Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Народ гуанчі — Діти Вулкану

Продовжуючи тему про загадки Тенеріфе, вирішили розповісти Вам про найстародавніше плем’я, яке вважається корінними жителями Канарських островів.

Містичне походження гуанчів

Про народ гуанчі досі мало що відомо. Походження цього племені викликає подив у вчених, котрі неодноразово намагалися розгадати таємницю аборигенів. Відомо, що загадкові острів’яни були виявлені в XIV столітті, коли іспанські мореплавці вперше ступили на Канарські землі. Найбільше іспанців здивувала зовнішність місцевого народу. З огляду на те що острови розташовані поблизу Африки, мореплавці очікували побачити смаглявих людей з темним волоссям, великими носами і губами.

Однак зовнішній вигляд аборигенів було складно відрізнити від європейського. Канарські гуанчі мали світлий колір шкіри, блакитні або сірі очі, волосся світлого або вогненно-рудого кольору.

Виділявся високий зріст і відмінна фізична форма остров’ян, про яку ходили легенди. Мандрівники розповідали, що представники цього племені у швидкості могли зрівнятися з конем, в плаванні схожі з амфібією, перепливаючи без будь-яких пристосувань від одного острова до іншого. А місцеві жінки були настільки безстрашні, що могли впоратися з озброєними солдатами.

За древніми легендами, корінний народ Тенеріфе вийшов із надр вулкана Тейде — найвищої точки Канарських островів, завдяки чому народилася назва племені. “Гуанчі” в перекладі означає “діти вулкана”. Спустившись з висоти, жителі племені облаштовували собі будинки в печерах.

Фото: Тейде

Існує гіпотеза, що Тенеріфе могли заселити вихідці з Південної Америки. Її висунув і розробляв великий мореплавець Тур Хейєрдал, який останні роки життя провів на цьому острові. Гіпотезу підтверджує наявність кам’яних пірамід, схожість релігій і деякі археологічні знахідки.

Фото: статуетка в музеї Гуїмар, що зображає звичай жертвоприношення. Нагадує культуру майя.

Вчені не прийшли до єдиної думки про появу на острові “дітей вулкана”. Найчастіше звучить гіпотеза про спорідненість з корінними жителями Північної Африки — берберами. Ця версія висунута на підставі схожості мов двох цивілізацій.

Культура і побут гуанчів

Плем’я мало своєрідні звичаї, обумовлені повною ізоляцією від інших народів. У своєму побуті аборигени не мали нічого схожого з човном і плотом, тому гуанчі Тенеріфе не покидали. Існує версія, що відсутність зв’язку по морю має відношення до затонулої Атлантиди. Канарські “велетні” були пастухами атлантів і дивом врятувалися від занурення на дно. Релігійні гуанчі не стали гнівити богів, тому пересувалися по океану тільки вплав, а не на кораблях чи плотах. Плем’я вірило, що вони єдиний народ, що вижив, а Бог їх незабаром забере.

Знаряддя праці були зроблені з каміння і дерева, про залізо народ не знав. Але це не завадило древнім жителям вести землеробство, вирощуючи злакові та бобові культури. Тубільці були миролюбними, тому для зброї цих матеріалів було досить. Якщо жителі острова сварилися між собою, то з каменів вони вибудовували стіну, яка обмежувала їх взаємодію. Можливо, що саме гуанчі були творцями >> загадкових пірамід Гуїмар.

Фото: піраміди Гуїмар

Замість одягу аборигени використовували шкури тварин або ходили голяком. Образ касти жерців доповнювався головними уборами та саморобними прикрасами, що було схоже на образи вавилонян. До речі, плем’я ділилося на касти: знать, воїни і селяни. Представники вищої касти не могли вступати в шлюб з представниками нижчої. Для заміжжя дівчина повинна була важити не менше 100 кг, інакше попит на неї зводився до нуля. Молоді дівчата відправлялися в спеціальне місце, де їм допомагали набрати вагу.

Народ гуанчі вибирав собі правителя, який називався мнесей. Спадкування влади було незвичайним. Правління передавати не дітям, а братові. Якщо братів більше не було, то тоді влада переходила до старшого сина першого менсея.

Фото: пам’ятники вождям гуанчі Тенеріфе

Куди зникло плем’я гуанчі

У жителів Тенеріфе було власне життя, яке, здавалося б, ніщо не могло порушити. Коли вперше мореплавці відвідали острів, то гуанчі стали їх закидати камінням, тому що раніше ніхто на їх землях не з’являвся. Іспанці були ображені такою зустріччю, і покинули бухту. Саме цей факт послужив початком війни, що тривала 134 роки.

Канарські аборигени боролися до останнього, захищаючи свої володіння, але протистояти лише з саморобною зброєю виявилося неможливо. Більшість місцевого населення було вбито, деякі продані в рабство, а вцілілі представники Тенеріфе стрибали зі скелі, не бажаючи потрапляти в полон. Так зникло найдавніше плем’я Тенеріфе. Але є версія, що частина гуанчі змішалася з європейцями, продовжуючи своє існування.

Дивовижні факти про таємничий народ

  1. У племені була своя мова, яка дивує по нині. Спілкувалися вони без слів, тільки ворушачи губами, а на відстані за допомогою свисту.
  2. Аборигени розводили величезних собак — бардіно, що були предками мастіфів.
  3. На одному з Канарських островів були знайдені сліди писемності, які, можливо, належать жителям Тенеріфе.
  4. Гуанчі використовували муміфікацію, дуже схожу на староєгипетську.
  5. На Тенеріфе є пам’ятник вождям гуанчі.

Можливо, на острові Вам доведеться зустріти корінного жителя. Якщо побачите високу блакитнооку людину з рудим волоссям, то не сумнівайтеся — це потомок гуанчі!

***

Познайомитися з природою, історією та культурою Тенеріфе Ви можете >> в нашому авторському треккінгу! Буде:

  • Світанок на Тейде;
  • Сходження на молоді вулкани;
  • Джунглі Анаги;
  • Треккінг в каньйоні Маска;
  • Скелі де Гарсіа;
  • Чорні пляжі Атлантики;
  • Дегустація мальвазії;
  • Екскурсія в піраміди Гуїмар…

і не тільки!

Тисніть на фото неймовірних скель — читайте програму і подавайте заявку 🙂

***

P.S.: Сподобалася стаття? Не забудьте поставити лайк і поділитися з друзями! 💙

Опубліковано 9 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти