Тур в Тибет | Кора навколо Кайласа, базовий табір Евересту
Напевно, немає на планеті місць більш духовно і культурно багатих, ніж ті, куди ми вирушимо в цьому турі. Споконвіку віруючі стікалися до неприступного Кайласу, щоб пройти священну Кору – паломництво навколо гори, на якій живуть боги, по якій проходить вісь землі, яку вважають центром світобудови. Але в цій чудовій країні ще багато цікавого.
Ми оглянемо культові місця Тибету: озеро Манасаровар, головні монастирі буддистів Тибету, палац Далай Лами. Відвідаємо Лхасу, Гьянгдзе, Парьянг, Цепаранг (столицю королівства Гуге, або Шамбалли), Кьюнг Лунг (столицю Шанг Шунга), Дарчіа, Тінгрі, Шигадзе, познайомимося з традиціями і віруваннями двох містичних країн. Але головне – пройдемо Кору навколо Кайласа і побачимо світанок над Еверестом з самого високогірного монастиря планети – Ронгбук гомпи.
Подорож в країну духовної сили і чарівних гір, дикої природи і прекрасних людей – мрія, яку ми втілимо в життя. Приєднуйтесь!
💙💛 Сходи в кору навколо Кайласу в Тибеті разом з Pohid V Gory та передай нашим захисникам турнікет CAT7!
Залежно від ситуації з кордонами та візовою політикою, ми обиратимемо між двома варіантами потрапляння в Тибет:
1. З території Китаю: Цей шлях є швидшим, але передбачає самостійне відкриття китайської візи в Варшаві або інших столицях Європи.
2. Літаком з Непалу: Ми прилітаємо в Катманду, де протягом трьох робочих днів отримуємо груповий перміт на відвідування Тибету, після чого летимо в Лхасу.
Варіант 1. Ченду
Група зустрічається в Ченду – величезному мегаполісі з населенням понад 20 мільйонів, який розташований в передгір’ї Сичуанських гір. Це світова столиця панд! Обов’язково відвідаємо найбільший парк панд у світі і насолодимося цими милими створіннями. Ночуємо в готелі.
Варіант 2. Катманду
Прилітаємо за 3 дні до відправлення до столиці Непалу – Катманду. Тут подаємо необхідні документи до консульства Китаю і вирушаємо в національний парк – Чітван. На нас чекатиме знайомство з справжніми джунглями, слонами, крокодилами і носорогами. Після цього повертаємося до Катманду, звідки вилітаємо в Лхасу.
Вранці вилітаємо до столиці Тибету — Лхаси. З вікна літака відкривається приголомшливий вид на гімалайські піки. Оскільки висота міста – понад 3500 м, ми повинні відразу почати активну акліматизацію :). Вирушаємо на екскурсію в головну святиню буддистів Тибету – храм Джоканг (Будинок Богів). Погуляємо вулицями, зануримося в атмосферу нової культури і вирушимо відпочивати після раннього підйому і перельотів.
>> Лхаса – головний культурний, історичний і духовний центр Тибету, тут раніше була столиця незалежної держави і резиденція Далай-лами. У перекладі з тибетської означає «місце богів». Місто розкинулося в лхасській долині і оточене горами 5500м і вище. Історичні споруди Лхаси мають величезну цінність для всього людства і дуже відвідувані туристами.
Ми побачимо палаци Потала (палац Далай Лами) і Норбулінка (літня резиденція Далай Лами), монастирі Дрепунг, Сірка, Ганден і Рамоче. Ночуємо в готелі.
Продовжуємо нашу подорож до Тибету. З Лхаси їдемо до священного озера Ямджо-Юмцо (4488м), з водою мінливого кольору. На його острові стоїть Самдінь – єдиний в країні монастир з жінкою-настоятелем. Далі їдемо по “Дорозі дружби” в місто Гьянцзе. Шлях пролягає через мальовничі перевали Карола і Сіміла. Оглянемо історичну фортецю і монастир Пелкор Чёде зі ступою, побудованою в 1440 році. Увечері їдемо в м. Шигадзе, де переночуємо в готелі.
Вранці вирушаємо в монастир Ташилунпо (з тиб. «Все щастя і благополуччя зібране тут»). Його настоятелі – Панчен-лама, традиційно вважаються наставниками Далай Лам. Це древній і дуже цікавий монастир, він повністю працює донині, в ньому стоїть найбільша позолочена статуя Будди Матейри з купою алмазів та інших дорогоцінних каменів – 26м висотою. Відвідаємо фортецю Дзонг, зі стін якої видно все місто і навколишню долину Брахмапутри. Шигадзе – другий за величиною в Тибеті (після Лхаси). Ночуємо в готелі.
Продовжимо наш тур по Тибету. На нічліг зупинимося в невеликому селищі Парьянг, на висоті 4500 м. Це – колоритне містечко з традиційними глиняними будиночками на тлі засніжених Гімалаїв.
Наша подорож в Тибеті триває. Їдемо на автобусі до легендарного культового Манасаровару. Озеро дуже гарне і одне з найвищих в світі – гори обступили його зі всіх сторін, звідси вже видно головну нашу мету — Кайлас.
>> Індуїстський переказ свідчить, що Манасаровар, або Мапам-Юмцо, Озеро Життя, було першим у всесвіті об’єктом, створеним в свідомості Брахми. Буддисти ж кажуть, що тут Майя зачала Будду. Вода тут цілюща і очищає, на березі проводяться релігійні обряди і стоїть кілька монастирів. На ньому навіть в погану погоду повний штиль, тут починається безліч священних для Індії, Тибету і Непалу річок.
>> На кілька десятків метрів нижче лежить Ракшастал, або Ланга-Цо – Озеро Смерті. Вода в ньому солона і пити її не можна, риби і водорості не живуть в мертвому озері і навіть в гарну погоду на поверхні бушує шторм. Індуїсти вірять, що Ракшастал був створений демоном Рава, повелителем ракшасів.
Вода з Манасаровару через природну протоку переливається в Ракшастал. Озера мають і символічну форму – Живе в формі сонця, округле, позначає світло, а Озеро Смерті – у формі півмісяця, символізує темряву. Протока ж означає їх взаємодію.
Для віруючих це місце не менше священне, ніж Кайлас, тут теж відбуваються кори. Ми зайдемо в храм Чіу Ґомпа, який знаходиться на скелі над водами озера і дуже шанується буддистами. Розіб’ємо табір біля Манасаровару, можна буде ввечері відвідати безліч печер на берегах або викупатися в термальних джерелах неподалік.
Дивно, як тонко подорож до Тибету об’єднує духовне і культурне просвітництво :). Залишаємо прекрасні береги і їдемо досліджувати древні руїни Цапаранга – столиці торгового королівства Гуге. Цепаранг лежить на березі р. Сатледж в долині Гаруда, і являє собою цікаве укріплення на горі правильної пірамідальної форми. У самій горі видовбано безліч печер, залів і тунелів: житлових приміщень, комор, королівських покоїв, монастирів. Царський палац і головні храми (Червоний і Білий, Ладак-Марпи і Карпо) знаходилися на вершині, біля підніжжя жили селяни. Оглянемо монастирі Тхолінг і Дунгкар (печерний). Є думка, що саме Гуге було міфічною Шамбалою. Перевіримо :).
Їдемо уздовж русла річки Сатледж. Священний Кайлас все ближче, а біля його підніжжя розкинулася Кьюнг Лунг (Khyung Lung) – столиця царства Шанг Шунга, найбільш високогірного королівства за всю історію людства. 4 тисячі років тому воно вже було, його жителі сповідували релігію Бон, писали на мові марі («що прийшла з небес») і змінили 18 правителів. Тут бере початок релігійна традиція, тибетська медицина і філософська думка. Шанг Шунга вважається колискою тибетської культури та цивілізації. Але більше ми про нього практично нічого не знаємо – збереглися лише руїни декількох міст, скельних монастирів та згадок в парі старих сувоїв. Погуляємо містом і заночуємо в готелі.
Вранці продовжимо знайомство з унікальними скельними монастирями, де жили і медитували Великі Вчителі, а хоробрі монахи ховали священні сувої. Відвідаємо Кюнглунг Киртям Бон, де жив перший учитель бон і його засновник – Тонпа Шенраба. Чи є в Тибеті місце більш значуще?! Після обіду їдемо в Дарчен – селище, в якому починається Кора. Проведемо вечір, насолоджуючись унікальними формами Кайласа, повними гармонії і справжньої краси.
🏠 4670 м н. р. м.
Кора Північного Обличчя
Настав той самий довгоочікуваний час: ми піднімемося на «Плато небесних похоронів 84 махасідхів», відвідаємо монастир Чуку Ґомпа і Дірапуг Ґомпа (4970м). Біля останнього в гестхаусі проведемо ніч. Наш маршрут відомий як Кора Північного Обличчя.
👣 18 км. Піднімемося на 300м.
>> Кайлас священний для чотирьох релігій – буддистів, індуїстів, джайнів і послідовників традиції Бон. Безліч легенд оточує цю пірамідальну вершину. Кажуть, там живе Будда, Шива і Парваті, а сама гора – це вісь землі і центр світобудови. Вершину неможливо підкорити – смертні, побачивши богів, повинні померти, тому туди ніколи не ступала нога людини. В традиції Бон з Кайласа зародилася давня країна і її серце заточене в вершині, для адептів саме тут знаходиться душа всього Бона.
З усіх кінців світу сюди з’їжджаються люди, щоб відкрити для себе справжній шлях, досягти просвітлення і гармонії. Вони здійснюють ритуальні обходи навколо вершини за годинниковою стрілкою і вірять, що після цього їх душа перероджується і досягає гармонії, карма очищується. Якщо вони пройдуть кору навколо Кайласа 108 раз, то їх душа після смерті вже не повернеться на Землю в інший реінкарнації, а піде в вічність, подібно душі Міларепи.
Але у що би Ви не вірили – в силу краси цих місць або древніх богів на вершині – з цієї подорожі Ви повернетеся розумнішими, мудрішими і в гармонії зі світом.
Долма Ла, 5630м
Продовжуємо Зовнішню Кору. Сьогодні нас чекає важкий і важливий день, заради якого багато хто подорожує до Тибету. Прокидаємося вранці, дорога йде відразу круто вгору і виводить до Небесного кладовища Шива Цал, де паломники скидають свій одяг в знак закінчення минулого життя і початку нового – на перевалі Долма Ла Пас (Dolma La Pass, 5630м). Перевал є основною метою зовнішньої кори, дорога до нього обвішана молитовними прапорами, на вершині стоїть величезний камінь, в якому за легендою живе богиня Долма. Спускаємося крутою скелястою стежкою до священного озера Ґаурікунд в долині Жонг Чу. Тут побудований монастир Зуртул Пхуг, де колись медитував Міларепа.
👣 15 км. ⏳ ~7 годин.
Зуртул Пхуг — Дарчен, 15км, близько 4 годин
Сьогоднішній легкий трекінг дозволить нам відпочити від вчорашнього переходу і насолодиться видами. В Дарчені сідаємо на трансфер до Саги.
👣 15 км. ⏳ 4 години.
Прокидаємося дуже рано і їдемо до Евересту. Ландшафт змінюється, до горизонту тягнеться тибетська рівнина. По дорозі зупинимося біля красивого Пейку-Тсо (4330м). Вода в ньому дивно синьо-бірюзова і чиста, тут дуже мальовничо.
Після обіду будемо біля Ронгбук-гомпи. Проїзд безпосередньо до нього заборонений, автобуси і машини зупиняються в півгодини ходьби від запланованого місця ночівлі. Піднімаємося до самого високогірного монастиря в Гімалаях – Ронгбука (5050м). Біля нього є гестхауз і навіть ресторанчик. Але головне – звідси відкривається найкращий вид на Вершину Світу! Поруч стоять брезентові намети – місцеві готелі, всередині в них тепло і сухо, є грубки – “буржуйки”, гарячий чай і перекуски. Навіть на такій висоті тур в Тибеті буде комфортним завдяки старанням шерпів;). В одному з таких готельчиків ми заночуємо, насолоджуючись видом Евересту.
Переїзд ~500 км
>> Якщо подивитися на цю вершину одного разу, поняття високих гір зміниться назавжди. Горда і прекрасна Джомолунгма підноситься над матінкою-землею на цілих 8848м, вона вабить туристів з усього світу і є головним викликом для будь-якого альпініста. Вершина її скеляста, покрита вічними снігами і льодовиками, вітер досягає 55м/с, а температура падає до -60°C. Уявіть собі: на її висоті літають, наприклад, винищувачі. Назва з тибетської перекладається як «Мати життєвої енергії» на честь богині Шебар, «мудра любляча матір». У Непалі її називають Сагарматха – «Вершина неба».
Щоб підкорити Еверест, потрібно багато тренуватися, мати спеціальне обладнання та екіпіровку, крім того це дуже дорого. Але на схилі масиву є два базових табори, з яких починається штурм Евересту: з боку Тибету північний, з боку Непалу – південний. Звідси відкриваються чудові види на вершину світу, крім того дістатися сюди може будь-хто, що ми з вами і зробимо!
Зустрінемо світанок над Еверестом, оглянемо Ронгбук і повертаємося до нашого трансферу. Увечері організуємо прощальну вечерю і відсвяткуємо завершення туру в одну з найзагадковіших, містичних і прекрасних країн світу.
Подорож до Тибету невблаганно наближається до кінця. Відлітаємо в Ченду, де прощаємося з цими загадковими місцями, культурою і один з одним – адже ми дуже зблизилися. Краса цих гір і дивовижна культурна спадщина Тибету наповнюватимуть наші душі гармонією ще багато років. Бажаючі можуть залишитись і продовжити подорож по Китаю.
- робота місцевого гіда;
- супровід турлідера клубу Pohid V Gory;
- переїзди в Тибеті;
- проживання в Ченду (1 ніч)або Непалі (3 ночі);
- проживання в лоджах і хестхаусах в Тибеті;
- всі перміти в Тибеті;
- вхідні квитки в Тибеті;
- вхід в парк Панд або Чітван;
- турнікет для ЗСУ;
- віза в Тибет;
- дисконтна карта клубу;
- кисневий балон;
- аптечка, в т.ч. висотна.
- харчування;
- авіаперельоти з Ченду або Катманду;
- чайові місцевим гідам та водію;
- віза в Китай/Непал.
Необов’язкові:
- портери під час Кори;
- платні пам’ятки та екскурсії;
- сувеніри та інші особисті витрати.
Ми включили в ціну всі можливі витрати, щоб Ви не турбувалися про гроші, а інструкторові не доводилося смикати Вас лишній раз. Але дещо включити не виходить (напр., візу або іменні перельоти). Тому врахуйте, що Вас чекають наступні додаткові витрати:
- Внутрішній переліт Ченду-Лхаса-Ченду – від 400$ (менеджер допоможе придбати)
- Переліт в Китай (наприклад Будапешт-Ченду-Будапешт) – від 700$
- Китайська віза – 82$
- Харчування на маршруті – 30$ в день
- Послуги портера на Корі – 60$ (можна брати 1 портера на 2-3 учасників)
Підрахуємо ціну подорож до Тибету і кора навколо Кайласа:
Вартість програми 3800$ + авіаквитки в Китай і назад від 700$ + доп. витрати (включаючи візу) 1100$ = 5600$
Залежність ціни туру від кількості учасників
- 5 і більше туристів – 3800$
- 4 туристів – 4100$
- 3 туристи – 4500$ (мінімальна група)
Віза в Китай. Наша подорож до Тибету буде починатися з “материкового” Китаю, тому потрібно отримати Китайську візу. Відкрити візу можна в Варшаві, її вартість 82 долара, подача документів особиста. Ми проконсультуємо вас, як це зробити.
Важливо! Перед походом обов’язково потрібно оформити туристичне страхування і скинути його копію або фото координатору походу.
Перша частина туру відбудеться в тропічних вологих джунглях, потім ми опинимося під палючим сонцем сухого Тибетського нагір’я, а далі піднімемося на висоти 5000+. Це вже будуть льодовики, сильні вітри та “холодні” ночі. Тому екіпірування повинно бути багатофункціональним і забезпечувати комфорт в різноманітних умовах та при різких коливаннях температур.
*По посиланням у списку відкриваються статті з вибору спорядження.
Одяг для екскурсійної частини
- Шорти (якщо немає штанів-трансформерів).
- Футболки / трекінгові сорочки (3 штуки).
- Фліс з щільністю 200 або 300.
- Термобілизна – обов’язково верх і низ.
- Шкарпетки трекінгові — 3 пари.
- Панама від сонця.
- Плащ або пончо.
Одяг для кори навколо Кайласа
- Легка пухова куртка.
- Вітровка або мембранна куртка.
- Штани трекінгові з щільної тканини, що захищає від вітру, або мембранні.
- Шапка, підійде флісова.
- Рукавички теплі з вітрозахистом.
- Шкарпетки теплі для сну.
Взуття
- Трекінгові кросівки з хорошою підошвою і фіксацією гомілки.
- Трекінгові босоніжки або легке взуття для міст і екскурсій.
- Рюкзак (достатньо і 40 літрів, якщо ви візьмете професійне спорядження за цим списком)
- Спальник (комфорт +5…0).
- Трекінгові палиці. У Гімалаях ми радимо брати їх всім без винятку.
- Налобний ліхтарик.
- Окуляри для захисту від сонця.
- Помада гігієнічна.
- Індивідуальна аптечка.
- Захисний крем від сонця.
- Гігієнічний набір.
- Рушник з мікрофібри.
- Термос (1 л).
- Документи, страхування та їх копії з собою та в онлайні.
- Телефон, зарядні пристрої, портативна зарядка.
За бажанням візьміть фотоапарат, щоб показати друзям красу цих гір!)
>> Детальніше про спорядження в Гімалаях читайте в статті >> за ПОСИЛАННЯМ
Не беріть з собою зайвих речей. Хоча під час кори можна найняти портера, який несе вантаж замість вас, портер бере лише певну вагу. Якщо рюкзаки легкі, ви можете найняти портера на 2 або навіть 3 осіб і значно заощадити.
Важливо: зіберіть все з цього списку. Якщо є сумніви щодо свого спорядження – зв’яжіться з координатором.