Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Туристам-початківцям: Підбір одягу для походу | Частина 3. Внутрішній шар, або термобілизна

Залежно від того, в якій місцевості проходить похід, на Вас може бути одягнута різна кількість одягу. Також це залежить від висоти над рівнем моря, сезону та поточної погоди. Часто перед збором у чергову поїздку Ви будете довго думати – брати чи не брати той чи інший одяг… скажімо, чи потрібна буде мені пухова куртка на Кіліманджаро? Раніше ми вже говорили про багатошарову концепцію туристичного одягу. Умовно цю концепцію називають тришаровою, виділяючи натільний, проміжний (що утеплює) і верхній (захисний) шари. Звичайно ж, в реальності шари одягу – це певна умовність, іноді їх може бути більше або менше. Але можу Вас запевнити, що якщо Ваш похід буде пов’язаний з підвищеною фізичною активністю (тобто, не на джипах в кондиційованому салоні з зупинками на фотографування, а з рюкзаком в гори), то без грамотно підібраного натільного шару одягу не обійтись.

Зараз доведеться сказати кілька слів в контексті вельми спірної, популярної та обговорюваної теми про правомірність самого поняття «термобілизна». Але оскільки основна планова аудиторія даної статті – туристи-новачки, я не можу обійти це питання. Так вже виходить, що більшість «людей в темі» постійно використовують термін «термобілизна», не уявляючи йому альтернативи на терені активного відпочинку і часто навіть не задумуючись, «що це за звір такий».

В першу чергу новачка буде збивати з пантелику приставка «термо». Дуже багато людей, довірливо розшифровуючи цю приставку, свято вірять, що «термобілизна» здатна їх зігріти. Чи так це? Швидше ні. Звичайно ж, будь-який одяг має здатність в певній мірі зменшувати втрату тепла людиною, і натільний шар не є винятком. Дійсно існує чимало видів зимової, або «теплої», «термобілизни», яка здійснює функцію обігріву тіла успішніше за своїх побратимів. Але оскільки використовують такі види, як правило, в умовах холодної погоди, то вони будуть створювати в кращому випадку перший, але далеко на основний утеплюючий шар одягу, функцією якого все одно буде вбирання і транспортування назовні виділеної вологи (поту).

Що в підсумку? Логіка підказує, що термін «термобілизна» в більшості випадків не є коректним. Правильніше було б сказати «функціональна білизна» або натільний шар одягу. Цей одяг створений для «роботи в команді» в якості першого шару і в цьому сенсі є практично незамінним.

Основні функції натільної шару:

  • абсорбує
  • транспортує (проводить)
  • випаровує (вбирає вологу (піт) з усієї поверхні тіла і відводити її в наступні шари одягу або у повітря)

Всі чудово знають, що мокре від поту або навколишньої вологи тіло, як і мокра одежа, призводять до швидкої втрати тепла, що в умовах прохолодної / холодної погоди веде до гіпотермії (переохолодження). Потрібно мати на увазі, що в умовах жаркої і сухої погоди подібна функція може мати негативні наслідки – гіпертермію (перегрів організму), особливо за умови низького споживання рідини.

Для того, щоб натільний шар одягу добре справлявся з цим завданням, необхідно виконати ряд умов.

  • По-перше, білизна має максимально щільно прилягати до максимально можливої площі тіла, а в ідеалі сидіти як «друга шкіра».
  • По-друге, вона повинна мати так званий капілярний ефект, тобто володіти здатністю активно вбирати в себе вологу, транспортувати її від тіла до навколишнього середовища і так само активно випаровувати її зі своєї зовнішньої поверхні.

Як правило, подібний матеріал з внутрішньою боку має щільну, гладку фактуру, посередині – багатоканальні волокна (наприклад, в матеріалі CoolMax) і «пухку» пористу фактуру зовнішнього шару, що збільшує площу випаровування. Все це разом створює своєрідний «ефект насоса» в подібному одязі.

Склад термобілизни

Їх можна в першу чергу розділити на дві великі групи – штучні і натуральні (природні). Основними натуральними матеріалами є шерсть і бавовна, штучними – поліпропілен і поліестер. Також, існують види термобілизни, виготовлені в певній пропорції з штучних і натуральних матеріалів. Слід також зазначити, що в даний час поліпропілен застосовується значно ширше, ніж поліестер, оскільки володіє багатьма функціональними перевагами.

Бавовна

Любителям багатоденних походів, особливо походів в гори, я радив би відразу виключити зі списку спорядження білизну з бавовни або з її додаванням навіть у незначних кількостях. Бавовна вбирає вологу і довго сохне. Винятком можуть стати вкрай рідкісні випадки наявності дуже сильної алергії на синтетичні матеріали. В даний час синтетичну білизну виготовляють з дуже якісних гіпоалергенних матеріалів. Вони, як правило, мають антистатичну обробку і спеціальні технології, які борються з бактеріями (в основному на основі іонів срібла). Так що залиште бавовну для повсякденного носіння в місті і подивіться в сторону більш інноваційних матеріалів.

Вовняна термобілизна

Після того, як було розпочате масове виготовлення спортивної білизни з вовни мерино (як правило, це новозеландські породи овець з надзвичайно тонкою і якісною шерстю), з’явилося безліч прихильників цього матеріалу. До сих пір на багатьох тематичних форумах ведуться палкі дебати з приводу, що ж краще – шерсть або поліестер! Вовняна білизна – один з небагатьох видів натільного шару, який заслужено може носити приставку «термо», оскільки має виражену зігріваючу функцію. При цьому, як відомо, шерсть гріє навіть вологою. Проте за здатністю не вбирати вологу і висихати прямо на тілі цей матеріал все ж поступається синтетиці.

Натільний одяг з вовни можна рекомендувати для холодної погоди, багатоденних походів в умовах низьких температур, любителям натуральної продукції. Все ж для походів в теплих і жарких місцях подібний одяг краще не брати, замінивши на вироби з синтетики.

Синтетична термобілизна

Найбільш поширені зараз вироби з волокон на основі поліпропілену (також при виготовленні термобілизни використовують поліамід і поліестер). Він довговічний, міцний, дозволяє домагатися різних конфігурацій, плетінь, властивостей. Основна перевага цього матеріалу – він практично не вбирає воду. По факту, тільки що намочену і сильно віджату синтетичну термобілизну можна відразу одягати на себе, при цьому незабаром вона сама по собі повністю висохне. Розробникам вдалося створити різні за властивостями види тканин, при цьому додаючи інші синтетичні матеріали в дуже незначних кількостях (в першу чергу еластан для кращої здатності розтягуватися і облягати). Завдяки можливості створювати гранично еластичні шари, деякі види синтетичної білизни провідних виробників (наприклад, X-Bionic) підтримують тонус м’язів, знижуючи їх вібрацію і запобігаючи мікротравмам при великих навантаженнях. Варто зазначити, що вартість подібних виробів досить висока (100-200 євро за одиницю) і вони не найкращим чином підходять для використання в режимі нон-стоп протягом тривалого часу. Є думка, що термобілизна з активною системою виведення поту не дуже підходить для тривалого сну (висушує шкіру).

Основні мінуси синтетики:

  • швидко вбирає запах поту (частково з цим борються антибактеріальні технології)
  • не любить високі температури
  • може викликати алергічні реакції у людей з підвищеною чутливістю.

Вибір, комбінації і догляд за термобілизною

Найбільш універсальною буде термобілизна з синтетики. Якщо Ви збираєтеся в холодні місця, можна розглянути варіанти з натуральної вовни мерино. У більшості виробників в переліку виробів є моделі для різних умов. Якщо Ви купуєте одяг не під конкретний похід, а на кілька років і відповідно для великої кількості подорожей, є сенс брати моделі-універсали, які підійдуть для різних кліматичних умов.

Якщо є така можливість, придбайте літній та зимовий комплекти. Якщо такої можливості немає, то тонка білизна буде більш підходящим варіантом. Як зимовий натільний шар одягу добре підійде комплект з тонкого флісу. Він же, але одягнений на тонку літню білизну, відіграє роль другого шару в «теплих» походах. Вельми універсальний і бюджетний варіант.

Принципи вдалої покупки термобілизни

Не купувати через інтернет. Як правило, це економить Ваші кошти, але може дуже підвести у випадку з термобілизною. Категорично не рекомендую купувати без примірки! Навіть якщо Ваш друг / подруга такої ж статури приміряє це на себе, не факт, що одяг підійде Вам. Тіло людини дуже індивідуальне. Неприємні відчуття від неправильно підібраного одягу можуть зіпсувати Вам поїздку. Тому якщо Ви не маєте можливості попередньо поміряти модель в магазині чи іншому місці, добре подумайте перед онлайн-покупкою «наосліп» – чим може обернутися така економія?

Підбір розміру. Непогано працює принцип покупки туристичного одягу: якщо купити «в розмір» не виходить, верхній одяг купуйте на розмір більший, натільну білизну – на розмір меншу.

Пам’ятайте! Якщо термобілизна не буде обтягувати тіло, ефекту від всіх супер-технологій Ви практично не відчуєте. Тому не полінуйтеся підібрати такий одяг, який буде Вас облягати як друга шкіра. Різні виробники шиють свою продукцію по різних лекалах, і однакова за розміром одежа може істотно відрізнятися за пропорціями. Підбирайте виробника, котрий «любить Вашу статуру» – робіть це наполегливо, поки не знайдете. Тоді одяг буде сидіти на Вас оптимально і Вам в ньому буде комфортно. У порівнянні зі зручністю і практичністю крою колір і дизайн повинні мати другорядне значення, як би не було важко з цим змиритися деяким туристам (особливо прекрасної статі:).

Зручність. У магазині Вам може здатися, що білизна надзвичайно еластична, адже розмір XL буде виглядати як дитячий костюмчик. І Ви, порозтягувавши штани на всі боки, купуєте їх з думкою: «звичайно ж, влізу»! Влізти-то влізете, але Вам може бути вкрай незручно. Тому обов’язково приміряйте в магазині! Побудьте в білизні хоча б 5-7 хвилин. Здійсніть цілий ряд активних рухів – обертання руками, підйом колін до підборіддя, скручування тулуба, потягування вгору і в сторони. У Вас не повинно бути відчуття дискомфорту. Принцип «розійдеться» або «всядеться після прання» дуже рідко працює з подібними речами. Вибирайте вироби з плоскими швами, або, що краще, виготовлені за безшовним технологіям. На більшості видів натільної білизни все технічне маркування та інформація наносяться контрастним кольором в районі поясної гумки. Якщо ж Ви придбали вироби з ярликами, що стирчать, акуратно зріжте їх врівень зі швом, попередньо ознайомившись з усією корисною інформацією.

Догляд. Чим більш технологічну річ Ви придбали, тим важливіше забезпечити їй правильний догляд. Для подібного одягу зробити це не дуже важко. Періть в машинці або вручну, без віджимання, вибираючи максимально делікатний режим і делікатні пральні засоби без агресивних добавок, краще рідкі. В ідеалі використовувати спеціалізовані засоби для спорту. Не сушіть на гарячих полотенцесушках і батареях – білизна втратить ряд своїх властивостей. Не намагайтеся гладити!

Зонована термобілизна

Розглядаючи в магазині різні моделі, Ви помітите, що деякі мають абсолютно «космічний» вигляд, а людина, одягнена в таке, стає схожою на персонажа науково-фантастичного фільму. Це так звана «зонована» білизна – високотехнологічний виріб, зроблений з урахуванням того, що різні частини тіла по-різному виділяють піт, тепло, і розрізняються своєю чутливістю до навколишньої температури. Відповідно на такому одязі будуть спеціально передбачені зони для інтенсивного випаровування вологи, зони з підвищеною еластичністю чи зносостійкістю. Любителям хай-тека і високих технологій це точно сподобається. В цілому ж якогось абсолютно принципового виграшу по функціональності між подібними виробами особисто я не помітив, якщо, звичайно, мова не йде про одяг, що відрізняється ціною в рази. Тим не менш, слід визнати, що зонована термобілизна, як правило, дещо ефективніша, довговічніша і більш ергономічна в порівнянні з класичною.

Висновок

Вибір оптимального виду функціональної білизни (термобілизни) – справа особиста. Численні фірми-виробники пропонують широкий діапазон подібних виробів – на будь-який смак і гаманець. У статті я не наводив приклади фірм або конкретних моделей, оскільки, як мені здається, універсальних рецептів в цій ніші не існує. Сподіваюся, що отриманої інформації буде достатньо, щоб зорієнтуватися і придбати хорошу річ. Бажаю вдалих подорожей!

Опубліковано 10 Жовтня 2022
Схожі статті
Статті
вибираємо термобілизну для походу в гори
10 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Підбір одягу для походу | Частина 3. Внутрішній шар, або термобілизна
Так вже виходить, що більшість «людей в темі» постійно використовують термін «термобілизна», не уявляючи йому альтернативи на терені активного відпочинку і часто навіть не задумуючись, «що це за звір такий».
Статті
9 Жовтня 2022
Спорядження і одяг в Норвегію та Ісландію. Що взяти в похід на Північ?
Країни Скандинавії — Норвегія, Ісландія, Швеція — суворі, з мінливою погодою. Тому до підбору одягу для походів
Статті
як правильно підібрати одяг для походу в гори - верхній шар
9 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Принципи підбору одягу в поході | Частина 1. Верхній шар (захисний)
У походах, особливо коротких вилазках за місто під час вихідних в популярні місця з великою кількістю туристів, часто доводиться спостерігати одну і ту ж картину - багато хто не вміє підбирати одяг для поїздок на природу, плутаючи подорож, нехай і коротку, з уроком фізкультури.
Статті
7 Жовтня 2022
Мультипаливні пальники в поході
Давайте спробуємо з'ясувати коли мультипаливні конструкції отримують перевагу перед чисто газовими, і найголовніше, про які особливості експлуатації слід знати туристу-початківцю перед їх купівлею.
Статті
7 Жовтня 2022
Айсери і міські кішки в поході
Статті
ЯК ЗІГРІТИСЯ В ГОРАХ - пуховики і фліси
7 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Одяг для походу | Частина 2. Як зігрітися в поході?
Друга з трьох статей циклу «тришарова концепція туристичного одягу». У ній поговоримо про дуже важливий проміжний шар та все, що з ним безпосередньо пов'язане: конструкції, матеріали, догляд, принципи підбору.
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти