Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Спальні мішки

Поряд зі зручним похідним взуттям, рюкзаком та наметом, спальний мішок відноситься до речей, від яких залежить якість вашого відпочинку на природі і, що важливо, його безпека. Спальний мішок перешкоджає переохолодженню організму туриста на біваку, дозволяючи йому повноцінно відпочити і відновитися після нелегкого похідного дня.

Особливо багато залежить від правильного вибору спальника в багатоденних походах, що проходять в складних погодних умовах. Сучасні технології дозволили розробити дуже зручне спорядження, що дозволяє навіть недосвідченому туристові відправлятися в подорожі практично в будь-яку погоду і пору року. Спальні мішки тут не виняток.

Історія створення спальних мішків

Люди стали їх використовувати давно, особливо для переміщення в холодну пору року або на Півночі. Дуже довгий час всі спальні мішки виготовлялися з натуральних матеріалів – тонкий брезент, хутро, шерсть, ватін. Не дивно, що такі вироби були хоч і теплими, але вкрай важкими і громіздкими. Згодом полярні мандрівники стали використовувати в якості утеплювача пух, що сильно знизило загальну вагу спальних мішків, але використання бавовняних і конопляних тканин і відсутність надійних блискавок все одно залишали багато можливостей для удосконалення. Проте тодішні спальні мішки допомогли зробити відважним мандрівникам і туристам минулого чудові походи і навіть географічні відкриття.

З появою сучасних синтетичних матеріалів і можливості комбінації їх з натуральними компонентами на ринку спальних мішків відбулася революція. Вже давно існує величезна кількість різних конструкцій на будь-який смак і гаманець, з яких кожен може вибрати свій варіант.

Основні параметри вибору спальника

На що в першу чергу звернути увагу, коли приглядаєшся до обновки? Перше: вони бувають різні по конструкції, і спершу варто осмислити це питання.

Види спальних мішків. Геометрія, конструкція

Тут вам надається вибір: брати універсальні мішки, котрі можна буде використовувати навіть удома як ковдру, чи дивитися в сторону зменшення ваги та сучасних рішень для альпінізму?

Спальний мішок-ковдра

Найбільш універсальна конструкція. Дозволяє за допомогою довгої блискавки (або поєднанню кількох блискавок) повністю розкрити спальний мішок, перетворивши його на велику зручну ковдру. Більшість подібних конструкції мають чітку просту прямокутну форму, але трапляються моделі з більш складною (і практичною) конусоподібною формою зі звуженням в сторону ніг. Прийнято вважати, що подібна конструкції більше підходить для простого туризму, походів вихідного дня і використання в теплих умовах. Це, в першу чергу, пов’язано з тим, що більшість варіантів «з супермаркету» виготовлено за подібною схемою. Слід зазначити, що такі ж конструкції, але реалізовані на іншому рівні, є і у серйозних виробників. Нерідко такі спальники використовуються в «серйозних» походах.

переваги:

  • при теплій погоді можливо використовувати як ковдру для двох-трьох;
  • легко просушити намоклий спальник;
  • можливість взяти два спальника для трьох і заощадити на вазі, розмірі, засобах в теплу пору;
  • на дачі можна заправити в підодіяльник і користуватися постійно (видати гостям для ночівлі);
  • в теплу погоду в розгорнутому вигляді можна використовувати як килимок для кількох людей при прийомі їжі, загорянні і т.д.

недоліки:

  • більша вага;
  • менша надійність (псування блискавки може поставити в скрутне становище); блискавка дуже довга (крім моделей з двома блискавками) і відповідно менш надійна;
  • додаткові тепловтрати в зоні блискавки;
  • при подібній технологічній насиченості в порівнянні з іншими конструкціями – дорожчі.

Спальний мішок типу “кокон”

Найпоширеніший тип туристичного спальника. Характеризується «анатомічною» формою – ширший в плечах, вужчий в ногах. У кращих моделях низ спального мішка повторює форму ніг. Як правило, забезпечений капюшоном і спеціальним термічним коміром, що перешкоджає тепловтраті. Довжина блискавки різна в різних моделях – від «майже до низу», до «аби залізти». Іноді блискавка зовсім відсутня, такі мішки прийнято називати «муміями». Чим довша блискавка, тим зручніше користуватися мішком – залазити в нього, вибиратися назовні, сушити. Але це робить його важчим і підвищує вартість (особливо в пухових).

Сімейні” спальники

Мішок з довгою бічною блискавкою можна відкрити знизу для вентиляції в теплу погоду, і, що буває важливо, два таких мішка з лівою / правою блискавками можна зістібнути разом. При цьому мішки необов’язково повинні бути однієї фірми. У моїй практиці є вдалі багаторазові зістібування абсолютно різних фірм і навіть марок блискавки. Головне — робіть це з великою акуратністю!

Мішок з короткою блискавкою або без неї не надасть користувачеві такої можливості. Це вибір мінімалістів-індивідуалістів)).

переваги:

  • зручно і затишно спати;
  • максимально теплий;
  • мінімум зайвого матеріалу і деталей;
  • великий вибір.

недоліки:

  • важливо підібрати по зросту;
  • з короткою блискавкою не так комфортно;
  • незручні в якості ковдри.

«Слонова нога»

Короткий спальний мішок, часто вже не обладнаний блискавкою. Як правило, закриває ноги і закінчується на поясі, рідше – дістає до пахв. У ньому сплять, в основному, в пуховій куртці. Винайдено альпіністами, яким на сходженнях дорогий кожен грам ваги і кубічний сантиметр об’єму. У подібних мішках часто використовується пуховий утеплювач як найбільш легкий. Логіка проста і бездоганна – якщо ви все одно берете з собою пухову куртку, чому не використовувати це? Звичайно, такий тип мішка підійде не всім. Не дарма серійно їх випускають далеко не всі фірми, в основному такі мішки виготовляються на замовлення, під зріст і розміри. Але якщо вам потрібен ультракомпактний мішок для нетривалого екстриму – подумайте над цим варіантом.

Квілт

Все ще малопоширений (особливо у нас) тип спального мішка. Більш відомий за океаном, у США. У нас в магазинах найчастіше можна зустріти моделі американської фірми Therm-a-rest, більш відомої своїми крутими і дорогими килимками. Отже, квілт — це спальний мішок, інтегрований в одну систему з вашим килимком. Ідея проста і очевидна: спальник в районі килимка все одно мнеться і не гріє, в цьому місці гріє килимок. Навіщо тоді в цьому місці спальник? У спальнику-квілті під спиною «дірка», килимок вкладається в спальник і певним чином закріплюється. Якщо ви вночі перевертаєтеся на інший бік, то робите це всередині спального мішка, який завжди залишається в одному положенні. При цьому користувач залазить в спальник через «дірку», потім закріплює килимок і спить. Тут немає блискавок. У підсумку ми маємо такі переваги:

  • мінімальна вага і об’єм спального мішка;
  • відсутня блискавка – практично нічому ламатися;
  • технологічність і низька ціна;
  • модульна системна конструкція;
  • купуючи такий спальник, вам волею-неволею доведеться купити до нього крутий килимок – легкий і теплий.

недоліки:

  • немає можливості зістібнутися;
  • забудьте про улюблений «іжевський» килимок;
  • доведеться купити надувний або самонадувний килимок, не всі їх люблять;
  • поки не звикнете, будете відчувати незручності від користування;
  • в критичній ситуації вибратися швидко не вийде!
  • не завжди зручно вивільнити руку назовні (не всі згодні з цим пунктом – справа звички);
  • невеликий вибір в наших магазинах.

Багатомісні спальні мішки

В даний час рідко застосовуються звичайними туристами. Як виняток – два зістібнутих разом спальника, де можуть ночувати 2-3 людини. Проте в деяких умовах багатомісні спальники дуже доречні, оскільки мають відносно меншу вагу і розміри на одну людину, дозволяють швидше зігрітися. Найчастіше такі мішки застосовують спелеологи в підземних таборах і туристи-лижники під час далеких походів в умовах дуже низьких температур.

Матеріали спальників

Якщо спальний мішок буде використовуватися в досить серйозних походах, необхідно, на мій погляд, сповідувати основний принцип для всіх шарів спальника – тільки синтетика! Вже минули ті часи, коли рекомендували купувати мішки з внутрішнім шаром з хб-тканини, тому що “приємніше до тіла”. Зараз є багато синтетики на дотик не гірше бавовни, до того ж, антистатичної. Але сохне такий матеріал в рази швидше. Це вкрай важливо, оскільки сухий спальник, особливо всередині — необхідна умова для хорошого сну. Якщо ви відрізняєтеся особливо чутливою шкірою, можна просто використовувати бавовняний вкладиш. Окремо його висушити набагато легше. У більшості випадків турист спить в мішку в одязі, тому тактильні властивості матеріалу йдуть на другий план.

Матеріали спального мішка повинні бути одночасно легкими і міцними. Звичайно, від цих матеріалів буде залежати його ціна. На щастя для нас, вже існує велика кількість досить бюджетних тканин, які добре підходять для пошиття сальників. Тому цілком реально придбати хороший якісний мішок із синтетичним утеплювачем на 3+ сезони за 100-150 доларів. Як і в інших видах спорядження, в спальних мішках важливо побачити певну межу, за якою баланс вартості виробу і його робочих якостей викривляється, і за кожен додатковий грам, градус, кубічний сантиметр об’єму ви будете істотно переплачувати. Такі максі вироби для перфекціоністів, готових вкладати в своє спорядження величезні суми, аби воно було найкращим. Дуже часто це найкрутіше спорядження майже не покидає шафу в квартирі власника. Підбираючи спорядження, ви повинні самостійно визначити, де проходить саме ваш баланс на стику «ціна – споживчі властивості».

Утеплювач для спальника

Багато списів зламано на тему утеплювачів для спальників, особливо на тему “який з синтетичних замінників пуху зараз най-най”. Мені здається, потрібно залишити ці дискусії тим, кому більше нічим зайнятися, а самим вибрати спальник і виїхати в подорож. Нічого ідеального все одно не буде знайдено. Але я просто пропоную задуматися над виразом «замінник пуху»…

Пухові спальники

Його не дарма так часто використовують. Тому що перемогти природу за сукупністю основних характеристик, важливих для утеплювача, ніяк не вдається! Пух досі кращий утеплювач. Тобто він:

  • найтепліший (на одиницю ваги);
  • володіє прекрасною компресією (добре стискається)
  • та декомпресією (відмінно відновлюється після стиснення);
  • довговічний (зберігає свої властивості протягом багатьох років)…

До того ж, в пуховому спальнику просто дуже приємно спати по сукупності відчуттів, хоча це вже суб’єктивно. АЛЕ! Пух дуже не любить вологу, і за це його не любить масовий турист. Правда, більшість цих туристів толком ним не користувалися. Існує багато способів уберегти від вологи свій мішок. Хороша палатка, фут-принт, килимок, при необхідності бівуачний мішок і просто знання елементарних правил користування мішками знижують подібні ризики. До того ж, є сучасні спальники з гідрофобним пухом, однак ціна на такі вироби поки що космічна.

Моя суб’єктивна думка: якщо є можливість (фінансова), в більшості випадків якісний пуховий спальний мішок краще. Не рекомендую користуватися пухом при:

  1. жаркому вологому кліматі;
  2. в дуже дощових місцях та умовах підвищеної вологості (більше кількох днів);
  3. в походах, експедиціях, сходженнях з кількістю ночівель більше десяти, якщо немає можливості регулярно підсушувати пух.

При цьому пух повинен бути дійсно дуже хорошим і якісним (на жаль, це означає – дорогим). Більше про якість пуху читайте в моїй статті про верхній шар одягу в поході

Синтетичні утеплювачі для спального мішка

Їх багато, але є кілька найбільш популярних: Micro-loft, Primaloft. Hollowfiber-1, Thermoloft-6, Quallofil, Thinsulate, PolarGuard 3D та ін. Часто виробник пише про свій утеплювач, що він кращий на ринку. Як правило, це не правда, якщо говорити про сукупність основних якостей. Зазвичай один матеріал виграє за одним критерієм, інший – за іншим. В результаті спостерігається певний паритет.

Основні якості гарного синтетичного утеплювача – наявність порожніх каналів у волокні, силіконізація волокон і їх малий діаметр. Також важлива здатність відновлюватися після стиснення, довговічність. Величезною перевагою синтетики в порівнянні з пухом є її байдужість до вологи – утеплювач її не вбирає, а значить, швидко сохне і може зігрівати у вологому стані. Іншою великою перевагою є істотно нижча вартість. Пропоную вам особливо не «заморочуватися» при виборі типу синтетичного утеплювача, а керуватися основними характеристиками спального мішка.

Основні характеристики спального мішка

  • Вага. Тут все зрозуміло – чим легший при однакових характеристиках теплового захисту, тим краще.
  • Зручність. Залізьте в мішок, полежіть там, покрутіться. Він повинен бути для вас зручним – адже у кожного індивідуальна комплекція і пропорції тіла. Подумайте, з якого боку повинна бути блискавка. Затягніть капюшон. Мішок повинен бути відповідного розміру – не більшим і не меншим.
  • Розміри в упаковці. Знову ж таки – чим менше, тим краще.
  • Температурний режим. Повинен бути адекватним умовам застосування. Кажуть, що жарко – не холодно, але занадто теплий спальник теж здатний доставити незручність. Може, все-таки не варто тягнути свій улюблений зимовий спальник в літній похід. Зараз більшість мішків тестуються по загальному регламенту. За підсумками тестування на спальнику і його чохлі поміщається піктограма, що ілюструє його температурний режим. Навіть не дивіться на температуру екстриму, вам потрібна температура комфорту! Навіть вона є досить умовною. Зараз прийнято окремо вказувати температуру для жінок і чоловіків — як правило, жінки більш теплолюбні. Залежно від температури комфортного використання спальні мішки прийнято ділити на літні, демісезонні і зимові. Але цей поділ вкрай умовний. Зима в Сибіру — це мінімум -35, а в горах Марокко на Новий рік не більше -5. Найбільш універсальними, як показує досвід багатьох туристів, є спальники, розраховані на комфортну температуру -1…-6 градусів Цельсія. Вони досить теплі для більшості умов, але при цьому все ще компактні і легкі.

Є декілька хитрощів, які дозволяють розширити можливості вашого спальника.

Вкладиш

Крім того, що його використання дозволяє рідше прати спальник, він підвищує температуру комфорту. Вкладиш з флісу підвищує її на 3-4 градуси.

У спекотну погоду вкладишем можна користуватися як легким спальником, це дуже зручно.

Бівуачний мішок

Незаслужено обходиться увагою багатьох туристів. Він захищає спальник від вологи, важить дуже мало (від 200 грам) і підвищує температуру комфорту часом на цілих п’ять градусів. До того ж він послужить вам добру службу при ночівлі без намету.

Матрьошка

Вкладіть в свій демісезонний мішок літній тонкий спальник, і отримаєте зимовий варіант – не такий зручний і легкий, але часто ви ходите в походи взимку з наметом?

Грілки

Існують в багатьох варіаціях – від наклейок на тіло до пристроїв, що працюють на очищеному бензині і нагадують гладку запальничку. Існують також грілки на акумуляторах. В крайньому випадку, щоб зігрітися, нагрійте на примусі воду, налийте у флягу і покладіть в мішок. Всі ці пристрої можуть збільшити температуру комфорту вашого спальника, якщо інші засоби закінчилися.

Важливе при виборі спальника

  • RipStop. Тканинне плетіння «сіточкою» з посилених ниток, інтегроване в звичайну тканину. Підвищує міцність тканини і перешкоджає збільшенню дірок. Для спальників корисно. Для пухових спальників – обов’язково.
  • Фурнітура. Надійність спальника в першу чергу залежить від надійності блискавки. Бажані блискавки відомих виробників, краще — все того ж загальновідомого YKK. Блискавка повинна бути двозамковою, що дасть вам можливість розстібати спальник знизу для вентиляції в жарку погоду.
  • Кишеня для дрібниць. Більшість спальних мішків обладнані внутрішньою кишенькою «для дрібниць» – переконайтеся, що вона на вашому спальнику зроблена не «для галочки», а дійсно зручна для використання.
  • Протиковзкі пухирці. У мішка з синтетики є одна неприємна властивість – він добре ковзає по килимку і дну намета. Оскільки місце для ночівлі рідко буває ідеально рівним, ви можете скочуватися або з’їжджати – це дуже незручно. Добре, коли спальний мішок знизу має нековзке покриття. На жаль, це поки що рідкість, особливо на бюджетних моделях. Квілти частково позбавлені цього недоліку.
  • Мембрана. Верхній шар деяких спальних мішків виготовляють з мембранної тканини. В інших випадках ті частини мішка, які піддаються найбільшому впливу вологи (в першу чергу, нижня частина, район ніг) робиться водозахисною. Подібні рішення мають переваги перед звичайними спальниками. Частково мембрана замінює бівуачний мішок. Особливо важливо для виробів з натуральними утеплювачами (пух).
  • Пластир. Якщо у вашому пуховому спальнику є дірка, заклейте її тканинним пластиром. Це запобіжить витоку пуху. Хороший пластир легко відслужить сезон.

Як прати спальник

Більшість мішків з синтетичним наповнювачем можна спокійно прати в машинці в режимі «синтетика, дбайливе прання» рідким порошком при 40 градусах і з мінімальним віджиманням або (бажано) без віджиму — дайте йому стекти самостійно.

Пухові мішки бажано прати якомога рідше, для цього застосовуйте вкладиші. Якщо вирішите попрати – робіть це вручну в холодній воді зі спеціальним засобом. Не економте на засобі, мішок набагато дорожче. Якщо перете в машинці, то використовуйте кілька м’ячиків для великого тенісу разом з мішком. Це допоможе знизити комкування пуху і зменшить час висихання. Не користуйтеся віджиманням! Просто дайте воді стекти і сушіть спальник при кімнатній температурі.

Але якщо бути чесним, то в ідеалі спальники краще взагалі не прати, часто після цього вони здають в характеристиках (особливо бюджетні моделі без нормально прошитих комірок для утеплювача). Періть свої вкладиші, після походу вивішуйте спальник на балконі для провітрювання на кілька днів/тижнів, залізайте в нього в чистих носках (прихопіть одну пару “спальних”) – і ваш виріб прослужить вам багато років, не змінюючи температурний режим в бік літа. Якщо вже прати прийшлося, після того варто протестувати його в умовах некритичних температур.

Бажаю вам зробити хороший вибір і насолодитися ним у своїй Подорожі!

Опубліковано 6 Жовтня 2022
Схожі статті
Статті
вибираємо термобілизну для походу в гори
10 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Підбір одягу для походу | Частина 3. Внутрішній шар, або термобілизна
Так вже виходить, що більшість «людей в темі» постійно використовують термін «термобілизна», не уявляючи йому альтернативи на терені активного відпочинку і часто навіть не задумуючись, «що це за звір такий».
Статті
9 Жовтня 2022
Спорядження і одяг в Норвегію та Ісландію. Що взяти в похід на Північ?
Країни Скандинавії — Норвегія, Ісландія, Швеція — суворі, з мінливою погодою. Тому до підбору одягу для походів
Статті
як правильно підібрати одяг для походу в гори - верхній шар
9 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Принципи підбору одягу в поході | Частина 1. Верхній шар (захисний)
У походах, особливо коротких вилазках за місто під час вихідних в популярні місця з великою кількістю туристів, часто доводиться спостерігати одну і ту ж картину - багато хто не вміє підбирати одяг для поїздок на природу, плутаючи подорож, нехай і коротку, з уроком фізкультури.
Статті
7 Жовтня 2022
Мультипаливні пальники в поході
Давайте спробуємо з'ясувати коли мультипаливні конструкції отримують перевагу перед чисто газовими, і найголовніше, про які особливості експлуатації слід знати туристу-початківцю перед їх купівлею.
Статті
7 Жовтня 2022
Айсери і міські кішки в поході
Статті
ЯК ЗІГРІТИСЯ В ГОРАХ - пуховики і фліси
7 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Одяг для походу | Частина 2. Як зігрітися в поході?
Друга з трьох статей циклу «тришарова концепція туристичного одягу». У ній поговоримо про дуже важливий проміжний шар та все, що з ним безпосередньо пов'язане: конструкції, матеріали, догляд, принципи підбору.
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти