Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Мультипаливні пальники в поході

У попередніх статтях я вже провів загальний огляд сучасних пристроїв для приготування їжі без багаття, докладніше зупинившись на газових пальниках як найбільш поширених. Окремої статті були удостоєні інтегровані системи для приготування їжі як найбільш інноваційні.

Тепер самостійного розгляду вимагає тема мультипаливних пальників. Для початку пропоную уточнити термін. «Мультипаливні» – найбільш широке поняття, яке об’єднує як пристрої, що працюють на газу і рідкому паливі, так і чисто рідкопаливні пальники. Сюди ж ми включимо і ті конструкції, які виробник позиціонує як монопаливні (як правило, бензинові), оскільки за певних обставин вони часто можуть бути посаджені на «нову дієту» – на те паливо, яке є в наявності.

Давайте спробуємо з’ясувати коли мультипаливні конструкції отримують перевагу перед чисто газовими, і найголовніше, про які особливості експлуатації слід знати туристу-початківцю перед їх купівлею.

В інтернеті є досить суперечлива інформація по догляду і експлуатації пальників з використанням рідкого палива. Від «абсолютно безпроблемно» – ніщо ніде не засмічується, все надійно і зрозуміло, до «жах, жах, жах» – не встиг залити паливо, як пальник вже вийшов з ладу. Тож чи варто зв’язуватися новачку, та й і просто далекому від техніки туристу («класичний» сучасний турист часто працює в офісі і не ремонтує на вихідних машину в гаражі) з цими малозрозумілими артефактами?

Почнемо з того, що в деяких ситуаціях нікуди від пальників на рідкому паливі ви не подінетесь. Адже варто вам запланувати дивовижну і прекрасну подорож куди-небудь на край географії, туди, де не дістати газового балона і куди потрібно летіти літаком, моментально постане питання про експлуатацію подібного «звіра». Також важко мати мультипаливні пристрої на великій висоті і при низькій температурі. При мінус 20-30 (…40…50…) градусах від газу зовсім мало толку, а ось пальник на бензині, наприклад, працює як ні в чому не бувало.

Давайте нижче розглянемо основні моменти, пов’язані з подібними пристроями.

Конструкція пальників на рідкому паливі

Є дві принципово різні конструкції – пальники зі шлангом і пальники з паливним бачком під конфоркою або збоку від неї. Останній тип розрахований на роботу, як правило, тільки на одному виді палива (на бензині або гасі), і має максимально просту конструкцію, яка рідко приносить проблеми. При цьому така конструкція найменш універсальна, не піддається ремонту, тому рідко використовується в складних та екстремальних походах.

Шлангові конструкції відрізняються:
  • компактністю в складеному вигляді;
  • низькою вагою;
  • повністю розбірною конструкцією;
  • стійкістю;
  • часто мають в комплекті вітрозахист;
  • використовують змінні паливні балони будь-якої ємності.

Наскільки складним є обслуговування пальника в умовах походу? Досвід показує, що з обслуговуванням може впоратися практично будь-яка людина. Алгоритм чистки, збирання-розбирання досить простий. Багато пальників мають просту перевірену конструкцію (є моделі, що випускаються майже без зміни понад 20 років, наприклад, MSR WHISPERLITE international) і складаються з мінімальної кількості деталей. При необхідності (а така необхідність в поході – велика рідкість) її можна повністю розібрати і зібрати за допомогою інструментів, що входять в комплект поставки.

Також слід зазначити, що виробники продовжують удосконалювати свої моделі, працюючи над надійністю, гучністю, ремонтопридатністю.

Так, наприклад, заслуговує на увагу система швидкого очищення форсунків від MSR під назвою Shaker Jet – пальником досить просто постукати по твердій поверхні / предметі. При цьому не потрібно чекати, поки вона охолоне, а у виняткових випадках її можна навіть не гасити. В моделі Primus Multifuel замість класичного троса очищення встановлений короткий жорсткий елемент, який спрощує операцію з видалення нагару. Змійовик у цій моделі замінений латунним «прямотоком» з акумулятором тепла.

Закоксовка. Поява нагару

Основна проблема використання даних конструкцій пов’язана в першу чергу із застосуванням невідповідного палива. Більшість моделей на ринку від основних виробників – Primus, MSR, Covea, OPTIMUS дозволяють досить спокійно готувати на ЯКІСНОМУ ОЧИЩЕНОМУ паливі. Неприємності можуть початися тоді, коли ви заливаєте в бачок невідповідне пальне, яке може містити в собі незрозумілі присадки і добавки. В першу чергу це стосується високооктанового бензину і зимового палива – в них присадки є напевно. Також слід побоюватися просто брудного, неочищеного палива “з глибинки”. Горіння таких продуктів веде до швидкої закоксовки паливопроводу пальника і її форсунки. Іноді використання неякісного палива повністю виводить пальник з ладу, ніяка чистка вже не допоможе.

Домішки випадають твердим осадом на стінки пальника. На початку це веде до більш «нервової» роботі пальника, переривчастого полум’я. Подібні симптоми повинні підказати користувачу, що пальник потрібно негайно прочистити. При використанні палива середньої якості чистку потрібно проводити один раз на 10-12 циклів приготування їжі. Корисно, якщо ви користуєтеся «стороннім» паливом, здійснювати профілактичне чищення навіть без ознак закоксовки.

У пальників з бачком під конфоркою закоксовка, як правило, не доставляє проблем. Подібні пристрої зазвичай не вимагають глибокої чистки і періодичного розбирання.

Раджу вам в першу чергу довіряти своїй спостережливості і обережності і не йти на поводу у розхожих думок. Наприклад, що гас набагато краще звичайного бензину. Гас також буває різної якості і може привести до засмічення і навіть виходу з ладу пальника.

Прогрів пальника

На відміну від газового пальника, конструкції на рідкому паливі потрібно спочатку прогріти. При цьому може виділятися кіптява і пальник може так само засмічуватись. Як прогрівається горілка?

Варіант 1. Паливом з бака пальника. За допомогою насоса ви створюєте в баку тиск і відкручує вентиль. Паливо бризкає з форсунки і потрапляє на прогрівальну чашу. Після цього вентиль подачі палива слід закрити, а подане паливо підпалити. При цьому прогрівається не тільки форсунка, але і паливна магістраль.

Варіант 2. Додаткове використання сухого спирту або іншого стороннього джерела для розігріву. Значно полегшує «холодний старт».

При цьому слід врахувати, що при прогріванні виділяється кіптява, яка, відшаровуючись, може викликати засмічення форсунки. Нічого страшного в цьому немає, форсунка при необхідності прочищається голкою, а подальший розігрів форсунки до червоного бореться з нагаром.

Як правильно чистити пальник?

У більшості мультипаливних систем з виносним балоном всередині паливопроводу знаходиться спеціальний металевий трос. Він виконує відразу дві функції. По-перше, покращує прогрівання системи, по-друге, допомагає її прочищати. Якщо закоксовка магістралі вже досить сильна, витягнути тросик буває непросто. Для цього потрібно використовувати спеціальний захват, що йде в комплекті поставки, або підручні засоби (пасатіже). Якщо тросик все ж не вдається витягти, слід прогріти магістраль на іншому пальнику (якщо такого немає, використовуючи інше джерело нагріву). При нагріванні система розширюється, і витяг, як правило, відбувається без проблем.

Після вилучення троса, необхідно до червоного прожарити його на полум’я. Це призведе до видалення накопиченого коксу. Після цього кілька разів вставте і витягніть трос. Для більш скрупульозної чистки можна викрутити форсунку і промити систему паливом з балона під тиском. Після промивання прочистіть систему тросом кілька разів і вкрутіть форсунку на місце.

При необхідності прочистити форсунку використовуйте спеціальну голку, що входить в комплект поставки. Зазвичай чистка форсунки голкою можлива в зібраному стані. Не забувайте, що більшість мультипаливних пристроїв мають кілька змінних форсунок різного діаметру, які слід міняти в залежності від палива, яке ви використовуєте.

Як ви бачите, нічого особливо «езотеричного» і недоступного звичайному користувачеві в догляді за мультипаливною технікою не спостерігається.

Основні правила догляду і експлуатації мультипаливних пальників

  • Якщо ваш пальник може працювати на газу, використовуйте цю можливість кожен раз, коли є змога. З усіх видів палива газ найменшим чином “зношує” ресурс вашого пристрою.
  • Якщо немає можливості використовувати для готування газ, всюди, де тільки можливо, використовуйте спеціальне очищене паливо (White Gas) або таке паливо, як бензин «калоша», Уайт-спірит і схожі види палива високого ступеня очищення. Крім продовження терміну служби пальника, ви позбавите себе від різкого надокучливого запаху пального.
  • При роботі на рідкому паливі категорично не рекомендується розпалювання / приготування їжі в тамбурі намету або в самій палатці, оскільки це пов’язано з дуже високим ризиком загоряння.
  • Проводьте профілактичну чистку пальника, навіть якщо ви не помічаєте явних ознак закоксовки: при використанні очищеного палива (White Gas) кілька разів на сезон (в залежності від інтенсивності експлуатації); якщо використовуєте «підручне паливо» – один раз на 10-12 циклів готування або при появі ознак забруднення магістралі / форсунки.
  • Розбирайте і збирайте свій пристрій максимально акуратно і обережно, використовуючи спеціальні інструменти. Є ймовірність пошкодити різьблення і елементи конструкції.
  • У поїздці намагайтеся використовувати пальники однієї моделі, тим самим використовуючи можливість взаємозаміни деталей та уніфікації інструменту.
  • Як мінімум раз в сезон змащуйте насос спеціальним мастилом.

Якщо ви будете дотримуватися цих рекомендацій, то зможете максимально уникнути специфічних незручностей, пов’язаних з експлуатацією такої техніки.

Вибір мультипаливного пальника

Практика показує, що часто основним критерієм при виборі подібного пристрою є суб’єктивний досвід знайомих туристів або продавця-консультанта в магазині. На жаль, такий досвід зовсім не є чимось, що гарантує успішну роботу вашого пристрою. Мені здається, справа тут в наступних факторах.

З одного боку, мультипаливні пальники купують для «серйозного» використання, як правило, далеко від цивілізації. Тому основною характеристикою є надійність. З іншого боку, на думку більшості досвідчених користувачів таких пальників, їх надійність мало не на 80-90% визначається якістю використовуваного палива (а при використанні місцевого палива це завжди лотерея) і вмілого та своєчасного обслуговування.

Так що страшна історія про те, як пальник зламався на п’ятий день походу по тундрі (сходження, сплаву, і т.д.) ще не означає, що сам пальник поганий і його не можна купувати. Адже, швидше за все, він вийшов з ладу через неякісне пальне / обслуговування.

Це я до того, що при бажанні доколупаться, практично НА БУДЬ-ЯКУ ринкову модель пальника можна знайти негативний відгук. Тому деяка частка здорового спортивного фаталізму при виборі / купівлі піде на користь вашій психіці.

Все ж, на мою думку, якщо надійність дійсно для вас першочергово важлива, варто відкинути інноваційні, свіжі, «революційні» моделі, за якими немає ще накопиченої статистики, і зупинитися на чомусь перевіреному часом і людьми.

Що стосується інших критеріїв вибору, то я б при покупці порадив звернути увагу на наступні:

  1. простота конструкції (все одно рано чи пізно доведеться обслуговувати);
  2. вага (рюкзак ніколи не буває занадто легким);
  3. потужність пальника (більш потужний пальник швидше готує і може використовуватися для більшої кількості людей, не раджу дивитися на все, що менше 2 кВт);
  4. чи йде в комплекті хороший вітрозахист (дуже важливий аксесуар, приємно, коли він входить у вартість вашого пристрою і зроблений спеціально для нього; зустрічається вітрозахист, що відбиває тепло і відповідно зменшує час готування);
  5. наявність запчастин на цю модель у представників (дуже важливо).

Багатопаливні пальника в деяких умовах подорожей, походів і експедицій можуть бути практично безальтернативним джерелом приготування їжі. Вони дійсно є більш складними в обслуговуванні і експлуатації, ніж звичні газові пальники. Але лякатися цього не варто. Застосовуючи основні правила використання, ви отримаєте дійсно всепогодну та надійну кухонну систему, яку можна взяти з собою в найвіддаленіші від цивілізації куточки світу.

Бажаю вам зробити корисний для себе вибір і здійснити свою Велику Подорож!

Опубліковано 7 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти