Теплі руки. Гріємо руки, вибираєм рукавиці
В останнє десятиліття одним з популярних трендів в едвенчер-темі є виживання в екстремальних умовах дикої природи. Деякі «виживальщики», що стали в результаті агресивного піару справжніми телезірками, з неймовірно суворим виразом обличчя розповідають і показують нам, як не пропасти в разі чого.
Аналогічний випадок для більшості телеглядачів, зізнаємося, дуже малоймовірний. АЛЕ стосовно туристів та активних мандрівників, то їм ця тема все ж досить близька. Особливо це відноситься до любителів походів в гори, де навіть влітку або в тропіках можуть чекати серйозні перепади температур та інші екстремальні погодні умови.
Час від часу в своїх статтях я буду злегка торкатися теми виживання, можливо, в більш скромному форматі в порівнянні зі сценаріями каналу Діскавері. В першу чергу, у мене є прагнення давати корисну інформацію по підбору спорядження для того, щоб ви не потрапляли в жорсткі перипетії, а потрапивши, могли вийти з них шляхом найменших втрат.
Так що мова в цій статті піде не про способи здерти шкуру з полеглого оленя для кращого зігрівання холодної вночі. По-перше, полеглого оленя знайти зараз досить важко, особливо якщо ви не в Скандинавії, часто турист не може розраховувати навіть на полеглого бобра. Особливо в горах. По-друге, в умовах низької температури дуже важко кощунствувати над загиблою твариною, оскільки у вас, швидше за все, дуже сильно змерзли руки. Про те, як цього не допустити, ми зараз і поговоримо.
Навіщо потрібні рукавиці в гірському поході
У поході, в умовах знижених температур одна з основних задач – зігріти руки. На дискомфорт наших верхніх кінцівок найбільше впливають три основні чинники – температура, вітер і вологість. Навіть в умовах міста пересуватися із захованими в кишені руками може виявитися небезпечним для здоров’я. Що вже говорити про гори! В умовах походу ми зазвичай тримаємо в руках трекінгові палки, або допомагаємо собі (товаришеві) за допомогою рук пересуватися по складному рельєфу. Або просто тримаємо їх на свободі на всякий пожежний випадок. Як правило, для захисту від холоду в таких умовах використовують різні види рукавичок і рукавиць.
Важливо при підборі захисної екіпіровки враховувати можливий вплив трьох перерахованих вище факторів.
Рукавички в гори
Зручні тим, що мінімально обмежують свободу рухів пальців. В рукавичках можна виробляти більшість потрібних в поході маніпуляцій, що буває важливим при низьких температурах, коли незахищені руки дуже швидко втрачають чутливість. Рукавичок існує безліч моделей, але далеко не всі вони добре підходять для походів в гори і подорожей. Нижче я перерахую кілька видів, які заслужено користуються популярністю у досвідчених туристів і альпіністів. Основним критерієм є вживані матеріали. Як правило, для сучасних туристичних рукавичок застосовуються штучні матеріали, оскільки вони забезпечують виробам необхідну теплоізоляцію, легкість, міцність, можливість швидко висихати в польових умовах.
Види гірських рукавиць
Рукавички з флісу (полартека). Останнім часом цю нішу істотно доповнила серія з різноманітного софтшела. Такі рукавиці зовні, як правило, гладкі, а зсередини являють собою той же фліс. Можуть бути виготовленими з матеріалу різної товщини, одношарові або двошарові, з додатковим утеплювачем або без.
Найпростіший варіант – звичайні одношарові флісові (з софтшела) рукавички. Виручать ваші руки при несильному зниженні температури. Якщо температура опускається до нуля градусів і нижче, одношарових рукавичок буде недостатньо для більшості людей – необхідні двошарові або з додатковим утеплювачем. Найчастіше в якості утеплювача виступає сінсулейт (thinsulate) або його аналоги.
Як і інші вироби з флісу, такі рукавички мають свої переваги і недоліки. В ідеальних умовах вони мають гарну теплоізоляцію, легкі, еластичні, легко перуться, швидко сохнуть і коштують не дуже дорого.
При цьому флісові рукавички продуваються навіть не дуже сильним вітром, швидко намокають. Так само їх механічна міцність може бути менше, ніж у рукавичок з міцної тканини.
Флісові рукавички-вкладиші. Тонкі рукавички можуть служити як окремим захистом для рук, так і вкладишами для більш теплих рукавиць.
Рукавички з флісу з мембраною. Виділяю їх в окремий розділ, оскільки вони істотно дорожче і представляють як би елітний клас флісових виробів. Спеціальний прошарок на них захищає від продування вітром і, частково, від намокання. За рахунок захисту від вітру рукавички з мембраною при майже аналогічному вазі значно тепліше в вітряну і сиру погоду.
Основні мінуси – довше сохнуть і дорожче коштують.
Управління електронікою в горах в рукавичках
В епоху «хай-теку» не можу не згадати про ще одну перевагу цього типу рукавиць (в основному, з софтшела) – існують моделі, призначені для управління пристроями з сенсорними дисплеями, в першу чергу планшетами, телефонами, сенсорними фотоапаратами і навігаторами. Іноді це буває не зайвим.
Так звані «лижні рукавички». Назвав їх так, щоб у більшості читачів в голові з’явилася «правильна» картинка. Насправді вони не обов’язкові для гірськолижного спорту. Є спеціалізовані для альпінізму, наприклад. Виготовлені з декількох шарів. Внутрішній шар може вийматися і бути окремою пару тонких рукавиць. Класичні рукавички такого типу складаються з внутрішнього шару утеплювача (thinsulate, primaloft або аналоги) і зовнішнього шару міцної тканини з посиленнями в найбільш навантажених місцях. Часто між утеплювачем і зовнішнім шаром розміщена мембрана, як правило, плівкового типу, що забезпечує водонепроникність. У дешевих виробах утеплювачем може виступати поролон, синтепон або подібні матеріали. Мембрана так само може бути від гортекса до ноунейм.
Як правило, такі рукавички дуже теплі, не продуваються вітром, добре протистоять промоканню, але при цьому досить важкі, громіздкі і якщо намокнуть, сохнути будуть довго. Якщо в подібних рукавицях присутня мембрана, то це несе для них не тільки плюси, а й певні мінуси, особливо в тривалих автономних походах. Будучи включеною в багатошаровий пакет (підкладка, утеплювач, верхній шар тканини, посилення) мембрана забезпечує водонепроникність, зберігаючи при цьому вентиляційні властивості. Проте специфіка використання рукавичок дозволяє їм намокнути або відволожитися зсередини – при одяганні на мокру руку, стіканні води з рукавів, попаданні снігу через розтруб. В такому випадку, висушити її буде складніше, ніж рукавичку без мембрани. Хорошим виходом буде використання рукавички з «розбірною» конструкцією – можливістю вийняти підкладку-утеплювач.
Варежки в горах
Проте навіть найтепліші рукавички мають обмеження щодо використання в морозних умовах. Це пов’язано з тим, що пальці окремо дуже важко зігріти. В екстремальних умовах низьких температур практично не існує конкуренції для варежок.
Звичайна міська людина забуває про них уже в молодших класах школи, а якщо і має, то скоріше як модний аксесуар, ніж як предмет захисту від низької температури. Воно й не дивно. Адже варежки ускладнюють нам навіть найпростіші маніпуляції. Залізти в них у кишеню, розстебнути / застебнути одяг, поговорити по телефону часто буває неможливо. Проте, коли в поході турист перебуває під тривалим впливом низьких температур, захистити руки від замерзання він може тільки у варежках. Слід так само відзначити, що виробники одягу і спорядження для аутдор сегмента вже давно намагаються по можливості враховувати цю особливість і роблять багато для того, щоб деякі операції можна було здійснювати не знімаючи варежки. Замки, фастекси, термоси, телескопічні палиці та інші предмети конструюються для користування ними у варежках або як мінімум в рукавицях.
Рукавиці для походів краще вибирати хоча би на розмір більшими, з довгими розтрубами, зі стяжкою на зап’ясті. Зручно, коли рукавиці / рукавички можна за допомогою спеціальної петлі зафіксувати на передпліччі. Тоді знята рукавиця повисає на шнурку.
Утеплювач може бути різним. Для наднизьких температур і низької вологості зручні рукавиці з пухом. В інших випадках розумніше застосовувати вироби з сучасними синтетичними утеплювачами. Хутряні рукавиці теплі, але важкі і погано сохнуть, тому для походів не кращий вибір.
Існують досить дивного вигляду чи то варежки, то чи рукавички з окремим відгалуженням для вказівного пальця. Якщо ви не військовий і не мисливець, купувати подібне не рекомендую. В крайньому випадку подбайте, щоб на холоді ви мали можливість сховати свій вказівний палець до решти трьох.
Рукавиці-трансформери
Цікавий вибір в якості універсального варіанта «все-в-одному» для мінімалістів, легковаговиків, ентузіастів портативних рішень. Звичайно, підходить воно лише для відносно слабких морозів. Є можливість за лічені секунди відкрити пальці, провести необхідні маніпуляції і потім знову заховати їх у варежку. Так само, коли погода надто тепла для рукавиці, але холодна для незахищеної руки, можна використовувати формат «обрізаних рукавичок», що часто буває зручним. Використання трансформерів з вітронепроникною мембраною робить цей формат «варежкорукавиць» ще більш цікавим.
На рукавиці-трансформери варто так само звернути увагу тим, хто часто повинен здійснювати тонкі маніпуляції голими руками, які неможливо зробити навіть в тонких рукавичках – наприклад, фотографам.
Важливо! Раджу вибирати моделі, в яких відкривається так само і великий палець. Багато виробників нехтують цим моментом, істотно знижуючи функціональність подібного виробу.
Так само при виборі зверніть увагу на надійність кріплення відкидної рукавиці. Зазвичай воно реалізується за допомогою липучки, рідше – магніту. Важливий не сам механізм, а продуманість і ергономіка його реалізації. Так само важливо, щоб в закритому стані підйомна рукавиця максимально щільно прилягала до основної рукавичці.
Варіантом рукавиці-трансформера для дуже низьких температур може бути комбінація варежки і тонкої рукавички з можливістю управління сенсорними екранами.
Що робити, якщо…
Що робити на сильному морозі, якщо ви все-таки замерзли в руки так серйозно, що не можете нічого ними робити, а робити треба: розставляти намет, розпалити багаття, вирити укриття в снігу, навіть просто рюкзак розкрити і дістати термос з гарячим чаєм?..
Проблема кінцівок у тому, що вони за замовчуванням є периферією людського тіла. В екстремальних умовах відбувається перерозподіл ресурсів, в тому числі тепла і крові. В першу чергу будуть обігріватися і забезпечуватися найбільш важливі частини тіла – голова, серце, легені, шлунково-кишковий тракт, нирки і печінку. У жертву можуть бути принесені інші частини тіла, в тому числі руки і ноги, шкірні покриви обличчя. Саме тому ці частини обморожуються найчастіше. Але в деяких випадках без нормально функціонуючих кінцівок людині не вижити. Як же діяти в подібних ситуаціях? Доцільніше використовувати закони природи в своїх інтересах.
Амплітудні руху руками, розтирання. Сенс рухів – змусити відцентрову силу працювати на вас. Ноги потрібно розгойдувати маятником по черзі, серіями по декілька десятків повторень, одночасно інтенсивно стискаючи і розтискаючи пальці ніг. Руки обертати одночасно зі стисканням і розжиманням пальців так само серіями по 20-50 повторень. Втомилися? Відпочиваючи, посилено розтирайте долоні і зовнішню сторону рук, пальці. Для ніг зробіть по 50 стискань-разжимань пальців у взутті. По можливості, допоможіть розтерти замерзлі руки товаришеві.
Зігрівання рук на тілі. Ваше тепло можна направити до рук, просто помістивши їх ближче до центру тіла, бажано під одяг максимально близько до шкіри. Найбільш теплі місця на людському тілі – області пахв і паху.
Використання альтернативних рішень. Втратили рукавички або забули вдома? Не очікували, що буде ТАК холодно? Спробуйте замінити рукавички. Найлегше це зробити, одягнувши на руки запасні шкарпетки. Звичайно, чим вони тепліші, тим краще. У холодну і дуже вологу погоду іноді є сенс зверху на носок надіти целофановий пакет або якийсь чохол. Закріпіть його на зап’ясті гумкою або мотузкою, бинтом. Легко намотаний еластичний бинт так само допоможе зігріти руки. Тільки сильно не затягуйте, інакше доб’єтеся протилежного ефекту! Рухливості руки, одягненої в носок, цілком достатньо щоб йти, тримаючи в руці трекіногові палиці.
Так само можна надіти на руку шапку або баф, другу руку можна в цей час тримати в кишені, в рукаві або за пазухою, руки поперемінно міняти. Для пересування по не дуже складному рельєфу однієї руки «на волі» вам повинно вистачити.
Хімічні грілки. В останні роки в продажу доступні спеціалізовані хімічні одноразові грілки. Вони являють собою герметичний пакет, після розкриття якого спеціальний вміст від контакту з повітрям розігрівається і підтримує значну температуру кілька годин. Багато туристів незаслужено нехтують цим способом підвищення температури кінцівок. Існують так само грілки-наклейки практично для всіх частин тіла.
Що стосується рук, то застосовувати грілки зручніше і найефективніше з рукавицями.
Тримати в теплі руки або принаймні захистити їх від втрати чутливості від переохолодження в поході дуже важливо. Сподіваюся, що ви знайдете дієвий спосіб не допустити обмороження під час холодних походів. Бажаю, щоб холод не завадив вам робити нові відкриття! Подорожуйте!