Тікаль ● Хмарочоси майя
Тікаль (Tikal) – величава спадщина культури, що давно відійшла у минуле. Піраміди, палаци і храми легендарного міста майя здіймаються на рекордну висоту 72 метри (Храм IV) – в 720 році це був справжній хмарочос!
Знаходиться він в провінції Ель-Петен, Гватемала.
Перше поселення тут з’явилося за 450-300 років до нашої ери. У перекладі з мови майя назва означає “Місце, де чуються голоси духів”.
З 250-300 року н. е. Тікаль – столиця Мутульского царства, один з найвідоміших і найбільших стародавніх міст Майя, найважливіший релігійний центр. Включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Площа забудови – 60 км.кв. і відвідувати її можна тільки з місцевим гідом. Цей захід вжито не тільки щоб підняти економіку богом забутих селищ Гватемали, а й в цілях обережності. Тікаль знаходиться в абсолютно, АБСОЛЮТНО диких джунглях, де легко заблукати (подивіться передачу “Вижити за всяку ціну” з Беаром Грілсом – Гватемала стала для нього одним з найбільш виснажливих пригод, а виходив він як раз в Тікаль). На загал, туристу краще не губитися в джунглях провінції Ель-Петен…
Культура майя досягла свого апогею в V ст. Вони звели красиві міста, палаци і храми. У Тікалі якраз будувалися найвищі похоронні піраміди свого часу, на верхівках яких височіли величезні сакральні будівлі – житла для духів. А всього 300 років по тому місто залишилося покинутим в гущавині тропічних джунглів. Що ж трапилося?
Чому майя покинули Тікаль
Історія розвитку найпотужнішої цивілізації Стародавнього світу і її раптовий занепад досі змушують вчених бродити у потемках. Загадки завжди породжують міфи, але є і правдоподібні пояснення.
Довгий час майя вважалися мирним народом, що жив в гармонії з природою. Але результати останніх досліджень спростовують це твердження.
Для будівництва комплексів на кшталт Тікаля використовувалася величезна кількість каменю і лісу. Джунглі навколо міст повністю знищувалися, а землі засівалися сільськогосподарськими культурами. Здавалось би, все відбувалося в точності як в Європі.
АЛЕ
Центральна Америка злегка відрізняється кліматом. Тропічні зливи швидко змивали плодоносний шар грунту. Та й сам грунт на відміну від нашого головним чином сформований попелом тисяч вивержень вулканів, якими Гватемалу щедро обдарувала матінка-Земля. Вулканічні грунти відрізняються слабкою структурностью, їх дрібні частинки легко несуться потоком води.
Ситуацію ускладнила кукурудза – основне джерело калорій майя. Ця культура агресивно забирає з грунту мікроелементи і нітрати, роблячи поля значно менш родючими. Внаслідок настільки непродуманої політики швидко почався голод, що й змусило майя покинути Тікаль.
Швидше за все, з безліччю міст Південної і Центральної Америки сталося подібне: Теотіуаканом, Ушмаллю, Паленке, Чокекірао… і нам ще належить знайти в джунглях не один такий мегаполіс-привид.
Сучасні нащадки майя (фото №1) та інків (фото №2)
Стародавні міста Південної і Центральної Америки:
Паленке
Теотіуакан
Інки: Саксайуман (Перу)
Чокекірао
Мачу-Пікчу