Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Все про трекінгові палиці | Як вибрати і для чого вони потрібні

Історія та призначення трекінгових палок

Для багатьох з нас образ мандрівника з минулих епох — це силует, закутаний в поношений плащ, який спирається на солідного вигляду посох. Не секрет, що люди, вирушаючи в далеку дорогу пішки, часто вибирали собі в попутники міцну палицю, на яку можна спиратися в дорозі.

З початком епохи альпінізму в Європі (друга половина XVIII століття) мандрівникам на шляху до вершин доводилося долати все важчий для проходження рельєф: льодовикові поля, круті кам’янисті осипи, тривалі спуски. Для більшої зручності альпіністи почали використовувати так звані альпенштоки – довгі палиці, забезпечені з одного боку металевими наконечниками, здатними утримати свого власника на крижаних або кам’янистих поверхнях. З середини минулого століття для цих цілей стали використовувати лижні палиці, при цьому відчутними стали недоліки такого спорядження – адже під час підйому і спуску необхідні палиці різної довжини, перевозити в транспорті або переносити на рюкзаку їх так само незручно.

У 1974 році відомий європейський виробник Leki випустив на ринок першу модель палиць телескопічної конструкції – кілька колін різного діаметру могли складатися один в одного, закріплюючись в потрібному положенні за допомогою спеціальних кріплень. І почалася нова ера, з’явився новий сегмент ринку, який надає споживачеві можливість подорожувати, спираючись на регульовані по довжині палиці, які можна скласти для перенесення. Потрібно відзначити, що телескопічні палиці не відразу завоювали загальну популярність, але вже до кінця XX століття їх випускали безліч виробників, з’явилися конструкції, різні за вагою, використовуваному матеріалу, системі запірного механізму, призначенню.

Використання трекінгових палиць. Медичні аспекти

До сих пір існують люди, які вважають цей вид спорядження непотрібним в подорожах. Не секрет, що багато хто проходить досить складні маршрути без палиць. Проте до цього моменту вже проведені серйозні дослідження і спостереження в цілому підтверджують безперечну користь від використання трекінгових палиць. В першу чергу їх ефективність проявляється на маршрутах, прокладених по сильно пересіченій місцевості, що мають протяжні круті підйоми і спуски. Одне з досліджень кінця минулого століття (Neureuther, 1981) вказувало на те, що в середньому при підйомі розвантажувальний ефект становить 34 тонни на годину, а при спуску — 29 тонн на годину. Погодьтеся, не мало. В першу чергу розвантажуються коліна і хребет. У той же час додаткового навантаження зазнають зап’ястя, ліктьові і плечові суглоби. Неправильно підібрані по висоті палиці можуть призводити до порушення циркуляції крові в верхніх кінцівках і до гіпотермії (обмороження) в умовах холодної погоди. Також за допомогою палиць зручно підтримувати рівновагу в складних умовах, наприклад, при переході через водні перешкоди по камінню або колоді.

Особливості конструкції. Телескопічні / складні палиці

Більшість сучасних трекінгових палиць мають телескопічну конструкцію, що складається з трьох (рідше з двох або чотирьох) сегментів різного діаметру. Верхнє коліно – найтовстіше, нижнє – найтонше. Відповідно при складанні більш тонкі частини входять у великі по діаметру і в потрібній позиції фіксуються за допомогою запірного механізму. Таким чином досягається можливість регулювати довжину палиць в досить широкому діапазоні, в середньому 60-140 см. Більшість палиць мають можливість регулювання довжини в кожному місці з’єднання їх фрагментів. Тобто, класична трисекційна палиця регулюється в двох місцях. Зустрічаються конструкції, в яких нижнє місце фіксації має лише два положення «складний / розкладений» і закріплюється за допомогою бічних кнопок. Регулювання довжини же здійснюється тільки в верхньому з’єднанні. Перевага телескопічної конструкції – надійність, зручність, універсальність. Недоліки – досить значна довжина в складеному вигляді (зазвичай 60-68 см для трьохколінчатої палиці), відносно велика вага (500-700 р за пару).

Другий вид палиць, менш поширений – складні трекінгові палки. У таких палиць сегменти не засовуються один в одного, а просто розкладаються як каркас намету або лавинний щуп. У зібраному вигляді вони утримуються разом натягом шнура, що знаходиться всередині конструкції. Деякі види таких палиць мають можливість регулювати довжину в невеликому діапазоні за рахунок механізму, що знаходиться у верхньому сегменті, хоча більшість не забезпечені такою зручною опцією, пропонуючи користувачеві взамін надмалу вагу і різні варіанти довжини, які слід вибирати при покупці. Більшість подібних складних конструкцій самі виробники не рекомендують для важкого трекінгу, частіше лише для легких прогулянок. Основні переваги складаної схеми – менша вагу в порівнянні з телескопічними палицями (від 350гр.) я менші габаритні розміри в складеному вигляді (від 34см). Варто відзначити, що дійсно надійні складні палиці за вагою мало відрізняються від легких телескопічних моделей. Недоліки – менша надійність більшості моделей, гірша зручність користування і найгірша універсальність.

Інноваційні конструкції палиць для трекінгу

Останнім часом деякі фірми-виробники намагаються боротися з одним з головних недоліків трекінгових палиць – незручністю швидкої зміни їх довжини, що дуже актуально на різко пересіченій місцевості. Найбільшого успіху в цьому досягла американська фірма MSR, розмістивши механізми управління довжиною на рукоятці. Перше покоління таких палиць з механізмом Positive-Locking виявило ряд експлуатаційних недоліків, які були в тій чи іншій мірі усунені в оновленій лінійці 2014р. Поки що ці палиці ще не володіють дійсно надійною і перевіреною конструкцією, до того ж вони досить дорогі. Ймовірно, в найближчий час подібні механізми складуть серйозну конкуренцію описаним вище і з часом, можливо, витіснять їх з ринку.

Інший недолік палиць – низька міцність до бічних навантажень, що, в першу чергу перешкоджає використанню їх для самозатримки при зриві на крутих сніжно-фірнових схилах. Фірма Black Diamond частково вирішує цю проблему в серії своїх палиць elliptic, в яких перетин змінено з круглого на еліптичну, тим самим істотно збільшуючи міцність без особливого збільшення ваги. Звичайно, подібні палиці дорожче класичних, але для багатьох користувачів, що шукають максимально надійну конструкцію, це виправдано.

Види запірних механізмів трекпалок

В даний час найбільш поширені два типи замикального механізму — гвинтовий затиск, розташований всередині палиці, і ексцентриковий затиск. Інші назви гвинтового механізму – цанговий або внутрішній затиск, twist-lock. Замикання здійснюється обертанням секцій один відносно одного. У деяких сучасних палицях для надійної фіксації досить зробити півоберта або навіть менше. Подібний тип фіксатора в даний час вважається максимально міцним, тобто забезпечує опір навантаження на складання більше, ніж ексцентриковий затиск. Проте він має ряд істотних недоліків: незручність використання при низьких температурах (особливо при роботі в рукавицях) або у вологому середовищі, коли зчеплення мокрою руки і мокрій поверхні палиці обмежена. При мінусовій температурі також можливе замерзання механізму.

Другий тип замикального механізму використовує принцип ексцентрикового замку і розташований зовні палиці, що робить його потенційно більш уразливим, ніж цанговий замок. Інші часто використовувані назви – lever lock, важільний затискач, зовнішній зажим. Вперше був запатентований американською фірмою Black Diamond в 1993 році (до нашого часу практично не змінився і відомий як Flick Lock, сучасний розвиток отримав з низкою технічних нововведень і в такому вигляді називається FlickLock Pro), але з закінченням терміну дії патенту почав з певними змінами використовуватися більшістю виробників. В даний час цей тип замикаючого пристрою як мінімум не менш популярний, ніж цанговий затиск. Основна перевага — зручність користування, особливо при низьких температурах і у вологому середовищі, нижча вартість виготовлення (якщо виключити деякі інноваційні моделі), простота і надійність конструкції. Основний недолік — дещо більша громіздкість і вразливість, можливість відкриття при жорсткому зачепленні з твердим предметом, дещо нижча сила фіксації коліна – при максимальному навантаженні в вертикальній площині палиці має більше шансів «скластися».

У деяких моделях трекпалок використовується комбінація обох типів замків: або різні типи замків в кожному зі зчленувань, або обидва типи замків дублюють один одного в кожному зчленуванні (на приклад, деякі моделі палиць Gabel).

Антишоковий механізм палиць для трекінгу

Для запобігання негативного ударного впливу на суглоби рук деякі моделі палиць для трекінгу постачають так званим «антишоковим механізмом», який за своєю суттю є амортизатором, вмонтованим в район руків’я. Рідше подібний механізм розташований в нижньому коліні, в районі запобіжного кільця. В основному демпфірування здійснюється за допомогою еластомеру, іноді – пружини. Рідше, в більш дорогих моделях, використовується комбінована система з еластомеру / пружини і пневматичного елемента. Використання антишокового механізму має свою специфіку. Він виконує свою роль на спусках або рівних ділянках. На підйомах же подібна система радше шкодить, аніж допомагає, знижуючи коефіцієнт корисної дії м’язової системи користувача. Тому система антишоку вимикається. Її ефективність багато користувачів ставлять під сумнів, оскільки поширена думка, що сама система з суглобів, м’язів і зв’язок верхніх кінцівок є досить надійним амортизатором. Згадок про достовірні медичні дослідження на цю тему я поки не зустрічав. Отже, ефективність подібної системи є до певної міри сумнівною, недоліки очевидні – велика вартість, збільшена вага, потенційно більш низька надійність ускладненої системи. Ймовірно, однозначно варто її рекомендувати лише користувачам з надмірною вагою, проблемами з суглобами, недавніми травмами кінцівок.

Види рукояток. Темляки. Наконечники. кільця

Зручність користування палицями залежить від багатьох факторів. Одним з головних є зручна форма рукояток. В даний час руків’я виготовляються з пластика, неопрену, пробки, дерева, каучуку. Найкраще себе зарекомендували неопренові і пробкові руків’я. Що стосується останніх, важливо, щоб процентне співвідношення самої пробки було більшим, ніж клейової частини, інакше такий матеріал вже не буде таким зручним. В першу чергу «правильний» матеріал забезпечує комфортний м’який хват, перешкоджає прослизанню руки і утворенню потертостей шкіри при тривалому використанні (багато хто все одно рекомендуює користуватися рукавичками). Дуже важлива і сама форма. У багатьох фірм є свої погляди на ергономічну форму, в результаті вибір досить великий і кожен покупець має можливість підібрати палицю під свої потреби. З міркувань безпеки прийнято робити закінчення ручки максимально округлим і значного розміру. Так само округле навершя дозволяє брати палицю хватом зверху, що буває дуже зручним на спусках. Ряд моделей мають ручку, розташованою під кутом до палиці. Вважається, що така форма менше навантажує кисть. Дуже зручно, коли м’яке покриття руків’я опускається нижче і дозволяє перехоплювати палицю без зміни налаштувань довжини.

Темляки трекінгових палиць

На зручність користування також впливає форма і матеріал темляка — м’якого регульованого ремінця, що охоплює зап’ястя і бере на себе значну частину навантаження. У той же час темляк запобігає втраті палиці при її неконтрольованому відпуску користувачем при форс-мажорних обставинах. Зворотний бік – рука, закріплена темляком, може бути травмована в деяких ситуаціях. Теоретично, конструкція темляка є травмобезпечною, але в реальних умовах це не завжди так. Для більшої зручності темляк повинен легко регулюватися, бути еластичним, м’яким і широким в місцях прикладання навантаження.

Наконечники трекінгових палиць

Як правило, мають знімну конструкцію для можливості заміни і виготовлені з надміцного сплаву карбіду вольфраму. Вони здатні утримувати наконечник на твердому льоду, каменях і інших твердих поверхнях, вкрай зносостійкі. Палиці, що мають звичайні сталеві / алюмінієві наконечники, не можуть використовуватися для серйозного трекінгу. Найбільш поширені дві форми самого вістря: у вигляді лінзи або у вигляді «квітки». Перший краще утримує на льоду, другий – на каменях. Принципової різниці за своєю ефективністю більшість користувачів не помічають.

Кільця для трекінгових палицях

Зазвичай є знімними і швидкозамінними. Основні механізми їх фіксації – або різьблення, або спеціальне поворотно-затискне з’єднання. Як правило, в комплект до більшості палиць входять два, рідше три комплекти кілець меншого і більшого діаметру. Маленький діаметр використовується в теплу пору, великий діаметр необхідний для використання в глибокому снігу. Багато користувачів знімають кільця влітку повністю. Для серйозного трекінгу (наприклад, в Норвегії) робити це не рекомендується, оскільки збільшує шанси поламати або зігнути палицю, що застрягла в каменях або грунті, але при наявності кільця швидше за все не провалилася б так глибоко.

Для пересування по рівних твердих поверхнях (наприклад, по асфальту) на палиці часто надягають гумові насадки зі спеціальним протектором. Ці ж насадки можна використовувати під час транспортування палиць в транспорті і людних місцях.

Додаткові можливості для трекінгових палиць

Багато хто хотів би розширити можливості своїх трекінгових палиць, зробивши їх мультифункціональним елементом похідного спорядження. Зокрема, не завжди в складний похід або на сходження є можливість взяти з собою льодоруб, і користувачів палиць цікавить можливість використання їх для страховки на снігу і самозатримки при зриві. На жаль, трекпалки або не годяться для цього, або підходять дуже обмежено. Альпіністам слід придивитися до палиць з еліптичною формою перетину секцій, а також до знімних рукояток у вигляді льодоруба, які обмежено підходять для самозатримки.

Також палицю можна використовувати в якості фото штатива або монопода завдяки спеціальним кріпленням і перехідникам, які можуть розташовуватися в ручці деяких моделей. Іноді така можливість буває вельми до речі.

В екстрених випадках палиці можуть використовуватися для організації носилок для перенесення потерпілого. В самих крайніх випадках — в якості снігових якорів, закопавши їх у щільний сніг і додатково утрамбувавши його. При цьому краще використовувати відразу кілька палиць, частково розкладених для більшого опору. В умовах екстреного виживання палиця може мати безліч варіантів використання, ознайомитися з якими потрібно в спеціальних інструкціях.

Деякі конструкції ультралегких наметів передбачають використання палиць як елементів каркасу. У зимових походах палиці часто використовують як кілочки для розтяжки в глибокому снігу.

Матеріали для виготовлення трекпалок

Найбільшого поширення при виготовленні палиць для туризму отримав алюміній, а точніше різні алюмінієві сплави. Хорошим компромісом по характеристиках / ціною є алюмінієвий сплав 7075 Т-6 (авіаційний алюміній). Багато дорогих трекпалок виробляють з карбону (вуглепластика) – він дуже легкий і міцний, але більш чутливий до ударних навантажень, особливо точкових. Часто зустрічаються комбіновані конструкції, де різні секції палиці робляться з різного матеріалу. Так звані «титанові» палки, як правило, виготовляються з титаналу – це алюмінієвий сплав, де частка титану вкрай низька, але його вміст покращує характеристики вироби. Особливо відома своїми титановими палицями фірма Komperdell. Зрідка застосовуються титанові сплави, як правило, для палиць з сегмента надлегких.

Догляд і зберігання. Транспортування палиць для трекінгу

Трекінгові палиці вимагають мінімального догляду. Після використання їх рекомендується розібрати, почистити, при необхідності промити мильною водою, висушити. Запірні механізми змастити. Зберігати палиці найкраще в розібраному вигляді в сухому приміщенні.

Багато сучасних рюкзаків мають спеціальні пристосування для навішування трекінгових палиць. Наприклад, американська фірма Osprey виробляє систему для перенесення палиць з можливістю легкого доступу до них без зняття рюкзака. Класичний спосіб транспортування палиць в рюкзаку – збоку за компресійними лямками з упором у відкриту бокову кишеню. У рюкзак достатнього обсягу палиця поміститься всередину, що буває корисно при здачі рюкзака в багаж. Якщо ви подорожуєте з маленьким рюкзаком і хочете зберігати палиці всередині – ваш вибір не телескопічні, а складні палиці (їх довжина в складеному вигляді може вкластися в 35 см). Пам’ятайте, що перевозити палиці в ручній поклажі літаків заборонено!

Як вибрати палки для трекінгу

Без сумніву, більшість туристів вважають трекінгові палки важливим елементом свого спорядження. До їхнього вибору варто поставитися максимально відповідально. Не слід купувати перші-ліпші в магазині. Безліч моїх знайомих, почавши з бюджетних моделей, з часом все одно перемістилися в «преміум сегмент» або в середній ціновий сегмент. Дорожчі моделі, як правило, поєднують в собі надійність, легкість і рівень опрацювання важливих «дрібниць», які роблять такі вироби дійсно функціональним помічником у подорожі. Вартість цього виду продукції в порівнянні з іншим похідним спорядженням зовсім не захмарна, тому добре подумайте – чи варто купувати найдешевші?

Як завжди, перед покупкою я раджу виписати на листок свої вимоги і побажання до виробу. Визначтеся, які критерії для вас є першочерговими, які – вторинними. Вага, надійність, компактність, механізм фіксації, матеріал, бренд — всі деталі повинні бути продумані заздалегідь. Після цього ви вже готові йти в екіпірувальний центр і задавати грамотні питання продавцю.

Висновок

Ходити в похід з палицями або без — ваш вибір, і сподіваюся, він буде усвідомленим і зроблений не в догоду моді чи в прагненні наслідувати інших. Одне можу сказати однозначно: чим складнішим буде рельєф у вашому поході, тим сильнішою буде необхідність у трекінгових палицях. Вони — не панацея і не зможуть замінити вам льодоруб на складному сходженні, але відмінно впораються зі своїми функціями в інших умовах. Бажаю вам цікавих і безпечних подорожей!

Опубліковано 7 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти