Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Графік роботи
Пн - Пт з 9:00 - 18:00
Тури
Статті

Монастирі та храми Вірменії

Її називають «музеєм під відкритим небом» і вважають першою християнською країною в світі. Греки і римляни залишили яскравий слід в її архітектурі. Тут можна знайти тисячі релігійних споруд і древніх артефактів, розташованих серед мальовничих ландшафтів. Хоча Вірменія – азіатська країна, знайомство з нею неможливе без відвідування чудових монастирів. Вік більшості датується тисячами років, а знаходяться вони у віддалених ущелинах, в горах, на вершинах, в печерах. Деякі навіть частково вирізані в скелі і кам’яних схилах гір. Туристів тут мало, а природа навколо чудова.

Представляємо вам добірку найцікавіших сакральних місць Вірменії, обов’язкових для відвідування. До речі, ми теж кожен раз заглядаємо сюди в подорожах цією гостинною країною. 🙂

Храм Гарні

Монументальний язичницький пантеон епохи еллінізму серед зелених гір виглядає просто неймовірно! Він є однією з найстаріших пам’яток країни. Сам Гарні, споруджений в I столітті, був зруйнований разом з оборонними стінами в результаті сильного землетрусу 1679 року. У 1949 році його буквально зібрали по шматочках. Так що ми зараз бачимо не копію, а саме реконструкцію оригіналу. Присвячений Митрі, божеству Сонця, популярному на Близькому Сході.

Гарні

Гарні був побудований на місці урартского храму. Він повторює розміри останнього (5,05 х 7,98 м) і являє собою греко-римський періпетос. Під внутрішнє святилище ведуть дев’ять широких сходин. Арабський напис біля головного порталу в молитовний зал повідомляє про захоплення фортеці і перетворення в мечеть. Дах підтримують 24 колони: по 6 фронтальних і по 8 збоку.

Що подивитися в Гарні

Крім самого пантеону, на прилеглій території розташовані не менш цікаві та унікальні об’єкти старовини: однойменна фортеця, хачкари, гарнізон, основоположний камінь, руїни церков Святого Сіону і Маштоц Айрапетов, літній палац, клинописний напис короля Аргішти I і королівські лазні.

Окремо відзначимо каньйон ріки Азат – диво природи з приголомшливими стрімкими схилами, що ніби складені з гігантських базальтових призм. Каньйон поруч з храмом називається “Симфонія в камені” і щоб його побачити, треба просто спуститися до річки.

Вартість відвідування і час роботи

В останню суботу кожного місяця відвідування безкоштовне;). В інший час вартість 1200 драм (близько 2,5$) вдень і 1500 драм (3,1$) ввечері. Екскурсія російською / англійською – 2500 драм (5,2$).

Графік роботи
  • Вівторок – п’ятниця: 9.00 – 22.00 (з травня по листопад) і 9.00 – 17.30 (з грудня по квітень)
  • Неділя: 9.00 – 15.00
  • Вихідний – понеділок.

Як добратися в Гарні

З Єревану можна доїхати на автобусі за півгодини і 0,5$. На автовокзалі на вулиці Гая (за салоном Mersedes) слід шукати маршрути 266 і 284. Також у Вірменії досить доступне таксі і за прийнятну суму водій відвезе вас туди і назад. Але ми настійно рекомендуємо поєднати відвідування Гарні з екскурсією в Гегард.

Печерний монастир Гегард

Незалежно від того, наскільки людині близькі релігія чи сакральні переконання, священні місця ніколи не перестануть дивувати і привертати увагу. Яскравим тому прикладом є Гегард. Його у Вірменії дуже люблять та часто відвідують. Відомо, що Герард заснований на особливій землі. Ще в дохристиянський період тут проводилися ритуали біля священних джерел. Одне з джерел, до речі, збереглося до сих пір.

Герард. Монастырь в скале

Легенда свідчить, що монастир Айріванк, або Печерний, заснували в IV ст., коли християнство було прийнято як державна релігія. Таку назву він отримав через те, що спочатку монахи жили в сусідніх печерах, використовуючи їх як келії. Хоча Айріванк датується XIII ст., написи, знайдені в окрузі, відносяться до 1160-х років. В кінці XIII століття Печерний монастир був найважливішим місцем паломництва.

Але причина, по якій ми зараз знаємо і цінуємо Печерний монастир, безумовно криється в одній-єдиній реліквії, що в ньому зберігалася.

Спис Долі у Вірменії

Саме в цьому місці століттями зберігали легендарний Спис Долі, або Лонгіна. У Біблії сказано, що римський солдат Лонгін пронизав ним Ісуса, розп’ятого на хресті. Оскільки жест був проявом вищого милосердя, знаряддю приписуються потужні позитивні властивості. Наприклад, вважається, що полководець, який володіє ним, ніколи не зазнає поразки у війні.

Насправді у світі існує ще два Списи Долі: у Відні (в музеї Габсбургів) та у Ватикані. Всі три разом з вірменським визнані оригінальними (завірена копія є ще у Кракові). Історики поки не прийшли до єдиної думки, яка з реліквій вбила Христа, але їх цінність і роль в європейській історії безсумнівні. Наприклад, віденське колись належало Карлу Великому і, відповідно, він свято вірив, що непереможний. Пізніше юний Гітлер, котрий був вкрай забобонною людиною, годинами розглядав артефакт у вітрині музею, мріючи ним заволодіти. Йому це вдалося, і нацисти сховали здобич в Альпах. Під кінець Другої Світової американські солдати знайшли схованку, і через всього дві години Гітлер наклав на себе руки. Нехай ми не знаємо, який зі Списів Долі справжній, але всі вони безумовно залишили яскравий відбиток скрізь, де побували.

Навколо вірменського вишикувалися прекрасні архітектурні ансамблі. Айріванк був перейменований в Гехардаванк, що означає Монастир Списа (гегард – спис на вірменській мові). Згідно з легендою, тут зберігався також шматок Ноєвого ковчега. Пізніше реліквії перевезли в Ечміадзін, де їх можна побачити і понині.

Що подивитися в Гегарді

  • Печерні келії, розташовані над головним входом;
  • Головна церква Катогіке;
  • Скельна ризниця Гавіт зі сталактитами всередині, що підтримують куполоподібну стелю;
  • Авазан – повністю висічена в скелі церква зі священним джерелом всередині;
  • Печерна церква Богоматері з глибокими барельєфами на стінах;
  • Каплиця Св. Георгія, також повністю вирубана в скелі.

Християнські церкви Вірменії відрізняються аскетизмом. Напівтемрява, тиша і стародавні кам’яні стіни навколо створюють особливе відчуття спокою. Відвідувати такі місця треба неспішно і вдумливо.

Як добратися в Герард

З Єревану прямих рейсів немає. Треба сідати на маршрутку до Гарні (з автовокзалу на вул. Гая, № 255 і 266). Виходьте біля повороту на Герард. Звідси можна найняти місцевого таксиста або зловити автобус / попутку до найближчого села (с. Гохт) і далі пройтися пішки (близько 4 км). Мальовнича місцевість зробить прогулянку приємною. До речі, в Гохт їздять попутки з Гарні. Дуже зручно відвідувати ці дві пам’ятки за день. Таксі зі столиці через два храми + Авуц Тар (80 км) обійдеться в 20-25$, але не забувайте торгуватися! 😉

Монастирний комплекс Авуц Тар

Він розташований на лівому березі каньйону Азата між Гарні і Герардом. Колись вважався одним з основних релігійних і культурних центрів середньовіччя. Цей грізний монастир в горах, оточений стінами II століття, наполовину зруйнований.

До Авуц Тару можна за годину дійти пішки від села Гохт.

Севанаванк

У Вірменії величезна кількість храмів, де живе бог. Багато з них схожі один на одного. Але кожен знаходиться в такому неймовірному місці, що там хочеться затриматися подовше і насолодиться моментом. На березі найбільшого на Кавказі озера Севан є ще один древній монастир – Севанаванк. Він складається з двох церков і лежить на півострові Севан. Архітектура обох церков майже однакова – вони зроблені з чорного каменю у вигляді хреста. Вхід прикрашений десятками хачкарів. Хачкари – це кам’яні стели у вигляді хреста. Їх можна побачити на всій території Вірменії, але, не дивлячись на свою схожість, кожен має свій власний стиль і значення.

Згідно з давнім написом, монастир на озері був заснований вірменською принцесою Маріам в 874 році н. е. В пам’ять про чоловіка Маріам пообіцяла побудувати 30 церков, і Севанаванк був у їх числі.

Ночевка на берегу озера

Біля Севанаванку є лавки, де туристи можуть насолодитися приголомшливим видом на Севан. У заспокійливою обстановці Ви помилуєтеся примхливими кольорами Севану, що змінюються в залежності від погоди і часу доби.

Важливо відзначити, що дрес-код Севанаванку забороняє вхід в купальнику, короткій спідниці і т. Д. Ноги і плечі повинні бути прикриті належним чином.

Як дістатися до Севанаванку

З Єревану до озера Севан їхати трохи більше години на громадському транспорті. Потрібна маршрутка – № 317. Вона стартує з Північного автовокзалу і довезе до селища біля озера Севан. Звідти доведеться взяти місцевого водія або ловити попутку. Можна орендувати в Єревані автомобіль або взяти таксі.

Ечміадзін

Эчмиадзин

Це, мабуть, найбільш культовий регіон для вірменів і для християнства в цілому. Історики розходяться в думках, але з великою ймовірністю саме тут побудований перший в світі християнський собор. Він був зведений в ту легендарну епоху, коли Вірменія прийняла християнство в IV столітті н. е. За легендою, Григорію Просвітителю було бачення, в якому Ісус Христос особисто вказав місце, де належало побудувати собор, який отримав потім назву «Зішестя Єдинородного». Як і всі давні храми, Ечміадзін пройшов величезну кількість реставрацій від дерев’яної базиліки до монументального кам’яного собору. До цього дня монастирський комплекс в Ечміадзині є резиденцією Католикоса. Тут зібрані найцінніші християнські артефакти народу: Спис Долі, мощі багатьох святих, частина тернового вінця. Крім головного кафедрального собору в Ечміадзинському комплексі представлені інші старовинні храми – Ріпсіме і Гаяне.

Собор діючий і його двері відкриті кожному. Рекомендується взяти екскурсію, щоб розібратися у всіх нюансах цього релігійного центру світового значення.

Як добратися в Ечміадзінський храм

Зі столиці до міста Вагаршапат на маршрутці їхати півгодини. Таксі туди і назад дає можливість одночасно відвідати Звартноц, до якого всього 5 км від Ечміадзіна.

“Храм Ангелів, що пильнують” – Звартноц

Звартноц

У далекому 652 році на території сучасної Вірменії був побудований чудовий триярусний храм Звартноц. На жаль, до наших днів збереглися лише його руїни, але навіть вони вражають красою, витонченістю ліній і неймовірною містичною атмосферою. В основі будівлі було коло, в який вписали хрест. Історики вважають, що Звартноц нагадував ступінчасту круглу піраміду. Цікаво, що в такій своєрідній геометрії відображена язичницька дохристиянська символіка. У 10 столітті під час землетрусу Звартноц був зруйнований і до 20 століття залишався похованим під землею.

Зараз частково відновлений перший ярус і ці руїни знаходяться під охороною ЮНЕСКО. За переказами в стародавні часи тут зберігалися мощі Святого Григорія Просвітителя.

Багато хто відзначає особливу ауру цього місця, кам’яні руїни видаються чимось більшим, ніж чергова туристична пам’ятка.

З єреванського автовокзалу підходять всі маршрути у напрямку до Вагаршапату. Зупинка біля воріт з орлом нагорі. Вхід і фото в Звартноці платні.

Обов’язково відвідайте ці приголомшливі місця, пройняті духом історії та містики. Печерні і скельні монастирі, величні храми в горах та на берегах кришталевих озер, панорами Арарату і непідробна привітність жителів зроблять подорож незабутньою. Приєднуйтесь до наших пригодницьких трекінгів в Вірменії, і ми покажемо Вам все найкраще, що є в цій унікальній країні!

♥ Сподобалася стаття? Ставте лайк і ми напишемо ще! 😉

Опубліковано 2 Жовтня 2022
НАПРЯМКИ
НАПРЯМКИ
Види походів
Види походів
Блог Прокат КОМАНДА Розклад походів Контакти