Як правильно поставити табір в поході
Після довгого переходу кожному туристу потрібен хороший відпочинок. Місце, де учасники походу розслабляються, харчуються, сплять і набираються сил, називається туристичним біваком. Він захистить вас від поганої погоди і дасть можливість посидіти біля вогнища.
За тривалістю біваків їх поділяють на такі види:
- малий і обідній привал;
- днівка (днювання, рос. днёвка);
- нічліг.
Головне правило в організації біваку – це правильний вибір місця. Не менш важливо в цій справі захистити бівуак від поганої погоди, підготувати майданчик для намету і розвести багаття.
Як вибрати правильні місця для привалу
Малий привал
Для цього виду біваку підійдуть рівні сухі майданчики, наприклад галявини, узбіччя або узлісся. Дуже добре, якщо поруч знайдеться джерело, звідки можна принести питної води.
Лісова смуга відмінно захистить місце відпочинку від сильного вітру. Якщо поруч немає дерев, то підійдуть і чагарники, і берегові схили. Не можна забувати про наявність комах – звертайте на це увагу. Влітку привал краще робити в тіні, а ось взимку зупиняйтеся на місцях, які освітлені сонцем.
Обідній бівак, днівка і нічліг
Хорошим місцем для днювання або ночівлі буде рівний майданчик для розміщення наметів, обов’язкова наявність водойми поблизу (річка, озеро) і сухого хмизу для палива.
Взимку, вибираючи місце для ночівлі, зверніть увагу на наявність хорошого палива. У цю пору року як джерело питної води можна використовувати сніг, досить просто розтопити його на вогні.
Влітку краще зупиниться біля річки, недалеко від села. У цьому випадки ділянку для табору краще вибрати трохи вище за течією від поселення, бродів і водопоїв. Вибирайте місця, де біля річки піщане дно, зручний спуск і спокійна поверхня.
Вибираючи ділянку для ночівлі, враховуйте час освітлення цього місця сонцем. У такому випадки відмінно підійде східна сторона берега річки або схилу пагорба. Такий вибір забезпечить швидке просихання наметів і роси на траві.
Якщо маршрут проходить в лісопаркових або заповідних зонах, табір можна розбивати виключно в місцях, які спеціально для цього відведені.
Умови безпеки для місця привалу і ночівлі
Плануючи розбити стоянку в гірських районах, важливо враховувати особливість погоди і рельєфу.
- Щоб уникнути зсувів, лавин, каменепадів, селей, не зупиняйтеся під карнизами, біля підніжжя скель або в лавинонебезпечних кулуарах.
- Побачивши грозу, не варто вибирати місця на вершинах пагорбів, гребенях або перевалах, щоб убезпечити себе від ураження блискавки.
- Щоб уникнути пожежі, не можна розбивати туристичну стоянку на ділянках з сухими чагарниками або в гущавині хвойного лісу.
- Пам’ятайте, що раптова зміна погоди, удар блискавки або раптовий шквал може повалити гнилі дерева, також це стосується і підрубаних дерев.
Як правильно організувати табір
Організація малого привалу
Керівник вибирає місце, яке підійде для привалу, потім зупиняє команду і розділяє між учасниками обов’язки. У більшості випадків достатньо одному доручити доставку питної води, а іншому роздати бутерброди і т.д. Решта учасників походу 5-10 хвилин відпочивають, знявши рюкзаки. Відпочити можна на повалених деревах, пнях, сухому грунті. Корисно прилягти і підняти ноги вгору, зручно уклавши їх на рюкзак. Після відпочинку рекомендується зробити легку розминку.
Взимку відразу після зупинки слід надіти теплу річ. Це може бути тілогрійка або куртка. Щоб зігрітися, при можливості добре випити гарячої кави або чаю. У зимову пору малий привал не повинен тривати довше ніж 5 хвилин. Не використовуйте свій рюкзак для сидіння, ви можете легко розчавити свої речі і продукти харчування.
Організація обіднього привалу
В організації обіднього привалу беруть участь вже кілька людей. Двоє приносять воду, один розпалює багаття, інший споруджує вогнище, всі інші йдуть за дровами. Коли вже є вода, дрова та багаття, призначаються чергові. Це учасники, які повинні підтримувати вогонь і готувати їжу. Всі інші в цей час збирають ягоди, гриби, по можливості ловлять рибу, або ж просто відпочивають або грають в різні спортивні ігри.
Обідній привал триває близько 2-4 годин. Якщо погода сонячна, можна просушити спорядження та одяг, в дощову погоду потрібно спочатку вибрати майданчик для наметів, в окреме місце скласти всі рюкзаки і накрити їх плівкою або плащем.
Обідній бівак взимку коротший, ніж влітку, його тривалість залежить від того, як швидко розведуть багаття і приготують їжу чергові. Спочатку всій групі, не знімаючи лижі, потрібно втоптати сніг на майданчику, де буде табір. Після цього керівник роздає завдання кожному учаснику групи. Один робить настил або риє котлован для багаття, інший відповідає за хмиз, а третій розпалює багаття.
У зимовому привалі головне залучити до активної участі всіх членів групи, це не дасть переохолодитися і скоротить тривалість привалу.
Організація днівок і ночівлі в польових умовах
Організація цього типу біваків схожа на організацію обіднього привалу, але залучає більше чергових. Додаткові чергові туристи потрібні для обладнання табору. Їх функція – заготовляти дрова, також вони розчищають територію табору. Для добре облаштованого табору споруджують лавки, сушарки і вішалки. Все це робиться з підручних матеріалів. Частина чергових розчищає спуск до води при необхідності і викопує яму для сміття.
У зимовий час чергові також риють котлован для наметів і утрамбовують шлях від багаття до наметів. У разі сильного вітру будується вітрозахисна система. Два-три туристи забезпечують групу «малоформатними» дровами, щоб підтримати в наметі тепло вночі, для цього використовують похідні грубки. Організація зимового походу займає більше часу (близько 3 годин), тому зупинку потрібно робити до того, як стане темніти.
Режим днювань і ночівель
Головне в поході – правильний режим, який дасть нормальний відпочинок і, що важливо, хороший сон. Дуже приємно, особливо якщо хороша компанія, посидіти біля вогнища, але важливо не забувати про режим сну. Не варто засиджуватися до ранку і на наступний день відчувати втому. Грамотний керівник повинен заздалегідь оголосити час відбою, зазвичай близько 22:00. Після відбою в таборі не можна сильно шуміти і голосно розмовляти, щоб не заважати іншим учасникам відпочивати.
Крім відпочинку і сну, в організації днювань і ночівлі повинне бути присутнім розподіл часу на громадську роботу, ремонт та перевірку одягу і спорядження. Також потрібен час і для розваг, вправ, ігор, тренувань, збору ягід і грибів. Під час днювання добре проводити прогулянки та екскурсії, вони допомагають краще ознайомиться з місцевістю.
Згортання табору
Команда починає збиратися з упакування рюкзаків.
Якщо погода погана і йде дощ або це зимова пора, то рюкзаки збирають в наметі. Якщо погода хороша, тепла і сонячна, з намету прибирають всі речі, залишивши при цьому відкритим вхід, щоб вона висихала, і зовні збирають рюкзак.
Не треба ламати лавки, столи і заслони — можливо, вони знадобляться іншим туристичним групам. А ось дерев’яні стійки і кілки кладуть до залишків дров біля вогнища.
Зберіть все сміття і заберіть його з собою. Папір можна спалити в багатті. Потім гасіть багаття, заливши його водою, закидайте снігом або землею.
Перевірка готовності
Перш ніж піти з місця ночівлі або днювання, керівник перевіряє склад групи, наявність всіх речей, прибраність місця привалу, вогнище.
>> Порада: не забувайте про відпочинок на маршруті! Дотримуйтеся режиму: 45 хвилин у дорозі – 5 хвилин відпочинку.