Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Туристичні килимки

Важлива частина будь-якої подорожі — це відпочинок і сон. Не відновивши сили, важко подолати складний маршрут, а в певних умовах відсутність відповідного спорядження для сну і відпочинку може мати серйозні наслідки для здоров’я або навіть життя туриста. Як правило, в поході використовується ціла система зі спорядження, яка покликана забезпечити необхідним комфортом під час відпочинку. Залежно від певних умов, з цієї системи можна виключити окремі елементи або замінити їх на сурогатні (що не дають повного спектра захисних функцій), але більш компактні, легкі чи дешеві.

Що нам потрібно для комфортного сну в поході?
  1. НаметЗахищає від вітру, опадів, холоду, комах і дрібних тварин. Можливі сурогати: тент (або пончо-тент), бівуачний мішок, укриття з підручних матеріалів.
  2. Спальний мішок. Захищає від холоду, частково від руху повітря (вітру), дрібних тварин. Можливі сурогати: «слоняча нога» (укорочений мішок), ковдра, одяг, бівуачний мішок, великий рюкзак (в нього можна засунути ноги), підручні засоби.
  3. Туристичний килимок (пінка, карімат). Захищає від холоду, що проникає до туриста знизу – від субстрату (сніг, лід, земля, трава), також повинен захищати від вологи і сприяти згладжуванню рельєфу при відпочинку. Можливі сурогати: підстилка із сіна, гілля, складена матерія, клейонка, особисті речі (рюкзак, мотузка, одяг).

З перерахованої трійці предметів, необхідних для повноцінного відпочинку в подорожі, останні два пункти (спальний мішок і килимок) все ж пов’язані між собою набагато тісніше, ніж перший (намет), оскільки мають більш широке поле застосування. Килимок і спальник ми використовуємо для того, щоб поспати в пастушому будиночку, де-небудь під навісом. У гарну погоду багато хто любить спати без намету, але все ж в мішку і на килимку. Багато туристів і мандрівники використовують систему килимок + спальник для ночівель в притулках, дешевих поїздах, аеропортах і на вокзалах.

Основну інформацію про спальні мішки і намети ви можете отримати в статтях на нашому сайті. Варто відзначити, що не тільки початківці, але і досвідчені туристи часто схильні переоцінювати роль спального мішка і недооцінювати роль килимка для забезпечення гарного повноцінного відпочинку.

Важливо знати, що тільки в правильно підібраному тандемі килимок + спальник ви зможете:

  1. максимально знизити вагу і об’єм обов’язкового спорядження;
  2. домогтися теплового комфорту під час сну / відпочинку;
  3. отримати в своє розпорядження максимально універсальну і надійну систему для особистого комфорту в подорожі / поході.

Ще недавно вітчизняний турист був вельми нерозбещений асортиментом пропонованого спорядження, але тепер ці суворі часи залишилися далеко позаду. Основним лімітаційним фактором при покупці тих чи інших аксесуарів для туризму є не стільки обмеженість останніх, скільки кількість ресурсів, які споживач готовий на них витратити — будь то гроші або час, необхідний для вибору і покупки.

У даній статті я поставив собі за мету узагальнити аж ніяк не маленький матеріал по туристичних ковриках для більшої зручності їх майбутніх власників.

ЛЕГЕНДА ПРО КАРЕМАТ

Не зважаючи на грандіозний вибір похідних підстилок, у багатьох туристів синонімом слова «килимок», «каремат», «пінка» до сих пір є горезвісний виріб іжевського заводу. Саме він став віхою «нашого» туризму і практично безальтернативним варіантом для переважної більшості тих, хто їде на природу.

Першою і основною перевагою іжевського килимка є його доступність (поширеність і ціна). При цьому його функціональність є цілком достатньою для використання пересічним туристом, особливо при плюсових температурах. Але ті, хто використовував цей килимок взимку при ночівлі на снігу, знають, що в цих умовах він перестає бути «безпроблемним». По-перше, на ньому холодно спати, по-друге, на морозі він стає жорстким, його важче складати. R-Value «середнього» іжевського килимка близько 1.1 (сайт kombrig. Net), що, звичайно, мало порадує любителів хай-тека. По-третє, багатьох від нього вже “коробить”: невже за стільки років не придумали чогось кращого? Придумали.

Але перед тим, як поговорити про наявні на ринку альтернативи, давайте коротко розберемося з основними критеріями, на які потрібно звернути увагу при виборі туристичного килимка.

Критерії вибору каремата

Мабуть, найголовніша характеристика – показник того, наскільки на килимку буде тепло спати. Адже яким би теплим не був у вас спальний мішок, під тілом він буде здавлюватися і не зможе зберегти тепло людини з боку ґрунту. Тим більше, якщо ви користуєтеся квілтом.

Термоізоляція. Фактор R-Value

Термоізоляція килимка – величина багатофакторна, тому її досить важко виміряти і вивести чітку формулу теплоти, що влаштовує всіх. Тестові вимірювання в лабораторних умовах, на жаль, повністю завдання не вирішують. Тим не менш, це найкраще, що у нас є. На сьогоднішній момент загальноприйнятим компромісом є певна умовно об’єктивна величина, так званий фактор R-Value. Він вимірюється в одиницях, і чим цих одиниць більше, тим килимок тепліший. В оригіналі цей фактор був узятий з будівництва та має ряд моментів, що не дозволяють йому стати панацеєю в вимірах теплового комфорту килимків. Тим не менш, використовуючи дану характеристику, ми можемо принаймні порівнювати килимки між собою. Існують формули, що дозволяють приблизно перевести одиниці в температурний еквівалент, але фірми-виробники рідко так роблять, оскільки ця конвертація не є до кінця об’єктивною.

Умовно кажучи, R-Value менше 2 — килимок можна вважати «холодним», придатним для використання переважно влітку, пізньою весною і ранньою осінню (в цю категорію потрапляє іжевський килимок).

Якщо R-V фактор 2-3, то килимок впевнено трисезонний, обмежено придатний до зимового використання.

Чотирьохсезонні килимки — R-V фактор від 3.5. При необхідності спати в наметі при температурах нижче 20 градусів морозу необхідний килимок із значенням 5 і вище.

Вага туристичного килимка

Для більшості туристів, які несуть свій багаж на собі, важлива вага спорядження. Основний тренд останніх років в туризмі – зменшення цієї ваги навіть шляхом зниження довговічності і надійності. Як правило, зниження ваги відбувається коштом двох основних факторів: 1) використання нових матеріалів і технологій, часто вельми дорогих; 2) через зменшення товщини (щільності) використовуваних матеріалів (в жертву приноситься міцність і довговічність). Часто виробник йде одночасно за двома цими напрямками, досягаючи на перший погляд феноменальних результатів, які, втім, при більш детальному розгляді можуть виявитися не такими вже карколомними.

Розміри в упакованому вигляді

Часто фактор не менш важливий, ніж вага. Зменшення пакувальних розмірів килимка дозволяє відмовитися від носіння його зовні рюкзака, тим самим роблячи всю ношу компактною і значно зручнішою для перевезення в транспорті і пересуванню по складному рельєфу.

Багато туристів, які обирають трекінговий рюкзак, часто дивуються: чому ж на більшості моделей таких недешевих імпортних рюкзаків такі короткі компресійні ремені ?! Адже за них же неможливо помістити згорнутий «трубочкою» килимок. Як же так! Чим думали конструктори ?! Багатьом «критикам» невтямки, що в Європі і Америці вже десятки років назад стандартом стали килимки, які для перенесення упаковуються всередину.

Комфорт використання

Для значного пласта туристів цей пункт є навіть більш важливим, ніж теплоізоляція, оскільки в холодних умовах в походи ходить обмежена кількість людей. До цього пункту можна віднести цілий ряд факторів, які будуть охоплювати загальний комфорт у використанні.

  • В першу чергу це те, наскільки на килимку зручно (м’яко) спати – його здатність згладжувати нерівності рельєфу. Адже всі знають, що рідко для ночівлі вдається знайти ідеально рівне місце.
  • Крім того, для надувних килимків це зручність надування-здування, для всіх – зручність розкладання-складання та упаковки.
  • Важливо, наскільки килимок перешкоджає з’їжджанню по злегка похилому дну намету і наскільки сильно вже по самому килимку буде з’їжджати турист в спальному мішку.
  • Можна так само розглянути можливості для додаткового використання килимка (наприклад, в якості плавзасобу, вітрозахисту для приготування їжі, для шинування та транспортування потерпілого.

Надійність і невибагливість в експлуатації

Для туриста важливо, наскільки килимок боїться проколів і пошкоджень, його міцність, вразливість від зовнішніх чинників (температури, УФ-випромінювання, нерівностей поверхні), наскільки він піддається ремонту в польових умовах.

Можливо, для себе ви захочете додати ще й інші критерії вибору. Тепер розглянемо основні типи килимків, коротко розберемо їх переваги і недоліки.

Поліуретанові килимки

Ця назва є досить умовною, оскільки виробники застосовують декілька типів основних матеріалів. Я вжив ту назва, яку найбільш часто використовують продавці спорядження на сайтах своїх магазинів – для вашої зручності.

В першу чергу йдеться про туристичні килимки, які не потребують ніякої додаткової підготовки до використання, крім розгортання – їх не потрібно надувати, у них немає ніяких клапанів або відсіків.

Більшість сучасних ненадувних килимків виготовляються з пінополіетилену (наприклад, сучасні моделі Therm-a-Rest), етилвінілацетату (ЕВА) та інших полімерів. У цій статті я не бачу сенсу детальніше зупинятися на матеріалах.

Давайте докладніше розглянемо основні переваги ненадувних килимків.

  • Вартість килимка навіть самого іменитого виробника зазвичай менша, ніж вартість самонадувних килимків бюджетного класу.
  • Надійність незрівнянно вища. Він не боїться проколів, гострих виступів, для його транспортування не обов’язково використовувати чохол. Ненадувний килимок є практично одним із самих невибагливих елементів спорядження туриста; той, що надувається — навпаки.
  • Функціональність. При необхідності, більшість килимків можна використовувати «не за призначенням» – як каркас в м’якому рюкзаку, шину при переломах, вітрозахист при готуванні на примусі, поплавок для переправи, можна вирізати з нього устілку (мова йде про килимки без рифлення, типу іжевського). На такому килимку можна сміливо лежати на пляжі, на галявині, в умовах міста він підійде для занять йогою або чимось ще.
  • Легкість. Більшість представників цього класу важать в районі півкілограма. Подібною вагою можуть похвалитися лише найдорожчі надувні побратими.

Тепер відзначимо недоліки.

  • Теплоізоляція більшості моделей не дуже висока, лише окремі вироби «підбираються» до чотирьохсезонних показників. Проте, в Україні я не зустрічав у продажу килимків з R-Value більше 4.
  • Комфорт навіть у моделей з сильним рифленням поступається надуваються коврикам.
  • Компактність так само не на висоті. Як правило, розміри килимка в складеному вигляді не дозволяють носити його в середині рюкзака за винятком випадків, коли він використовується як внутрішній каркас або у вас всередині надлишок вільного місця. Більшість килимків згортаються «трубочкою», але є моделі, що складаються «гармошкою». Переносити їх в середині рюкзака особливо незручно.

Самонадувні і надувні каремати

Ця велика група туристичних килимків вже давно завоювала ринок в безлічі країнах. На пострадянському ж просторі досі сприймається багатьма як екзотика. В даних килимках основний ізолятор — це повітря. В деяких моделях, крім повітря і оболонки, більше нічого немає. За конструкцією це по суті вдосконалені надувні матраци.

Але в даний час більш поширений інший тип. Це так звані самонадувні килимки. Всередині вони заповнені спеціальною піною з відкритими порами, зовні все це закрито тканинним корпусом. Варто відкрити клапан, як повітря почне надходити всередину і заповнювати губчастий простір. Потім ви закручуєте клапан — і все! Але це в теорії.

На практиці, самостійно такий килимок заповнюється повітрям лише на 60-70%, решта потрібно надувати.

Подібна конструкція випускається з 70-х років минулого століття, такі килимки при правильній експлуатації служать багато років і навіть десятиліть, добре виконують свої функції амортизації та теплоізоляції. Детальніше перерахуємо їх основні переваги:

  • досить надійна, перевірена часом конструкція;
  • достатні теплоізоляційні властивості; в разі проколу все ж забезпечують мінімальний захист;
  • підвищена комфортність у порівнянні з іншими моделями — згладжують нерівності, погано ковзають, не видають неприємних звуків;
  • величезний асортимент – можете вибрати буквально все, що завгодно: моделі від дорогих і «крутих» до досить бюджетних, будь-які розміри і товщину.

недоліки:

  • значна питома вага більшості моделей;
  • навіть бюджетні моделі не є доступними для всіх; топові моделі коштують більше 200$;
  • габарити більші, ніж у надувних килимків;
  • бояться проколів, вимагають дбайливого використання;
  • вимагають більшого часу на підготовку до сну і приведення в похідне положення в порівнянні з ненадувні моделями.

Надувні килимки

Багато туристів, рибалки, спелеологи пробували спати на звичайних надувних матрацах. У холодну погоду стає зрозуміло, що, Не зважаючи на значну товщину вироби, захищає від холоду він досить посередньо. Комфорт сну часто також сумнівний. Так стається через великі ємності з повітрям, всередині яких відбувається його конвекція і, як наслідок, швидке охолодження. Великі за обсягом відділення сприяють “перекочуванню” повітря, що знижує комфорт людини на матраці.

В надувних килимках використовується велика кількість відділень для того, щоб до мінімуму знизити конвекцію і ефект перекочування. Чим модель дорожча, тим більш витончені технології застосовує виробник. Проте подібні надувні конструкції все одно залишаються досить холодними для зимового використання. Для підвищення теплоізоляції в наш час активно використовують шари, що відбивають тепло, як правило з алюмінійованого матеріалу. Значна їх кількість дозволяє практично без вагового приросту домагатися R-Value, що вселяє повагу. Так, наприклад, у одного з лідера ринку надувних килимків – моделі Therm-a-Rest NeoAir Xtherm стандартного розміру Regular (183 на 51см при товщині 6.3см) фактор досягає позначки 5.7 при вазі в 430г! При цьому килимок складається до розміру 23 на 10 см.

У чому ж секрет? У великій кількості тепловідбивних екранів та надлегких матеріалах, що, звичайно ж, обумовлює чималу вартість (як у хорошого спального мішка). Інший спосіб підвищення теплоізоляції – наповнення внутрішнього простору пухом або його штучними замінниками. Такі моделі трохи важчі, також дуже теплі і дорогі.

Основні переваги надувних килимків:
  • конструкція дозволяє створювати моделі з найкращими на сьогоднішній день споживчими властивостями;
  • низька вага;
  • неперевершена компактність в складеному вигляді;
  • через значну товщину добре справляються з нерівним рельєфом;
  • хороша теплоізоляція топових моделей;
Недоліки:
  • висока вартість моделей з хорошими характеристиками (вже з’являються бюджетні моделі);
  • моделі з алюмінієвими екранами «прославилися» гучним шелестінням, що заважає комфортному сну;
  • необхідність повністю надувати і здувати; багато моделей не рекомендується надувати ротом, необхідно використовувати спеціальні насоси або чохли-насоси;
  • відповідно, найбільша трудомісткість складання-розкладання;
  • найбільш чутливі до пошкоджень, перегріву;
  • найменший термін служби з усіх типів килимків, що розглядаються в цій статті;
  • бажано використовувати спеціальний захист – транспортувальний мішок, підстилку.

Фольгування килимків

При дослідженнях теплоізоляційних властивостей килимків було помічено, що шар, який відбиває тепло. істотно збільшує теплозахисні показники килимка. Тому багато виробників в останні роки випустили модифікації своїх відомих моделей з фольгованою версією. В першу чергу це стосується моделей ненадувних килимків. Варто знати, що таке покриття повинно бути направлено до людини, а не до землі! В іншому випадку ефект від нього прямує до нуля.

Вибір туристичного килимка

Більшість туристів «не морочаться» і вибирають іжевський килимок або його більш іменитий аналог від відомих виробників. Мотиви тут різні. Найпоширеніший — економія коштів. Грає роль консерватизм і небажання накачувати-здувати килимок і лагодити його після проколу (особливо якоїсь холодної вночі).

Проте статистика говорить, що більшість туристів, котрі спробували поспати на надувному / самонадувному килимку, вже не повертаються до класики. А в більшості західних країн і США самонадувний килимок якраз і є класикою років так уже тридцять! Тому, можливо, є сенс спробувати?

Якщо ви іноді користуєтесь килимком в дуже холодних умовах (висотні сходження, зимові походи), але основний обсяг ваших «подвигів» набирається в теплу пору, можливо, не варто відразу бігти в магазин і купувати «най-най тепліше».

Комбінація килимків. Комбінування двох не надто теплих килимків — цікава ідея. Адже двох килимків із середнім значенням R-Value 2.5-3 буде цілком достатньо для ночівель при -20, окремо у вас же будуть два килимка. Є сенс, щоб один з них був трохи теплішим, інший трохи легшим. Тоді у вас будуть:

  • моделі для трьох температурних режимів;
  • запасний килимок, який можна позичити.

Слід врахувати, що комбінація з двох килимків може бути дешевшою і легшою, аніж один супер-теплий “топчик”. Особливо, якщо один з них не надувний. При цьому, виконуючи роль нижньої частини «бутерброда» з килимків, він захистить надувний килимок від пошкоджень.

Килимок зменшеної довжини. Для мінімалістів-легкоходів варто розглянути також варіант другого килимка зменшеної довжини, як правило, самонадувного. Багато фірм випускають моделі довжиною 119см. Постелений на звичайний килимок нормальної довжини, він допоможе запобігти втратам тепла і дасть відчуття комфорту найбільш нужденним частинам тіла. При цьому ви істотно заощадите у вазі і об’ємі.

Міфи про надувні килимки

Багато хто вважає, що такий килимок отримає пошкодження, як тільки ви покладете його на землю. Досвід багатьох користувачів показує, що при уважному дбайливому ставленні, без проколу може пройти цілий сезон, а буває і не один. Шанси не отримати прокол підвищуються також при використанні спеціального чохла або підстилки / килимка.

Починка килимка так само не настільки складна, як багато хто вважає. Для тимчасового лагодження деяких килимків можливе використання армованого скотча.

Все більша кількість мандрівників навіть в серйозні і екстремальні багатоденні походи беруть надувний килимок в якості єдиного. Звичайно ж, при цьому слід постійно практикувати пильність і порядок на місці сну (в наметі).

Сподіваюся, наведені в статті відомості дозволять вам зробити аргументований і усвідомлений вибір свого туристичного килимка і зроблять ваші Подорожі більш комфортними і безпечними.

Опубліковано 5 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти