Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Вибираємо каску і захисні рукавички

Наступна стаття з циклу «спеціальне спорядження в походах» дозволить вам істотно підвищити свою безпеку усвідомленим вибором спеціальних захисних засобів.

Катаючись на лижах, сноуборді або велосипеді (роликах, самокаті), для багатьох уже стало звичним надягати захисне обмундирування. В першу чергу – шолом. «Просунуті» райдери часто також використовують додатковий захист — він розроблений практично для всіх частин тіла, які зазнають ударів при падіннях і зіткненнях.

Подібний захист рекомендується при заняттях не тільки в спеціальних парках – на трамплінах і спеціальних фігурах, але і в «диких умовах», в першу чергу при катанні у стилі «фрірайд» і «беккантрі». Останнє зазвичай має на увазі підйом в гори по досить складних маршрутах для виходу до точки старту. В цьому випадку те ж спорядження, що використовується для катання, буде захищати райдера і під час підйому в гори. Але захист для всього тіла, такий популярний у швидкісному екстрімі, практично не застосовується в середовищі туристів і альпіністів, оскільки для них є непрактичним.

Зазвичай при заняттях сніжним «беккантрі» вибір спорядження визначається тим акцентом, який райдер робить у своїй поїздці, розставляючи пріоритети між сходженням і спуском. Якщо спуск вниз на лижах / сноуборді — це лише засіб зручної доставки себе від вершини вниз, то вибір зазвичай робиться в сторону альпіністського інвентаря, якщо ж основне в програмі – спуск, то при сходженні використовується суто фрірайдний інвентар, іноді аж до гірськолижних / сноубордних черевиків. Часто райдер йде на певний компроміс, міксуючи спорядження для лиж та альпінізму в зручній для себе пропорції.

Фрірайд / беккантрі – вид екстремальної активності, що найбільш широко використовує захисне спорядження. Його своєрідною протилежністю є звичайний пішохідний туризм — нескладні походи в гори і по рівнинній місцевості. Але як я вже писав у попередній статті цього циклу, для багатьох туристів приходить час, коли встановлений формат нескладних походів вже не влаштовує і з’являється бажання спробувати більш складні маршрути. Сильно пересічений рельєф таких маршрутів може становити суттєву небезпеку для туриста, особливо початківця, і визначати використання деякого спеціального спорядження, в тому числі і захисного.

Як зрозуміло з назви, захисне спорядження (екіпірування) покликане убезпечити найбільш вразливі частини людини від механічних пошкоджень під час занять небезпечними видами активного відпочинку.

Найпоширенішими засобами захисту для екстремального туризму / альпінізму є каска і рукавички. Чому? Голова і руки в складних умовах страждають в першу чергу. Крім того, травми голови потенційно найбільш небезпечні для людини і найгірше піддаються лікуванню, особливо в польових умовах. Звичайно при цьому передбачається, що ноги туриста належним чином захищені адекватно підібраним взуттям.

Захисні рукавиці

Бажано мати з собою в будь-якому поході, навіть якщо це похід вихідного дня. Вони вбережуть ваші руки в безлічі ситуацій. Навіть якщо ви не хірург і не піаніст, садна, подряпини, порізи, опіки та забої рук навряд чи зроблять ваше життя щасливішим. Рубаєте ви дрова, збираєте їх у густому лісі, будуєте притулок, готуєте їжу, лазите по скелях або працюєте з мотузкою – ваші руки піддаються серйозному впливу багатьох агресивних чинників. Захисні рукавички – must have для військових і «виживальщиків», раджу в цьому питанні брати з них приклад.

Нагадую, що в даному випадку йдеться про захист рук в першу чергу від механічних (зрідка термічних або хімічних) пошкоджень, а не від погоди, хоча в певних межах такі рукавички захистять свого господаря і від впливів температури і вологості.

Що вибрати? Найбільш поширеними є три варіанти.

1) Спеціальні рукавички для роботи з мотузкою.

Зазвичай їх випускають виробники альпіністського та туристичного спорядження. Виготовлені вони, як правило, з натуральної шкіри або міцних синтетичних тканин. Вартість залежить скоріше від популярності бренду, ніж від функціоналу. Як правило, випускаються в різних розмірах. Перед покупкою бажано міряти. Деякі моделі пристосовані для швидкої фіксації на карабін, що дуже зручно.

2) Рукавички для військових або спеціальних служб – рятувальників, пожежних.

Доступні в численних магазинах військового екіпірування і через Інтернет. Існує безліч моделей найрізноманітніших фасонів і акцентів. Також дуже різні за матеріалами і ціною. Мабуть, в цій ніші вибір найбільш широкий. Проблеми можуть виникнути у дівчат з маленьким розміром долоні, оскільки цільова аудиторія – здоровенні мужики. Бувають винятки.

3) Велосипедні та мультиспортивні рукавички.

часто виграють в ергономічності і зручності у багатьох «класичних моделей», розглянутих вище, але, як правило, програють в захисних властивостях і довговічності. Слід зауважити, що дійсно зручні моделі відомих виробників досить дорогі. Існують варіанти з максимальною вентиляцією, що дуже цінно в жаркому кліматі. Для мультигонок і легкоходних забігів такі рукавички використовуються найчастіше.

Яку конкретно модель вибрати – з «обрізаними пальцями» або з довгими, з додатковим захистом долоні або без, з протиковзкими наліпками або водостійкі- залежить від тієї області застосування, на яку ви розраховуєте. Не рекомендую вибирати захисні рукавички з мембраною (якщо мова не йде про зиму) або з дуже ніжних матеріалів. При виборі виходьте з їх основного призначення – оберігати ваші руки від різних пошкоджень. Рукавички не повинні своєю покупкою наносити пролом в бюджеті – це витратний матеріал, їх не повинно бути шкода. Якщо бюджет обмежений, виберіть що-небудь у звичайному будівельному магазині, але не ходіть в похід без захисту рук.

Туристична каска

Значення каски важко переоцінити. Вже просто не перелічити і не згадати всіх випадків, коли каска рятувала людям життя. Про здоров’я і говорити нічого. Сучасні каски — легкі, зручні, часто багатофункціональні, виготовляються з новітніх матеріалів. Фірми-виробники витрачають багато ресурсів на постійні удосконалення в цьому сегменті, намагаючись відповідати сучасним трендам – в першу чергу максимальній легкості і багатозадачності. Звичайно, часто виробник при цьому потрапляє на маркетинговий гачок, створюючи швидше модний, ніж потрібний і практичний продукт. Проте ринок сучасних спортивних касок досить розвинений для того, щоб більшість користувачів могли підібрати щось під свої завдання.

Я пишу цю статтю відразу після повернення з походу в гори по Чорногорії і Албанії. Гори там неймовірно прекрасні, але так само і небезпечні. Не раз я пошкодував, що у мене і учасників моєї групи на голові немає касок. Рельєф робив можливим сходження без спеціального спорядження, але захисту у вигляді касок і рукавичок дуже не вистачало. Їх відсутність підвищувала небезпеку нещасних випадків і сильно нас уповільнювала, оскільки небезпечні ділянки доводилося долати по одній людині за раз.

Тому я би порадив кожному початківцю ходити в складні туристичні походи, озброївшись цим мінімальним захисним інвентарем.

Більшість сучасних касок сконструйовані схожим чином – зверху тверда міцна шкаралупа зі спеціального пластика, усередині шар м’якого матеріалу, що деформується під сильним навантаженням. Ще нижче, в контакті з головою користувача, знаходиться система підвіски, що дає можливість плавно регулювати розмір. Спеціальна лямка проходить під підборіддям і замикається фастексом для того, що б каска ні при яких обставинах не злетіла з голови. У місцях контакту каски до голови, як правило, є спеціальні м’які вставки, що підвищують зручність, адже каска у вас на голові часто може пробути цілий день.

Не секрет, що конструкція сучасних касок дещо відрізняється від тих, що були в ходу ще 20 років тому. Зараз основний упор йде на легкість і зручність, а безпека в основному досягається не абсолютною товщиною і міцністю їх матеріалів, а здатністю поглинати ударне навантаження при деформації. Таким чином відносно сильного удару сучасні каски по суті, є одноразовими. Вони деформуються, тріскаються і таким чином поглинають удар. Після такого впливу каску слід замінити. Схожа тенденція з сучасними автомобілями. Навіть невелика аварія може сильно деформувати корпус, але залишити цілими пасажирів. Не всім це подобається, багато туристів і альпіністів «старої школи» наполегливо ходять в старих моделях, не довіряючи новим. Мені ж сучасні моделі видаються вельми надійними для своїх цілей.

Слід пам’ятати! Каска — не панацея і не гарантія вашої безпеки, вона лише підвищує ваші шанси вціліти в «разі чого». Найнадійніший захист – це ваша розсудливість, здоровий глузд, підготовка, вибір безпечних маршрутів і користування послугами професійних гідів.

На що слід звернути увагу при виборі каски в магазині або у прокаті

  • По можливості вибирайте модель, яка максимально захищає потилицю і бічні частини голови – адже удари і камені не завжди спрямовані зверху! Слід зазначити, що таких касок на ринку меншість.
  • Ретельно приміряйте каску. Існують каски як одного розміру, так двох-трьох різних розмірів зовнішньої «шкаралупи». Важливо вибрати свій розмір, бажано з запасом, щоб надіти каску на баф або шапку.
  • Ретельно приміряйте каску. На примірці перебуваєте в касці якомога більше часу, краще – до півгодини. Незручна каска отруїть вам життя в горах, а знімати її в небезпечних місцях недозволено.

Додаткові зручності

  • Каска повинна мати систему ефективної вентиляції. Вентиляція, що закривається, є перевагою.
  • Каска повинна бути обладнана зручним продуманим кріпленням для налобного ліхтарика. Важливо, щоб кріплення підходило саме для вашої моделі ліхтаря.
  • Намагайтеся вибирати каску максимально яскравого забарвлення! Добре, коли на ній будуть світловідбивачі (можна наклеїти самому). Це дуже важливо.
  • Регулювання розміру повинне бути інтуїтивно зрозумілим і по можливості доступним в рукавичках.

Корисно пам’ятати! Якщо ви збираєтеся надалі часто брати з собою каску в гори, відразу почніть переглядати свій гардероб. Підбирайте моделі верхнього одягу, капюшон яких розрахований на надягання поверх каски, це дуже зручно.

Подбайте, щоб на вашому рюкзаку було зручне і надійне зовнішнє кріплення для каски, адже всередині вічно не вистачає місця! Якщо ви пакує каску всередину, використовуйте можливість покласти в неї тендітні предмети, нехай каска використовується за призначенням не тільки у вас на голові! Наклейте на каску або під каску що-небудь, що дасть вам можливість відрізнити її від інших таких же. Часто на касці є спеціальна бірка, яку можна заповнити перманентним маркером. Зайва згадка вашої групи крові може не бути зайвою в деяких ситуаціях.

Універсальні каски

На ринку є невеликий вибір так званих «мультиспортивних» касок – призначених для досить універсального використання. Вони мають відповідні сертифікати і можуть стати хорошим вибором для універсальних спортсменів.

При цьому важливо пам’ятати! Будь-який компроміс — всього лише компроміс. Функціональність в кожній конкретній області може виявитися нижчою, аніж у спеціалізованих виробів. Більшість моделей випускаються у варіанті «один розмір» – тобто шкаралупа тільки одного, як правило досить великого розміру, плюс внутрішнє регулювання. Постраждають користувачі з маленькою і дуже великою головою. Першим в такій касці буде незручно, другим – нестерпно. Вартість подібних виробів, як правило, висока.

Суперлегкі каски

В основному також є мультиспортивними і сертифікуються за кількома видом активності: велосипед, скелелазіння, каякінг, іноді навіть кінний спорт! Ультралегка вага спорядження зараз в тренді. Вага сучасних надлегких касок вже нижче 150 грамів! Якщо ви займаєтеся пригодницькими гонками або економите на кожному грамі, а безпека і надійність спорядження в порівнянні з цим — другорядні, якщо у вас «стандартна» голова плюс-мінус середнього розміру і ви готові платити багато за зекономлені 200 грамів – напевно, це ваш вибір.

Візьміть до уваги, що будь-які спроби класифікації виробів є досить умовними, іноді важко сказати: ця каска — ультралегка, а ця — вже ні! Або: ці рукавички для механічного захисту, а ці від холоду. Розподіл продукції в статті умовний, і покликаний полегшити вибір екстремалам-початківцям.

Яке б спорядження Ви не вибрали, бажаю Вам безпечних пригод і нових Доріг!

Опубліковано 5 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти