометея, але сліди первісних ящерів на застиглій породі і древній ліс навколо дозволять відчути себе першовідкривачем :). Цікаво, що назва пов’язана не з гігантськими ящерами, а з бджолами! «Таплі» – це територія, де присутній мед. Раніше на горі жили дикі бджоли, але з розвитком туризму вони майже зникли. Місцеві жителі відзначають, що ще трохи більше десяти років тому на цих скелях можна було знайти мед.

Сатаплійські сліди досить незвичайні. Вони локалізовані на шматку вапнякової скелі, виявленої майже 100 років тому. В кінці 20 століття над цією ділянкою побудували велике приміщення для захисту від руйнівної дії погодних умов.

Чим же ці відбитки лап динозаврів відрізняються від інших знахідок? По-перше, археологи завжди знаходять або сліди хижаків, або травоїдних. Тут же присутні обидва типи. Динозаври однозначно тут пройшлися по вапняку в крейдяному періоді. Порода чомусь була м’якою і відбитки загадковим чином законсервувалися. Можливо, їх завалило вулканічним попелом. Але на цьому загадки не закінчуються, тому що відбитки лап виявлені в кілька шарів. Після відкладення вапняку, величезні ящери знову ходили в цих краях!

Гіди не обмежуватимуть вас у часі і ви зможете спокійно побродити після екскурсії, яка, до речі, є і російською мовою. Туристів пускають групами кожні півгодини.

Відразу за павільйоном ви потрапляєте в праліс. Після прохолоди і тіні підземелля яскрава зелень з усіх боків здається особливо соковитою. Серед дерев встановлені статуї динозаврів, перетворюючи це місце в своєрідний Парк Юрського періоду по-грузинськи.

Дорога в печеру веде над урвищем. Пейзажі зелених гір, що відкриваються на шляху, вражають мальовничістю і соковитістю барв. Скеля під стежкою колись служила будинком для диких бджіл.

Тут буде цікаво людям з багатою уявою і яскравою фантазією. Зазвичай рекомендується відвідувати її до Прометея, бо розмір залу значно менший. Однак тут також можна вдосталь помилуватися сталактитами неймовірних форм і відчути на собі вогкість і холод печери.

Парк динозаврів і оглядовий майданчик Сатаплія

При бажанні можна піднятися на оглядовий майданчик з прозорою підлогою. Дорога до неї оснащена покажчиками. Прогулянка по скляній поверхні над горами запам’ятовується сильніше, ніж старі відбитки лап первісних тварин. А ефектні фотографії сповна компенсують крутий підйом на майданчик;). Варто зазначити, що з метою безпеки в негоду вхід туди закривають.

На території заповідника знаходиться також музей зі скелетом динозавра, але, на жаль, пластиковим. Для любителів походити є трекінгова стежка «Колхідський ліс» довжиною 300 м. Щоб на неї потрапити, потрібно пройти трохи далі від основної дороги. Більшість відвідувачів із задоволенням проводять залишок свого візиту, насолоджуючись древнім реліктовим лісом. Адже природа в цих краях мальовнича і славиться своєю різноманітністю.

Як дістатися до Сатаплії з Кутаїсі

Печера знаходиться зовсім поруч з Кутаїсі – всього в 10 км від центру міста, тож насправді туди можна пройтися пішки. З Кутаїсі ходить маршрутка №45 (від міського ринку), але її дуже довго чекати і важко знайти. Простіше взяти таксі (8-10$ від автовокзалу).

До речі, у нашому розкладі є походи в Грузії з відвідуванням цих печер і не тільки;) Приєднуйтеся!

Опубліковано 1 Жовтня 2022
Схожі статті
Статті
озеро в національному парку Ядінг
27 Грудня 2023
Національний парк Ядінг
Статті
Потосі - місто в Уюні, Болівія
25 Жовтня 2023
Потосі - скарбниця світу
Серед дивовижних Андських гір прихована світова столиця срібла - Сан-Луїс- Потосі. Воно розташоване на висоті понад 4 000 метрів над рівнем моря і вважається одним з найвищих міст світу. Потосі славиться своєю  таємничістю, історією та культурним спадком.
Статті
10 Жовтня 2022
Йокульсарлон - Крижане царство айсбергів
Статті
10 Жовтня 2022
Маршрути сходження на Кіліманджаро
Кіліманджаро, «гора, яка виблискує» - найвища точка Африканського континенту і одна з «Семи вершин». Сходження на Кіліманджаро можливе по одному з шести маршрутів, п'ять з яких починаються в Танзанії, а один в Кенії.
Статті
10 Жовтня 2022
Заповідник "Аннапурна"
Статті
Язик Троля в Норвегії
10 Жовтня 2022
Язик Троля у Норвегії
Тут піде мова про відому норвезьку скелю. Читайте актуальну інформацію про скандинавське диво: де знаходиться Язик Тролів, як він утворився (легенда та геологія), як до нього дістатися, що взяти з собою на сходження тощо.
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти