Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Спеціальне спорядження в горах. Страхувальні системи, самостраховка

Продовжуємо цикл статей «спеціальне спорядження в горах», покликаний допомогти тим туристам, які переходять у своєму розвитку з розряду «легкий трекінг» в категорію «серйозний туризм» з елементами екстремального туризму. Якщо вам вже хочеться відвідувати місця зі складним рельєфом, долати маршрути з елементами лазіння по скелях, складними переправами через річки та яри, займатися альпінізмом, спелеотуризмом в складні печери, каньйонингом, то швидше рано, ніж пізно ви зіткнетеся з необхідністю страховки.

Страховка в горах передбачає використання спорядження, яке перешкоджає вашому неконтрольованому падінню і зменшує ймовірність отримання серйозних травм на складному рельєфі. На даний момент існують як способи подолання найнеймовірніших на перший погляд перешкод, так і спорядження, що полегшує цей процес. У даній статті ми розглянемо найголовніше, базове спорядження, яке використовують в більшості видах екстремальної активності.

Страхувальна система

Відома так само як «обв’язування», «система», «альтанка». Являє собою конструкцію, як правило, регульовану за розміром, яка одягається поверх одягу і пошита з дуже міцної стропи або альтернативних матеріалів. Для регулювання використовуються спеціальні пряжки. Часто страхувальна система має м’яке вушко для кріплення мотузки, самостраховки, карабіни, а також петлі для закріплення «під рукою» спеціального спорядження. Це так звані «розвантажувальні петлі». Вони НЕ Є силовими, розраховані на навантаження близько 10кг і не можуть використовуватися для страховки!

Основне завдання страхувальної системи – надійно утримати від падіння того, хто зірвався або користувача, що відпочиває. Це досягається шляхом закріплення людини за допомогою спеціальних пристосувань на мотузці, тросі, страхувальній точці (гаку, страхувального вушка, петлі, перилах і т. д.).

Поняття динамічного та статичного навантаження

Більшість спеціального страхувального спорядження сертифікується на навантаження в 22кН або більше. Навіщо ж нашій страхувальній системі витримувати навантаження в 2200кг, якщо вага користувача, як правило, не перевищує 100 кг? Вся справа в тих фізичних законах, які нам з різним ступенем успішності втовкмачували в голови ще в школі. Якщо ми просто висимо на мотузці, то навантаження на неї і систему буде приблизно дорівнювати нашій вазі. Це – статичне навантаження. Але ось під час зриву, коли тіло рухається з прискоренням, ривок може перевищувати нашу вагу у багато разів. Це і є динамічне навантаження. Саме для цього потрібно істотний запас міцності всіх страхувальних елементів.

Від страхувального спорядження залежить життя і здоров’я людини, тому надійність – перший і основний критерій при його виготовленні і використанні. Всі засоби страховки підлягають обов’язковій сертифікації за загальноприйнятими міжнародними стандартами. Так що, купуючи спорядження відомої фірми в магазині, ви вже можете не турбуватися про його надійність. Головна умова – використовувати спорядження за його призначенням! Тому основним критерієм вибору можна зробити функціональність, зручність, вагу, компактність і, звичайно ж, ціну.

Види страхувальних систем.

Конструктивно виділяють три основних види.

«Нижня обв’язка»

Надівається і кріпиться на пояс і верхню частину стегон. На даний момент це найбільш поширена і універсальна конструкція. Саме вона використовується в більшості видів екстремальної активності і має безліч варіантів. Проте основні елементи в конструкції схожі у більшості моделей.

Найбільш універсальними є системи, які мають регулювання не тільки поясного, але і ножних обхватів за допомогою спеціальних пряжок. Правда, такі конструкції дещо важчі і дорожчі. Так що, якщо ви вибираєте систему тільки для себе, не збираєтеся худнути або повніти на 20кг, то є сенс придивитися до спрощеного варіанту без «ножних» пряжок. При цьому майте на увазі, що таку конструкцію буде важче одягнути / зняти через черевики і на висотний теплий одяг, наприклад, пухові та штормові штани. Так що має сенс замислитися про область застосування.

Переваги: зручність користування, легкість, компактність, простота конструкції, наявність бюджетних моделей, поширеність.

Недоліки: в окремих випадках не може забезпечити необхідного рівня безпеки, вимагає певних навичок від користувача.

Що це означає? Іноді при зриві людина внаслідок ривка в подібній системі може перекинутися вниз головою, особливо якщо на плечах був рюкзак. Також при сильних зривах одна лише нижня обв’язка не може в достатній мірі компенсувати енергію ривка, що часто спричиняє травматичні наслідки для користувача.

В такому випадку рекомендується разом з нижньою обв’язкою використовувати і верхню, «грудну систему».

«Верхня система», «грудна обв’язка»

надівається на торс, через специфіку конструкції і зовнішнього вигляду часто називається жартома «ліфчиком».

На зорі альпінізму і гірського туризму грудна обв’язка була основним і часто єдиним способом страховки альпініста. Не вірите – подивіться фільм «Вертикаль». У наш час грудна обв’язка є доповненням до нижньої системи в умовах, які представляють реальну небезпеку серйозного зриву для користувача.

Переваги: компактна, легше нижньої обв’язки, підвищує безпеку, особливо при русі з великим рюкзаком. Також верхня система дозволяє зручно розмістити грандіозну на серйозних маршрутах кількість спеціального спорядження.

Недоліки: як правило, не використовується незалежно, зазвичай доповнює нижню. Використання в комплексі з нижньою обв’язкою передбачає певний досвід.

«Комбінована система»

Фактично, «два в одному» – об’єднує в собі обидва розглянутих вище варіанту. Використовується там, де обов’язкова максимально надійна страховка: складний альпінізм, спелеологія, промисловий альпінізм і багато інших видів гранично екстремальної активності.

Основна перевага – простота використання, менша громіздкість у порівнянні з комбінацією верх + низ. Неможливо забути або залишити частину страховки в таборі. Забезпечує максимальну безпеку. Рекомендується для дітей.

Недоліки – більша вага в порівнянні з самою нижньою системою, складніше одягнути-зняти, особливо в комбінації з теплим верхнім одягом, скажімо, на висотних сходженнях.

В непрофесійному використанні найбільшого поширення набули «нижні системи». Як правило, в більшості випадків ви будете стикатися саме з ними – як при покупці в магазинах, так і на прокатах у всіх куточках світу.

Самостраховка

Слід розуміти, що сама по собі страхувальна система ще не забезпечить вам безпеку під час пересування по складному рельєфу. Вона – лише одна з ланок страхувального ланцюга, покликаного забезпечити затримання в разі зриву і спокій під час руху / відпочинку.

У даній статті ми докладніше розглянемо ще один важливий для новачка елемент – самостраховку. Як правило, використання вусів самостраховки після короткого навчання з інструктором (в кращому випадку) довіряється самому учаснику і проводиться ним на власний страх і ризик. Тому корисним буде дізнатися про це більше.

Вус самостраховки являє собою невеликий відрізок мотузки або стропи з петлями на кінцях (іноді так само по всій довжині) для можливості швидкого закріплення за силову стропу (вушко) страхувальної системи з одного боку і точку страховки (гак, скобу, перила, мотузку, що-небудь ще) з іншого.

Іншими словами, самострахування – це максимально надійний міст безпеки між вами (в страхувальній системі) і точкою закріплення. Одна з основних команд в альпінізмі звучить коротко: «самострах!» Це означає, що учасник у безпеці і його можна не страхувати.

Основні види страхувальних вусів

  • Страхувальний вус з альпіністської мотузки

Найпростіший і найпоширеніший у початківців (і не тільки) варіант. Може бути виготовлений на місці з будь-якого шматка сертифікованої альпіністської мотузки відповідної довжини.

Перевагою його є відносна дешевизна, простота, надійність, зносостійкість і можливість підлаштувати довжину під конкретні завдання, а при необхідності зменшити її.

Недоліком можна вважати відносно велику вагу і великий займаний обсяг. Також необхідний певний обсяг маніпуляцій – два якісний вузла, які краще довірити знавцеві. Звичайно, продаються готові мотузкові самостраховки з зафіксованими вузлами. І навіть з можливістю змінювати довжину (ще більш громіздкі).

  • Страхувальний вус з силової петлі

У широкому альпіністському асортименті є так звані «силові петлі» цілого ряду досить стандартних розмірів (довжини). З відповідної за розміром петлі можна шляхом простих (для інструктора) маніпуляцій зробити вус самостраховки. В даний час доступні петлі з надлегких і надміцних матеріалів, на приклад, дайнеми (Dyneema), які можуть істотно зменшити вагу і об’єм спорядження.

Перевага – вага, компактність. Багатофункціональність – при необхідності петлю потім можна використовувати як… петлю)).

Недоліком можна вважати необхідність попередньо підготувати петлю для використання в якості страхувального вуса.

Спеціалізована самостраховка

Найбільш бажаний варіант. Часто являє собою ту ж петлю, але вже необхідним чином прошиту. По всій довжині є прошиті силові петельки, що дозволяють довільно змінювати довжину в залежності від необхідності, що буває дуже зручно.

Важливо відзначити, що для багатьох ситуацій необхідно мати два вуса самостраховки – для того, щоб міняти точки страховки, по черзі перестібуючи вуса і таким чином ні на секунду не залишатися без страховки.

«Фірмові» самостраховки часто являють собою роздвоєні як зміїний язик вуса. Один зазвичай довше – для зручності.

Кріплення самостраховки до страхувальної системи і зовнішніх елементів страховки

Спеціалізовані самостраховки, зроблені з петлі, як правило, кріпляться до системи за допомогою простої петлі. Це максимально надійно і не вимагає ніяких додаткових елементів.

Часто самострахування кріплять до системи за допомогою карабіна – спеціального пристрою, що використовується для скріплення між собою двох (іноді більшої кількості) елементів. Також карабіни використовуються для кріплення вуса до зовнішніх страхувальних елементів.

ВАЖЛИВО! Для закріплення самостраховки дозволяється використовувати ТІЛЬКИ карабін з язичком, який фіксується спеціальною муфтою, що попереджує можливість несподіваного розкриття!

Самостраховка для маршрутів Віа Феррата (Via Ferrata). Амортизатори ривка

Маловідомі у нас, але широко розповсюджені в багатьох країнах світу (в основному розвинених, оскільки вимагають для реалізації значних ресурсів). Потребують для проходження спеціальне самострахування з амортизатором ривка.

Віа Феррата – з італійської «залізна стежка» – являють собою спеціально обладнані маршрути, що проходять по дуже важкодоступному рельєфу – часто вертикальними і гладкими скелями. Фактично вони дозволяють людям з мінімальною гірською підготовкою залазити в місця, доступні тільки професіоналам найвищого класу. Крім того, ці маршрути при правильному використанні спорядження – одні з найбезпечніших в горах. Досягається це за рахунок обладнання всього маршруту надійними і частими точками страховки, на складних ділянках страховка альпініста відбувається безперервно. Маршрути Віа Феррата мають свій особливий розподіл на рівні складності.

Більшість з них обладнано не тільки страхувальними точками, а й спеціальними ступенями або металевими (рідше дерев’яними) скобами для спокійного підйому.

Для безпечного пересування такими маршрутами необхідна наявність:

  • каски
  • страхувальної системи
  • спеціальної самостраховки з двома вусами
  • і амортизатором ривка.

Амортизатор ривка абсолютно необхідний при зривах на коротких дистанціях закріплення альпініста по відношенню до точки страховки, як правило, при відсутності мотузки, яка, розтягуючись, сама грає роль амортизаційного елемента. Найбільш часто амортизатори ривка використовуються в промисловому альпінізмі і на маршрутах Віа Феррата.

Зазвичай він являє собою особливим чином зшиту «гармошкою» стропу. Спеціально розрахована міцність шва при великих навантаженнях призводить до його поступового розривання, що і створює необхідний ефект амортизації.

Природно, що при такій конструкції амортизатора після серйозного зриву, що спричинив розрив (частковий або повний) амортизаційного шва, його потрібно замінити.

Існують інші варіанти реалізації амортизаторів, але вони менш поширені.

Як вибрати страхувальну систему

  1. Вибираючи страхувальну систему, відштовхуйтесь у першу чергу з передбачуваних умов її використання. Якщо ви не впевнені у виборі умов, купуйте максимально універсальну модель. При цьому пам’ятайте – чим більш універсальною є річ, тим сильніше (як правило) вона буде програвати при спеціальному застосуванні спеціалізованим моделями.
  2. Розмір. Уточнюйте у продавця (працівника прокату) розмір системи. Є окремі конструкції, зроблені за принципом «один розмір», все ж більшість «серйозних» виробів діляться на кілька розмірів, маркованих подібно до одягу: S, M, XL. Як правило, більш дрібні градації в розмірах компенсуються можливостями регулювання.
  3. Страхувальні системи регулюються за допомогою спеціальних пряжок, розрахованих на високі навантаження. Зараз вже важко зустріти в продажу конструкції, оснащені звичайними одинарними пряжками, в основному зустрічається так званий «дабл лок» – подвійні пряжки, що полегшують регулювання.
  4. Бажано вибирати модель з розвантажувальними петлями для спорядження – як мінімум, двома – під праву і ліву руку. Це буває дуже зручно.
  5. У всіх девайсах, пов’язаних з безпекою, пропоную сповідувати принцип – уникайте нових, неперевірених, занадто інноваційних конструкцій. Нехай їх перевірять інші, використовуйте те, в чому можете бути впевненими.
  6. Якщо передбачається тривале (довше декількох хвилин) часткове або повне зависання в страхувальній системі, повисіть в ній спочатку в магазині (прокаті) значний час. Не всі системи однаково зручні.
  7. Намагайтеся вибирати вироби від відомих виробників. Економія коштів повинна бути розумною.

По можливості серйозно поставтеся до вибору спеціального спорядження. Пам’ятайте, що необхідно вчитися його використовувати, і бажано – у професіоналів. Звертайтеся за консультаціями до людей з досвідом, інструкторів, ставте запитання. Бережіть себе і людей, котрі Вас оточують, відповідально підійдіть до теми безпеки в своїх поїздках. Просувайтеся в своєму «екстремальному зростанні» поступово, від простого до складного, і світ у ваших подорожах відкриє ще дуже багато дивовижного і прекрасного.

Опубліковано 5 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти