Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Підбираємо Окуляри для походів в гори

Далеко не у всіх походах сонцезахисні окуляри є необхідним предметом спорядження. Але в багатьох випадках пересуватися сонячною дниною в зручних окулярах набагато комфортніше, ніж без них. При цьому багато початківці чули правдиві і не дуже історії про жахливі наслідки для тих, хто виявиться без окулярів в високих горах. Правда полягає в тому, що:

  • окуляри до всього іншого виконують також функцію механічного захисту очей від пилу, камінців, комах, дрібних частинок;
  • з висотою зростає інтенсивність сонячного випромінювання, в тому числі і особливо шкідливого для людини ультрафіолетового;
  • деякі поверхні відбивають набагато більше ультрафіолету, ніж інші.

Особливо добре відбиває ультрафіолет сніг, лід (до 80%), світлий пісок (до 35%), вода (20%). Але і простий грунт (земля) може відбити до 15% сонячного випромінювання. Робимо висновки: в умовах високогір’я (вище 3000м) захисні окуляри потрібні, навіть якщо немає безперервного сніжно-льодового покриву. В умовах безперервного сніжно-льодового покриву захисні окуляри потрібні в будь-якому випадку. Також вони необхідні в походах по пустелях, степах, плоскогір’ях і в водних походах та експедиціях.

Що таке ультрафіолет? Це частина спектра випромінювання нашого світила з довжиною хвилі від 180 до 380 нм. Міжнародне позначення UV. Розрізняють три типи ультрафіолету: UVA 315-380нм, UVB 280-315 і найбільш небезпечний для живих організмів, UVC 180-280нм.

У чому його небезпека? У значних дозах ультрафіолет не тільки сприяє засмазі, а й руйнівно діє на живі організми. Наслідки надлишкового опромінення для людини – сонячні опіки, порушення роботи сітківки, часткова втрата зору (у альпіністів і полярників це сумнозвісна «снігова сліпота»).

Окуляри для походу

Зберегти свої очі можливо тільки використанням якісної оптики, яка повністю захищає від ультрафіолету і надлишкового світлового навантаження. Не плутайте ці речі між собою! Багато хто вважає, що чим темніші окуляри, тим краще вони захищають від UV-випромінювання. Це груба помилка! Від ультрафіолету можуть повністю захищати навіть світлі скельця окулярів, водночас дуже темні окуляри незрозумілого виробника можуть залишити вас лише з ілюзією захисту і завдадуть величезної шкоди. Природна реакція людини на яскраве сонце – заплющити очі — зменшити опромінення. Якщо ви одягаєте темні окуляри без захисту від ультрафіолету, то набагато швидше постраждаєте від цих променів.

Звичайне маркування, що вказує на повний захист від ультрафіолету — це UV400 (UV380). На жаль, наклейки з таким маркуванням ліпляться практично на всі вироби, що продаються в наших підземних переходах і базарах екзотичних країн, незалежно від їх реальної якості. Тому не купуйте окуляри невідомих марок і навіть відомих, але в ненадійних місцях! Наприклад, в Непалі повно підробок відомих фірм, якість яких дуже сумнівно. Якщо у вас немає іншого вибору, купіть окуляри зі скляними лінзами, оскільки скло саме по собі практично повністю оберігає від ультрафіолету.

Особливості окулярів для походу

Ступінь затемнення. Лінзи окулярів рангуються в залежності від того, скільки відсотків сонячного світла вони пропускають до сітківки ока. В даний час найбільш відомим є поділ оптики на п’ять категорій – від 0 до 4. Найбільш підходящим варіантом для походів в умовах високої сонячної активності є окуляри з лінзами 3-4 категорії. Третя категорія пропускає 8-18% і є максимально універсальною. Якщо у вас досить чутливі до сонячного випромінювання очі або якщо ви маєте намір досить довго перебувати в горах в умовах постійного сніжно-льодового покриву, обзаведіться окулярами 4 категорії. При цьому майте на увазі, що в таких окулярах, що пропускають тільки 3-8% світла, комфортно лише на сонці. Потрапляючи у тінь, часом доводиться сильно напружувати зір або зовсім знімати окуляри в спробах розгледіти складний рельєф. Так само вони категорично не підходять для носіння до або після заходу сонця. В окулярах 4 категорії заборонено водити транспортні засоби.

Багато джерел говорять про те, що темні очі менш чутливі до випромінювання сонця, а чим очі світліші, тим вони гірше переносять ультрафіолет. Наскільки мені відомо, ця теорія поки не є повністю доведеною.

Фотохромні окуляри в поході

Що ж робити, якщо потреби в захисті постійно змінюються і окуляри не можуть їм ідеально відповідати?

  • Кілька окілярів з різним ступенем захисту очей. Адже в серйозних походах в будь-якому випадку рекомендується мати запасну оптику. Так що можна взяти дві пари 3 і 4 категорії.
  • Придбати окуляри зі змінними лінзами. На ринку досить багато моделей, що пропонують можливість міняти лінзи в окулярах. Зазвичай в комплекті з окулярами йдуть три види лінз – темні, середні і просвітлені – жовті або помаранчеві для використання в тумані або ввечері. Але знайти комплект, в який входили б лінзи 3 і 4 категорії, досить складно.
  • Придбати фотохромні окуляри

Фотохромне скло відоме в широких колах під назвою «хамелеони» і здатне міняти свою прозорість в певних межах. Зазвичай це діапазон 2-3, рідше 2-4 категорії. Фотохромному покриттю потрібно зазвичай від 10 до 30 секунд для зміни прозорості.

Звісно, при переміщенні по складному рельєфу з різкими і частими переходами між світлом і тінню подібна «скорострільність» виявиться недостатньою. У більш спокійних умовах використання окулярів з фотохромним склом — відмінний універсальний варіант. Основний недолік такої технології (крім часу, необхідного для зміни характеристик) – ціна, яка часто в кілька разів перевищує вартість звичайних окулярів.

Поляризаційне скло

Поляризаційні окуляри мають здатність «прибирати» відблиски від води, снігу, скляних поверхонь. Для використання в походах не є необхідною опцією, можливо, за винятком водних.

Матеріали для лінз захисних окулярів

Скло. Практично не застосовується в моделях для активного відпочинку. Основні переваги: відмінні оптичні характеристики, висока міцність, практично не пропускає ультрафіолет. Недоліки — технологічні труднощі у виготовленні лінз складної форми, значна вага, підвищена травматичність, вартість.

Полікарбанат. Найбільш поширений матеріал для спортивних моделей. Переваги: невисока ціна, технологічність, хороші оптичні властивості, легкість, міцність, безпечність. Недоліки: недовговічність, швидко дряпаються, оптичні характеристики гірші, ніж у скла або більш дорогих полімерів.

Високотехнологічні полімери. Прикладом може служити пластик NXT, застосовуваний відомою французькою компанією Julbo для моделей преміум-сегменту. Цей матеріал більш міцний, довговічний, оптично прозоріший в порівнянні з полікарбонатом. Дуже добре підходить для створення покриттів з фотохромним і (або) поляризаційним ефектом.

Особливості конструкції похідних окулярів

Для того, щоб окуляри надійно захищали ваші очі, недостатньо купити модель з хорошими лінзами. Дуже важлива ще й форма – вони повинні максимально щільно прилягати до обличчя, оскільки відбите випромінювання також небезпечне. Багато моделей для гір і водного спорту забезпечуються спеціальними шторками з еластичного матеріалу (натуральна або штучна шкіра, пластик), що закривають окуляри з боків. Іноді так само є додатковий (знімний) захист носа.

Окуляри для активного використання в походах повинні мати максимально анатомічну форму, по можливості ідеально «сидіти» на обличчі, не натираючи навіть при тривалому трекінгу. Деякі моделі мають можливість точної підгонки під користувача – еластичні, що змінюють форму дужки і (або) знімні носові упори різного розміру.

В горах часто виникає необхідність зняти окуляри, потім надіти їх протягом короткого проміжку часу. Не завжди вдається просто підняти їх на лоб, оскільки на вас може бути одягнена шапка або навіть каска. Тому є сенс обзавестися спеціальним ремінцем для підвішування окулярів на грудях. У залежності від моделі подібні ремінці вже йдуть в комплекті.

Чохол для похідних окулярів

У поході / подорожі без чохла для окулярів важко обійтися, адже навіть міцні похідні моделі можна пошкодити при перенесенні в рюкзаку і перевезенні в різних видах транспорту. Чохол повинен бути досить жорстким і міцним. Подбайте про те, щоб в ньому була спеціальна ганчірочка з мікрофібри для протирання лінз.

Як вибрати окуляри для походів в гори

Окуляри відносяться до тих елементів похідного спорядження, які категорично НЕ рекомендують купувати дистанційно. Винятком може стати покупка вже добре знайомої вам моделі. Якщо ви вибираєте модель вперше, необхідно приділити цій процедурі достатньо часу. Основний критерій при виборі окулярів – зручність! Не сподівайтеся, що звикнете з часом або на «розійдеться». Якщо це «ваша» модель, то, одягнувши її, ви відчуваєте повний комфорт, в ідеалі через якийсь час ви просто перестаєте відчувати окуляри на обличчі. Колір фільтра повинен бути для вас комфортним, окуляри повинні не просто сидіти як влиті і щільно прилягати до обличчя, але і залишатися на місці після різких рухів головою.

Експлуатація похідних окулярів

Перед початком експлуатації зніміть з прозорої частини окулярів всі наявні там наклейки.

По можливості для походів вибирайте окуляри яскравого забарвлення, це зменшить ймовірність втрати, а також можливість сісти зверху на окуляри, не помітивши їх. Також не завадить додати яскравості чохлу (в більшості своїй вони мають нейтральне забарвлення). Зробити це можна за допомогою наклейок, в ідеалі, світловідбивачів.

Хороші туристичні окуляри — задоволення недешеве, і в ваших силах продовжити час їх експлуатації. Візьміть за правило класти окуляри в чохол відразу, як тільки ви знімаєте їх з голови. Адже пошкодити їх досить просто, а подряпати ще легше. Не давайте лінзам (особливо якщо їх скла виготовлені з полікарбонату) контактувати з твердими предметами, по можливості знімайте їх в заростях. Протирайте скло спеціальною ганчірочкою, уникайте протирання елементами одягу, особливо тими, що мають ґудзики, блискавки або інші тверді частини. Без необхідності не розбирайте окуляри. Якщо ви придбали окуляри зі змінною оптикою, попросіть продавця перший раз провести заміну при вас, уважно запам’ятайте роботу механізму ротації лінз.

Використовуючи окуляри в поході, пам’ятайте, що сонячна активність не закінчується під час хмарної погоди або в тумані.

Лижна маска як окуляри в поході

У холодну пору можна обмежено використовувати замість окулярів гірськолижну маску. Вона відмінно підходить для захисту очей і частини обличчя від ультрафіолетового випромінювання, вітру і холоду. У теплу погоду подібна маска не зможе успішно замінити окуляри. Вибираючи маску для походу, зупиніть свою увагу на моделях з подвійним гнучким склом і гранично м’якою поролоновою «спідницею» по периметру. Більш універсальним типом фільтру буде «просвітлений» фільтр жовтого, зеленого, блакитного кольору. Він помірно захистить очі від не надто яскравого сонця і водночас дозволить користуватися маскою в умовах туману або хмарності.

Бажаю вам зробити вдалий вибір! Приємних і пам’ятних подорожей!

Опубліковано 1 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти