Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Що таке «колиба»

У наших описах маршрутів і звітах про походи в Карпати часто вживається слово «колиба», яке може бути зрозумілим не всім.

Колиба – це житло пастухів на полонині, що використовується для догляду за худобою протягом теплої пори року. Бувають також колиби лісорубів, проте зараз їх майже не залишилося, адже повністю змінився стиль господарювання в лісозаготівельної галузі.

Отже, власне «колиба» – однокімнатна дерев’яна хатинка, здебільшого без вікон, призначена для проживання від 2-х до 8-ми пастухів. Тут немає підлоги і печі. По центру хатини розташоване місце для гуцульського багаття – «ватри». Уздовж стін стоять дерев’яні лежанки і полички для речей. Дим виходить з хатини через спеціальний отвір в даху. Такі колиби зазвичай прямокутної форми, з двосхилим дерев’яним дахом, покритим дранкою. Дуже цікаві колиби лісорубів – вони округлої форми і чимось нагадують вігвам або юрту. Однак зараз таких дуже мало, ми здибаємо їх в Чорногорії – в Динарських Альпах.

Види колиб: стаї, застайки, зимарки

Серед інших будівель, які трапляються в походах по Карпатах, дуже важливі «стаї». Справжні старовинні стаї також були без долівки та вікон, однак складалися з декількох кімнат – однієї з місцем для багаття, і декількох складських або господарських приміщень.

З плином часу такі будівлі трансформувалися в «зимарки» і різноманітні сироварні, які вже більше нагадували собою житлову хатину. Вони мали підлогу, грубку, вікна, дах з горищем, куди часто виходить димохід для додаткового обігріву приміщення і копчення сиру. Колись колиби і стаї будували дуже низькими. Стіни їх не перевищували метра. Пізніші і сучасні полонинські будівлі значно вищі.

Гуцульські пастухи напрочуд невимогливі до умов побуту і часто живуть на полонинах практично під небом, в маленьких «застайках», які будують з ялинових гілок.

Вищезгадані полонинські будівлі використовуються пастухами з травня по вересень, а весь залишок року пустують в очікуванні повернення своїх господарів. Саме тоді колиби стають нашими притулками. Похід в Карпати взимку іноді досить складний, якщо на маршруті немає таких хатинок. І хоча вони на перший погляд дуже спартанські, але в холодні зимові ночі в Карпатах зігрівають і рятують від хуртовини і морозу.

В затяжні дощі колиби дають можливість обсушитись і відпочити від примх погоди. Тому наші походи по Карпатах в холодний період року сплановані так, щоб кожна ночівля була в колибі. Тож не слід боятися зимових походів з нашим клубом активного відпочинку ;).

Карпатські колиби зараз

На жаль, з часом багацько колиб знаходяться в поганому стані і продовжують руйнуватися. Тому необхідно дуже дбайливо ставитися до цих будівель, дотримуватися правил пожежної безпеки при розпалюванні багаття, не засмічувати ці затишні притулки серед дикої природи Карпат.

Радує, що сьогодні працюють добровільні волонтерські організації, які намагаються своїми силами відремонтувати такі споруди і максимально пристосувати їх до потреб мандрівників. Серед них відмітимо «Стежками Карпат». Тому всі, хто не байдужий до стародавньої гуцульської спадщини, можуть взяти участь у добровільних проектах з відродження гірських притулків, маркування туристичних маршрутів та очищення стоянок від сміття.

Опубліковано 29 Вересня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти