Куско | Трекінг в Перу
Зовсім близько до небес, на висоті понад 3000 метрів над рівнем моря, серед Анд, знаходиться стародавня і загадкова столиця інків, «археологічна столиця Америки» і скарбниця колоніального бароко – місто Куско (ісп. Cuzco, кечуа Qusqu, Qosqo).
Вважається, що стародавні інки побудували величезну імперію, що охопила всю гірську систему Анд у Південній Америці. Інки не займалися мореплавством, майже не покидали Анди, їх імперія була для них цілим світом. З мови індіанців кечуа Куско перекладається як «Пуп Землі». Куско став релігійним, культурним та економічним центром Імперії.
Історія Куско
За збереженим легендам місто було засноване першим Інком – Манко Капаком, який прийшов у ці місця з берегів величезного озера Тітікака. Нове життя місто отримало за часів іспанських завоювань. Згідно із записами, перші іспанці з’явилися в місті 15 листопада 1533. За офіційною версією конкістадор Франсіско Піссаро (ісп. Francisco Pizarro y González) заново заснував Куско в 1534 році.
У доіспанський період Куско був розділений на 4 великі квартали, які відповідають чотирьом частинам імперії. З кожного кварталу виходила дорога, яка веде в свою частину країни. Глави частин імперії носили звання Інка і зобов’язані били проживати у відповідному районі. Кожен з чотирьох Інка повинен був побудувати свій палац в Куско і якусь частину часу проводити в ньому. Після відходу в інший світ наступник будував інший палац. Ця традиція збереглася в якійсь мірі і до цього дня. Кечуа в андських селищах після весілля залишають будинок батьків і будують свій, навіть якщо батьківський будинок пустує.
У період розквіту імперії Куско своїми обрисами нагадував пуму на бігу, чия голова з роззявленою пащею була утворена грандіозним комплексом з мегалітичними стінами (передбачається, що величезні блоки з каменю були закладені в ранній період імперії) – Саксайюманом / Саксауаманом (кечуа Saksaywaman, ісп. Sacsayhuaman) . Призначення комплексу досі залишається туманним. Версії: цитадель, місце дислокації гарнізону, культовий комплекс, космодром :).
У колоніальний період іспанські конкістадори значно змінили не тільки життя інків, а й образ самого міста. Одна імперія стала поглинати іншу. Храми інків руйнувалися, на їх місці зводилися католицькі культові будівлі. Палаци Інків розбиралися і використовувалися як будівельний матеріал. Культура інків повністю не була загублена, вона змішалася з новою – іспанської, перетворившись згодом у мистецтві в «католіко местісо», а в архітектурі – в стиль «андський бароко».
Велика Імперія Інків – Тауантісуйю – закінчила своє існування в 1572 році, коли іспанські завойовники відрубали голову верховному Інку Тупака Амару.
Сучасний Куско – мекка для туристів, які відвідують Латинську Америку. Тут починається наш трекінг в Перу, що включає відвідини Чокекірао і Мачу-Пікчу.
Мачу-Пікчу – невелике місто з приголомшливою архітектурою, культурою та самобутністю. Схили гір в його околицях покриті геогліфами завдяки зусиллям перуанської армії в XX столітті. Над містом височіє величезна, з білого мармуру, статуя Спасителя.
Життя міста багато в чому підпорядковане туристам, тому тут знаходиться безліч готелів (недорогі хостели, стандартні готелі *** і розкішні п’ятизіркові), є туристичні магазини спорядження, де можна придбати все необхідне для походу, правда, ціни в них не порадують пересічного туриста.
Християнські церкви Куско представляють не менший інтерес, ніж спадщина імперії інків. Тільки на одній площі Пласа-де-Армас (Збройна площа) розташовані як мінімум півдюжини перлин андського бароко. Одна з таких перлин в короні Куско – єзуїтська церква Compania de Jesus, зведена на фундаменті палацу Інки Уайна Капак (роки побудови 1605-1765).
Пам’ятки Куско, які потрібно обов’язково відвідати
- Саксауаман (Саксайуаман, Saqsaywaman, Sacsayhuaman) – найбільша споруда долини Куско, за легендою, побудована Першим Інком (мегалітична будова);
- на підставі, що залишився від Коріканча (Храму Сонця), височіє грандіозна за масштабами католицька церква Санто-Домінго і монастир домініканського ордена (саме представники цього ордена прибули в складі експедиції Франсіско Піссаро). Церква відкрита для відвідування щодня;
- Збройна площа Пласа-да-Армас з комплексом будівель в стилі колоніального бароко.
- Mercado Central de San Pedro – ринок між залізничним вокзалом та церквою Сан-Педро. Якщо ви хочете побачити все розмаїття національних типів цієї місцевості, всілякий традиційний одяг, дізнатися, що їдять сучасні кечуа, то відвідати цей ринок потрібно обов’язково.
- Великий археологічний Музей Інків (Museo Inca). У його колекціях знаходиться безліч експонатів всіх історичних періодів Перу. Сама будівля музею була побудована ще в XVII ст. на місці одного з інкських палаців.
- Кока – невід’ємна частина культури жителів Перу. Чай з листя цієї рослини допомагає при акліматизації до складних умов Анд, зменшуючи неприємні симптоми. У самому Куско ви перебуваєте на висоті понад 3000 метрів і гірська хвороба може вплинути на вас ще до походу в Анди. В організованих нами трекінгах в Перу ми активно використовуємо цю рослину як засіб від гірської хвороби. В Куско знаходиться музей Коки, в якому можна дізнатися багато цікавого про цю рослину і її роль в культурі південноамериканських народів та імперії інків. Споживання чаю з коки загальноприйняте в південноамериканських країнах.
- Цікавим є і музей шоколаду Choco Museo. Перу – виробник і експортер ароматних какао-бобів.
Крім вищезгаданих, ще безліч стародавніх артефактів, які перебувають в околицях міста, становлять чималий інтерес для мандрівників.
Як добиратися в Куско
Найзручніше в Куско прилітати літаками місцевих авіакомпаній. Міжнародний аеропорт ім. Алехандро Веласко Естете розташований в межах міста, майже в самому центрі.