Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Гірська хвороба | Що? Чому? Як боротися?

Як тільки людина піднімається в гори і долає певний висотний бар’єр (зазвичай від 2500м н. р. м.), вона стикається з низьким атмосферним тиском і зниженим вмістом кисню. Потрапивши в таке вороже середовище, організм починає адаптуватися до подій. Процес супроводжується погіршенням самопочуття, хворобливим станом. Це називають “Гірська хвороба“, а період, поки організм адаптується до високогір’я – акліматизацією.

По суті гірська хвороба — це висотна гіпоксія, яку посилює фізичне навантаження і жорсткі умови зовнішнього середовища в горах: фізичне напруження, холод, обмежене харчування, висока вологість.

З набором висоти кожен вдих містить все менше кисню. З наростанням фізичного навантаження в горах потреби організму в кисні додатково зростають. В процесі акліматизації людський організм намагається пристосуватися, і виникають:

 • прискорене дихання, підвищує газообмін у легенях;
 • росте кількість еритроцитів і кров переносить більшу кількість кисню;
 • частішає серцебиття і підвищується кров’яний тиск, приплив артеріальної крові до мозку і м’язів.

Зміна процесів метаболізму і складу крові власне і є акліматизацією. Основна акліматизація відбувається в перші 2-3 дні в горах. Після цього людина може обходитися меншою кількістю кисню в повітрі і більш ефективно витрачати енергію.

На виникнення гірської хвороби впливає не тільки висота, але і ряд інших факторів навколишнього середовища.

Фактори зовнішнього середовища, що провокують горняшку

 • Холод і вологість змушують вдихати часто і маленькими порціями, посилюючи гіпоксію. До того ж при гіпотермії теж виникає набряк, як і при висотних набряках легенів і мозку, що істотно знижує компенсаторні можливості людського тіла.
 • Вітер ураганної сили серйозно утруднює дихання і посилює гіпотермію.

! У холодному вологому кліматі симптоми висотної хвороби будуть проявлятися на менших висотах, ніж в сухому і теплому. 💧 На Камчатці і в Патагонії гірська хвороба проявляється вже на висоті 1000-1500м н. р. м. В Альпах – від 2500 м, на Кавказі від 3000 м, в Андах від 4000 м. ☀ Для порівняння візьмемо гори в сухому континентальному кліматі: на Тянь-Шані «горняшка ловить» на 3500 м, на Памірі від 4500 м, в Гімалаях щадить і до 5000 м.

“Зона Смерті”

Якщо усереднити, то на висоті 3500 метрів виникають неприємні симптоми. Вище 4500 метрів незалежно від фізичної підготовки людини проявляються негативні наслідки впливу висоти. З перевищенням 6500 метрів акліматизація не відбувається, таку висоту називають «зоною смерті».

Поки організм перебудовується, людина мучиться від гіпоксії. Клітини мозку особливо сприйнятливі до нестачі кисню. Саме з цієї причини так часті головні болі у альпіністів.

Що впливає на прояв симптомів гірської хвороби

 • Індивідуальні особливості організму. Люди, які народилися / жили в горах, набагато краще переносять висоту. Яскравий приклад тому – шерпи в Непалі, які без кисневих балонів носять на Еверест і не тільки майже всі речі альпіністів та експедицій, а іноді й самих альпіністів :).

Серед мешканців рівнин (як ми з Вами) теж є більш-менш стійкі до висоти організми. Але перевірити цю стійкість можна тільки в польових умовах.

 • Вік. Загальновідомо, що чим старша людина, тим легше вона переносить «горняшку». Швидше за все, це пов’язано із загальним зниженням потреби в кисні.
 • Стать. Вважається, що чоловікам складніше пристосуватися до умов високогір’я, в той час як жінки взагалі більш стресостійкі і легше «перемикаються» на ефективне енергоспоживання.
 • Загальний стан організму. Особливо погіршують справу хронічні або гострі захворювання дихальних шляхів, проблеми з печінкою, селезінкою і нирками, діабет.
 • «Висотний» досвід полегшує симптоми, хоча не є визначальним фактором. Наприклад, досвідчений альпініст з бронхітом перенесе висоту гірше здорового новачка.
 • Психологічна стійкість. Досвідчені альпіністи порівнюють гірську хворобу з алкогольною інтоксикацією, тільки дуже сильною і тривалою. Виходячи з цього, багато хто може уявити, що чекає у Високих Горах :). Тільки від цього немає порятунку або ліків. Доведеться терпіти, і позитивний настрій стане в нагоді.

Зовнішні чинники

 • Швидкість набору висоти. Тут зрозуміло: чим швидше піднімаємося, тим гірше буде. Потрібно дати собі час перебудуватися і адаптуватися.
 • Фізичні зусилля під час сходження. М’язам для роботи потрібен кисень, якого і без того недостатньо. Чим більше крові надходить у м’язи, тим менше її на все інше. Через надмірне навантаження легко можуть розвинутися набряки легенів або мозку (крайні форми гірської хвороби, про які поговоримо нижче).
 • Час, проведений на висоті. Якщо адаптація проходить правильно, то через 2-4 дні Ваше самопочуття наблизиться до нормального. Однак ускладнення горняшки сигналізують про те, що організм не справляється з акліматизацією і кожна година, проведена на висоті, погіршує ситуацію.

Це правило працює до так званої «зони смерті», або до ~ 6500м, вище яких адаптація неможлива. І тут уже важливо просто швидше спуститися.

«Внутрішні» чинники розвитку гірської хвороби

Є ряд речей, які можна і потрібно контролювати, щоб полегшити симптоми:

 • Алкоголь і кофеїн ДУЖЕ сильно знижують опірність, головним чином через порушення обміну води і солей. Настійно рекомендуємо утриматися від споживання цих речовин на сходженні.
 • Порушення водно-сольового режиму все одно виникає на високогір’ї, адже організм збільшує об’єм крові, а фізичні навантаження і зміни в клітинній мембрані зміщують баланс Na, K і Ca. Посилювати це не варто – прискорите розвиток набряків.
 • При проблемах з нирками зростає ризик розвитку набряку легенів і мозку.
 • Погане харчування. Травна система одна з перших страждає від горняшки, знижується всмоктування води, білків, вітамінів і особливо жирів. Для альпініста життєво необхідно поповнювати запаси рідини, солей, вітамінів, вуглеводів і білків. Тому раціон повинен бути різноманітним, корисним і легким. Виключіть складні жири – вони все одно не засвояться. Отримуйте енергію з простих і складних вуглеводів, на 2-3 день обов’язково вводьте в раціон білки, трохи соліть воду. Пийте вітаміни і БАДи з кальцієм і калієм.

>> Абсолютно незамінний гарячий солодкий чай з лимоном. Вітамін С підвищує опірність організму висоті.

>> Детальніше про продуктових розкладках і обміні речовин – читайте в статті: Харчування в горах.

 • Ожиріння часто супроводжується змінами в метаболізмі, проблемами з печінкою та ін. Людям з надмірною вагою складніше боротися з дією висоти.
 • Проблеми з кровообігом. Навіть незначна кровотеча може бути згубною – привести до гіпотермії, гіпоксії, набряків.

Окремо відзначить хронічні проблеми з органами-депо крові: печінкою і селезінкою. Саме звідси в перший же день висотної гіпоксії викидаються еритроцити, що забезпечує «перший рівень» захисту і адаптації. Якщо є проблеми з цими органами, треба двічі подумати перед сходженням.

Набряк легень і мозку

За іронією, саме механізми адаптації організму до високогір’я можуть привести до серйозних проблем зі здоров’ям. Підвищення кров’яного тиску і загального обсягу крові триває не безкінечно – є межа, який називають компенсаторним бар’єром. Перебування на висоті після того, як межа досягнута, призводить до набряків тканин – в першу чергу мозку і легенів. Коли досягається межа компенсації, підвищується проникливість судин і клітинних мембран, а підвищений артеріальний тиск підсилює цей ефект: плазма крові потрапляє в тканини, а кров згущається, що викликає набряки. Найнебезпечніші – набряк мозку і набряк легенів.

Набряк легенів

або High altitude pulmonary edema (HAPE) – позасудинна рідина починає накопичуватися в альвеолах легенів, знижується об’єм легенів. Як наслідок, зростає гіпоксія. Ознаки:

 • Напади важкої, болісної задухи.
 • Виражена задишка навіть без фізичного навантаження.
 • Різке збільшення частоти дихання (поверхневе, клекоче, чутно на відстані).
 • Прискорене серцебиття через брак кисню.
 • Спочатку покашлювання, а потім і кашель з вираженими хрипами і виділенням пінистої мокроти рожевого кольору; і т.д.

При відсутності медичної допомоги може призвести до летальних наслідків. Смерть настає внаслідок асфіксії через рясне піноутворення.

Набряк мозку

або High altitude cerebral edema (HACE). Виникає з тих же причин. Виділена рідина починає тиснути на кору мозку зсередини, вдавлюючи її в череп, що призводить до порушення роботи нервових центрів і може привести до летального результату.

Смерть настає внаслідок вдавлення мозочка в стовбур спинного мозку або через здавлювання кори склепінням черепа.

Дихання на висоті

Також на великих висотах альпіністи ночами прокидаються від того, що вони не мають чим дихати.

Щоб наситити організм киснем, частішає дихання і, як наслідок, рівень вуглекислого газу падає. Але CO2 грає важливу роль в регуляції дихання — збуджує дихальний центр в мозку. Поки альпініст не спить, вдих / видих регулюється свідомістю, а під час сну — тільки дихальним центром. Тому вночі виникає явище, яке називається Дихання Чейна-Стокса: дихання припиняється на кілька секунд (реакція мозку на брак CO2), а потім змінюється серією швидких глибоких вдихів і неглибоких видихів (відповідь на падіння рівня O2).

На ділі альпініст регулярно прокидається від жорсткої задухи, яка проходить через хвилину-дві після того, як свідомість повертає контроль над диханням і людина заспокоюється.

Проблеми з диханням – нормальна реакція на брак кисню.

Профілактика гірської хвороби

Як же бути, щоб в умовах високогір’я мінімізувати симптоми гірської хвороби? Є мінімальний набір з трьох правил:

 1. Ніколи не продовжувати підйом в гори при симптомах гірської хвороби
 2. обов’язково спускатися вниз, якщо ознаки посилюються
 3. Якщо ви відчуваєте нездужання без будь-яких причин – вважайте, що це гірська хвороба.

Правильна акліматизація

Основна зброя проти високогір’я – правильна акліматизація. Не можна форсувати події, організм повинен встигати адаптуватися.

На висотах понад 3500 м не варто занадто швидко набирати висоту. Бажано підніматися приблизно на 500 м в день, більше відпочивати і давати організму час на перебудову. Кожні 2 дні після переходу краще зупинятися на днювання. Насолоджуйтеся видами, відпрацюйте альппідготовку.

Якщо ви вирушили не в одиночний похід, то повинні враховувати індивідуальні особливості інших учасників.

Бажано не переміщатися на велику висоту за короткий час (вертоліт, літак). Однак це не завжди можливо. Наприклад, доводиться відразу прилітати на висоту 3000 м при проходженні трекінгу в Перу. Якщо ви таким чином потрапили на висоту, то слід провести на ній 1-2 дні, не піднімаючись вище.

Дуже добре дотримуватися правила альпіністів: «ходи високо — спи низько». За день бажано набрати певну висоту, провести там якийсь час, при цьому мати фізичне навантаження. На нічліг спуститися трохи нижче (метрів на 300). Отримуємо зубчасту схему пересування в горах.

Ліки при гірській хворобі

Фармакологічні препарати для зняття / полегшення симптомів гірської хвороби:

 1. Діакарб (ацетазоламід або діамокс) – сечогінний препарат, що запобігає набрякам. Має багато побічних ефектів, не можна використовувати як профілактичний засіб. Ацетазоламід може призвести до судом, оскільки вимиває з організму калій. Слід приймати разом з препаратами, що містять калій і магній, наприклад: панангін або аспаркам.
 2. Дексаметазон – знімає ознаки гірської хвороби, але ніяк не сприяє акліматизації. Має багато побічних ефектів і рекомендується для застосування тільки тим, хто не переносить ацетазоламід. Приймати можна за кілька годин до сходження.
 3. Будь-який судинорозширювальний препарат (для зниження тиску) з найменшими побічними ефектами (але не БАД).

Для профілактики часто використовують екстракт гінкго білоба (розширює судини), антиоксиданти (токоферол, аскорбінова і ліпоєва кислота), рибоксин для підтримки серцевої діяльності, листя коки (доступно в Андах) або препарати, що містить екстракт.

Пам’ятайте, що на високогір’ї потрібно завжди прислухатися до себе і при сильному нездужанні негайно спускатися вниз.

Опубліковано 5 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти