Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Що таке полонина в Карпатах і на Балканах

Збираючись у похід по Карпатах або в гори Балканського півострова, на картах і путівниках часто натрапляєш на слово «полонина» або «планіна». Так що ж, все-таки означають ці загадкові назви?

Полонина Менчул в Карпатах.

Фото – із походу по Чорногірському хребту в липні 2018 року.

Полонина в Карпатах

Вийшовши в Карпатах на будь-яку велику галявину або лисий схил гори, можете бути впевнені – перед Вами полонина. Це стосується і альпійського поясу. У горах Криму і Туреччини аналогам полонини є яйла.

У Карпатах це слово зустрічається часто-густо і означає галявина або безлісне місце. Більшість полонин рукотворні, адже раніше пониззя і схили Карпат були повністю покриті лісом. Винятком були лишень високогірні альпійські луги. Трав’янисті ділянки були потрібні гуцулам (місцевий етнос) для випасу худоби, що служила найголовнішим джерелом їжі. Спочатку худобу пасли здебільшого на високогірних луках – природних полонинах. Однак зі зростанням населення люди вирубували все нові ділянки лісу, формуючи полонини. Ці угіддя передавалися у спадок з покоління в покоління і ставали чимось на подобі родових земель. Кожна полонина в Карпатах має свою назву.

Балканська планіна

Слово має праслов’янське походження і означає широке відкрите місце. Прийшло воно саме з Балкан.

На маршрутах Балканського півострова (зокрема в поході по Болгарії) на вказівниках красується знайоме «планіна». Однак тут це поняття стосується гір в цілому, а не тільки безлісих ділянок. Навіть походи по горам в Болгарії називаються «планінарством».

На Дурміторі (гірський массив та одноіменний парк в Дінарських Альпах, Чорногорія) великі високогірні простори носять таку ж назву.

Планіна та колиба на Дурміторі. Фото – із нашого походу в серпні 2017 року.

Планіна на гірському масиві Рила в Болгарії. Фото із походу на початку серпня 2016 року.

Опубліковано 29 Вересня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти