Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Інтенсив з екстреної допомоги або трохи про безпеку в горах

Нещодавно наша команда повернулася з насиченого тренінгу-інтенсиву «Медицина в гірській місцевості». Нашим тренером був інструктор міжнародної категорії з медпідготовки, європейський EMT, Combat medic, інструктор компанії FENIX GLOBAL LTD і член ФАіС. Він два дні ганяв нас по практиці і теорії, моделюючи найскладніші і найнесподіваніші ситуації, які можуть виникнути в «польових умовах». За що ми йому невимовно вдячні :). Курс розроблений людьми і організаціями дуже серйозними, в чому ми встигли переконатися на власному досвіді. В його основі лежать рекомендації Всесвітньої асоціації альпінізму і скелелазіння по наданню першої невідкладної долікарської допомоги в гірській місцевості.

Трошки про те, що було

Складно описати в двох словах ті 20 годин з невеликим, які ми провели в супербезпечній похмурій бетонній будівлі, де в гучних коридорах розносяться звуки пістолетної стрілянини… Та й не варто розголошувати всі професійні таємниці цих хлопців, котрі самовіддано займаються такими важливими заняттями. Тому коротко про головне.

Почали з «найпростішого» – профілактики: травм на природі, теплових ударів, сонячних опіків, сніжної сліпоти, траншейної ноги, мозолів і всього того, з чим, на жаль, в поході доводиться стикатися найчастіше. Розібрали причини і способи лікування чергових проблем, по-новому поглянувши на звичне. Наприклад, нанесення пантенолу на опік виявилося спірним рішенням, а ось левоміколь і асептична пов’язка тепер у нас будуть в ходу. Серйозні опіки, здавалося б, в горах бувають рідко, але ж багаття в поході ніхто не відміняв! Нас познайомили з інноваційними протиопіковими пов’язками на основі гідрогелю – BurnTec. Він не тільки заспокоює шкіру, охолоджує, дихає і захищає від мікробів, але і всмоктує токсини, що виділяються змертвілою шкірою. Особисто ми вже замовили BurnTec і чекаємо його з нетерпінням. Хоча проти сонячних опіків користуватися не дамо – дорогувато;). Варто відзначити його легкість, що важливо для групових аптечок.

Актуальне для альпіністів обмороження і що з ним робити. Дивно, але і тут бинт + левоміколь допоможуть найкраще. Проти гіпотермії лікування не змінилося – зігрівання і тепле пиття. Але ми на своїй шкурі відчули потужність рятувальних ковдр в умовах снігу і високої вологості. Дійсно, багатофункціональність, міцність, легкість і швидкість дії роблять їх незамінними в горах. Ми використовували їх для фіксації стороннього предмету в рані, збірці тазових кісток при переломах і навіть як мішки :).

Багато часу приділялося AMS, HAPE і HACE (гостра гірська хвороба, набряк мозку і легенів). Тут поговорили про незмінну профілактику (багато пити – часто і по чуть-чуть, вітаміни, солі і глюкоза; активна акліматизація). Дуже допомогли практичні поради по тому, як на ранніх стадіях безпомилково визначити, у що переростає гірська хвороба – в набряк мозку чи легенів. Якщо проблеми з легенями, людина не може лежати. Це має власну назву – «синдром ваньки-встаньки» і дозволяє легко зрозуміти: давати крім дексаметазону ніфедипін МВ чи ні.

Відпрацьовували зупинку всіляких кровотеч. Розбившись на пари, затискали один одному артерії, поки у відповідній кінцівці не зникав пульс :). Випробували нові армійські турнікети і бандажі, настільки прості у використанні, що це розуміється навіть інтуїтивно. Тобто будь-який непідготовлений клієнт, взявши в руки ці девайси, швидше за все зможе правильно перетиснути ними судину. Дивно, наскільки швидко і ефективно вдавалося пережимати навіть найбільші артерії! Дуже сподобалися бандажі, які дозволяють за хвилину накласти пов’язку на проломлений череп і зупинити кровотечу навіть з сонної артерії. Хоча для цього практика і досвід таки потрібні.

Сучасні євробинти і еластичні дихаючі перев’язувальні матеріали, які клеяться самі на себе, скорочували час перев’язки в 3-4 рази в порівнянні зі знайомим бинтом. Дуже радимо використовувати їх в індивідуальній аптечці, а в майбутньому ми закупимо їх теж.

Під час відпрацювання фіксації вивихів і переломів випробували гнучкі шини. Їх функціонал вразив: три ребра жорсткості, довжини вистачає на стегно і легко ріжеться під палець, якщо що. Однак ми поки що не прийшли до висновку, чи доцільно її тягти в рядовий похід через відчутну ваги.

Цікаво було використовувати підручні матеріали для надання першої допомоги: будували витяжку для стегнової кістки з трекінгових палиць, скотча і прусіків), комір з каремата… настільки практичні рішення краще б не стали в нагоді, але в разі чп без них буде зле. Відпрацювали методи перенесення потерпілого, екстреної евакуації, практичного зігріву, перевороту і тд.

Алгоритм надання першої допомоги

Напевно, найважливішим навиком, який ми відновили і відпрацювали командою, став саме цей алгоритм. На жаль, занадто часто нещасні випадки закінчуються сумно через те, що люди навколо розгублюються, метушаться і не знають, за що взятися в першу чергу. Саме для попередження таких ситуацій існує міжнародний алгоритм надання першої допомоги САВС:

  1. Кровотеча (шукаємо критичні кровотечі, якщо є – зупиняємо)
  2. Дихання (перевіряємо, якщо немає – відновлюємо)
  3. Дихальні шляхи (звільняємо прохідність дихальних шляхів)
  4. Кровообіг (зупиняємо некритичні кровотечі, перев’язуємо рани, даємо таблетки)
  5. Гіпотермія (зігріваємо потерпілого)

Програма курсу включала ще багато цікавого і потрібного. Нас забезпечили картками потерпілого міжнародного зразка і показали інтернаціональні сигнали для вертольотів. Однак на цьому зупинимося – занадто депресивні, психологічно складні питання піднімалися, і вони потрібні далеко не кожному туристу. Хоча інструкторам, без сумніву, треба це знати.

Фармакологія і склад аптечки в гори

Перелік лікарських препаратів в аптечці інструктора дещо відрізнявся від звичного – там виявилося на порядок менше найменувань таблеток, ніж ми звикли носити. Ніяких аналогів, тільки дієві і перевірені речі:

  1. антибіотик широкого спектру (амоксицилін, моксифлоксацин)
  1. НПЗЗ (парацетамол і нурофен)
  2. антигістамінний (прометазин)
  3. протирвотне (метопрокламід)
  4. діуретик (ацетазоламід – діакарб)
  5. гормональне протизапальне (дексаметазон)
  6. знижує тиск (ніфедипін)
  7. антидіарейні (антибіотик і блокатор: ципрофлоксацин і лоперамід)
  8. регідрон
  9. проти кашлю і болю в горлі (фолкодін, льодяники)
  10. проти риніту – гірського і звичайного (піносол або інші масляні судинозвужувальні)
  11. герпес (ацикловір)

Ми бачили в аптечці також:

  1. сальбутамол (інгалятор при бронхоспазмі)
  2. інгаліпт спрей (антисептик для горла і носа)
  3. препарати транексамової кислоти (при внутрішніх кровотечах використовувати в перші три години після початку кровотечі)
  4. мазі диклофенак, фастум-гель

Ви запитаєте, де 6-10 варіантів таблеток проти головного болю? 😉 Але це вже демагогія, звичайно. Ми все ж розуміємо, що в комерційні походи йдуть аж ніяк не армійські, і далеко не кожен клієнт пише в анкеті інформацію про алергію, хронічні захворювання та ін. Тому продовжимо носити з собою знеболююче, заспокійливе, спазмолітики, легкі антигістамінні, кілька жарознижуючих.

Асортимент допоміжних і перев’язувальних матеріалів дуже перевершував стандартну гірську аптечку

  • бинт, евробінти, різні тейпи, лейкопластир, скотч, поліетиленова плівка – все, що може стане в нагоді для перев’язки. Кількість рулонів – близько 15 шт.
  • джгут, 2 турнікета і бандажі двох видів
  • компресійний бинт для тампонування
  • BurnTec
  • шприци, голки, вата
  • латексні рукавички, спирт, мило, антисептик, перекис, стерильні серветки
  • медичні ножиці і незмивний маркер
  • рятувальна ковдра
  • термометр і оксигемометр (пульсоксиметр)
  • гнучка шина

Такий обсяг медикаментів безумовно зрозумілий в зоні військових дій або в високогірних складних походах. Для рядового трекігу на кілька днів вага робить таку аптечку дещо недоцільною. Інформація інструктора була цікавою, деякі поради будуть впроваджені. Однак для різних походів комплектація буде відрізнятися – за складом і кількістю ліків.

Екзамен

Він представляв собою важке 3-годинне екстремальне транспортування пораненого з переломом великогомілкової кістки внаслідок падіння зі снігового карнизу. Грим був накладений за всіма нормами – до ноги примотали реальну зламану тваринну кістку і полили кров’ю (добре, що хоч вона була барвником :). Команда діяла на пересіченій місцевості в темний час доби. Пораненому надали першу невідкладну допомогу за алгоритмом, закріпили на волокушах і переміщали по невідомому раніше маршруту. Наші хлопці були при страховці і льодорубах, без яких затія була би неможливою. Команда спускала і піднімала потерпілого по сніжному схилу з ухилом до 45 градусів!

При «погіршеннях погоди» вчителі буквально закидали нас снігом… Умови були максимально наближеними до реальних. Такий тренінг допоміг не тільки освіжити знання і дізнатися щось нове, а й відточити командну роботц. А в цьому, як відомо, криється запорука успіху.

Коли ми прибули на стадіон, де повинен був сісти вертоліт, Карпатські Мандрівники обличчям в бруд не вдарили – за дві хвилини розпалили величезну ватру :). Веселе полум’я багаття освітлило радісну мить вручення дипломів міжнародного стандарту. Напевно, саме в цей момент ми дружно вирішили через рік повторити;).

Чи треба йти на такі курси: порада клубу Pohod V Gory
  • Однозначно інструкторам і гірським гідам. Навіть якщо Ви все це знаєте, знайомство з новими винаходами і «зайва» практика можуть врятувати комусь життя.
  • Автономним групам, які часто ходять разом і не хочуть наймати гіда – обов’язково. Саме такі туристи найчастіше потрапляють в неприємності.
  • Всім свідомим, просунутим, активним і розумним людям. Просто так – про всяк випадок. Адже навколо сотні небезпек: метро, автомобілі, терористи… це – частина світу, в якому ми живемо. І медичні знання точно не зашкодять.
Опубліковано 4 Жовтня 2019
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти