Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Самарканд – скарбниця Узбекистану

На південному сході Узбекистану, в красивій долині річки Зерафшан, серед Паміро-Алайських гір лежить одне з найдавніших міст Середньої Азії – Самарканд, центр історичної області і держави Согдіана.

Коротка історія Самарканда

Заснований приблизно в VIII столітті до нашої ери. Розташувавшись між Індією, Персією і Китаєм, він став вузловим пунктом на Великому Шовковому Шляху. Це і стало одним з визначальних чинників його тривалої і повної драматизму історії. Місто майже зникло з лиця землі після навали військ Чингісхана, потім відновилося і розцвіло, ставши в XIV столітті столицею величезної імперії Тамерлана і династії Тимуридів (1370-1499). При Улугбеку, онуку Тамерлана, в місті було збудовано велику кількість медресе, запрошені вчені – Самарканд став одним з наріжних каменів науки не тільки Сходу, але світу в цілому.

Самарканд унікальний і тим, що тут вціліли майже всі пам’ятки архітектури часів Тамерлана. У 2001 році Самарканд був включений ЮНЕСКО в список Всесвітньої спадщини як місто – Перехрестя Культур. Неповторні пам’ятки стародавнього зодчества, центри національних ремесел, багата спадщина наукових і художніх шкіл відомі сьогодні по всьому світу і приваблюють не тільки дослідників, але і велику кількість туристів з багатьох країн.

Самарканд втратив статус столичного центру з приходом до влади шейбаніда Убайдулли (1533-1540), який переніс столицю в Бухару.

Якщо звернутися до історії нового і новітнього часу, то в 1868 році місто було взяте російськими військами і увійшло до складу Російської імперії як центр Зеравшанского округу, а з 1887 р – Самаркандської області.

Після революції 1917 року Самарканд був віднесений до Туркестанської АРСР. У 1925-1930 роках був столицею Узбецької РСР, з 1938 року знову втратив статус столиці, ставши центром Самаркандської області.

Архітектура Самарканда

Однією з візитних карток стародавнього самаркандського зодчества є бірюзові куполи мечетей. Йому характерне унікальне поєднання на стінах будівель майоліки, мозаїки та різьблення по каменю.

Самостійні туристи і учасники походів у Фанських горах обов’язково повинні познайомитися зі спадщиною Сходу.

Справжньою окрасою Центральної Азії, однією з найкрасивіших площ світу і головною визначною пам’яткою Самарканда є площа Регістан. Стародавні світи тут відкривають свої двері! На вимощеній бруківкою і обпаленою цеглою площі знаходиться ансамбль з трьох величних і приголомшливо красивих з архітектурної точки зору середньовічних університетів: медресе Улугбека (будівництво 1417 по 1420 рр.), Медресе Шердор, побудована у другій половині XVII ст., Медресе Тілля- Карі («Оздоблена золотом»), почали будівництво в 1646 році.

Ось 3D модель площі Регістан:

Фасад медресе Шердор прикрашений мозаїкою і майолікою, на портальній арці зображені тигри.

Що подивитись в Самарканді

Рекомендуємо відвідати Мавзолей Гур-Еміра – усипальницю Тимуридів, шедевр зодчества Середньої Азії.

Також цікаві й пізнавальні:

  1. Міський музей мистецтв
  2. мечеть Намозгох
  3. мавзолей Ак-Сарай
  4. медресе Ходжа-Ахрор
  5. мечеть Хазрат-Хизр

З півночі до міста прилягає городище Афрасіаб, в південній частині якого знаходиться унікальний ансамбль усипальниць Шохі-Зінда.

Мавзолей Ходжа Даніяра (Святого Данила), що знаходиться на північній стороні пагорба Афрасіаб – одне з найвідоміших культових місць «Перлини Сходу». З повагою до нього ставляться представники різних конфесій: мусульмани, іудеї і християни.

Є в цьому місті історичний район – Руський Самарканд, який утворився в західній частині міста після 1870 року. Тут стоять православні храми, бібліотеки, будинки європейського вигляду для банків, аптек та ін. Після приходу радянської влади розширення і забудова району пішла прискореними темпами. Нині збереглося багато будинків Російського Самарканда, частково витіснені радянською та сучасною архітектурою.

Мозаїчне диво Самарканда

Приголомшлива техніка майстрів, які створили чудові розписи і мозаїку медресе, палаців, мечетей, площ, вражає уяву. Запрошені і пригнані насильно за часів Тимура майстри-ремісники з усіх кінців світу залишили воістину прекрасну спадщину.

Багато хто, розглядаючи ажурні стіни і склепіння, не завжди замислюється, що для збереження витонченого візерунка на віки потрібна дуже міцна основа. А процес був такий:

спочатку майстри знаходили потрібну глину. Потім, використовуючи підземні води і постійне перемішування протягом року, очищали глину від домішок. Цегла, зроблена з такого матеріалу, майже не піддавалася руйнуванню.

Складні мозаїчні візерунки представлені кількома видами. Поряд із Самаркандськими орнаментами, виконаними з плиток правильної форми, представлені неймовірні за складністю роботи іранських майстрів.

На готову стіну наносили візерунок з м’якої обробленої глини – контур майбутнього орнаменту. Після того, як глина застигала, робили зліпок кожного поглиблення між контурами і нумерували отримані елементи. Після охолодження на поверхню обпаленої в печі плитки наносили спеціальний барвник, на нього насипали рівним шаром піщану крихту, в такому вигляді розміщували на полицях в печі і знову піддавали випалу.

Якщо використовувалося золото для додання розкоші, то процес був іще складнішим: золото найтоншим візерунком вкладалося разом з фарбою, і плитка також покривалася глазур’ю. Якщо майстер порушував необхідну температуру (без вимірювальних приладів, звичайно), то золото сплавлялось і плитка була зіпсована.

Придивіться уважніше до східної мозаїки Самарканда – дива людських рук. Фотографії фрагментів мозаїки цілком можуть стати чудовим східним акцентом у вашому фотоальбомі або на стіні квартири.

Узбекские женщины

Сіабський базар

Знаходиться неподалік від площі Регістан, поруч з мечеттю Бібі-Ханім і комплексом Шахи-Зінда. Вхід в базар представлений високою тристулковою аркою, зверху прикрашеною чудовою мозаїкою синього і блакитного кольорів. Буяння барв, велика кількість ароматів і звуків оглушає відвідувачів. Щоб повною мірою оцінити всю пишноту східного базару, його краще відвідувати влітку чи на початку осені. Різнобарвні фрукти і ягоди, овочі, ароматні дині і солодкі кавуни всіх форм і розмірів, зернові культури та багато іншого продаються в неймовірному достатку. В інші пори року Сіабський базар теж не обділений різноманітністю.

Базар знаходиться в критих павільйонах, що підсилюють унікальний гул цього місця.

З окремо розташованих ремісничих рядів доносяться звуки роботи майстрів: кування, гравірування, різьблення по дереву.

Самаркандські коржі

Справжній самаркандський коржик зберігається три роки. Він не покривається пліснявою, а висихає до стану каменя. Однак досить скропити його водою і підігріти на сковороді або в мікрохвильовій печі, а краще в тандирі, і він знову стане як свіжий, відновить свій неповторний смак. З давніх часів у жителів Узбекистану, Киргизії та Казахстану до коржиків особливе ставлення. Його не можна класти «обличчям» вниз і різати ножем – це прояв неповаги до хліба.

Деякі сучасні самаркандські коржі випікаються спеціально для туристів, тоді на коржиках зображений орнамент або пам’ятні написи.

Як добратися до Самарканда

У місто курсують поїзди, автобуси, маршрутки і літають літаки.

Залізничний транспорт Узбекистану

Нічний потяг Ташкент – Бухара – Ташкент №661 / 662. Дуже зручний для екскурсійних груп і для туристів з походів по Фанських горах, які відвідують Самарканд і Бухару: ввечері о 20:10 потяг відбуває з Ташкента, а о 6:00 – прибуває в Бухару. Вагони – комфортабельні, пасажири можуть повноцінно поспати. Зупинки: Гулістан, Джізак, Самарканд, Ташкент.

Між містами Узбекистану, часто відвідуваними туристами, курсують не тільки звичайні, але і комфортабельні високошвидкісні фірмові поїзди «Афросіаб», «Шарк» і «Насаф».

“Афросіаб” курсує щодня між Ташкентом і Самаркандом.

Експрес-поїзд «Шарк» – свого роду «Східний Експрес» (в перекладі з узб. означає «Схід»). Поєднує Ташкент, Самарканд і Бухару. Максимальна швидкість – 160 км / год. Час в дорозі: на 5 годин менше, ніж на звичайному поїзді. У Самарканді зупинка 20 хвилин.

Швидкісний електропоїзд «Насаф» здійснює рух по маршруту Ташкент – Кітаб – Ташкент. Зупинки: в Гулістані, Тірасполі і Самарканді. Час у дорозі між Ташкентом і Кітабом – 6 годин 47 хвилин.

Громадський транспорт в Самарканді

У транспортній мережі міста представлені автобуси, маршрутні таксі, державні і приватні служби таксі. Самаркандський трамвай існував з 1947 по 1973 р. Тролейбусна мережа була запущена в 1957 році і припинила роботу в 2005 році. Тому питання чистоти повітря на фоні особливостей клімату дуже актуальне.

Опубліковано 1 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти