Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Туристам-початківцям: Одяг для походу | Частина 2. Як зігрітися в поході?

Вашій увазі пропонується друга з трьох статей циклу «тришарова концепція туристичного одягу». У ній поговоримо про дуже важливий проміжний шар та все, що з ним безпосередньо пов’язане: конструкції, матеріали, догляд, принципи підбору.

На жаль, сучасна людина в своїх містах встигла ґрунтовно розніжитись і втратити загартування своїх суворих предків :).

Більшість людей, що їздять з нами у походи – жителі великих міст і, як правило, працюють в офісах або комфортабельних умовах. Звикнувши до теплового комфорту (в будинку – батареї або кондиціонер, в машині – клімат-контроль, на роботі те ж саме), сучасний міський житель здатний відчувати себе зручно без спеціальних засобів лише в дуже обмеженому діапазоні температур. У всіх інших умовах нам хочеться на себе щось одягти. Навіть подорожі в тропіках часто змушують нас одягатися, особливо наші подорожі – адже ми дуже любимо походи в гори! 😉

Давайте ж спробуємо разом зрозуміти: як, чим і в якій кількості краще утеплювати себе під час подорожей?

У попередній статті ми вже розібралися з підбором верхнього захисного одягу, але сам по собі він вкрай погано оберігає від холоду. Турист-початківець може подумати, що від холоду його ефективно захистить термобілизна… Але нехай Вас не вводить в оману приставка «термо» в її назві. В холодну погоду термобілизни і захисної куртки Вам буде, м’яко кажучи, недостатньо (про термобілизну докладніше йтиметься в нашій наступній заключній статті циклу).

Найефективніше Вас захистить саме «бутерброд» з усіх трьох шарів. З чого повинен складатися утеплюючий шар? Є два основні варіанти його структури:

  • «Пухкий» утеплювач, захований в тканинний футляр-одяг. Наприклад, пуховий жилет;
  • структурований, досить щільний утеплювач, який сам формує основу одягу. Наприклад, флісова толстовка.

Ось два основних типи матеріалів, що утеплюють:

  • натуральні (вовна, бавовна, пух, і т.д.);
  • штучні (фліс, горезвісний «синтепон», сінсулейт, холофайбер, поларгард, прімолофт – цей перелік майже нескінченний).

Утеплювачі в одязі для походів

Тепер зовсім коротко про утеплювачі в контексті туризму.

Бажані якості утеплювача:

  • погана теплопровідність, мала вага
  • висока компресія (здатність скластися в мінімальний обсяг)
  • висока здатність до відновлення після компресії
  • висока паропровідність
  • низька гігроскопічність (збереження своїх властивостей при високій вологості)
  • здатність швидко висихати
  • просте обслуговування – чищення, ремонт,
  • доступна ціна

З цього приблизного переліку кожен може вибрати ті фактори, які найбільш важливі для нього.

Туристичний ПУХ

Таким чином, для успішного використання в походах підійдуть далеко не будь-які «теплі речі». І в першу чергу це стосується саме натуральних утеплювачів. У порівнянні зі штучними вони багато важать, погано сохнуть, важко стискаються. Плюси цих матеріалів в більшості випадків не компенсують їх недоліків. До прикладу, багато хто знає, що волога шерсть непогано гріє, як, в принципі, більшість природних матеріалів. Хоча вони менше бояться іскор і високої температури, ніж їх синтетичні родичі. Але якщо Ви не пожежник, ця властивість не основна. Напевно, єдиний вид натурального утеплювача, який поки що навіть не збирається здавати своїх позицій – пух водоплавних птахів. Факт: поки що жоден з найсучасніших синтетичних аналогів пуху так і не зміг з ним зрівнятися по питомій теплопровідності, здатності до компресії та екологічності.

Принцип роботи пухової прослойки

Як відомо, пух буває різний – від дешевого “базарного” до високоякісного, котрий проходить до вісімнадцяти (18!) стадій ручної та машинної обробки. Звичайно, для туризму найкраще підходить максимально якісний пух з співвідношенням пух/перо 90/10 і високим індексом Fill Power. Цей показник вказує на співвідношення об”єму, що займає пух, до його ваги. Чим вищий такий показник, тим кращі у пуху характеристики теплоізоляції. Найвищі показники наближаються до 1000 (мені зустрічалися значення до 950). Звичайно, вироби з пуху такого рівня досить недешеві. Хорошим вважаються показники від 650FP. Якщо показник нижчий, віддайте перевагу синтетиці.

Основні недоліки пуху:

  • висока вартість,
  • складний / дорогий догляд,
  • гігроскопічність.

Варто пуху увібрати в себе воду, і він як утеплювач стає практично марним. Висушити промоклий пух в поході вкрай проблематично. В даний час вже існують технології створення покриття для пуху, які частково усувають цю водобоязнь. Але поки що вартість таких виробів космічна, а ефективність – сумнівна. Найкраще пух підходить для холодного і сухого клімату. Але це не означає, що його не можна використовувати в інших місцях. Головне при цьому:

  1. не використовувати пуховий одяг як ходовий при високих температурах (тобто такий одяг скоріше комфортний для бівуака і привалів, а під час переходів краще відправте його в рюкзак. Звичайно, якщо Ви не в Арктиці чи на високогір’ї);
  2. не носити пуховий одяг під дощем або при високій вологості без захисту (просто не ходіть по табору в пушку під дощем, одягніть зверху мембрану);
  3. використовуйте будь-яку можливість для профілактичного підсушування пуху під час походу (викладайте пух на сонечко, дайте йому провітритися на сухому вітрі, бережіть від конденсату в наметі).

Використовуючи ці нехитрі принципи, мені і багатьом іншим людям вдавалося цілком щасливо використовувати пух навіть в дощових демісезонних походах, як наприклад, наш осінній похід по Чорногорії.

Фліс та інші синтетичні утеплювачі

На відміну від пуху, більшість синтетичних утеплювачів можуть похвалитися відносною байдужістю до вологи. Навіть намоклі вироби зі, скажімо, сінсулейта (3M Thinsulate), будуть непогано Вас зігрівати і швидко висохнуть просто від тепла Вашого тіла. Практично всі синтетичні утеплювачі погано переносять високу температуру – при нагріванні спочатку втрачають свою структуру, потім плавляться або навіть спалахують. Тому слід бути акуратними при просушуванні, і більшість таких виробів не можна гладити.

Трохи особняком у переліку утеплювачів стоїть фліс – матеріал, визнаний одним з найважливіших винаходів минулого століття. Фліс має упорядковану волокнисту структуру, достатньо міцну, щоб робити з нього повноцінний одяг. При цьому він дуже теплий, негігроскопічний, швидко сохне, дуже довговічний. Найвідомішою торговою маркою, яка випускає високотехнологічні вироби з цього матеріалу, є Polartec.

Полартек ділиться на кілька видів за структурою, товщиною і, відповідно, за теплоємністю. Позначаються ці види цифрами 100, 200, 300. «Сотка» – найтонший, легкий і «холодний», «трьохсотка» – найтепліший. Втім, є думка, що фліс і схожий на нього матеріал тм полартек – не одне і те ж. Залишимо це питання без коментарів, для більшості воно не цікаве.

Рідко який турист піде в похід без одягу з флісу. Існують технології windblock і windstoper, які роблять одяг з флісу непроникним для вітру, хоча і трохи громіздкішим. Крім того, така додаткова оболонка погіршує паропроникніть матеріалу – він гірше “дихає”.

На відміну від флісу, більшість інших утеплювачів за своєю структурою в тій чи іншій мірі копіюють будова пуху – складаються з безлічі волокон (часто порожніх всередині), котрі створюють безліч мініатюрних повітряних камер для відмінної теплоізоляції. Коротко розповімо про найпопулярніші на ринку.

Polarguard 3D – легкий, гіпоалергенний, компактний, з відмінною компресією і декомпресією. 100% поліестер з порожнистими волокнами.

Primaloft – один з найпопулярніших на сьогодні синтетичних утеплювачів для туристичного одягу, використовується більшістю провідних виробників. Існує в декількох варіантах. Є різновиди для більш екстремального використання з поліпшеними характеристиками, але коротшим терміном служби.

Thermolite (DuPont) – також чудовий за своїми характеристиками утеплювач, існує в кількох варіантах. Найтепліший – thermolite EXTREME.

Polyfill – відносно новий утеплювач, що має класичні переваги даної групи. Добре дихає, не вбирає вологу. З нього часто виробляють одяг для спортсменів і туристів.

Thinsulate 3M – ще один відомий синтетичний замінник пуху. Має дуже хорошу теплоізоляцію, але йому приписують істотний недолік – погане відновлення після сильного стиснення, тому він підходить для похідного одягу більше, ніж для спальних мішків.

На які види одягу, що утеплює, слід звернути увагу туристу, чия географія подорожей охоплює найрізноманітніші температурні режими? Для початку, одяг для верхньої частини тіла:

1. Кофти з флісу (полартеку), в побуті «поларка»

Рекомендую придбати дві – тоншу і товстішу. Такий комплект з двох різних флісок з термобілизною і мембранною курткою – відмінний варіант для демісезонних походів на невеликих висотах в порівняно теплих країнах – Туреччині, Чорногорії, на Канарах або в північній Африці взимку. У них приємно не тільки ходити, але і спати, а якщо спальний мішок теплий, то зі згорнутої кофти виходить відмінна м’яка подушка. Дизайн і матеріали подібного роду виробів сьогодні задовольнять найвибагливішого туриста – колір, стиль, фактура матеріалу, технологій… все можна підібрати індивідуально під свої запити і смак.

2. Пухова куртка

Пухова куртка або куртка з синтетичного замінника пуху (в Арктиці кажуть “парка”). Якщо Ви збираєтеся подорожувати в холодну пору року не лише в тропіках, або підніматися в гори на значну висоту, Вам обов’язково знадобиться така куртка.

Пух або синтетика? Дати однозначну пораду складно. Хороший пух при тій же вазі відчутно тепліший, значно дорожчий, краще пакується в маленький об”єм, більш вередливий в обслуговуванні. Куртка з сучасним синтетичним утеплювачем (найчастіше Вам буде траплятися primaloft) буде швидше сохнути і, якщо Ви раптом проріже або проткнете оболонку, то утеплювач залишиться всередині, а Ви не станете ілюстрацією до «вибуху в курнику». Якщо немає можливості стати власником обох варіантів, вибирайте за наступними критеріями:

  • для вологої і не дуже холодної погоди (гранично до -10 у спокої, -20 при активному використанні, але частіше при граничних до нуля температурах), особливо при обмежених фінансових можливостях, краще підійде синтетичний варіант;
  • для сухого холоду, для тих, хто в поході цінує мінімальну вагу і об’єм спорядження, або просто для хронічних мерзляків, варто вибрати пух.

Раджу вибирати куртку з капюшоном, з якомога більш тонкої тканини з плетінням Rip Stop. Не обов’язково, щоб парка захищала Вас від жорсткої негоди – для цього все одно є з собою захисна куртка – дайте їй виконувати свої функції. До того ж вітрозахист, одягнений на теплу куртку – це додаткова термоізоляція. Якщо Ви грамотно підберете розмір одягу, то навіть кілька його шарів не будуть сковувати рухи.

3. Пуховий жилет

Пуховий жилет або жилет з синтетичного утеплювача – дуже приємний і часто необхідний елемент Вашого похідного одягу. Зроблений з сучасних матеріалів, жилет майже нічого не важить і практично не займає місця. Його можна взяти з собою «просто так», «про запас»… Зате як приємно одягнути його на себе в прохолодний вечір або під час раптового похолодання на маршруті! Який матеріал вибрати? Відповідь та сама, що і з куртками. Єдиний момент: як «ходовий» одяг жилет з синтетичного утеплювача підійде краще. Також хороший варіант – купити відносно легку утеплену куртку і жилет замість дуже теплої куртки. Одягнені разом по теплоті і вазі вони будуть мало відрізнятися від своєї «супертеплої» колеги, але варіантів для комбінування буде набагато більше.

4. Флісові штани

По можливості можна придбати дві пари – з тонкого і товстого флісу, відповідно для демісезонних і зимових походів. Дуже зручна і універсальна річ – в них можна йти на переході, ходити на біваку, в них тепло і приємно спати вночі. Багато не важать, швидко сохнуть, мають майже необмежений термін служби.

У дуже холодну погоду штани можуть виконувати функції термобілизни.

Догляд за теплим одягом для походів

З одягом на синтетичних утеплювачах у Вас не буде особливих проблем – доглядати за ними значно простіше, ніж за мембранами або пухом. Їх, як правило, можна прати в машинці в режимі дбайливого прання чи синтетики, при температурі води не більше 40 градусів, з віджиманням. Не можна застосовувати відбілювачі та інші агресивні речовини, краще підійде рідкий порошок, ще краще – спеціалізований для спортивного одягу. Прасування таких речей переважно протипоказане (халява)).

Що стосується пуху, то тут все не так просто. Сучасні високотехнологічні пухові речі краще взагалі не прати в домашніх умовах, розумніше віддати їх в спеціалізовану чистку, чиїй репутації Ви повністю довіряєте і яка надає гарантію на свою роботу. Якщо ж такої можливості немає, періть в машинці при температурі 30 градусів спеціалізованими пральними засобом, в зовсім крайньому випадку попередньо розведеним у воді рідким пральним засобом разом з м’ячиками для великого тенісу (попередньо випрати) – вони не дадуть пуху збиватися в грудки. Без віджиму! Після полоскання витягніть пуховий одяг, дайте воді стекти. Сушіть при кімнатній температурі, час від часу струшуючи. Поступово висихаючи, одяг почне повертати собі товарний вигляд, а Вам – спокійний стан душі :). І Ви особисто довідаєтеся, що трапитися, якщо повністю промочити його в поході. Намагайтеся до мінімуму скоротити кількість прань пухового одягу. Тим самим Ви відчутно продовжите йому життя. Вироби з хорошого гусячого пуху можуть служити понад десять років без втрати своїх якостей.

Зараз ми розглянули далеко не всі види і варіанти утеплювачів, а лише ті, які я вважаю основними і найбільш універсальними для більшості видів трекінгу і сходжень. Представлені види одягу протягом багатьох років випробувані мною і моїми численними товаришами по походах. Вони зарекомендували себе як зручні, функціональні та абсолютно достатні для більшості видів подорожей протягом всього року.

Бажаю Вам зробити усвідомлений вибір під свої цілі і завдання в походах. Пам’ятайте: спорядження – всього лиш необхідний інструмент для створення можливостей подолання нових просторів і отримання безцінного досвіду поїздок і експедицій.

Опубліковано 7 Жовтня 2022
Схожі статті
Статті
10 Жовтня 2022
Маршрути сходження на Кіліманджаро
Кіліманджаро, «гора, яка виблискує» - найвища точка Африканського континенту і одна з «Семи вершин». Сходження на Кіліманджаро можливе по одному з шести маршрутів, п'ять з яких починаються в Танзанії, а один в Кенії.
Статті
вибираємо термобілизну для походу в гори
10 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Підбір одягу для походу | Частина 3. Внутрішній шар, або термобілизна
Так вже виходить, що більшість «людей в темі» постійно використовують термін «термобілизна», не уявляючи йому альтернативи на терені активного відпочинку і часто навіть не задумуючись, «що це за звір такий».
Статті
9 Жовтня 2022
Спорядження і одяг в Норвегію та Ісландію. Що взяти в похід на Північ?
Країни Скандинавії — Норвегія, Ісландія, Швеція — суворі, з мінливою погодою. Тому до підбору одягу для походів
Статті
як правильно підібрати одяг для походу в гори - верхній шар
9 Жовтня 2022
Туристам-початківцям: Принципи підбору одягу в поході | Частина 1. Верхній шар (захисний)
У походах, особливо коротких вилазках за місто під час вихідних в популярні місця з великою кількістю туристів, часто доводиться спостерігати одну і ту ж картину - багато хто не вміє підбирати одяг для поїздок на природу, плутаючи подорож, нехай і коротку, з уроком фізкультури.
Статті
7 Жовтня 2022
Мультипаливні пальники в поході
Давайте спробуємо з'ясувати коли мультипаливні конструкції отримують перевагу перед чисто газовими, і найголовніше, про які особливості експлуатації слід знати туристу-початківцю перед їх купівлею.
Статті
7 Жовтня 2022
Айсери і міські кішки в поході
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти