Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Полонина Пожижевська

Полонина Пожижевсьна знаходиться в самому епіцентрі найцікавіших та найпопулярніших маршрутів в Українських Карпатах. Воно і не дивно, адже вона лежить на схилах Чорногірського хребта безпосередньо біля гори Говерли – найвищої вершини України.

притулок на полонині Пожежевська

Де знаходиться

Полонина Пожижевська розташована на північно-східних відрогах однойменної гори. Висота полонини рахується від її найнижчої межі лісу на висоті 1380 м і аж до вершини гори – на відмітці 1822 м. Площа її сягає понад 15 га і повністю знаходиться на території Карпатського національного природного парку. Потрапити сюди дуже просто, адже всього в 30 хв ходу від неї стоїть туристична база «Заросляк» – основний хаб та «trail-had» сходжень на Говерлу.

Історія Пожижевської

Землі Пожижевської в часи Австро-Угорської імперії знаходились в приватній власності. Тут велося дуже активне господарювання. До Заросляка було прокладено вузькоколійку, а мощена каменем дорога вела через Пожижевську аж до урочища Кізли і звідти до полонин під Гомулом і Шпицями. 

Тут знаходився невеликих цех по виготовленню ефірних масел з сосни гірської (жерепу). Схили Чорногори безжально рубалися та перероблялися в парфумерних цілях. Однак виробництво було знищене сельовим потоком, а його залишки все ще можна знайти від горою Гомул. Історію цих подій виклав у своїй знаменитій статті «Помста жерепу» Ярослав Зеленчук.

В Першу світову війну по всьому Чорногірському хребту проходили оборонні рубежі лінії Арпада, які все ще існують та добре пізнаються і сьогодні. 

Таке чудове розташування стало причиною розміщення на Пожижевській сніголавинної станції 1976 році. Хоча це була вже друга спроба. Перша станція знаходилась ближче до гори Данціж і почала функціонувати ще в 60-х роках. Однак величезна лавина, що зійшла з північної стіни Данціжа знищила станцію. Її фундамент ми ще і досі можемо бачити з стежки, якою йдемо на озеро Несамовите.

У 1899 року на висоті 1500 м запрацювала метеостанція на полонині Пожежевській. Ця установа існує і сьогодні і є найвищою метеостанцією України. Тут працює чудовий колектив метеорологів, який часто надає прихисток туристам, що вибились з сил, або шукають де сховатись від карпатської негоди.

Назва полонини

До цього часу точаться суперечки з приводу правильності назви полонини: ПожИжевська чи ПожЕжевська (від слова пожежа, за допомогою яких, гуцули колись і розчищали полонини). Ми притримуємось класичної назви – Пожижевська, яка зустрічається у всіх довідниках. Хоча це і не показник істинності назви, адже картографи всіх часів часто видозмінювали місцеві назви. Чого варта тільки суперечка навколо назви Піп Іван – Попіван.

Притулок на Пожижевській

У 1901 році тут було збудовано перший біостаціонар. Нажаль, йому не судилося пережити першу світову війну, однак його було відновлено в 20-х роках ХХ століття і зараз він працює в складі Інституту екології Карпат України. Цей деревянний будинок було збудовано на місці старого фундаменту невідомої господарчої будівлі, скоріш за все великої стаї або гражди.

Саме тут зупиняються туристи турклубу Pohid V Gory під час літніх та зимових походів в Карпатах, та альпінтстських навчань. Тут є все необхідне для того, щоб комфортно відпочити після денного переходу, висушити речі після дощу чи відігрітися після суворого зимового дня на Чорногорі.

Мякі ліжка, тепла пічка, гостинна кухня, наукові інформаційні стенди на стінах і навіть більярд створюють самобутню експедиційну атмосферу в притулку. Ти ніби знаходишся десь на полярній станції, посеред вічної мерзлоти. Влітку цей вайб доповнюють також науковці, які працюють на стаціонарі протягом літнього сезону, та проводять всілякі дослідження карпатських біоценозів.

Значення Пожижевської в походах

Дуже вдале розташування полонини Пожижевської робить її ідеальним місцем для ночівлі. Вона знаходиться біля найбільш людних стежок до Говерли і Несамовитого, однак розташована трішки вище і має хороше сполучення з альтернативними стежками. Це дає нам можливість проводити походи в найпопулярніших місцях з мінімумом зустрічних груп на маршруті.

Так ми можемо підніматися на Говерлу середнім траверсом Пожижевської, або ходити до Говерлянських водоспадів маловідомими туристам стежками. Те саме стосується і дороги до озера Несамовите, куди можна зручно пройти від притулку по верхньому траверсу через озеро під Данцижем.

Також в Pohid V Gory є ексклюзивна можливість проводити пригодницькі походи по старим закинутим австрійським райштокам на гору Гомул та Шпиці. Це справжня пригода і можливість доторкнутися до місцевої історії.

На базі біостаціонара на полонині команда Pohid V Gory проводить реабілітаційні походи для дітей постраждалих від війни. Ця чудова ініціатива дозволяє познайомити діток з природою гір, подарувати їм перший досвід походів та дати можливість забути жахи, які принесла русня в їхнє життя. 

Запрошуємо вас у наші чудові походи Чорногірським хребтом, де ви зможете з комфортом, та без важких рюкзаків відвідати всі найголовніші туристичні магніти Українських Карпат, а також пройти категорійний похід на Гутин-Томнатику, ти альпіністську школу на схилах зимової Чорногора. Приєднуйтеся до туристичної спільноти Pohid V Gory

Опубліковано 25 Лютого 2024
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти