Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Як вибрати взуття для походу в гори? Поради туристам-початківцям

В статті ми розглянемо питання, ЯК підібрати оптимальне та якісне взуття для походу та різного виду активності поза містом та асфальтом. Перш за все нагадаємо, що хороше спорядження в поході — абсолютно необхідна запорука успіху. І взуття тут відіграє чи не першочергову роль. Хороше взуття — це сухі і теплі ноги, відсутність ран та мозолів, здорові суглоби і менше падінь на складному, а деколи й небезпечному рельєфі.

Труднощі вибору взуття для походів і трекінгу

Якщо без підготовки зайти в спеціалізований магазин, то від кількості варіантів піде обертом голова. Все би нічого, якби не ціни на ті варіанти… Брендове взуття коштує солідні гроші, і не завше є можливість купити кілька пар з прицілом “щось та й підійде”. Як же вибрати саме ті черевики, котрі справляться з поставленою задачею? На чому можна зекономити, а де не варто?

Спершу розберемося, яке ж взуття для походу пропонують виробники для пішого туриста.

Власне “піший туризм” поділяють на такі основні види:

  • хайкінг (прогулянки на природі)
  • легкий трекінг (нетривалі походи або такі, в яких немає сильного навантаження)
  • трекінг (кілька- або багатоденне пересування по найрізноманітнішому рельєфу)
  • важкий трекінг (похід по дуже складному рельєфу, з елементами сходжень, в несприятливих погодних умовах)
  • і альпінізм (сходження по льодовиках, снігу, камінні та скелях, при сильно від’ємних температурах, а також стрімкі небезпечні спуски)

Під кожен з цих видів активності розроблене певне взуття, котре дозволяє провести мандрівку максимально комфортно і приємно.

Взуття для хайкінгу

Хайкінг — зазвичай одноденні прогулянки на природі, в парках, заповідниках, лісах, по міських околицях, найчастіше при хорошій погоді і по простому ландшафту.

Для хайкінгу підійдуть кросівки, хоча в ідеалі вони повинні позиціюватися як хайкінгові, котрі оснащуються міцною підошвою з грунтозацепами. Літом в жарку погоду підійдуть спортивні сандалі. Якщо Ви збираєтесь в регіон з частими дощами, вибирайте мембранні кросівки або навіть трекінгові черевики, адже мокре взуття і за день натирає мозолі.

Наші інструктори віддають перевагу сандалям фірм Teva, Chaco, Keen, Sourece. Наші фаворити серед кросівок: Lowa, La Sportiva, Meindl, Hanwag (останні, до речі, можна пошити на замовлення). Звісно, це не повний список, але улюблені та перевірені марки названі.

Взуття для легкого трекінгу

Між хайкінгом та трекінгом виділяють легкий трекінг, котрий по суті можна назвати багатоденним хайкінгом. Турист декілька днів йде по відносно простій місцевості, деколи перетинаючи пересічені ділянки, підйоми та спуски.

Для такого виду активності можна вибирати хайкінгове взуття, але новачкам, котрі не мають досвіду тривалого пересування по гірському ландшафту, рекомендуємо придбати щось серйозніше.

Чудово підійдуть легкі черевики для трекінгу, можна з мембраною-сіточкою (особливо це актуально для жаркого клімату чи літніх місяців). Черевики вищі і краще фіксують голеностоп, попереджуючи вивихи. Також вони забезпечують хороше щеплення з будь-якими поверхнями, будь то мокре каміння, слизька трава чи “сипуха” на схилах. У черевики потрапляє менше камінців, пилу, комах, вони захищають від укусів змій.

Більшість із них покриті водонепроникною мембраною або хоча би водовідштовхувальними матеріалами. А це означає, що вони потребують відповідного догляду. Деякі потрібно просочувати спеціальними розчинами — обов’язково запитайте про це продавця!

Починаючи з цього рівня є зміст брати трекінгові палки. Вони розвантажують коліна та спину і ми рекомендуємо їх всім, хто має проблеми з суглобами.

Плюси взуття для легкого трекінгу в тому, що воно дихає, не парить, мало важить, швидко сохне, відносно дешеве та універсальне (може використовуватись в містах).

Мінуси: воно несумісне з пристосуваннями для ходьби по снігу та льоду (кішками, снігоступами), а отже не підходить для високих гір чи демісезонних походів. Також воно погано захищає від тривалого та інтенсивного впливу вологи.

Якщо Ви все-таки потрапили в них на сніг, лід чи у важкі погодні умови, вищеперелічені мінуси можна частково компенсувати додатковими водовідштовхувальними просоченнями або бахілами (див. нижче).

Проте для екстремальніших навантажень, котрі витримує взуття в професійному туризмі, варто подивитися на трекінгові черевики — універсальний варіант для походів, трекінгів та неважких сходжень.

Трекінгові черевики

Саме вони оберігають ноги туристів світу – від екваторіальних джунглів до Заполяр’я, від пустель до гімалайських снігів. Головні їх козирі — універсальність та максимальна свобода пересування за гуманну ціну. Бонусом є і широкий вибір, адже практично кожен бренд туристичного взуття пропонує і трекінгові черевики.

На відміну від альпіністських черевиків, трекінгові мають доволі гнучку підошву, котра дозволяє відчувати рельєф і запобігає стомлюваності ніг при проходженні тривалих дистанцій. А жорсткість конструкції в цілому добре захищає від вивихів.

Використання мембрани — питання і по сьогодні спірне. Її популярність — результат скоріше маркетингу, а не реальних переваг. “Розумні” матеріали легше продавати і коштують вони дорожче. Проте мембрана — непоганий варіант; якщо за нею правильно доглядати, вона прослужить вірою і правдою багато років.

Надзвичайно практичні черевики, прогумовані по всьому периметру (над підошвою). Це підвищує їх водонепроникність, надійно захищає від намокання у мокрій траві, на снігу, в сильний дощ. При цьому паропроникність істотно не змінюється.

Трекінгові черевики в зимових походах

При необхідності в них можна ходити по снігу, хоча у них немає утеплювача. Томуповноцінним варіантом для зими вони не являються. Завдяки багатошаровості (верх: нубук, шкіра, композитні матеріали – штучна шкіра, кордур; внутрішній шар: підкладка або мембрана) в них досить тепло навіть при -10°С з парою теплих шкарпеток.

Більшість моделей можна носити разом зі спеціальними пристосуваннями для пересування по снігу та льоду: снігоступами, скітурами (тур. лижі), кішками “м’якого типу” (тобто такими, що розраховані не на ранти).

Висновок:

Цей клас взуття – багатофункціональний компроміс, який відмінно підійде туристам-початківцям «на всі випадки життя», а для досвідчених мандрівників стане незамінним супутником.

Взуття для “важкого” трекінгу

На межі між трекінговими та альпіністськими черевиками виділяють перехідну групу взуття — з жорсткою підошвою, задніми рантами під кішки-”напівавтомати”, товстим матеріалом верху, деколи з шаром утеплювача. Грань між ними та альпіністським взуттям доволі умовна. Ба більше, черевики для важкого трекінгу чудово підійдуть для зимових сходжень на незначну висоту чи просто снігового трекінгу. Вони завоювали віддану любов гірських туристів, котрі крім щоденних затяжних переходів регулярно піднімаються на технічно складні вершини.

Альпіністські черевики в поході

Професійне взуття для альпінізму – “вершина” аутдорної індустрії та сучасних туристичних матеріалів. Підошви в таких черевиках надзвичайно складної конструкції, багатошарові, часто з підсилювачами зі сталі. Спереду і ззаду є ранти для кішок-автоматів або скітурів. Зазвичай таке взуття утеплене, передбачає захист від потрапляння снігу та води через холяву, має складну систему шнурування. Характерними для них є висока обгумовка та двошарова конструкція: по суті зовнішній та внутрішній черевики вкладаються один в одного. Верхній черевик може бути виготовлений з морозостійкого пластику чи мати вигляд високої бахіли.

Таке взуття розроблене для Високих Гір та складних сходжень, і абсолютно не потрібне пішому туристу для трекінгу. Воно важке, жорстке, дороге, має незламну підошву і категорично не підходить для пересування по пересіченій місцевості.

Спеціальні види туристичного взуття

Для водного туризму

Знадобиться на багатоденних сплавах по річках чи озерах, для каньонингу, рафтингу, каякінгу та при інших видах активності безпосередньо у водному середовищі. Жодні водовідштовхувальні властивості матеріалу не врятують Вас від промокання ніг, тому основний критерій вибору: швидко сохне та не боїться води (не розклеюється, не “розлазиться”). Ринок пропонує легкі сандалі, кросівки і чоботи, котрі не бояться контакту з водою. Для теплого клімату гарно підійдуть крокси. Радимо придбати спеціальні неопренові шкарпетки, що зберігають тепло навіть коли намокають.

Скелелазне взуття

Більш відоме як “скальніки”, або скальні туфлі — дуже вузькоспеціалізована лінійка моделей, виготовлених з “липкої” гуми. Вони максимально щільно охоплюють стопу, що полегшує подолання складних скельних маршрутів (для підготовлених людей, звісно). Скальніки категорично не підходять для ходіння по землі, однак дозволяють піднятися на круті скельні маршрути навіть новачкам. Гарно показують себе на фіа-фератах. Більш універсальними є кросівки зі шнурівкою аж до пальців ніг та ділянками для скель на підошвах. В них реально залізти на прості маршрути та зручно ходити.

Мембрана у взутті для походів

Технології “розумних матеріалів”, або мембран, буквально заполонили трекінговий ринок. Дорогі компанії зазвичай беруть провідний GORE-TEX, решту виготовляють свою або співпрацюють з менш відомими брендами.

Нагадаємо, що мембрана — спеціальний шар, що наноситься між тканинами всередині черевика. Цей шар не пропускає вологу ззовні, при цьому пропускає її зсередини, тобто є паропроникним. Тобто в теорії взуття не повинне промокати і при цьому має «дихати».

На словах все просто ідеально. Однак реальність не така казкова. Чому?

  1. Через деякий час мембрана промокає, і деколи після першого ж дощового дня. Крім того в горах вода легко може залити черевик зверху.
  2. Паропроникність тканини з мембраною все-таки менша, аніж тканини без неї. Особливо це помітно в жаркому кліматі і при намаганні висушити намокле взуття. Останнє зробити в похідних умовах вкрай проблематично.

Черевики з мембраною краще підійдуть для походів по сухих чи відносно сухих регіонах, або там, де є змога регулярно просушуватись.

Для багатоденного автономного трекінгу рекомендуємо моделі без мембрани з високим гумовим рантом (прогумовані по периметру), котрі варто просочити спеціальними водовідштовхувальними засобами. Таке взуття хоч і важке, але висушити його в горах значно простіше.

Для автономних походів у дуже болотистих місцевостях (напр. Тайга) ідеально підійдуть трекінгові гумаки (такі є, серйозно)).

В альпіністських походах, де маршрут проходить через мокрий сніг, річки, струмки і тому подібне середовище, непогано подбати про подвійне взуття, де верхній шар виготовлено з пластику.

Шкарпетки з мембрани — чудова альтернатива, що дозволить зберігати стопи сухими навіть у мокрому взутті. Із мінусів: такі шкарпетки доволі дорогі та важчі аніж звичайні трекінгові.

Бахіли та гетри в поході

Ультракорисний пункт спорядження для захисту від потрапляння вологи, снігу, бруду та пилу через холяви. Слугує додатковим захистом взуття від води. Виготовляється з мембрани чи міцних тканин, просочених водовідштовхувальними розчинами. В зимових та весняних горах, в період відлиг, на високогірному трекінгу чи вологих регіонах вони буквально незамінні.

В чому різниця між гетрами та бахілами? Гетрами називають вироби, що закривають верх взуття, а бахіли закривають весь черевик або більшу його частину. Туристи ж не заморочуються і використовують назву “бахіли”. Тому не плутайте і уточнюйте у продавців. Гетри підійдуть для більшості подорожей, бахіли зазвичай беруть лише для зимового трекінгу.

Примірка взуття та догляд після покупки

Туристичне взуття потребує ретельного догляду, при тому чим воно “технологічніше”, тим цей догляд важливіший.

  • При покупці обов’язково з’ясуйте, якими засобами потрібно обробляти черевики і як часто. Придбайте і пару трекінгових шкарпеток — так Ви зведете ризик мозолів та зіпрілостей до мінімуму.
  • У магазині проведіть хоча б 20 хвилин у моделі, котра Вам сподобалась. Врахуйте, що в поході Ви станете важчими як мінімум на 15-25 кг — саме така вага рюкзака буде у Вас за плечима. Тому в ідеалі попросіть продавця видати Вам рюкзак, завантажте у нього декілька наметів, і лише тоді оцінюйте зручність моделі. Особливо ця порада стосується легкого взуття: сандалів, кросівок.
  • Ні в якому разі не купляйте трекінгове взуття безпосередньо перед походом! Воно категорично не повинне бути новим у горах. Навіть суперкруті ультрадорогі треки труть, коли вони ще не розношені.

Надіємося, що цей загальний огляд допоможе Вам визначитися зі взуттям та отримати максимально позитивні емоції від Вашого походу — незалежно від складності маршруту. Наразі ринок взуття для пригод дозволяє підібрати саме «свою» пару – ту, що потрібна конкретно Вам. Бажаємо зробити вдалий вибір!

Все викладене в даному огляді – суб’єктивна думка автора, що не претендує на істину і повноту охоплення теми.

Опубліковано 6 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти