Інтегровані системи приготування їжі в поході
Ще недавно похідний побут був досить нехитрий: закипає на багатті казанок, а навколо сидять голодні туристи з алюмінієвими мисками і пломінкими очима))). Але поступово горезвісний комфорт почав впевнено пускати своє коріння і серед суворих людей в овіяних всіма вітрами штормівках. прімуси на бензині, трохи пізніше газові пальники, і ось уже навколо справжнє розмаїття — похідна кухня на будь-який смак і гаманець! Здавалося б, вибирай і не сумуй! Але немає межі досконалості, і ось уже в головах геніальних (і не дуже) конструкторів стали роїтися підступні думки про те, щоб похідну газову плитку зробити ще зручнішою, а найголовніше – економнішою! Щоб не підвищувати температуру на планеті, а більшу частину енергії згорання газу направити на приготування жаданої страви в казанку. Зрозуміло, що зменшення тепловтрати означає відразу два плюси: економію палива і зменшення часу закипання води.
До моменту появи кухонних систем вже був відомий посуд з інтегрованим теплообмінником – спеціальний радіатор ефективно «забирає» тепло у пальника і передає його казанку, а той, власне, страві. Економія палива близько 30%.
Вітрозахист
Що ще впливає на економічність? В реальних умовах приготування їжі на відкритому повітрі на ефективність роботи кухні дуже сильно впливає рух повітря — вітер. В добре захищеному від вітру місці вода закипає значно швидше. Для захисту від вітру застосовують, як правило, або окремий вітрозахист, або інтегровані в посуд/пальник спеціальні екрани. У кожного з цих рішень є свої переваги і недоліки.
Окремий захист від вітру максимально універсальний, ми можемо використовувати його з різними пристроями, а при необхідності є можливість залишити вдома. Якщо підійти до справи з фантазією, в поході для нього можна придумати ще якесь застосування.
АЛЕ! Він досить важкий, займає додаткове місце. Його не завжди є можливість встановити через особливості мікрорельєфу.
Ще один важливий момент: при використанні окремого вітрозахисту з пальниками, насадженими на балон, вам може або не вистачити висоти вітрозахисту (на високому балоні) або, навпаки, є ризик перегріти балон (що може бути небезпечним при повному балоні).
Інтегрований захист від вітру точно підійде до вашого пристрою, завжди з вами і в цьому його основна зручність.
Отже, як ми вже розібралися, нічого супер нового або мега-технологічного в цих маленьких хитрощах немає, але вони реально працюють, економлячи наше паливо і наш час.
Тим не менше, в умах туристичних революціонерів наполегливо зріла думка про те, щоби всі ці можливості (а в ідеалі ще якусь свою «родзинку») скомпонувати в одному пристрої. Таким чином можна отримати новий продукт – інтегровану систему «все-в-одному», яка б об’єднувала в собі посуд з теплообмінником оптимального для даного пальника обсягу, кришку-друшлаг, мірну чашку (в більшості виробів), зручну ручку, можливість працювати на підвісі (в деяких моделях для екстремального використання), інтегрований вітрозахист і, нарешті, сам пальник з балоном і підставкою під нього (для стійкості всієї системи).
Якщо взяти все окремо – ніякої революції, але революційною була сама ідея об’єднати все це в систему. Мало якого прихильника теорії змов здивує той факт, що вперше до масового споживача цю ідею донесла американська фірма з нехитрою назвою JETBOIL в 2001-2002рр. Я тут не буду стверджувати, що вони завдячують своєму успіху інопланетним технологіям, а просто констатую цей самий успіх. Продукт швидко (на відміну, приміром, від телескопічних палиць) знайшов свою ринкову нішу і свого клієнта, з часом ставши масовим.
Інтегрована система JETBOIL
Не дивно, що до появи інших сильних гравців на ринку (а цей сегмент зараз – ласий шматочок), за всіма подібними пристроями затвердилася назва джетбойл, як це колись сталося зі шведською фірмою PRIMUS. Витвори інших фірм довгий час були так само оригінальні відносно свого прабатька, як корейський і китайський автопром «надцять» років тому.
Зліва направо – JETBOIL (США), KOVEA (Корея), FIRE-MAPLE (Китай)
Особливості конструкції інтегрованої системи
Подібна конструкція системи для приготування їжі до сих пір є класичною. Можна помітити ряд характерних особливостей:
- пальник закріплений на балоні (компактність, легко реалізувати підвішування або «готування з рук»);
- посуд закріплюється за допомогою швидкоз’ємного кріплення;
- ємність вузька і висока, укладена в неопреновий кожух, що дозволяє брати гарячий казанок руками і зменшує тепловіддачу. На деяких дорогих системах кожух має спеціальні вставки, що змінюють свій колір залежно від температури і таким чином сигналізують про нагрівання (іноді потрібна тільки тепла вода) або закипання. Таким чином додатково економиться паливо.
- Місткість закривається пластиковою кришкою з отворами для можливого зливу рідини без твердого вмісту казанка (друшляк).
Виробник заявляє не тільки про високу енергоефективність системи (до 50% економії газу), але і про її зручність. Можна закип’ятити воду де завгодно: в кузові вантажівки на ходу, гуляючи лісом (хоча таке важко собі уявити, але все можливо), на підвішеній над прірвою платформі. На мою думку, це суттєвий плюс для мобільного туризму.
Але, як то кажуть, “є час створювати стереотипи, і час їх ламати”. Згодом на ринку з’явилися виробники з власними концепціями систем для приготування їжі. І навряд чи з їх думкою можна не рахуватися, адже їхні імена в світі outdoor користуються незмінним авторитетом. В першу чергу я маю на увазі американську фірму MSR і знаменитих з 1892р. шведів PRIMUS.
Виждавши кілька років, вони змогли уникнути «дитячих хворіб» піонерів і зробити свої моделі «з чистого аркуша», але з урахуванням наявного досвіду.
Недоліки систем з приготування їжі
Що ж не так з нашою ідеальною кухнею?
Перший і найголовніший недолік — багато з них правильніше називати «система для кип’ятіння води», тому що вони слабо підходять для повноцінного куховарства.
Екстремалів-мінімалістів, здатних існувати сорок років на субліматах, це цілком влаштовує. В режимі кип’ятіння води 100-грамового балончика газу 1-2 мандрівникам вистачає на п’ять днів, а то і довше. Купуючи систему, уточніть ці нюанси у продавця-консультанта.
Проте багато туристів мають бажання готувати не тільки економічно, але і повноцінно. Для цього високі вузькі «колби», «ніяке» регулювання сили полум’я і (в деяких випадках) можливість відшаровування теплообмінника не сильно придатні. Слід зазначити, що більшість систем дозволяють замінити “рідну” ємність з комплекту на будь-який зручний вам казанок, тим самим вирішуючи одну з проблем.
У JETBOIL також є моделі, які підходять для повноцінної готування. Ось, наприклад, модель MINIMO.
Як ми бачимо, ємність стала нижчою і ширшою, «ближчою до народу», і виробник запевняє про безпрецедентну плавність регулювання полум’я.
Вага. Теплообмінник, захист від вітру часто роблять системи більш важкими в порівнянні зі звичайним комплектом пальник + казанок. Проте застосування сучасних легких матеріалів зводять цю різницю до мінімуму, йдеться зазвичай про пару сотень грам. Хто в площині ваги не сприймає компромісів, як завше повинен бути готовий оплатити своє захоплення легкістю і викласти круглу суму за вироби зі священною приставкою “Ti” на упаковці. Використання титану дозволяє створювати моделі з вагою системи 240 м (без балона, JETBOIL Sol Titanium 0.8L). Для екстремального ультра-лайту це, звичайно, жахливий показник, але багатьох повинно влаштувати.
Ціна. Здебільшого інтегровані системи приготування їжі безцеремонно ігнорують принцип «оптом – дешевше» і коштують дорожче або значно дорожче, аніж аналогічні по функціоналу вироби окремо. Ви платите за зручність, конгруентність комплектуючих відносно один одного, ну і, звичайно, за концепцію в цілому. Ще недавно ціна була каменем спотикання для багатьох туристів-ентузіастів, які бажають стати власником такого пристрою.
Що змінилося зараз? По-перше, для осіб, котрі роздумують «моє – не моє» або просто обмежених в засобах, деякі фірми випускають бюджетні моделі з трохи урізаним функціоналом. Якщо дивитися глобально, такі системи нічим не програють своїм більш дорогим побратимам.
Класичним прикладом може служити модель JETBOIL ZIP 0.8L. Легка і надійна, виконана в модному зараз стилі функціонального мінімалізму, вона доступна в магазинах трохи більше чим за 100$. Другий вихід – вироби на ринку відносно давно і можна легко придбати б / у варіант за прийнятні гроші. Третій вихід – купити виріб бюджетного виробника. На нашому ринку є досить відома фірма FIRE MAPLE. Вона вже добре зарекомендувала себе своїм посудом і аксесуарами для приготування їжі. При прийнятній якості, вироби цього виробника значно більш доступні, ніж у «грандів».
Висновки.
Звичайно, їх можна зробити тільки самостійно, в ідеалі після використання того, що складає предмет обговорення. Прочитавши цю статтю, думаю, ви вже не піддастеся чутками про те, що обговорювані системи — це щось позамежне, над-технологічне і унікальне. Подібного ефекту економії палива можна досягти, купивши всі «виграшні» кухонні гаджети окремо і склавши комплекс самостійно. Звичайно, такий комплекс не вдасться переносити і підвішувати в робочому стані, в ж іншому функціонал буде схожим. Але чи варто винаходити велосипед, коли на прилавку лежить вже готове рішення, причому різноманітних конструкцій, що дають досить широке поле для вибору? Людина за своєю природою досить лінива істота… Чи не це збільшує обсяги продажі інтегрованих систем для приготування їжі рік від року?
Бажаю вам смачної і здорової їжі у всіх ваших неповторних Подорожах, на чому б ви її не готували!