Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Спорядження для пересування по твердому снігу і льоду в горах | Кішки і льодоруб

Багато туристів, почавши ходити в походи, в значній мірі змінюють цим своє життя. Якщо похідне життя захоплює і подорожі починають приносити незрівнянну радість, то і сам мандрівник починає поступово підлаштовуватися під новий для себе спосіб життя. В першу чергу, в період між поїздками більше уваги приділяється фізичній формі, вивченню різних країн і районів, спілкуванню з такими ж захопленими людьми.

Згодом і сам характер поїздок багатьох туристів починає змінюватися. Комусь надовго вистачає «цивілізованих місць» з незначним нальотом «дикості», але багатьом вже подавай все більш серйозні випробування. В результаті маршрути стають складнішими і довшими, гори вищими і крутішими.

Абсолютно неминуче, що значному числу туристів захочеться спробувати сили на маршрутах, які потребують певної спортивної кваліфікації. В першу чергу мова йде про походи з елементами альпіністських сходжень на гори по відносно складних маршрутах. Чиїсь маршрути включатимуть подолання сильно пересіченого рельєфу – крутих глибоких ярів, скельних виходів, водних перешкод через які необхідно налагоджувати спеціальні переправи.

Існують види спорту, що детально виробляють навички для подібних пригод – альпінізм, гірський і спортивний туризм. Яким шляхом підете ви — вам же і вирішувати. Вступите в секцію, візьмете досвідченого гіда-інструктора, може бути, виберете який-небудь інший варіант. У будь-якому випадку для виконання своїх сміливих планів вам знадобиться спеціальне спорядження.

Тема цього циклу статей — досить короткий і простий огляд основних видів спеціального спорядження для екстремалів-початківців.

Види спеціального альпіністського спорядження

Спецспорядження поділяється в залежності від області застосування

Нижче будуть приведені і коротко описані різні види спеціального спорядження. Я розмістив їх в порядку убування ймовірності використання для більшості туристів.

У гірських походах взимку, або влітку на висотах понад 3000 метрів (іноді і менших) ви зіткнетеся з льодом і твердим спресованим снігом (фірном), які можуть зробити ваше пересування небезпечним або просто неможливим. Звичайно ж, якщо у вас немає кішок і льодоруба.

Кішки

Являють собою парні пристрої, які щільно надіваються на черевики і забезпечують надійне зчеплення з льодом. Як правило, виготовляються з легких сплавів або сталі і класифікуються в залежності від типу кріплення і кількості зубів.

Кішки з десятьма зубами практично відійшли у минуле, і найбільш масовими останнім часом стають дванадцятизубі кішки. Пристрої з великою кількістю зубів, в тому числі ті, у яких передні зуби розташовані вертикально і є знімними, більше підійдуть для складного (професійного) альпінізму і не будуть розглядатися в цій статті.

Види кріплень кішок

  • Найбільш універсальними є кішки з так званим «м’яким» кріпленням. Вони підходять практично під будь-яке взуття, правда, бажано, щоб це було високе взуття, яке як мінімум закриває щиколотку. Такі кішки закріплюються на нозі за допомогою спеціальних задника і фартуха, виготовлених з м’якого пластику, і системи ремінців з пряжкою. Таке кріплення досить надійно і дозволяє пересуватися по більшості поверхонь, виключаючи хіба що вертикальний і навислий лід.
  • Кріплення для черевиків з заднім рантом, або «напівжорстке». Своєрідний компроміс, який використовується в основному в складному гірському туризмі та альпінізмі початкового і середнього рівня. В такому кріпленні передок кріпиться як в «м’якому», а задник – як в «жорсткому». В якійсь мірі цей тип кріплення отримав як плюси, так і недоліки обох типів. Воно вже не має універсальності першого і безкомпромісної зручності та надійності другого.
  • «Жорстке» кріплення. Для спеціальних альпіністських черевиків з двома рантами. Для іншого взуття не підходить, що різко знижує універсальність. При цьому є значні переваги: дещо більша швидкість і зручність одягання / зняття, значно більша надійність – такі кріплення практично не мають шансу ослабнути або злетіти, звичайно, за умови грамотного підбору.

Що ж вибрати? Якщо перед вами не стоять складні альпіністські сходження по вертикальному або просто крутому льоду, раджу зупинити свій вибір на «м’яких» моделях. Їх цілком достатньо для більшості сходжень і пересування по льодовиках, навіть сильно розірваних. При цьому ви не будете обмежені у виборі взуття і зможете використовувати звичайні трекінгові черевики. Варто зауважити, що кішки з м’якими кріпленнями цілком підійдуть і під рантовані черевики, а ось навпаки – ні.

Антипідлипи

Бувають кішки з антипідлипами, бувають без нього. Що це таке? Це пластикова накладка на підошві кішки, що перешкоджає налипанню мокрого снігу, який загрожує незручністю і часом вкрай небезпечний, оскільки через налиплий сніг кішка може втратити зчеплення з поверхнею. Антипідлипи трохи збільшують вагу і ціну виробу, але при цьому є вкрай корисними. Рекомендую вибирати кішки з цією опцією за винятком тих варіантів, коли кішки передбачається використовувати вкрай епізодично і велику роль відіграє мінімальна вага і ціна.

В крайньому випадку антипідлипи можна виготовити самостійно з підручних матеріалів – наприклад, з обрізків пластика.

Важливо! Кішки є спорядженням, використанню якого слід вчитися! Ходьба, а тим більше лазіння по льоду не тільки НЕ є інтуїтивно зрозумілим, а навпаки, вимагає від альпініста на перший погляд неприродних навичок та рухів. Тому настійно рекомендую перед будь-яким сходженням пройти принаймні мінімальний курс льодових занять під керівництвом досвідченого інструктора. Чим твердіший лід на вашому маршруті і чим крутіший схил, тим глибшими повинні бути ваші навички. Не економте на своїй безпеці!

Льодоруб

Друге за важливістю і поширеності пристосування для пересування по складному льодово-сніговому рельєфу. Льодоруб – старший елемент спорядження, аніж кішки, і в тому чи іншому вигляді використовується вже понад сто років. Глобальній поширеності льодоруба заважає популярність трекінгових палиць, які часто використовують у поєднанні з кішками, в тому числі в умовах, де цього робити категорично не рекомендується. Чому досвідчений альпініст на складному рельєфі замінює палиці на льодоруб?

Основні способи застосування льодорубів

  • Льодоруб незамінний для самозатримки при зриві на крутій слизькій поверхні. При володінні необхідними навичками альпініст може затримати себе на схилі до того, як набере більшу швидкість. Це правило діє не завжди, але в більшості випадків. Затриматися на більшості схилів за допомогою палиць неможливо.
  • Льодоруб є сертифікованим засобом самостраховки. На відносно м’якій поверхні льодоруб заганяється довгою стороною в сніжно-льодовий субстрат повністю, по головку, до якої пристібається вус самостраховки альпініста. На твердому льоду для самостраховки використовується дзьоб льодорубу. В обох випадках можлива надійна фіксація людини, що рятує від необхідності організовувати підготовлені точки страховки (про це в наступних публікаціях).
  • Льодоруб може бути використаний як точка страховки партнера по зв’язці. При цьому інструмент використовується схожим з попереднім пунктом чином.
  • У ситуації, коли на ногах немає кішок, а рельєф проходить по нерівному льоду / фірну, лопаткою льодоруба можна вирубувати сходинки під ноги і таким чином забезпечити пересування учасників по складному рельєфу. У минулому це було одним з основних застосувань льодоруба, але з широким розповсюдженням кішок поступово стало епізодичним.

Слід зауважити, що всі ці пункти неможливо безпечно виконувати за допомогою трекінгових палиць, незамінних на підходах, але небезпечних в умовах складного льодового рельєфу.

  • Льодоруб можна використовувати в якості фірнового або льодового якоря, точки закріплення мотузки, а також в якості точки розтяжки намета / тенту при їх установці на льодово-сніговому рельєфі.
  • Лопатку льодоруба можна використовувати для будівництва снігових укриттів і вітрозахисних стінок і, в крайніх випадках, для викопування постраждалих з під сніжно-льодових завалів.
  • Льодоруб можна використовувати в якості елемента шини або носилок при надзвичайних ситуаціях.

Як вибрати льодоруб

Більшість туристів і мандрівників використовують льодорубом вкрай епізодично, тому рідко хто купує його. В основному льодоруб береться на прокат там, де він потрібен, як правило, перед сходженням. В такому випадку вибирати доводиться з того, що є в прокаті.

У будь-якому випадку при покупці або в разі оренди слід звернути увагу на наступні моменти:

  • Форма. Для непрофесійного використання на простому або середньої складності рельєфі найбільше користі буде від льодоруба класичної форми, з прямим руків’ям, середньої або вище середньої довжини. Не слід гнатися за льодовими інструментами вигнутих форм і екзотичного дизайну. Подібні пристрої потрібні в першу чергу для льодолазіння, а не для страховки і підтримки при ходьбі. Для цих цілей класична форма краща. Бажано, щоби на руків’ї не було ніяких виступів і упорів – це полегшить вбивання в твердий субстрат і витяг з нього.
  • Довжина. Льодоруб підбирається в залежності від призначення і зросту альпініста. Чим довший льодоруб, тим зручніший він в якості точки опори і тим надійніший як точка страховки. Але тут важливо знати міру. Нормальна довжина льодоруба – 60-75 см в залежності від зросту. У деяких виробників, наприклад, відомої фірми Charlet від Petzl, є моделі з висувним штифтом, що по суті є аналогом секції телескопічною палиці і дозволяє полегшити використання льодоруба в якості опори при ходьбі. Але подібна конструкція є скоріше винятком із правил.
  • Матеріал і вага. Більшість льодорубів виготовлені з легких сплавів, ударні частини, як правило, з кованої сталі. Вуглецеві волокна досить часто виступають в якості матеріалу в дорогих моделях льодових інструментів, а в льодорубах класичної форми вони практично не використовуються.
  • Вага – суперечлива характеристика. З одного боку, чим він менший, тим краще, з іншого – мала вага, як у випадку з сокирою, робить використання льодоруба в ряді ситуацій незручним. Тут важлива саме ваша точка компромісу, яка буде базуватися на очікуваній області застосування. Якщо льодоруб буде використовуватися переважно для опори і страховки, можна брати легкі моделі, якщо ж очікується інтенсивне лазіння по льодових стінках і рубка сходинок / будівництво укриттів, то зверніть увагу на моделі з великою вагою.

До речі! Для робіт зі снігом / фірном у великому обсязі можна придивитися до насадки на льодоруб в формі сніжної лопати. Тоді вам не доведеться брати таку лопату окремо.

Висновки

Кішки і льодоруб здатні значно підняти рівень складності ваших сходжень, зробити їх всесезонними, підвищити безпеку і подарувати вам незабутні відчуття. Але слід пам’ятати, що до вибору цього спорядження потрібно підходити максимально відповідально. Ще більше уваги слід приділити підгонці спорядження під вас і навчанню роботи з ним. Бажано для цього залучати досвідченого інструктора. Не раджу вивчати мистецтво поводження зі спеціальним спорядженням лише по книгах і відеоуроках.

Бажаю вам безпечних і насичених Подорожей!

Інші статті цього циклу:

Опубліковано 5 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти