Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Туристам-початківцям: Принципи підбору одягу в поході | Частина 1. Верхній шар (захисний)

У походах, особливо коротких вилазках за місто під час вихідних в популярні місця з великою кількістю туристів, часто доводиться спостерігати одну і ту ж картину – багато хто не вміє підбирати одяг для поїздок на природу, плутаючи подорож, нехай і коротку, з уроком фізкультури. І якщо в одно-, двох- денному поході подібне зазвичай «сходить з рук», то в далекій поїздці може мати негативні наслідки. Та й за короткий час цілком можливо застудитися, отримати травму, позбавити себе задоволення від спілкування з природою.

Як правило, більшість людей, вперше вирушаючи у тривалий похід в гори, підходять до питання вибору одягу виправдано серйозно. Дещо можна позичити у друзів і знайомих, за іншим доводиться йти в магазин. У сучасному магазині похідного спорядження очі новачка просто розбігаються – асортимент товарів вселяє трепет, між іншим, як і ціни. Як не купити зайвого, але не залишитися без необхідного? В першу чергу потрібно уважно ознайомитися зі списками одягу і спорядження, які ми публікуємо на нашому сайті до кожного виду поїздок. По-друге, варто прочитати кілька тематичних статей, які введуть Вас в курс справи, і порадитися з більш досвідченими туристами.

Основні моменти, що стосуються підбору взуття, вже були розглянуті раніше в тематичному огляді. Сьогодні мова піде про основну концепцію одягу під час серйозних походів, особливо за межі зручних і звичних місць. До нашої загальної радості, сучасний одяг для подорожей дає змогу цілком комфортно почувати себе в абсолютно, здавалось би, некомфортних умовах, дозволяючи зосередитися на головному – нашій Пригоді.

Вплив факторів середовища в поході

Що відбувається з нами під час фізичної активності на природі? Для початку, коли ми активно рухаємося, то виділяємо велику кількість локального тепла. Організм реагує на це активним потовиділенням, особливо інтенсивним в певних зонах на нашому тілі. Це відбувається навіть у дуже холодну погоду. У такому випадку, якщо цей піт і надлишкове тепло вчасно не транспортувати подалі від шкіри, прилегла одежа намокне і після припинення активного руху ми почнемо замерзати.

Наступний момент. Якщо навколо нас значно холодніше, аніж усередині, нас потрібно від цього холоду ізолювати, тобто утеплювати. Температура може коливатися в значних межах, а значить, захист повинен бути ступінчастим – з можливістю швидко випустити назовні надлишок тепла (в ідеальному випадку його акумулювати, але це поки що дуже складні і дорогі технології), а потім так само швидко утеплитися.

Крім коливань температури, на наш тепловий комфорт дуже сильно впливає рух повітря навколо нас – іншими словами, вітер. Сильний вітер, якщо наш одяг його не блокує, здатний викликати серйозне переохолодження незахищеного організму навіть при значних плюсових температурах.

Ще одна важлива складова нашого погодного рівняння – вологість повітря. Всім відомо, що в сухому кліматі і мороз і спека переносяться значно легше, ніж у вологому. До цього додаються безпосередні атмосферні опади – дощ і сніг. Опади в поєднанні з вітром можуть зробити життя туриста нестерпним, якщо він до цього не готовий. Мокрий одяг значно гірше захищає нас від втрат тепла; багато утеплювачів, просочившись вологою, практично перестають бути ефективними.

Не можна також недооцінювати силу сонячного випромінювання, в першу чергу ультрафіолету. Сонячні опіки в крайніх випадках можуть призводити до дуже плачевних результатів. Тому, як це не парадоксально, в дуже жарку сонячну погоду необхідно запасатися легким одягом, який повністю закриває тіло і захищає від ультрафіолету і контакту з гарячим повітрям.

Тришарова концепція одягу для походу

В даний час найбільш перевіреною і ефективною, на мою думку, є тришарова концепція одягу. Вона дуже проста, зрозуміла і досить доступна, оскільки реалізовувати її можна на різних, так би мовити, фінансових рівнях, починаючи з бюджетних. При цьому правильно одягнений в одяг бюджетного рівня турист буде значно краще захищений від мінливості погоди, ніж абияк одягнений в імениті і дорогі шмотки новачок.

Вважаю, більшість вже чули про цей принцип. У трьох найближчих статтях ми розберемося з кожним шаром, спробуємо внести ясність для тих, хто ще не відчуває себе впевнено в цій темі. Загалом, якщо мова йде про потенційний захист туриста від несприятливих факторів навколишнього середовища, можна користуватися таким правилом:

  • Перший шар – «своя сорочка ближче до тіла» – наша друга шкіра. Як правило, це термобілизна;
  • Другий шар – утеплювач, щось тепле, приємне і м’яке))), наприклад, фліс або пух;
  • Третій шар – наша броня, наш щит. Це захисний шар, який вдягають, як і попередній, «на вимогу» організму, адекватно до погоди. Це вітро- та водозахисний одяг. Про неї сьогодні поговоримо докладніше.

Завдання захисного шару одягу

Захисний шар першим зустрічає негоду, протистояти їй – його основне завдання. Умовно розділимо верхній одяг на той, що призначений для захисту в умовах сильної негоди (шквальний вітер, сильний дощ, снігопад, стовідсоткова вологість) і проти помірного впливу природних сил (вітряна погода, дрібний дощ, легкий сніг).

Як правило, в туристичному поході верхній шар одягу являє собою комплект з куртки і штанів, які мають в тій чи іншій мірі водо- і вітро- захисні властивості.

Багато туристів-новачків з лижно-бордним досвідом беруть в похід гірськолижний комплект одягу, тобто, по суті цілий «бутерброд» з підкладки, утеплювача і верхнього шару, фактично об”єднання відразу два з трьох шарів одягу. Ми не можемо рекомендувати такий вибір. В такій одежі зручно кататися на гірських курортах, але в поході вона менш універсальна, обмежена у використанні. У холодну погоду від такого одягу є користь, але що робити, коли потеплішає і піде дощ? Мокнути або паритися?

Найчастіше наші походи за кордоном проходять в широкому спектрі температур, напрвклад похід в Марокко. Тому беріть з собою такий одяг, який дасть вам можливість комбінувати його, отримавши потрібне поєднання для будь-якої очікуваної температури, + як завжди, невеличкий «запас міцності».

Якщо в своєму поході Ви очікуєте сиру, дощову погоду впродовж кількох або більше днів, однозначно рекомендуємо зупинити свій вибір на захисному комплекті з мембранної тканини. Зверніть пильну увагу на конструкцію куртки і штанів, та на характеристику Вашої мембрани.

Куртка в туристичному поході

Бажано, щоб куртка мала:

  • повністю роз’ємну блискавку;
  • внутрішню кишеню для «ніжних» речей – телефону, грошей;
  • вітрозахисну планку для блискавки;
  • регульовані манжети на рукавах;
  • просторий, регульований капюшон (якщо похід екстремальний, іноді його потрібно буде одягнути на каску) регульовану стяжку по низу куртки;
  • бажані вентиляційні отвори, особливо якщо Ви не впевнені в своїй мембрані. Зазвичай вони розташовуються під рукавами;
  • посилення з міцнішого матеріалу в «проблемних зонах» – місцях, що мають контакт з лямками і поясом рюкзака, а також на рукавах. Особливо якщо ваша куртка виготовлена з сучасних полегшених матеріалів.

Сам матеріал повинен мати захисне плетіння rip-stop, що перешкоджає «розповзанню» проколів і порізів. Стрейчева тканина дуже зручна, але зустрічається в подібному одязі рідко.

Якщо у Вас крім куртки є також захисні штани, то довжина верху має другорядне значення. Якщо ж ні, то чим довшою буде куртка, тим краще. Крій куртки повинен дозволяти вам здійснювати будь-які рухи, а довжина рукавів бути достатньою навіть з піднятими руками і одягненим рюкзаком.

Вибір штанів для походу

Захисні штани по можливості повинні бути з повністю рознімними блискавками з боків штанин (так звані «самоскиди») або мати блискавку від низу штанини вгору хоча б до половини довжини. Це дозволить Вам при необхідності одягнути і зняти свій «скафандр», не знімаючи взуття. Іноді це дуже важливо. Крім того, «самоскиди» дають можливість відкривати блискавки зверху, провітрюючи одяг. Як правило, така вентиляція набагато ефективніша, ніж спеціально передбачена (яка зустрічається відносно рідко). Пояс в штанах не повинен терти, враховуючи пояс рюкзака, інакше не обійтися без болючих неприємностей.

Зараз в конструкції подібних виробів все частіше панує принцип розумного мінімалізму, і мені це подобається. Рекомендую не купувати одяг з непотрібними, зайвими деталями. Вважаю, що надлишковими в штормовому одязі є:

  • безліч кишень (досить двох-трьох, максимум чотирьох в куртці і пари в брюках);
  • планка з заклепками поверх основної блискавки;
  • середня (поясна) стяжка в коротких куртках;
  • вбудовані гетри всередині брюк (при необхідності краще використовувати окремі гетри);
  • якщо є можливість купити вироби з заламінованої мембранної, не беріть куртку з підкладкою – вона збільшує вагу і громіздкість, погіршує паропроникність, виріб довше сохне.

Штормовий одяг повинен мати мінімальну кількість деталей і швів, вітаються зварні та клеєні шви, якщо Ви довіряєте виробнику. Навпаки, в «ноу нейм» виробах краще уникати високотехнологічних фішок – не помітите, як вийде з ладу.

Фурнітура повинна бути виключно фірмова, з відбитком логотипа.

Якщо Ви не кіллер чи шпигун, краще вибирайте яскраві, помітні на великій відстані кольору.

Детально про мембрани в туристичному одязі

Зі здриганням переходжу до цієї теми, навколо якої зламано стільки списів! Мудрувати тут не буду, і читати лекцію на тему мембран в цій статті теж не стану. Початківцю-туристу це ні до чого. Чим простіше, тим зрозуміліше. Основна властивість мембрани – вибіркова проникність. Тобто вода зовні не проходить, пар зсередини виходить. На жаль, це працює тільки в голій теорії.

Навіть не сподівайтеся, що в мембранній куртці Ви не будете потіти, і вона ніколи у Вас не промокне. Просто повірте поки що на слово досвідченим людям – в мембрані Вам буде точно комфортніше, ніж без неї в більшості варіантів поганої погоди. Уточніть характеристики мембрани на своїх куртці / брюках. Не лінуйтеся мордувати консультантів «дурними питаннями» і читати те, що написано на ярликах маааленькими літерками. Вам же потім страждати в невідповідному одязі.

Те, що потрібно знати відразу. Є дві основні характеристики мембрани:

  1. показник паропроникності в гр. за 24г,
  2. і показник водонепроникності в мм на 1 кв. см. площі вироби.

Наприклад: 10 000g / 24h і 10 000mm, так звані «десять на десять» – багато хто не без підстав вважає, що це мінімально допустимі показники для аутдорного верхнього одягу. Майте на увазі, що існує деяка плутанина зі стандартами тестів (як і в температурних показниках спальних мішків) і, скажімо, характеристики виробів з-за океану іноді виглядають скромніше, аніж європейські, але як потім виявляється, нічим не гірші. Хоча цей момент стосується в основному наметових тентів.

Чим подібні характеристики вищі, тим краще. «Еліта» починається за двадцятьма тисячами і того, і іншого. Цінник відповідний.

Не буду зараз писати про порові, дифузні і комбіновані мембрани – новачкові або людині, далекій від високих технологій текстилю, це ні до чого. А кому цікаво – інтернет надасть море інформації. Головне, щоб працювало.

Тому по-простому: є гроші – купуйте імениті бренди з мембраною event або gore-tex. Усе. Щороку на ринок виводяться «аналоги», але ситуація тут приблизно та ж, що і з «вбивцями» айфона чи китайськими бентлі. Вам воно треба? Якщо ваш варіант лежить в бюджетному сегменті – не полінуйтеся вивчити характеристики і щось почитати на форумах. Або запитати у особи, якій довіряєте. Або покладайтеся на карму)).

Догляд за мембраною

До цього моменту слід підходити дуже серйозно – вироби дорогі, а зіпсувати їх неправильним використанням простіше простого. Найкраще перед покупкою в екіпірувальному центрі отримати консультацію по догляду за Вашою мембраною і при необхідності відразу придбати необхідні засоби.

В першу чергу це – пральний засіб для мембрани і просочення для мембранних курток (покупка останньої може трохи почекати). Слід сказати, що деякі мембрани, наприклад, event, не бояться прання, інші ж дуже вибагливі.

У будь-якому випадку періть мембрану на самому дбайливому режимі, в холодній або ледве теплій воді (не більше 40 градусів), по можливості вручну. Не віджимайте її в барабані, не сушіть на батареї і навіть не підходьте до неї з нагрітою праскою! Пам’ятайте про те, що бруд, пил, всілякі сторонні речовини на поверхні матеріалу погіршують характеристики мембрани, а агресивні речовини її руйнують. Будь-яка мембрана – це високотехнологічна та ніжна структура. Чого тільки варті мікроскопічні отвори в тисячні частки міліметра в порових мембранах!

Але чи завжди нам в подорожах потрібен верхній захисний шар з мембранної тканини? Мабуть, ні. Все ж дощ в більшості походів швидше форс-мажор, ніж буденність. Набагато частіше зустрічається вітер і незначні опади у вигляді густого туману, дуже вологого повітря, легкого снігу. Навіть несильний вітер значно знижує захисні властивості полартекового светра, наприклад. Для таких випадків досить одягнути зверху легку вітрівку, і ситуація тут же змінитися на краще.

Як надійний та легкий вітрозахист можна сміливо порекомендувати вироби з Pertex – дуже легкої і міцної тканини, що не пропускає вітер. Після відповідної обробки пертекс так само починає стримувати воду в розумних кількостях. Для деяких походів такого захисту буде досить. Слід сказати, що пертексова куртка складається в кулю розміром з апельсин і важить зовсім небагато.

У більшості виробників все чіткіше намічається тенденція підтримки тренду, відомого як fast & light, тобто виготовлення речей з мінімальною вагою для збільшення мобільності користувачів. Це необов’язково легкохідність в чистому вигляді, просто сучасні технології дозволяють робити легкі міцні матеріали і шити з них відповідний одяг.

Тому в магазині Вам можуть запропонувати мембранну куртку вагою близько 150гр і штани в півтора раза легші з дивовижними характеристиками… Як до цього ставитися? Моя рекомендація – будьте розсудливі і сповідуйте принцип розумної достатності при виборі інвентарю. Якщо Ви – не легкохід-екстремал чи не приймаєте участі в професійних мультиперегонах, не раджу вибирати найлегші в лінійці ультра-лайт моделі. Подумайте, на скільки часу Вам їх вистачить при жорсткій похідній експлуатації? Як буде виглядати подібна куртка після колючих заростей, або просто густих і міцних заростей? Після нічного збору дров під дощем і перенесення їх в оберемку до табору у Вашій новій ультралегкій курточці? Уявили? Тоді подумайте перед покупкою ще раз. Раджу також зупиняти свій вибір на перевірених часом рішеннях і матеріалах. У більшості випадків віддаю перевагу, щоб інноваційні рішення перевіряли не на мені. Вам же вирішувати самим.

Що вибрати для походу: пончо чи мембрану?

Мені здається, це досить гостре та цікаве питання. Кожен турист сам шукає на нього для себе відповідь. Звичайно ж, я рекомендую мати в своєму арсеналі три види захисного одягу для походів – мембрану, легкий вітрозахист з пертекса з водовідштовхувальною обробкою, і пончо-плащ. Просто опишу переваги і недоліки кожного виду одягу.

Мембрана – найбільш універсальна концепція одягу, з певною натяжкою підійде і просто як захист від вітру, і як вологозахист. Підходить для використання в місті. Чудова для пересування по складному рельєфу і в сильний вітер. Мінуси – обмежена паровіддача, дорожнеча, зазвичай дещо більша вага, необхідний дбайливий догляд та накидка-рейнкавер на рюкзак.

Легкий вітрозахист. Плюси: менша вартість у порівнянні з мембраною, як правило, легша і краще дихає, можна часто прати в машинці (не забуваючи про водовідштовхувальну обробку). Підходить для використання в місті. Підходить для пересування по складному рельєфу і в сильний вітер. Мінуси – водозахист може виявитися недостатнім при сильних опадах, більш вразлива до механічних пошкоджень, вимагає своєчасного нанесення водовідштовхувального шару, вимагає накидки на рюкзак.

Плащ-пончо. Плюси – низька вартість (можна зробити навіть з клейонки), ремонтопридатність, довгий плащ можна використовувати без захисних штанів. Закриває рюкзак (більшість моделей). Можна використовувати як аварійне укриття (деякі пончо перетворюються в повноцінний тент), фут-принт (додаткова захисна підлога для намету), накидку-упаковку для рюкзаків, речей, велосипедів і т. д. Мінуси: активно «збирає» конденсат, створює «ефект лазні», не підходить для пересування по складному рельєфу та в сильний вітер. В пончо, як правило, мокнуть рукави, коли Ви висовуєте руки назовні. Навряд чи стане в нагоді в місті.

Висновки

Аналізуючи погодні умови, які очікуються в подорожі, Ви вже самі можете вибрати те, що оптимально Вам підійде. Можливо, це буде поєднання кількох типів одягу, наприклад, пончо та легкої куртки, або досить однієї мембрани. Вибирати Вам.

Для себе я виділяю два підходи до використання спорядження – “фетишистський” і призначений для користувача. Частина людей їздить в походи в основному для того, щоб використовувати своє досконале спорядження, іноді навіть поїздки плануються «під спорядження». Інша частина просто користується тим, що бере з собою для створення умов, які допомагають отримувати задоволення від пригод. Але це все – вже тема для окремої розмови. А поки що бажаю всім зробити хороший вибір і розжитися надійними, практичними і красивими речами, які будуть відповідати Вашим запитам і радувати Вас.

Опубліковано 9 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти