Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Як вибрати хороший туристичний рюкзак

На даний момент ніщо в походах не може сперечатися з рюкзаком в плані зручності. Він звільняє руки для трекінгових палок, фотоапарату, карти чи навігатора. Рюкзак з ергономічною спиною грамотно розподіляє вагу поклажі між м’язами спини і стегнами, віддаючи перевагу останнім. З ним багатогодинний трекінг стає набагато легшим, приємнішим та доступним широким масам.

Особливості рюкзаків для подорожей

З рюкзаками для походів якось простіше, зрозуміліше. Тут, як кажуть, при всьому багатстві вибору іншої альтернативи перенесення потрібних речей немає. Треба лише визначитися, який саме рюкзак потрібен.

З подорожами все не так однозначно, адже формат подорожі може бути різним. Якщо Ваш формат – це літак-таксі-готель, то чемодан або м’яка сумка стануть більш практичним рішенням. Але багатьом набридає відпочинок в пляжно-готельному режимі, хочеться більше пересуватися, в тому числі пішки і не тільки по дорогах. І коли коліщата валіз починають застрягати та відвалюватися, коли закінчуються глянцеві тротуари центральних вулиць, а то й самі вулиці, а вся Ваша поклажа все ще при Вас, стає актуальним питання: як все це комфортно переміщати? Тут на допомогу приходить рюкзак – ідеальне пристосування для комфортного транспортування своїх речей в різних умовах. Основний недолік рюкзака на думку більшості (труднощі в укладанні і розміщенні речей, важкий доступ до того, що лежить всередині або на дні) вже давно вирішений в багатьох моделях. Вони просто розстібаються в різних місцях і навіть по всій довжині.

На ринку є моделі з різною кількістю кишень, відділень та клапанів, куди спокійно влізуть всі аксесуари, косметика, аптечка, техніка, зарядні кабелі, павербанки, документи… тобто все, що повинне бути у швидкому доступі, там і знаходитиметься – під рукою.

В лінійці невеликих рюкзаків є моделі, що перетворюються на легкі сумки. Великі рюкзаки для подорожей можуть вміщувати маленькі міські рюкзаки у вигляді клапана чи зовнішньої кишені, котру можна відстібнути та носити окремо. В тому ж клапані часто ховаються поясні сумки, котрі чудово підходять для коротких вилазок.

Виробники подорожніх рюкзаків приділяють велику увагу вентиляції тих частин виробу, що прилягають до тіла: лямок, поясів та спинок. Це робить їх використання комфортним навіть у сильну спеку.

Тож закономірно, що більшість туристів (незалежних, звісно) уже замінили валізи на багатофункціональні рюкзаки. Ну а якщо подорож включає похід або трекінг, то цей елемент спорядження стає буквально незамінним.

Основні критерії вибору рюкзака для подорожей
  • універсальність (повинен замінити рюкзак, сумку, чемодан);
  • зручний доступ для речей всередині і на дні (щоб не відчувати себе ущемленим після своєї улюбленої валізи:);
  • привабливий зовнішній вигляд, що дозволяє відчувати себе «у своїй тарілці» в п’ятизірковому готелі, а також носити його не тільки з похідним одягом;
  • велика кількість кишень і відділень для розміщення безлічі дрібниць і зручного доступу до них;
  • можливість трансформувати кишеню або клапан в окрему невелику одиницю для коротких вилазок;
  • ергономічна “підвіска” – спина та пояс;
  • якщо Ви розраховуєте на подорожі в жарких країнах, бажана максимально потужна вентиляція лямок і спинки;
  • рейнкавер (захисний чохол), що вбереже не лише від побутових забруднень, але й в багажних відсіках літаків та при переїздах.

Рюкзаки для походів

Це – саме той пункт екіпіровки туриста, в котрому вміщаються та переносяться всі необхідні речі для життя поза межами цивілізації. А оскільки турист зазвичай багато пересувається пішки і часто у ворожих умовах, то рюкзак повинен бути максимально комфортним та надійним. Залежно від виду фізичної активності рюкзаки умовно розділяють на типи, хоча цей поділ не є обов’язковим, а лише допомагає підібрати модель, що найліпше відповідає Вашим запитам.

Рюкзаки для походів вихідного дня

З назви зрозуміло, що вони підійдуть для нетривалих вилазок на природу (на пікнік, риболовлю, по грибами, ягоди, в невисокі гори на вихідні. зазвичай без ночівлі). Такі рюкзаки мають невеликий об’єм (20-50 літрів для радіальних виходів чи більше, якщо їхати з ночівлею). Їх конструкція проста, а ціна – більш ніж прийнятна. Якщо в подібні виїзди Ви відправляєтеся рідко, то не обов’язково витрачати гроші на вироби іменитих і дорогих брендів. Можна купити щось простіше і дешевше в звичайних магазинах, і у разі виходу з ладу чи пошкодження користувач не потрапить в якусь небезпечну, а то й безвихідну ситуацію (як, наприклад, в тривалому автономному поході або на сходженні).

Штурмові рюкзаки

Їх об’єм співрозмірний з попереднім типом (20-50L), проте конструкція та призначення категорично інші. Вони максимально міцні, мають обтічну форму (без зовнішніх накладок, кишень і т. д.). Їх використовують на сходженнях та коротких походах в екстремальних умовах. Головне призначення – якомога ефективніше протистояти сильним механічним навантаженням та найнесприятливішим погоднім умовам, котрі можуть мати місце в високих горах. У штурмового менше шансів зачепитися за гілку чи скельний виступ, а навіть якщо таке трапиться, рюкзак витримає завдяки міцності матеріалів. Такі вироби дуже зручні, легкі та довговічні. Як правило, їх конструкція передбачає можливість при необхідності розмістити зовні окремі елементи штурмового спорядження – наприклад, мотузку, льодові інструменти, кішки.

Окремо варто виділити спеціальні рюкзаки для скелелазів. Їх відрізняє мінімальна вага, «непомітність» на спині, спеціальні петлі для спорядження, невеликий об’єм.

По ряду ознак дуже схожими на штурмові є рюкзаки для фрірайду і бек-кантрі – популярних серед екстремалів лижних дисциплін, які передбачають крім підйому на гору ще й спуск вниз на лижах чи сноуборді. При подібному об’ємі вони відрізняються характерними елементами конструкції. По-перше, це можливість зручно закріпити для перенесення лижі / сноуборд, по-друге – наявність спеціальних кишень:

  • м’якої кишені для лижної маски;
  • спеціального відділення для лавинного щупа і сніжної лопати;
  • відділення для лавинного біпера;
  • відділення для аптечки.

По-третє, застосування в холодну пору року зазвичай змушує конструкторів захищати вивідний шланг питної системи термоізоляційним чохлом на блискавці (найчастіше неопреновим).

Часто рюкзаки для фрірайду мають спеціальний окремо сертифікований захист спини. Є моделі з інноваційною системою «спливання в лавині» – це своєрідна подушка безпеки для райдера, що працює від піропатрону і дає реальні шанси вижити і навіть самостійно вибратися при потраплянні в лавину. Зверніть увагу на те, що більшість патронів для цих систем в даний час заборонені для перевезення в літаку. Не дивно, що такі рюкзаки є одними з найдорожчих на ринку за співвідношенням об’єм/ціна. Рюкзаки для фрірайду можна використовувати на сходженнях, і навпаки.

Рюкзаки для походів в гори

На них припадає левова частка туристичних рюкзаків світу. Аутдорні компанії пропонують неймовірне різноманіття об`ємів, конструкцій, матеріалів, форм та кольорів. Це дозволяє підібрати такий рюкзак для широкого спектра подорожей у різні куточки світу.

Основні якості рюкзаків для походів:

  1. практичність,
  2. універсальність та
  3. зручність для широкої групи людей.

Тому якщо у Вас немає чітких вузькоспеціалізованих завдань і Ви шукаєте «все в одному» на всі випадки життя, то подібний формат якраз підійде. Звичайно, він програє вузькоспеціалізованим моделям в кожному сегменті (наприклад, при запаморочливих лижних спусках або серйозних сходженнях), але якщо немає бажання / можливості купувати кілька різних моделей, то універсальний рюкзак середнього об’єму (50-70л для жінок, 60-80л для чоловіків) стане оптимальним вибором. Для тривалих автономних експедицій або водних сплавів з підходами по суші, коли потрібно нести багато важкого вантажу, будуть потрібні більші об’єми — 80-100л або навіть більше.

Основні типи конструкції рюкзаків

Станкові (із зовнішнім каркасом)

Популярний колись форм-фактор, що зараз є махровою екзотикою. В даний час можна найчастіше зустріти такий формат: L-подібний каркас з легкого сплаву з системою підвіски (м’яка спина, широкі плечові лямки, поясний ремінь), який можна використовувати як основу для перенесення негабаритних речей, як правило, великого об’єму і ваги. Незамінний в великих експедиціях, використовується спелеологами, водниками. Для подорожей і звичайних походів, як правило, не найкращий варіант.

Анатомічні (з внутрішнім каркасом)

В даний час – найпоширеніший форм-фактор для великих рюкзаків (більше 30л). Відзначається дуже широке розмаїття конструкцій: м’які / жорсткі елементи каркаса, варіанти від максимально витончених до гранично простих – можна підібрати на свій смак. Як правило, всі частини каркаса можна вийняти / від’єднати для мийки чи полегшення рюкзака.

Анатомічні із зовнішнім каркасом / вентильованою спиною

По суті, різновид вище описаного форм-фактора, в якому основні елементи каркаса винесені назовні. Зазвичай це робиться з двох причин: для спрощення операцій зняття / установки елементів, і спрощення конструкції рюкзака, а також для забезпечення підвищеної вентиляції спини. Покращена вентиляція зазвичай досягається використанням різного виду сітки, яка відділяє спину користувача від спинки рюкзака і дозволяє повітрю вільно циркулювати. Як правило, сітка натягується на міцний каркас. Такі конструкції надзвичайно комфортні для вентиляції спини в жарку погоду, але також мають суттєві недоліки:

  • рюкзак стає більш громіздким, і більшість подібних конструкцій не складається;
  • центр ваги рюкзака віддаляється від спини і зростає перекидаючий момент, зростає навантаження на спину;
  • при розмірах, аналогічних зі звичайною конструкцією, істотно втрачається корисний об’єм рюкзака, а конфігурація внутрішнього обсягу стає незручною, особливо при пакуванні чи витяганні великогабаритних речей;
  • вага і ціна, як правило, вищі, чим у звичайних моделей аналогічного об’єму.

Безкаркасні ультралегкі

Раніше більшість рюкзаків були безкаркасними. Віддаючи перевагу зручності, комфорту та безпечності для здоров’я, людина створила безліч сучасних конструкцій для перенесення ваги за спиною. Але, виграючи за багатьма параметрами, сучасні рюкзаки позбулися і деяких переваг, які є принциповими для частини користувачів.

В першу чергу це вага і компактність, можливість в широких межах регулювати місткість, складати невикористаний рюкзак в мінімальний об’єм для зберігання або перевезення.

Популярне в наш час товариство легкоходів бореться за кожен грам ваги в своєму спорядженні. При використанні сучасних технологічних виробів та спеціального похідного харчування, вага всього необхідного для виїзду на кілька днів може бути істотно меншою стандартних десяти кілограмів і займати мало обсягу. Погодьтеся, що упаковувати подібний скарб в майже трикілограмовий експедиційний рюкзак нелогічно. Відповідно, мала вага спорядження і самого рюкзака дозволяє частково позбутися дорогих і важких технологій для перенесення значної ваги.

Більшість безкаркасних ультралегких рюкзаків мають невеликий об’єм – до 30л. Зазвичай це зручної форми мішок з тонкої міцної тканини. Але існують і рюкзаки більшого об’єму, що є своєрідним компромісом між «нафаршированими» усіма можливими технологіями звичайними туристичними рюкзаками і звичайним мішком з лямками. Тут вже вибір за Вами.

Підбір туристичного рюкзака за параметрами

Для початку обов’язково окресліть для себе область його передбачуваного використання і всі Ваші вимоги до нього. Проаналізуйте те, що вдалося виписати. Почніть складати «фоторобот» Вашого майбутнього помічника в подорожах. Рюкзак зазвичай має дуже великий термін служби (у мене основний рюкзак досить інтенсивно служить вже понад десять років, і хоч я вже придбав нову модель, він залишається в строю в чудовому стані) і є, поряд зі взуттям для походів, ключовим елементом спорядження. Тож поставтеся до його вибору серйозно!

Отже, основні параметри для похідного рюкзака:

1. Як вибрати об’єм туристичного рюкзака

Багато хто думає, що чим більше, тим краще, і що «запас кишеню не тягне». Часто це не зовсім так. Чому? Чим більший рюкзак, тим більше він важить – навіщо тягнути зайве? Ціна більшого за об’ємом рюкзака також буде вищою при аналогічній конструкції та марці. Якщо Ви подорожуєте з не дуже організованою компанією і несете рюкзак з вільним простором, будьте готові бути переносником усього, що не влізло іншим. Пам’ятайте, що з кожним роком спорядження стає компактніше і легше, тому столітрові варіанти поступово відходять у минуле…

Але занадто маленький рюкзак — ще гірше, оскільки Вам доведеться обмежувати себе в спорядженні, залишати потрібні речі, перевантажувати рюкзак, навішувати занадто багато всього на його зовнішню поверхню. Постарайтеся уникнути цього. Дуже важливо правильно упаковувати рюкзак.

2. Конструкція спини

Рюкзак з сіткою або класична анатомічна спина? Для «серйозних» походів і експедицій, перенесення значного вантажу (понад 18кг), при необхідності брати свій основний рюкзак на сходження і короткі вилазки раджу класичну анатомічну спинку зі зйомними елементами каркасу. Якщо ж вага рюкзака невелика, якщо Ви подорожуєте в основному в жаркому кліматі і понад усе цінуєте комфорт, можна придивитися до варіанту з сіткою.

Регульована / нерегульована по висоті спинка рюкзака

Більшість спинок передбачають можливість регулювання по висоті в досить широких межах. Тобто більшість користувачів можуть підігнати їх під себе. Це зручно, якщо користуватися будуть різні люди, також іноді є сенс підрегулювати спинку при переході з літньої на зимову форму одягу. Мінус регульованої спини – більша вагу і вартість виробу.

На ринку доступні моделі з нерегульованою спиною. Тут треба бути дуже уважним, ретельно міряти рюкзак перед покупкою. Зазвичай подібні моделі продають в розмірах, як одяг. Не факт, що розміри рюкзака і Вашого одягу будуть тими ж – потрібно міряти. Основний критерій – це довжина Вашої спини.

3. Вага рюкзака в поході

Намагайтеся вибирати спорядження, в т.ч. і рюкзак, з якомога меншою вагою. Знижуючи вагу похідного спорядження, Ви збільшуєте середню швидкість пересування, розвантажуєте суглоби, м’язи і зв’язки. Також вага має значення при використанні авіатранспорту. При цьому майте на увазі, що показники надійності і ціни дуже залежать від ваги – виберіть той компроміс, який влаштує особисто Вас.

4. Додаткові опції

Зараз виробники заманюють клієнтів безліччю додаткових зручностей. Але які з них будуть реально важливими, а які залишаться маркетинговим ходом, на який Ви «купилися»? Складіть для себе список необхідних і бажаних опцій, все інше – залиште «за бортом». Ось приблизний список додаткових зручностей, які можуть мати сенс для окремих користувачів:

  • Нижній / боковий доступ полегшує пакування / розпакування речей. Повинен бути функціональним (зручним). Так, наприклад, іноді конструкція нижнього входу не дозволяє дістати з повністю упакованого рюкзака, скажімо, спальний мішок в чохлі (на моєму Дойтері).
  • Компресійні лямки. Кількість – дві або більше, довжина повинна дозволяти помістити за них скручений килимок (якщо ви користуєтеся НЕ надувним) або що-небудь ще. Безліч навіть іменитих виробників явно економлять на довжині бічних лямок (на щастя, існує можливість подовжувати їх).
  • Можливість зовнішньої підвіски необхідних речей: туристичного килимка, трекінгових палиць, льодових інструментів, лиж / сноуборду, снігоступів, кішок, лавинної лопати, мотузки, намету та ін. Подумайте, що Ви дійсно будете носити зовні, чи потрібні Вам зайві кріплення і чи є в наявності необхідні.
  • Чохол від дощу, або rain cover. Дуже корисна опція, на мою думку – must have. Якщо рюкзак не має “рідного” чохла, його можна придбати окремо. Крім захисту під час дощу, чохол допоможе не забруднити рюкзак в багажному відділенні, тамбурі намету. Можливо, він не знадобиться в походах / подорожах в посушливих куточках світу.
5. Тип клапана

На мою думку, краще вибирати рюкзак з так званим «плаваючим» клапаном, що закріплюється за допомогою регульованих лямок з усіх боків. Такий тип дозволяє в більш широких межах змінювати об’єм основного відділення, переносити під клапаном мотузку або інші габаритні предмети. В ідеалі клапан повинен бути знімним і трансформуватися в поясну сумку / рюкзак. Це дозволить при необхідності полегшити рюкзак, взяти клапан з цінними і потрібними речами з собою в намет / ручну поклажу, використовувати під час коротких радіальних вилазок.

6. Питна система на великому рюкзаку

Більшість сучасних рюкзаків пристосовані для використання питної системи. Але не у всіх моделях це продумано в деталях. Якщо використання системи для Вас важливе, зверніть увагу на конструкцію. Вважаю найбільш прийнятною конструкцію з окремою зовнішньою кишенею і напівтвердим гідратором, як на більшості рюкзаків Osprey.

Жіночі рюкзаки

Останнім часом багато виробників пропонують окремі жіночі моделі рюкзаків, підігнані до жіночої статури. В них застосовується «жіночий» дизайн і окремі стандарти внутрішнього об’єму. Чи слід жінкам звертати увагу тільки на такі моделі? Думаю, підійде будь-який рюкзак після ретельної примірки, головне, що б він відповідав Вашим вимогам. Моя думка, що поява «жіночих моделей» – швидше маркетинговий хід аніж реальна необхідність.

Як правильно приміряти рюкзак

Проводьте примірку в тому одязі, який збираєтеся носити під рюкзаком. Спробуйте одягнути його і на футболку, і на теплу куртку. Рюкзак для примірки повинен бути заповнений і мати вагу, адекватну до планованих походів. Попросіть продавця навантажити рюкзак (чудово підійдуть 2-3 намети:) і походіть з ним як мінімум 5-7 хвилин, зробіть легку зарядку, відрегулюйте лямки й спинку. Лише після цього стане зрозуміло, Ваш він чи ні.

Бажаю вам вдалого вибору і хороших походів!

Опубліковано 7 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти