Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Сучасні пальники для походів в гори

Здебільшого харчування в поході так чи інакше пов’язане з термообробкою продуктів, оскільки більшість туристів згідні з думкою про неможливість повноцінно харчуватися кілька і більше днів сухим пайком. Певним винятком можуть стати екстремальні змагання на природі, наприклад, мультиперегони. Також винятковими в даний час є походи за участю «сироїдів» – людей, котрі в принципі не вживають приготовлену за допомогою високої температури їжу. У разі ж звичайного походу-експедиції-подорожі слід передбачати можливість регулярного (зазвичай, два рази на добу) прийому гарячої їжі.

Деякі походи можливо спланувати так, щоб харчування відбувалося в певних «цивілізованих» місцях – вранці і ввечері на місці ночівлі в притулку, лоджії, кемпінгу. При цьому замовляють їжу в кафе, або готують на спеціально обладнаній кухні. Але в цій статті мова піде про автономні походи, де подібні послуги, як правило, недоступні.

Найбільш природним рішенням для багатьох туристів є приготування їжі на вогнищі. Подібний вихід має ряд однозначних переваг. По-перше, ні з чим не зрівняний романтичний антураж подорожі і дауншифтингу. По-друге, не потрібно з собою нести спеціальну похідну кухню, часто необхідний лише посуд для готування і засоби для розведення вогню. По-третє, біля багаття можна додатково обігрітися і висушити речі. Зрештою, вогнище — це просто красиво.

На жаль, є у цього варіанту і суттєві мінуси.

 • Часто для заготівлі палива потрібно нести з собою сокиру і (або) пилу, тобто додаткову вагу.
 • Велика залежність від погоди – якщо в гарну погоду розпал багаття в радість, то під час дощу та вітру це перетворюється в проблему. Часом погода не дає розпалити багаття навіть досвідченим мандрівникам.
 • Дрова є далеко не скрізь. У зоні високогір’я, в пустелях, степах з дровами можуть бути проблеми.
 • У більшості національних парків (у багатьох країнах це найбільш ласі шматочки для мандрівника) розведення багать заборонено або обмежено. У пожежонебезпечні періоди року розпалювання багаття заборонено практично скрізь і несе за собою серйозну відповідальність.
 • Більшість сучасного одягу і взуття, виготовленого з синтетичних легкоплавких матеріалів, категорично не рекомендується сушити біля відкритого вогню.
 • Готування їжі на вогнищі вимагає певного досвіду — все ж це не домашня плита.

Все частіше в туризмі для приготування їжі застосовуються спеціальні портативні похідні кухонні системи. Вони різняться в залежності від конструкції, потужності і використовуваного палива. Тут ми розглянемо основні, найбільш перевірені варіанти, поговоримо про їх переваги, недоліки і особливості використання.

Рідкопаливні пальники

Коли говорять «прімус», більшість туристів «старої школи» згадують радянські «джмелі», «вогники» і подібні до них конструкції, багато з яких пе цей час працюють. Ще раніше прімуси були майже в кожній квартирі і працювали на гасі. Але це пам’ятають вже одиниці, та й до туризму це прямого відношення не має. До того ж багатьом відомо, що Primus — зареєстрована торгова марка зі Швеції, яка просто прийшла на цей ринок однією з перших.

Найпоширеніше і зручне рідке паливо – очищений бензин. Коли дістати його не виходить, більшість пальників шляхом заміни форсунок дають можливість використовувати інші види рідкого палива, правда, при цьому часто стають досить примхливими і вимагають пильного догляду.

Пальники на рідкому паливі мають ряд істотних переваг:

 1. бензин — дуже калорійне паливо, відповідно, у пальника високий ККД;
 2. пальник краще готує на висоті, аніж конструкцій на газі;
 3. відмінно працює на холоді;
 4. бензин можна знайти практично в будь-якій країні світу, на відміну від газових балонів, і цей фактор часто стає визначальним при виборі пальника для подорожі в екзотичній країні… але тут є одне АЛЕ: ємність для палива часто теж може стати «невиїзною» в деяких авіакомпаніях, хоча таке буває рідко;
 5. бензин суттєво дешевше газу в газовому балоні.

Не менш істотні і недоліки таких пальників:

 1. вимогливість до якості бензину. Найкраще пальник працює на спеціальному очищеному бензині, який дістати не так просто. Звісно, він дорожчий звичайного;
 2. всюдисущий запах палива (особливо неочищеного) мало кого потішить;
 3. пальник потребує періодичного чищення і регулюванню, займатися цим краще досвідченій в подібних справах людині;
 4. більшість пальників дуже шумні, що пов’язано зі зміною форсунки і розсікача. «Заведений» прімус здатний без будильника підняти весь табір;
 5. інертність більшості конструкцій ускладнює швидке регулювання сили полум’я, що заважає в готуванні їжі або як мінімум вимагає певного досвіду.

Ці та інші недоліки бензинових пальників привели до того, що в даний час вони стали скоріше «зброєю професіонала», ніж поширеним універсальним девайсом. Їх вибирають для зимових, висотних походів і поїздок в віддалені місця планети з великим відривом від цивілізації.

Газові горілки

На сьогодні найбільш поширена і різноманітна ніша кухонних пристроїв для готування їжі в автономних умовах. Як зрозуміло з назви, паливом для них служить газ, а точніше – суміш горючих газів, вміщена в спеціальний балон.

Балони для похідних пальників

Типи з’єднання балона і пальника

Можна знайти балони з так званими «зимовою» і «літньою» сумішами. Перша дозволяє краще працювати при мінусових температурах. Втім, без додаткового підігріву балона навіть зимова суміш забезпечує впевнену роботу лише до температури -6…-10 градусів. Газ в балонах дуже якісний і вигорає «під нуль». При цьому фірма-виробник балона практично не має значення. Всі балони і газові пальники На сьогодні уніфіковані за способом кріплення один до одного. Існує три основних способи.

1) цангове з’єднання – балони і пальники фірми Camping Gas, Kovea (ще їх називають клапанними – Easy Clic). Технічно менш прогресивне і поступово сходить зі сцени. Проте в деяких країнах це до сих пір єдиний варіант, у чому ми переконалися під час походу по Марокко.

2) Різьбове з’єднання (epi-gas). На сьогодні глобальний стандарт в світі газових пальників. Під подібні балони існує величезна кількість найрізноманітніших конструкцій на будь-який смак і гаманець. Балони поширені в більшості країн світу.

3) “Прокольне” з’єднання – часто зустрічається в різних країнах світу, але є дуже непрактичним, оскільки після з’єднання з пальником такий балон вже не можна від’єднати. Його доведеться транспортувати в з’єднаному з пальником положенні поки не закінчиться весь газ в балоні.

Розміри газових балонів

Для походів існує три основних розміри газових балонів:

 • маленькі, на 100 грамів
 • середні – близько 230 грамів
 • і великі, приблизно на 480 грамів зрідженого газу.

Виробники позиціонують свої балони як одноразові, що не означає неможливість повторної зарядки. Це здійснюється нашими умільцями майже в будь-якому великому місті, варто лише пошукати в Інтернеті. Перезарядити балон істотно дешевше, ніж купити новий, але слід при цьому пам’ятати, що:

 • перезаряджати можна тільки повністю справні балони без пошкоджень, здуття, деформацій;
 • перезаряджати балон бажано не більше 10 разів;
 • перезаряджений балон буде містити газ на вибір і совість того, хто заряджає, але він точно буде значно гіршим, аніж суміш виробника. Відповідно знизяться експлуатаційні характеристики балона;
 • ви робите цю операцію на свій страх і ризик.

Важливо! Навіть повністю порожні газові балони заборонені до транспортування в літаку.

Типи газових пальників

Газовий пальник у вигляді насадки на балон

Найбільш бюджетний і поширений форм-фактор. Пальник нагвинчується безпосередньо на балон, і на нього встановлюється посуд для готування.

Переваги:

 1. технологічність, простота конструкції, мала кількість деталей і, відповідно, «проблемних місць»;
 2. надійність;
 3. відповідно, нижча вартість;
 4. невелика вага і розміри (часто важать менше 100г);

Недоліки:

 1. нестійка конструкція (частково вирішується спеціальною підставкою під балон);
 2. обмеження по вазі для посуду;
 3. значна висота – підходять не всі вітрозахисти, складніше готувати в низькому тамбурі намету;
 4. неможливо підігріти балон під час готування від тепла самого пальника (обмежене застосування взимку).

Уже вам вирішувати, які з перерахованих переваг і недоліків для вас істотні.

На мій погляд, подібні конструкції найбільш доцільні для невеликої компанії або одиночного використання при температурах до -6 градусів. Компактність, низька вага, невелика вартість і зручність – їх коник.

Газовий пальник зі шлангом

Трохи складніший і дорожчий предмет спорядження, що має ряд переваг:

 1. підвищена стійкість, можливість готувати на більшу кількість людей в більшій посудині;
 2. менша висота дозволяє ефективніше використовувати вітрозахист і зручніше готувати в тамбурі намету;
 3. підвищена зручність використання при низьких температурах – балон можна підігрівати, використовуючи тепло самого пальника (при цьому бажано мати модель з довгим шлангом і попереднім підігрівом газу).

З недоліків:

 1. дорожчий;
 2. складніша конструкція, більше «слабких місць» – шланг і з’єднання можуть пропускати газ;
 3. більша вага і розміри.

Системи для приготування їжі

Під цією хитромудрою назвою На сьогодні фігурує велика кількість технологічних конструкцій, що дозволяють готувати з мінімальною витратою пального. Це досягається шляхом використання спеціальних теплообмінників і теплоізоляційних кожухів. Тому така конструкція практично не «підігріває атмосферу», а використовує більшу частину енергії за прямим призначенням. Системи для приготування їжі з кожним роком набирають все більшої популярності. Піонером у цій галузі стала американська фірма JETBOIL. Зараз подібні продукти є у багатьох виробників. Їх енергоефективність цілком порівнянна між собою, більше відмінностей в конструкції, деталях, вазі, ергономіці.

Якщо ви хочете підняти енергоефективність вашої похідної кухні, не поспішайте бігти за подібною системою. Почасти це можна зробити, прикупивши до свого перевіреного пальника спеціальний посуд з теплообмінником і хороший вітрозахист.

Майте на увазі, що системи з приготування їжі мають як переваги, так і недоліки, тому перед покупкою краще вивчіть їх. Зараз ми теж коротко на них зупинимося.

Переваги:

 • ККД майже вдвічі вищий, аніж у звичайного пальника (особливо помітно на вітрі).
 • Економія палива;
 • багато систем під час готування можна підвішувати або тримати в руках, готувати можна навіть на ходу;
 • мінімальний час закипання води;
 • у більшості моделей інтегрований вітрозахис.

Недоліки:

 • дорожнеча;
 • більш громіздкі і важкі в порівнянні зі звичайними пальниками; полегшені моделі особливо дорогі;
 • багато моделей не призначені для повноцінної готування, а скоріше лише для кип’ятіння води;
 • у багатьох проблеми з плавним регулюванням полум’я;
 • часто зустрічаються ергономічні помилки (високі, незручні для готування ємності, при закипанні вода, що «тікає», може ошпарити пальці на вимикачі і т. д.);
 • більшість подібних систем розраховані лише на невелику кількість людей (1-2), а ті, які мають великий баняк, незручні для одного-двох… Іншими словами, універсальність нижча, чим у звичайних горілок.

Детальніше тему систем з приготування їжі розкрито у окремій нашій статті. Коротко сумуючи: якщо бюджет дозволяє, до цього варіанту варто придивитися уважніше.

П’єзозапал в газових пальниках

Багато газових пальників оснащено системою п’єзозапала. Існує думка, що він є не дуже надійним і інформація про те, що «справжні» туристи тут же його знімають, щоб полегшити конструкцію і зробити її більш надійною. Можу сказати, що на моїх пальниках п’єзозапал справно працював роками в найрізноманітніших умовах, на одній дійсно вийшов з ладу через три роки і був видалений. Не бачу сенсу відразу видаляти його – цей елемент суттєво підвищує зручність користування пальником, а зайвої ваги всього пару десятків грамів. Але в мішечку з пальником все одно тримайте про запас запальничку (сірники, кресало). У деяких випадках, в основному при мінусових температурах, п’єзозапал не справляється із запалюванням газової суміші, оскільки першою з балона може виділятися рідка фракція (особливо на вдруге заправлених балонах). Так само труднощі можуть виникнути на сильному вітрі. Для підпалювання суміші в складних умовах необхідне джерело з відкритим полум’ям.

Тепер узагальнено про основні переваги газових пальників як таких:
 1. проста надійна конструкція;
 2. досить тиха робота більшості моделей;
 3. різноманітність моделей, поширеність, можна підібрати модель під свої запити;
 4. можливість плавного регулювання полум’я – можна готувати майже як вдома крім деяких систем, розглянутих вище);
 5. простота використання: практично не вимагають обслуговування.

Так само про загальні недоліки:

 1. обмежено застосування взимку і на великих висотах;
 2. не скрізь можна знайти балони;
 3. балони не можна перевозити в літаках (і в поїздах, якщо чесно).

Мультипаливні пальники

Це компроміс «два в одному» – такі пристрої дозволяють використовувати для приготування їжі як газ, так і різне рідке паливо. Від рідиннопаливних пальників їх відрізняє можливість використовувати газ. Для того, щоб це стало можливим, в комплект пальника входять кілька форсунок різного діаметру, набір для їх заміни та прочищення. На жаль, як і більшість компромісів, подібна конструкція об’єднує в собі не тільки гідності, а й недоліки різних груп.

Основна перевага – універсальність. Вони підійдуть практично для всього, якщо ви готові миритися з цілим букетом проблем:

 • висока вартість;
 • необхідність якісного обслуговування (крім того часу, коли пальник працює на газу);
 • шумність (з цим вже починають боротися).

Як і пальники на рідкому паливі (до яких вони найближче по конструкції), подібні вироби набули найбільшого поширення серед спортсменів і туристів високого рівня кваліфікації.

Сподіваюся, наведений у статті матеріал дозволить читачеві краще зорієнтуватися серед сучасних систем з приготування їжі на природі і зробити свій вибір усвідомлено. Сподіваюся, що ваша похідна кухня позбавить Вас клопоту і принесе багато радості в Подорожах!

Опубліковано 5 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти