Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Обсерваторія на Попі-Івані Чорногірському

Гуцули називають Піп-Іван не інакше як “Чорна Гора”. Вона без перебільшення одна з найвідоміших гір і Чорногірського хребта, і Українських Карпат. Свою славу Чорна Гора здобула не завдяки висоті (2020м як і в Петроса), а через стару польську обсерваторію, побудовану на самому вершечку.

Обсерваторія на г. Піп Іван

Своїй неформальній назві – «Білий Слон» – обсерваторія завдячує амбіційності проекту. А взимку вона стає насправді білосніжною :). Ті, хто бував на зимових сходженнях, підтверджують її схожість з африканським гігантом.

Будівництво Білого Слона

Обсерваторію почали зводити в 1936 р, а в 1938 обсерваторія була готова. Основним будівельним матеріалом була місцева гірська порода, решту ж (близько 800 тонн!) переправляли від підніжжя вручну та на підводах — по спеціально розбитій дорозі. Робота хоч і прибуткова, але дуже важка.

Раніше обсерваторія була власністю двох структур: Міністерства повітряної оборони Польщі та Варшавської обсерваторії. Налічувала 3 поверхи, 43 кімнати і 57 вікон. В підвалі знаходилась котельня та акумуляторна. На першому поверсі жили працівники обсерваторії (їм виділяли окремі кімнати), був і конференц-зал для засідань. Їдальня та готель для приїзжих розташовувались на другому поверсі, робочі кабінети – на третьому. Неподалік, на вулиці, був резервуар для води, взимку же розтоплювали сніг.

Головний прилад тодішньої обсерваторії — астрограф, з об’єктивом 33 см в діаметрі. Його виготовили під замовлення у Единбургу. Кам’яну вежу астрографа захищав мідний купол діаметром 10 метрів (!), котрий відкривався автоматично.

Білий Слон в Другу Світову Війну

З приходом Другої світової робота обсерваторії обірвалася і вчені розпочали екстренну евакуацію устаткування. Коли ж місцевість перейшла під Радянську владу, в обсерваторії відкрили метеостанцію. Однак ще до закінчення війни її покинули, і з того часу наукова діяльність на вершині Попа припинилася. За декілька років місцеві мешканці порозкрадали звідти все, що можна було продати.

Так вона і простояла: балки та стеля пообвалювались, дорогоцінний паркет поспалювали у багаттях. У пресі з’являлися сміливі заяви про її відновлення, хоч вірилося насилу. Але ось цей день настав.

Реконструкція обсерваторії на Попі Івані

Суперечки про те, як і навіщо реконструювати легендарного карпатського «Слона», велися десятиліттями. Тут хотіли зробити інститут, ботанічний і астрономічний центр, пост МНС, туристичний притулок та інше. А будівля тим часом повільно, але впевнено приходила в занепад. Однак недавно стали помітні перші зміни на краще.

У 2012 році польське Міністерство культури та нац. спадщини об”явило про початок співпраці з Прикарпатським нац. інститутом імені Василя Стефаника. Ціллю проекту стало відновлення карпатської обсерваторії. Для цього було виділено близько 50 тисяч євро. Спершу Слона законсервували — щоби припинити руйнацію того, що залишилось, та спокійно оцінити масштаб робіт. За зразком, взятим з фотографій і планів 1939 року, відтворили мідний дах. Першими працівниками на об”єкті стали волонтери та звичайні туристи. Котрим була не байдужа доля обсерваторії.

Спочатку працювали волонтери і любителі гір. З огляду на відсутність доріг і складні метеоумови, їх зусилля можна сміливо назвати героїчними.

Сильно ускладнювала справу феноменальна кількість сміття в будинку і довкола. Кілька десятиліть туристи, які підкорювали вершину або ночували всередині, не дуже переживали з цього приводу (не всі, звичайно). До речі, вони ж відповідальні за багато руйнуваннь, що відбулися з Білим слоном. Наприклад, в вогнищах були спалені ВСІ дерев’яні частини конструкції. Обсерваторія стала популярним місцем ночівель не тільки тому, що давала укриття від вітру. Довгий час вона була єдиним місцем на хребті, де є дрова. В результаті волонтери зібрали і спустили кілька тонн побутового та будівельного сміття… Прибирання відняло багато сил і часу, ремонт відновили тільки після завершення чистки. Всередину перестали впускати туристів, а в одній з бічних будівель обладнали тимчасове жиле приміщення для волонтерів, які несли вахту.

Дослідження фундаменту показали, що він досить міцний і не потребує втручання, на радість усіх сторін угоди :). Заново звели стіни, які захищають будівлю від вітрів і снігу. Біля «вахтерки» встановили два бака для збору дощової води, розширили житлову зону, вичистили камені від графіті. В останні роки до справи підключили не тільки волонтерів, а й найманих працівників, польських фахівців, будівельників, техніків. В середньому на Попі працюють зміни по 7-9 чоловік.

Пост МНС на г. Піп Іван

У 2014 році на горі заснували пост МНС, який діє і зараз. Круглий рік зміни рятувальників та волонтерів допомагають туристам в разі біди, пускають перечекати непогоду, шукають тих, хто заблудився, евакуюють травмованих. До речі, знаєте, яка найчастіша причина травм? Стрибки з даху обсерваторії… Рятувальники передають привіт любителям гір і просять НЕ стрибати з будівлі!

Щорічно в Карпатському біосферному заповіднику проходять зустрічі представників ПНУ ім. Стефаника, Варшавського національного інституту та Міністерства культури Республіки Польща, де обговорюються темпи реконструкції, підписуються нові документи і розробляється річна стратегія. У 2017 році делегація здійснила сходження на вершину, звідки міністр навіть передзвонив до Варшави – вперше за довгу історію обсерваторії.

На фото – два інструктори клубу Pohod V Gory в далекому 2014 році

Що буде на вершині Попа Івана Чорногірського

Спочатку обсерваторія в Карпатах зводилася як астрономічний і метеорологічний центр. Однак зараз така її функція вже не актуальна. По-перше, змінилися кордони держав і Польща вже не зацікавлена в прогнозуванні погоди в Карпатах. По-друге, насправді зоряних ночей на Попі Івані дуже мало – в середньому 70 за рік. У сучасному світі професійні астрономи працюють, наприклад, в Чилі, де чисте небо спостерігається мінімум 320 ночей в році. У планах реставраторів значиться установка телескопа в обсерваторії, однак малопотужного – для «польової» підготовки молодих астрономів, ну і для історичної достовірності :). У 2018 році відбудеться метеорологічний моніторинг вершини, на підставі якого визначать необхідну модель телескопа.

Головна мета проекту – створення міжнародної українсько-польської школи гірських рятувальників на базі Білого Слона. В районі г. Піп Іван є безліч різноманітних ландшафтів різних рівнів складності. До того ж погода на зимовій Чорногорі не відрізняється стабільністю. Такі умови ідеально підходять для тренувань пошуково-рятувальних команд і для удосконалення навичок альпіністів. Так само в приміщенні буде організований притулок для туристів.

Але плани реставраторі значно масштабніші: відкрити на базі обсерваторії міжнародний науковий та альпіністський центр, на базі якого будуть досліджуватись геологія регіону, його флора та фауна. Всі дані будуть надаватися у вільний доступ світовій громадськості. Хочеться вірити, що скоро на Попі знайдеться робота для всіх, хто любить природу та жадає знань.

Опубліковано 29 Вересня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти