Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Гора Говерла в Карпатах

Найвища гора України – одна з найбільш відомих та відвідуваних в Карпатах. Висота над рівнем моря складає 2061м. Говерла відноситься до Чорногірського хребта, в ньому ж знаходяться решту 5 карпатських вершин вище 2000 м: Чорна Гора або Піп-Іван Чорногірський (2,28 км), Петрос (2,2 км), Гутин Томнатик (2,13 км) і Ребра (2,02 км). Назва походить від угорського hóvár – засніжена гора, або румунського hovirla – важкодоступна височина.

На самій вершині є невеликий плоский майданчик, з якого зручно споглядати чарівні пейзажі, що розкинулися під ногами. А подивитися там є на що: лісисті схили поцятковані річками, струмками, стежками та гірськими селами, вершини Карпатських хребтів в далині… Побачені панорами назавжди закарбовуються в п”амяті. Звідси відкривається чудовий вид на Чорногірський хребет, гору Петрос (2020 м), Свидовець, Мармарошські гори, Горгани, і навіть Роднянські Альпи (найвищий масив Східних Карпат – гора Петросул 2303м – знаходиться в Румунії).

У сідловині між Говерлою і горою Брескул бере свій початок річка Прут. Спускаючись з верхнього льодовикового цирку в нижній, вона утворює найвищий водоспад в Українських Карпатах – більше 80м.

На Говерлі встановлено символічні монументи:
  • гранітна плита, в яку вмонтовані капсули з землею з усіх регіонів України;
  • металевий хрест;
  • бетонний обеліск і мармуровий тризуб.

Стежки на вершину перетинають кілька кліматичних поясів:

  1. Перший – пояс ялинових лісів (ялинку в цих краях називають смерека).
  2. На 1700 м н.р.м. ліс змінюється карликовим криволіссям з альпійської сосни і сибірського ялівцю. Ця зона тягнеться до 1900метрів…
  3. а все, що вище – альпійські луки.

Погода на Говерлі

Тутешній клімат славиться своєю суворістю і непередбачуваністю. Навіть влітку серед спекотного дня можуть набігти хмари і посипати град або навіть сніг.

Сходження доступні круглий рік. Однак виділяють сприятливі туристичні сезони: літній (червень-жовтень) і зимовий (листопад-травень). З другої половини березня і до травневих свят тут занадто лавинонебезпечно.

Збираючись на штурм, дуже уважно поставтеся до підбору одягу і спорядження в залежності від пори року. Яскраве сонце і тепло біля підніжжя гори ще не гарантують приємну прогулянку. На Чорногірському хребті погода може кардинально змінюватися протягом години. Наверху буде вітряно і зовсім несподівано може початися дощ або гроза. Якщо бачите, що насувається гроза – негайно починайте спускатися, адже на такій висоті існує ризик ураження блискавкою. Також слід врахувати, що температура в точці призначення градусів на 10-15 нижче, ніж в точці старту.

Погода на Говерлі влітку

У літні місяці тут вітряно і дощить. Тому обов’язково слід прихопити з собою дощовик або водонепроникну курточку. Вибираючи взуття, звертайте увагу на підошву: вона не повинна бути плоскою (ідеально – вібрам). Схили круті, а під час дощу ще й слизькі. Також радимо прихопити з собою головний убір. Він не тільки захистить від прямих сонячних променів, але і зігріє, якщо погода раптово погіршиться (навіть вдень температура може наблизитися до нуля). Однак слід підготуватися і до іншої кліматичної крайності. Сонце на високогір’ї дуже агресивне і кількість радіації набагато вища, ніж на рівнині. Обов’язкові атрибути літнього походу – сонцезахисний крем і футболка (НЕ майка – вона не захистить плечі від згорання).

Погода на Говерлі взимку

З листопада по березень випадає багато снігу, який у вигляді сніжників тримається до червня. Середня температура повітря -10⁰С, але стовпчик градусника може опускатися до позначки 30 градусів нижче нуля. Снігопади супроводжуються поривами вітру. Цей сезон не рекомендується для самостійних сходжень, особливо якщо немає досвіду зимових походів. Значно безпечніше йти групою в супровід досвідченого інструктора. Наш клуб організовує кілька варіантів групових турів: з наметами, з ночівлею в притулках і одноденні під замовлення.

Коли краще підніматись на Говерлу

Особливо сприятливі і чарівні ці місця під час цвітіння крокусів (травень), коли полонини і альпійські луки покриті суцільних фіолетовим килимом, або ж в кінці травня – червні, як на схилах зацвітає рододендрон – Червона Рута, як його називають гуцули.

Де знаходиться Говерла

Якщо єдине, що спадає на думку, «- В Карпатах», то прийшов час дізнатися докладніше :). По Чорногірському хребту (в тому числі і по вершині Говерли) проходить межа двох областей: Закарпатської (Рахівський район) та Івано-Франківської (Яремчанська міськрада). Через 17 км звідси – вже Румунія. Найближчий населений пункт – туристична база Заросляк (Івано-Франківська обл.), Який знаходиться в 4 км ходьби від вершини.

Як добратись до Говерли

Найпростіше добратися із Івано-Франківська. На поїзді або автобусі потрібно доїхати до містечка Ворохта, а звідти на таксі або попуткою до турбази «Заросляк» (15 км). Саме від Заросляка починається найкоротший і найпопулярніший маршрут. По дорозі потрібно перетнути КПП Національного Природного Парку «Чорногора». Від парковки турбази «Заросляк» до вершини можна дійти за 3-4 години, а добре треновані люди підіймаються значно швидше. На спуск знадобитися близько 2-х годин. Таким чином при бажанні легко можна сходити на Говерлу за день.

З боку Закарпаття можна стартувати з сіл Лазещина та Усть-Говерла. Найбюджетнішим є шлях через Лазещину (тільки з ночівлею). Сюди можна дістатися на щоденних потягах Київ-Рахів та Івано-Франківськ-Рахів, а з селища пішки йти на Говерлу.

Піші маршрути від сіл

  • Найкоротший – від турбази «Заросляк». У сприятливу погоду підйом займає до 3 годин.
  • Найлегший, але значно довший, починається в селі Лазещина (Рахівський р-н, Закарпатська обл). Шлях лежить через тінисті ліси і галявини, на яких можна підкріпитися малиною і чорницею.
  • Не менш цікавий маршрут – з с. Богдан, Рахівський р-н. По схилах, порослих хвойно-листяними лісами, Ви потрапите на плоскогір’я, що з’єднує Петрос і Говерлу (туристи звуть це місце «перемичка»). Вершина звідси всього в 2 годинах ходу.

Говерла з клубом Pohod V Gory

У складі наших груп Ви можете бути впевнені, що ми підберемо для Вас найбільш мальовничий маршрут. Ви зможете сповна насолодитися усіма панорамами, якими природа обдарувала цю перлину Карпат. А наші гіди проведуть Вас на вершину максимально легко і безпечно. Хочете на Говерлу? Подавайте заявку – і Ви там опинитесь!

˃˃ Наші походи на Говерлу

˃˃ Наші походи в Карпатах

Опубліковано 29 Вересня 2022
Схожі статті
Статті
крокуси в Карпатах
25 Березня 2024
Коли цвітуть крокуси в Карпатах
Весна, саме час зупинитись, озирнутись навколо і прислухатись у незвичний ритм гірських сердець, що ховаються під тяжким покровом снігів.
Статті
Полонина Пожижевська - справжній епіцентр туристичного життя на Чорногірському хребті. Значення в походах, історія і цікаві факти
25 Лютого 2024
Полонина Пожижевська
Карпати - полонина Пожижевська - справжній епіцентр туристичного життя на Чорногірському хребті. Значення в походах, історія і цікаві факти
Статті
озеро в національному парку Ядінг
27 Грудня 2023
Національний парк Ядінг
Статті
Потосі - місто в Уюні, Болівія
25 Жовтня 2023
Потосі - скарбниця світу
Серед дивовижних Андських гір прихована світова столиця срібла - Сан-Луїс- Потосі. Воно розташоване на висоті понад 4 000 метрів над рівнем моря і вважається одним з найвищих міст світу. Потосі славиться своєю  таємничістю, історією та культурним спадком.
Новини, Статті
гора Фаркеу та озеро Віндерел в Румнії. Похід на Мармароси в травні
3 Червня 2023
Гора Фаркеу - альтернативні Мармароси
Мармароські гори - без сумніву один з наймальовничіших регіонів в Карпатах. Його також називають «Гуцульські Альпи», через скелястий і суворий рельєф.
Статті
10 Жовтня 2022
Йокульсарлон - Крижане царство айсбергів
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти