Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Найсмачніші грузинські страви | Які потрібно спробувати в Грузії

Поговоримо про кухню країни, де кожен похід або подорож — трохи гастро-тур, адже національні страви Грузії відомі на весь світ пряністю, самобутнім смаком і благородною гостротою. Що ж ми радимо спробувати з їжі, щоб зрозуміти і «відчути» всю міць грузинської гастрономічної культури?

Головні смакові акценти

Трави: кінза, тархун, базилік, чабер, цибуля-порей, м’ята.

Спеції: часник, хмелі-сунелі, коріандр, імеретинський шафран (чорнобривці).

Соуси:

  • аджика (гострий з томатів, перцю, часнику і спецій);
  • сацебелі (солодкий з томатів, перцю, горіхів і фруктів);
  • ткемале (гострий з томатів і слив, з часником і паприкою);
  • баже (з волоських горіхів і часнику — як на курку-сациві див. нижче).

Хачапурі

Починаємо начебто з «простого», але що насправді ми знаємо про хачапурі? Назва означає: «хатча» – сир, «пурі» – хліб. По суті це коржик з начинкою з сиру та яйця. Туристи іноді так називають коржі з м’ясом (насправді вони кубдарі) і з квасолею (лобіані), але в Грузії їх не плутають ніколи. До речі, хачапурі має статус нематеріальної пам’ятки культурної спадщини Грузії :). Їх тут їдять скрізь і завжди: як окрему страву — закушуючи овочами; як закуску або вприкуску до всього іншого.

Є три найголовніших види хачапурі:
  • Імеретинські — круглі коржі з молодим сиром всередині.
  • Мегрельські — теж круглі з м’яким сиром, але присипані сулугуні зовні.
  • і Аджарські — відкриті «човники» з начинкою: сиром, маслом і сирим яйцем. Перед тим, як з’їсти такий хачапурі, гарненько перемішайте начинку, щоб яйце приготувалося :).

🍷 Відмітна особливість хачапурі – до них відмінно підійде будь-який напій 🙂

Хінкалі… 💙

Ними пишається вся країна. Раз спробувавши, Ви зрозумієте, що це ЛЮБОВ. Головний інгредієнт хінкалі, всупереч їх схожості з нашими пельменями, це бульйон, який і робить хінкалі настільки неймовірно соковитими. Як і з хачапурі, видів хінкали дуже багато і відрізняються вони начинкою:

  • калакурі — з м’ясом і кінзою
  • мтіулурі — з фаршем
  • казбегурі — з рубаним м’ясом
  • кахурі — з рубаною свининою
  • яловичі
  • з бараниною

Вегетаріанські:

  • з сиром
  • з картоплею
  • з грибами

Хінкалі їдять руками, тримаючи за «хвостик», який потім викидають. Головне — не пролити дорогоцінну рідину :). Зручно спочатку трохи надкусити і випити бульйон, а потім доїдати решту.

🍷 Заведено вживати хінкалі під чачу. Більш того: вважається, що вони придумані як ідеальна до чачі закуска :). Жінки можуть запивати м’ясні хінкалі червоним сухим сапераві, а овочеві – будь-яким простим терпкуватим білим (чинурі, цолікоурі, ркацителі) або кісі. Як вибирати вино в Грузії >> Читайте ТУТ.

До слова, грузинки анітрохи не соромляться пити чачу під хінкалі (і під все інше), тож якщо прекрасні туристки захочуть спробувати, ніхто косо дивитися не стане;)

Дві коронні національні страви Грузії

Якщо попередні варіанти скоріше «проста їжа», то ці два представники — справжні шедеври кулінарного мистецтва, що вимагають багато часу, вправності та інгредієнтів для правильного приготування.

Чашушулі

або Острі — тушкована у власному соку гостра яловичина з овочами, травами і спеціями. До нього додається вино, кінза, базилік, коріандр і багато пекучого перцю — будьте обережні! Традиційно вважається «чоловічою» стравою – грузини його частіше готують і частіше їдять.

🍷 Під чашушулі відмінно підійде чача або терпкі червоні вина.

Сациві

Відварна ніжна курка в горіховому соусі з кінзою, імеретинським шафраном (чорнобривці), сунелі та часником. Кожна господиня зобов’язана добре готувати сациві, воно вважається святковим і дуже шанується.

🍷 Під сациві підбирайте біле сухе вино зі збалансованим смаком (ркацителі + мцване, кахетинські вина…); можете ризикнути з рожевим.

Національні супи

Тут навіть думати нема про що… Харчо! Це — густий суп з яловичиною, рисом, горіхами та сливами (останні додаються у вигляді соусу ткемале або тклапі – висушених фруктових коржів). Крім стандартного набору спецій в нього кладуть багато часнику. До речі, готова суміш харчо в Грузії продається повсюдно і дуже смачна. Візьміть її разом зі сванською сіллю додому як сувенір, і Ви будете ще довго згадувати цю чарівну країну, готуючи у себе вдома.

Хаш — дуже цікавий кавказький суп, який, як вважається, мав ритуальне значення. Це інтерпретація бульйону з рубця та яловичини, подають його з часником, перцем, зеленню і тертою редькою. Колись прописувався як ліки при лихоманці, як профілактичний засіб від застуди взимку і навіть в якості антидепресанту.

🍷 З цікавого: хаш ніколи не їдять під коньяк — тільки під чачу :).

Що пробувати на друге

Взагалі традиційна грузинська кухня відрізняється гостротою, насиченим смаком, часто містить м’ясо, а спеції — невід’ємний її атрибут. Найсмачніші страви Грузії — саме м’ясні другі.

Чахохбілі

Традиційне рагу із птиці з овочами. Раніше його готували з фазана, якого зараз чомусь замінили куркою :). З овочів точно присутня цибуля, решта — політ фантазії кухаря. М’ясо виходить ніжним, смак сильний, адже при тушкуванні прийнято не додавати воду і вся волога надходить тільки з продуктів.

Чкмерулі

Ніжне, із золотистою скоринкою курча-чкмерулі спочатку обсмажується до хрусту на сковорідці-кеци, а потім тушкується в легкому вершковому соусі з часником — відмінний приклад того, як прості інгредієнти, правильно зібрані разом, дають неймовірно багатий смак. Чкмерулі іноді плутають з турецьким курчам-табака, але зі спільного у них лише розплющена форма тушки та скоринка, а ось соуси абсолютно різні.

🍷🍷 До курки відмінно підійде біле сухе, але до чахохбілі остерігайтеся брати занадто легкі вина — спеції можуть «забити» їх смак.

Оджахурі — одна з найпоширеніших основних страв. По суті це смажене м’ясо з картоплею і цибулею, подається на кеці. Блюдо гостре, звичайно ж.

🍷 Можна побалувати себе сапераві або зупинитися на перевіреній чачі.

Найсмачніші страви Грузії для вегетаріанців

Попри те, що грузини — м’ясний народ, вегетаріанцям теж буде тут цікаво :). Головні овочеві інгредієнти: квасоля, боби, баклажани, кукурудза, перець, помідори.

Пхалі — збірна назва закусок, в основі яких можуть бути різні продукти, заправлені соусом з волоського горіха, перцю, часнику, кінзи, ріпчастої цибулі, хмелі-сунелі та винного оцту. Зазвичай для пхалі беруть овочі та свіже бадилля: шпинат (найпоширеніший варіант), буряк, капусту, мангольд… інгредієнти слабо бланшують або залишають в сирому вигляді. Іноді пхалі бувають м’ясними або рибними — уточнюйте!

🍷 Залежно від інгредієнта підбирайте різне вино. До найпоширеніших шпинатних можна брати тонкі білі родом з Імеретії або Рачі. Якщо не знаєте, що подадуть, просто замовте місцеве — воно завжди добре до овочів.

Лобіо роблять з квасолі. Воно може бути абсолютно різними в залежності від регіону: холодні закуски (як пхалі), гарячі тушковані боби або смажена стручкова квасоля… одне відомо точно: грузини розуміються в квасолі і з завидною постійністю готують її чудово! 😉

На першому фото — холодні пхалі з лобіо, на другому — гаряче лобіо в горщику

Бадріджані — приголомшливі страви з баклажанів. Як і пхалі, вони залежать від регіону. Це можуть бути рулети з овочевим фаршем, баклажанна ікра, варіант пхалі зі злегка припущених овочів з горіхами… Обов’язково спробуйте смажені баклажани, в які рулетиком загортається пряна сирна маса з горіхами. Для всіх, хто любить цей благородний овоч — must have!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Аджапсандал — по суті це аналог нашого лечо або європейського рататуя. В основі — тушковані баклажани, до них можуть додавати будь-які овочі, набір спецій класичний місцевий. Подають аджапсандал гарячим або холодним.

🍷🍷🍷 До холодної квасолі та баклажанів можна брати біле, до гарячих — червоне, до будь-яких підійде чача;).

Чвіштарі — брусочки сулугуні, смажені в кукурудзяному тісті. Особливо смачні гарячими, поки сир ще тягнеться і тане в роті…

Мчаді — кукурудзяний коржик, який на заході Грузії подається замість хліба.

🍷 Тут не треба вигадувати велосипед: до страв з сулугуні та кукурудзи беріть місцевий «сухар» — не прогадаєте.

Кисломолочні напої

З кисломолочки радимо спробувати мацоні (або мацун) — традиційний кисломолочний напій родом з Вірменії, який поширився на Кавказі і Закавказзі. Саме він служить закваскою для справжніх хачапурі. На основі мацоні роблять вегетаріанський суп, який називається чешаманда. Його згущують борошном, заправляють яйцями, горіхами, цибулею і травами.

🍷 Не радимо з незвички змішувати мацоні з алкоголем. А ось на ранок що суп, що напій дуже навіть допомагають;).

Солодощі

Дивно, але ніяких складних тортиків і тістечок в традиційній грузинській кухні немає. Ймовірно, це пов’язано з великою кількістю фруктів та ягід на просторах регіону, але складними рецептами тут не заморочуються.

Чурчхела

Ви побачите її буквально на кожному кроці: вона різноколірними кетягами звисає з прилавків, її їдять і сільські дітлахи, і бізнесмени в ресторанах. Що ж це за дивні палички, так несхожі на звичні нам ласощі?

Чурчхела — найдревніший десерт Кавказу і Закавказзя. За легендами, вона з’явилася як калорійний перекус для мандрівників, тому що дуже довго не псується. Виготовляють її так: на нитку нанизують ядра волоських горіхів, умочують в випарений і загущений борошном виноградний сік, потім висушують на сонці. Справжня смачна чурчхела повинна бути насиченого кольору, матова і тверда. «Білясті» чурчхели виготовлені з незрілого або низькоякісного винограду, в сік якого для зниження кислотності додають крейду. Блискучі чурчхели змащують олією, щоб надати їм яскравості. М’які чурчхели мають неприємну властивість плавитися в багажі :).

Пеламуші, або Татара

  1. в ресторанах: ніжний пудинг з винограду (обов’язково спробуйте!);
  2. в побуті: густий охолоджений виноградний кисіль, подають з горіхами. По суті з гарячого пеломуші роблять чурчхелу, тобто смак буде знайомим.

Тклапі

Коржі з висушеного фруктового пюре. Можуть виготовлятися з різних фруктів і ягід: слив, вишні, абрикоса, персика, інжиру… Як самостійне блюдо споживається рідко, але грузинські господині регулярно використовують їх як інгредієнт страв і соусів: харчо, чахохбілі, ткемале. Візьміть з собою пару штук додому і поекспериментуйте на кухні;)

Звичайно, у великих містах ласуни легко знайдуть європейські кондитерські, де представлені різноманітні десерти, але ось на периферії доведеться перебиватися чурчхелою і магазинними батончиками — будьте готові;)

На фото – вітрина кондитерської в Батумі

>>>>>

Ця стаття — далеко не повний опис гастрономічного світу регіону, занадто багатого і прекрасного, щоб уміститися в одну розповідь чи в одну подорож. Але для першого знайомства Вам буде достатньо :). Головне — не боятися експериментувати, і традиційна кухня Грузії назавжди займе почесне місце у Вашому досвідченому серці гурмана. Сподіваємося, що Ви будете подорожувати з нами і запрошуємо в наші походи!

P.S. Не забудьте сказати ДЯКУЮ менеджеру походів по Грузії Василію за те, що подбав про написання настільки докладного керівництва для своїх туристів;)

P.P.S… і поділіться статтею з друзями! 💙

Опубліковано 1 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти