Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Рюкзак як ручна поклажа ✈ Подорожуємо розумно й дешево!

Цю статтю я пишу на прохання Івана Добринського, якого зацікавила тема «як провезти похідний рюкзак в літаку як ручну поклажу».

Перш за все: навіщо воно треба

Справді, навіщо потрібно проносити рюкзак в якості ручної поклажі, коли можна спокійно здати в багаж? На це є як мінімум 2 причини:

  • можна брати коротші стиковки

Ми часто літаємо по складних маршрутах, тому що так дешевше. Наприклад, коли ми летіли в Перу, у нас було 5 літаків в одну сторону! Авіакомпанії на протязі шляху можуть бути різні, з чого випливає, що на кожному сегменті потрібно здати рюкзак в багаж, а потім встигнути отримати його і здати знову. Це означає, що навіть 2-х годин на стиковку замало, а якщо півтори? Загалом, іноді можна сильно заощадити час і гроші.

  • захист від «багаж не доїхав»

Таке буває не так вже й рідко. І найчастіше – якщо Ви летите транзитом, здавши багаж до кінцевого пункту. Якщо Ви збираєтесь відпочивати, сидячи в готелі, це неприємно, але не критично – ну, купите собі нову зубну щітку, а багаж, швидше за все, Вам через пару днів привезуть. Але якщо Ви підете в похід – тут вже зовсім інша справа. Вам доведеться докуповувати або брати в прокат багато недешевих речей. Тому навіть якщо Ви не перейметеся ідеєю брати рюкзак в ручну поклажу, і ця стаття не для Вас – я все ж раджу особливо критичні речі в багаж не здавати. Це перш за все трекінгове взуття, мембранний одяг – те, що замінити непросто і дуже дорого.

І непряма причина – зменшення ваги рюкзака в поході, що потенційно збільшує Вашу швидкість і покращує самопочуття. А то бачили ми дівчат з «косметичками» на додаток до основного рюкзака вагою в 5 кіло і розміром з аркуш формату А3

Отже, вирішили спробувати?

Що потрібно зробити, щоб пронести рюкзак як ручну поклажу?

Потрібно дотримуватися 3 умов:

  1. зробити так, щоб Ваш рюкзак відповідав вимогам а\к по вазі
  2. …і за розміром;
  3. + Не містив заборонених до перевезення предметів.

Елементарно, Ватсон!

Найпростіше виконати 3-ю умову. Які заборонені предмети нам можуть знадобитися в поході? З колючо-ріжучих насамперед – ніж. Насправді, незважаючи на бажання в основному чоловічої частини групи тягти величезний мультитул з купою лез, потреби в ньому зазвичай немає. Ніж у поході в основному використовують жінки для «нарізати-намазати», і для цього відмінно підійде дешевий ніж, куплений в супермаркеті на місці.

Я з собою беру чудо китайської промисловості з aliexpress – маленький ножик, який «прикидається ключиком». Якщо його покласти разом зі зв’язкою ключів – можна відмінно пронести в літак. Довжина леза – 3 см, але ковбасу без проблем ріже! Ще у мене є подібний же штопор (конфіскували на Кубі, але він лежав окремо від ключів) і маленькі ножиці в брелоку – поки не протестовано. У будь-якому випадку ці речі дешеві, і не шкода їх позбутися.

З приводу колючо-ріжучих (а насправді нічого не колючих) речей можуть бути «особливі закидони» в окремих а\п: в аеропорту Мадрида ми втратили трекінгові палиці. При цьому палиця відмінно проїхала в ручній поклажі Москву, Женеву, Лісабон, Боготи, Ліму і т.д. Неприємно, але пережити можна.

Про рідини, заборонені до перевезення

Тут взагалі все просто: беремо або в сухому вигляді (шампунь), або в обсязі не більше 100 мл і кількості не більше 10 шт.

Габарити ручної поклажі для походу

Ок, а тепер про вагу і об’єм. У різних а\к можуть бути трохи різні вимоги. Якщо у вас лоукостер типу Ryanair, то Ви можете в них і не вписатися, тоді багаж все ж доведеться здати. Зате квиток буде ну дуже дешевий. Багато хто навіть з лоукостерів досить адекватно відносяться до ручної поклажі, і у них вимоги як у звичайних а\к. На деяких неадекватних псевдолоукостерах («Перемога») просто літати не раджу. Так що давайте орієнтуватися на стандартні розміри ручної поклажі – 55X40X25 і вага 8-10 кг. У 8 кг вписатися складно, але можна, у крайньому випадку можна частину речей… покласти в кишені або одягнути на себе, а потім зняти і покласти в рюкзак. Правда, мені так робити ще не доводилося. Зняти можна відразу після реєстрації, не бачила ще, щоб далі десь зважували ручну поклажу. А ось багажні рамки біля проходу в літак трапляються, так що особливу увагу – на розміри.

Далі будуть поради з серії «відкрив Америку», оскільки вони практично збігаються з порадами щодо полегшення рюкзаків для легкоходів, але все ж є деякі специфічні «фішки».

Полегшуємо \ зменшуємо основне спорядження – рюкзак, спальник, намет, килимок, палиці

Перш за все – рюкзак. Більшість рюкзаків відомих фірм типу Deuter дуже орієнтовані на комфорт при перенесенні важких предметів, але при цьому самі важать більше 2 кг. Подумайте, наскільки Вам потрібен цей комфорт, коли загальна вага спорядження у Вашому рюкзаку зазвичай не перевищує 15 кг, а часто буває, що рюкзак несуть мули, везуть машини, а Ви йдете без нічого?

Якщо дивитися в бік полегшених моделей, то мені рекомендували Osprey Exos. Він реально крутий, легкий, але, на жаль, має анатомічну раму для вентиляції спини, через неї він точно не пройде ні в яку багажну рамку. Так що я зупинилася на моделі BASK Light 65. Незважаючи на відсутність каркаса і нижнього відсіку, він мені дуже подобається, тому що суперлегкий (1,2 кг), пояс займає мало місця і легко знімається, тканина відмінна і не рветься. Ніякого регулювання спини (воно теж чимало важить), зате є розмірний ряд. Ще я купила собі ось таке чудо: рюкзак Лангур фірми «Век». У нього взагалі немає жорсткої спини, зате вага близько 600 г. Я його спробую взимку в Патагонії, так як колись ходила з подібним, а спиною служила пінка. Що і збираюся повторити.

Спальник. Тут нічого легше і тепліше пуху ще не придумали. Якщо думаєте, що пух – це дорого, то зверніть увагу на китайські спальники знову на улюбленому aliexpress. Тільки не беріть відверту дешевку. У мене спальник Free Fire. 400 м пуху, вага 540 р Пройшов 3 походи. Результат: Мексика, Орісаба, всі ночівлі в притулках – в ньому було навіть жарко. Мадейра, травень, було дуже «волого» – не відволожився. Перу, висота 4600 температура до -5, ночівлі в наметах – не замерзла. А взагалі-то я дуже погано переношу холод, так що це показник. Так, в Перу, як додаткова фішка, був узятий ось такий… китайці позиціонують як «аварійний спальник». На youtube є ролик, як в ньому сплять при температурі +5. Я на такий екстрим не наважуюся, але як доповнення до основного спальника така штука показала себе відмінно – нічого не важить, місце не займає, не продувається і не промокає абсолютно.

Килимок

Як відомо, бувають пінки різних форматів, самонадувні килими і просто надувні. Я пробувала всі варіанти. Перемогла класична пінка, складена «гармошкою» так, щоб вийшла ширина 40 см. (Допустима ширина ручної поклажі). Засовується в рюкзак уздовж спини. Ідеальне співвідношення ваги, об’єму, ціни і комфорту.

Намет. Знову ж aliexpress, фірма Naturehike – випускає дійсно дуже непогане спорядження, можна почитати відгуки на російськомовних сайтах. У мене ось така з силіконовим тентом без спідниці, вага 1,2 кг!!! Пройшла 2 походи, на предмет дощу і холоду протестована – все ок. Попереду найголовніше випробовування – Патагонія, вітер. Турбуюся за стійки. Якщо не витримають, куплю тієї ж фірми в іншій конфігурації – стверджують, що успішно протистоїть вітру. До речі, палиця у мене тієї ж фірми, важить близько 100 г, правда, я ходжу з однією палицею (не з міркувань економії ваги, мені так зручніше).

Насправді намет беремо на двох, але зайві 600 м ролі не грають.

Отже, вага основного спорядження для походу

Рюкзак 1,2 + спальник 0,54 + килимок 0,2 + палки 0,2 + палатка 1,2 = 3,5 кг максимум.

І у нас, вуаля, цілих 6,5 (ну або 4,5 при найгіршому розкладі) кг на зайві особисті речі.

Список необхідних і достатніх речей є на сайті. Якщо його дотримуватися і слідувати деяким додатковим правилам, то норму ви не перевищите.

Правила збору легкого рюкзака

  • не беріть в похід речі типу гірськолижних курток і штанів – вони важкі, об’ємні і взагалі для інших цілей створені.
  • надягайте на себе найбільш громіздкі речі – похідне взуття (в ньому навіть влітку можна летіти без дискомфорту, спробуйте), мембранну куртку, взимку – пуховик.

До речі, якщо вже Вам зовсім «не айс» летіти в похідній куртці, то майже всі а\к в додаток до ручної поклажі дозволяють «сумочку», в яку Ви можете її покласти.

Є ще один нюанс: це «Цивільна» частина походу. Як показує практика, після закінчення «активної» частини часто буває досить тривале перебування в цивілізації, а потім ще політ додому. І наші похідні шмотки після трекінгу пахнуть, скажімо так, “не трояндами», віддати їх в прання вдається не завжди, а значить додатково нам потрібен «цивіл». До того ж, ми у відпустці, «дівчаткам-дівчаткам» хочеться вже зняти всі ці штани \ черевики і одягнути що-небудь гарне. Тут є цікава порада в плані полегшення \ зменшення рюкзака – шовкові речі! Шовк – задоволення недешеве, але якщо можете собі дозволити, то важать такі речі набагато менше будь-яких інших, при цьому реально гріють (якщо, звичайно, температура не 0 градусів) і місця займають мінімум. Ну, ще я беру запасну фліску.

А ось «цивільне» взуття тягти не раджу – легко можна обійтися трекінговими сандалями, підібравши вдалу модель. Вони навіть до суконь підходять.

І ще одна порада щодо зменшення об’єму: можна купити мішок для зберігання речей із застібкою і з клапаном, з якого повітря потрібно викачувати пилососом. В результаті отримуємо реальний виграш в обсязі – набагато краще, ніж при використанні компресійних мішків.

Ну ось, всі перераховані вище речі зібрали, склали, зважили… тепер подивіться на купу речей, що залишилася, і з неї відкладіть тільки те, що дійсно потрібно! Ще раз зважте-виміряйте. Не вклалися? Перевірте, чи воно вам ДІЙСНО потрібно? Запевняю вас, при розумному підході укластися в вимоги для ручної поклажі реально – перевірено!

Опубліковано 4 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти