Похід в горах Каракорума | Пакистан
Регіон, куди ми прямуємо – найбільш високогірний на планеті. 🗻 40 вершин Пакистану перевищують позначку 7000 метрів над рівнем моря. Тут зустрічаються три найбільші гірські системи: Гімалаї, Каракорум і Гіндукуш. Тут здіймаються в небо п’ять найнебезпечніших восьмитисячників – легенд альпінізму: Чогорі (К2), Нангапарбат, Гашербрум I і II, Броуд-Пік. Такої концентрації висоти немає більше ніде в світі.
Кожна захоплена горами людина вважає похід по Каракоруму Великою Мрією. А раз Ви це читаєте, Ви знаєте, про що йде мова. 🔥Ми пройдемо три крутих треки: базовий Ракапоші (7788м), Rush Lake Trek (4694м) і Fairy Meadows trek. Проведемо два дні з тим самим видом на Nanga Parbat і побачимо десятки вершин вище 7000м. Поживемо в справжніх пакистанських гестхаусах, прокатаємося по Каракорумському шосе, відвідаємо купу пам’яток, дослідимо міста Ісламабад, Лахор і Гілгіт. І все це – з веселою компанією за розумні гроші 😉. Читайте програму і подавайте заявку. Мрії повинні здійснюватися!
💙💛 Сходи в похід у Пакистані разом з Pohid V Gory та передай нашим захисникам турнікет CAT7!
Прилітаємо в Ісламабад. Трансфер забирає учасників походу з аеропорту в гостьовий будинок, де чекає інструктор клубу. Кілька годин виділимо на відпочинок після перельоту. Коли спека спаде, сходимо на прогулянку до Мечеті Фейсала, виконану в незвичайному для мусульман сучасному стилі. Повечеряємо з видом на нічну столицю. Познайомимося ближче, гід розповість про країну і подорож, відповість на питання учасників.
Столицю побудували в 60-х роках, в архітектурі відчувається європейський вплив (її проектував грек)). Тут можна м’яко влитися в настільки нову культуру і познайомитися з багатою історією. Насамперед відвідаємо комплекс Пакистані Монумент, виконаний у формі квітки. Пелюстки символізують провінції країни і її багатогранність. Далі – музей Лок Вірса, відомий найповнішою колекцією експонатів, що ілюструють історію Пакистану від давніх часів по сьогодні. В обід виїжджаємо в передмістя, в майстерню трак-арту. Подивимося, як відбувається розпис і карбування вантажівок, зробимо яскраві фото.
На метро поїдемо в р-н Равалпінді – “реальний” Пакистан. Пройдемося його вуличками, відвідаємо Раджа базар, де продається все, починаючи від автомата Калашникова і закінчуючи живою куркою, шкарпетками, трусами, золотими браслетами. Увечері повечеряємо в ресторані або ризикнемо спробувати місцевий фаст фуд (за бажанням:). Комплектуємо рюкзаки і лягаємо спати раніше.
Звичайно, культура Пакистану прекрасна, але ми ж тут не тільки заради неї). І немає в світі гір більш диких і величних, ніж в пакистанському Кашмірі – Гілгіт-Балтістані. Історично Кашмір – спірний регіон, який все ще намагаються поділити між собою Індія, Пакистан, Китай і Афганістан. Туди не варто заглядати без групи і досвідченого інструктора :))) Туристична інфраструктура знаходиться в зародковому стані, міжнародних туристів дуже мало, а ось пакистанці з задоволенням ходять в походи. Стежки чисті, природа незаймана, люди автентичні і доброзичливі. Дивно це чути, напевно, але горяни в ісламських країнах ставляться до мандрівника як до посланників Бога, завжди допоможуть і ніколи не дадуть скривдити.
На світанку вирушаємо в аеропорт і летимо в місто Гілгіт. Далі наш шлях пролягає по історичному Каракорумському шосе – найвисокогірнішому в світі. Воно побудоване по маршруту Великого Шовкового Шляху і перетинає Каракорум через Хунжерабський перевал (4693м). Біля села Карга Нулла оглянемо незвичайний барельєф Карга Будди. Та й взагалі будемо часто зупинятися для фотографій – дуже вже хороші панорами навколо 🙂
До обіду прибуваємо в село Мінапін, район Нагар, де зупинимося в гостьовому будиночку. Розташовуємося, гуляємо, спостерігаємо за місцевими жителями та їх простим гірським життям. Мінапін з усіх боків обступають суворі піки Каракорума висотою 5-6 тисяч метрів – є чим помилуватися. Виділимо час на дегустацію їжі, приготовленої за рецептами довгожителів. Власник нашого гостьового будинку – принц (Кашмір був колись окремим князівством). Його матері понад сто років, і за її рецептами готують в нашому гесті. Господарі підносять подорожнім культуру Нагара через свою гостинність. Після церемоній і вечері готуємося до ранкового треку.
✈ Переліт: 1,5 ч. 🚙 Переїзд: 2-3 години (~ 110км). 🏠 Ночівля на висоті 2000м н.р.м.
Прийшов час Високих Гір – виходимо на трек до базового табору Ракапоші. Крута стежка веде в царство вічного льоду і снігу. Вид на долину запаморочливий, але ще крутіше виглядають шикарні снігові вершини Діран піку (7100м) і Ракапоші (7788м) – вся гряда хребта прямо перед нами.
Ми прогуляємося по величезному льодовику Мінапін, побачимо тріщини, крижані гриби і арки, кришталеві річки і водоспади, в які можна зануритися :). Навіть якщо час або погода не дозволять піднятися в базовий, панорама з льодовика нітрохи не гірша. Насолоджуємося красою Каракорума і спускаємося в гестхаус. По дорозі заглянемо до пастухів на чашечку чаю, познайомимося з місцевими гірськими биками і козлами – їх тут дуже багато.
👣 Треккінг: 6-7 годин. Перепад висот ~ 1500м.
Нас чекає дуже цікавий переїзд з екскурсіями і найкращими в країні оглядовими майданчиками. Вирушаємо в долину Хунза по знайомій Karakarum Highway. По дорозі оглянемо наступні локаціїі:
-
Карімабад, столиця Хунзи – дуже розпіарене туристичне місце з численними сувенірними крамницями. Тут можна прикупити сухофрукти, ювелірні камені, шалі з пашміни, шкіряні вироби й багато чого іншого (але основні сувеніри будуть пізніше, в Ісламабаді).
-
Форт Балтіт – будинок-фортеця, резиденція королівської сім’ї народу Хунза, зразок житлового будинку горян з 500-річною історією.
-
Озеро Аттабат, яке утворилося після землетрусу в 2010 року, затопивши ціле місто. Подекуди видно дерева і дахи будинків під водою… Покатаємся на човнику і спробуємо їх розгледіти.
-
Орлине гніздо (висота – 2800м н.р.м.) – оглядовий майданчик з видом на снігові вершини Леді Фінгер, Ультар Пік, Голден Пік, Раш Пік, Ракапоші та інші.
-
Пассу Конуси – гострі гори-піки, які особливо ефектно виглядають на заході сонця (ми якраз до цього часу там будемо;).
-
Підвісний міст Хуссейні – пройдемося по довгому мосту, який хитається на сильному вітрі. Розвага не для людей зі слабкими нервами)).
В’їжджаємо в долину Хупер (2800м) – ворота в Великі Гори, бо тут закінчується дорога і починаються тільки вершини, перевали і льодовики. Поселяємося в гостьовому будинку, вечеряємо, ділимося враженнями (є чим!) і збираємося в завтрашній похід.
Починаємо підйом на Rush Lake, 4694 м н.р.м. – найбільш високогірне озеро Пакистану і одне з найвищих альпійських озер в світі. Навколо нас здіймаються семитисячники Каракорума, з потужних хребтів стікають льодовики. До речі, два з них, Бултар і Міар, нам доведеться перейти :). Відчувається висота і дика харизма цих місць. Трек популярний у закордонних туристів, але все одно зустріти людину складно. Тільки вічна тиша і гори… Розбиваємо табір на зручній галявині, вечеряємо, відпочиваємо.
👣 19 км. 5-6 годин, Набір висоти 800м. ⛺ на 3600м.
Нас чекає складний перехід і підйом майже на 1000м в умовах високогір’я. Тут Ви можете відчути перші ознаки гірської хвороби, хоча на такій висоті вона ще не є небезпечною (в будь-якому випадку інструктор знає, що робити). Але, як то кажуть, лише складний шлях приводить в місця, які варто побачити, і Раш Лейк стане вишенькою на торті в нашому поході 🍒. Перлина Каракорума, немов таємниче гірське око, що задивляєся на чудові вершини і льодовики навколо. Ставимо намети на березі, відпочиваємо і насолоджуємося грою призахідних фарб у кришталевій гладіні.
👣 12 км, 5-6 годин. 1000м. ⛺ 4600м / 3600м.
* Якщо зіпсується погода, повернемося на ніч в попередній наш табір.
Просинаємося удосвіта, щоб встигнути зловити ранкове погодне вікно. Піднімаємося до Push Peak, 5098м. Це нескладна прогулянка, яка подарує нам яскраві емоції і фотографії. Перед нами відкриється панорама Каракорума: Куньян-Чхіш (7823 м), Малубітінг (7458 м), Твівор (7577 м), Спантік, або Золота Вершина (7027 м), Пік Міар (6824 м)… неймовірно! Заради таких моментів ми пішли в похід цими загадковими горами. Спускаємося, збираємо рюкзаки і йдемо до льодовика Міар, де облаштуємо наш останній на треку табір.
👣 7-8ч. Набір 500м, спуск ~ 1300м
Повертаємося в цивілізацію. Перетинаємо льодовики Miar і Bualtar, милуючись класичними пейзажами Каракорума – на спуску це так легко і приємно 🙂 Лід і камені змінюються заростями рододендрона і густими запашними лісами. Спускаємося в село, де нас чекають джипи в Aliabad. Заночуємо в теплі і затишку, нарешті буде душ, ресторани і вай-фай.
👣 15км, 7 годин.
Прокидаємося пізно, щоб насолодитися видом на гори, неспішно випивши чашечку кави за сніданком. Збираємо рюкзаки і їдемо в святая святих всіх гірських туристів – “місце гірської зустрічі”, де сходяться три найвищі системи світу: Гіндукуш, Гімалаї і Каракорум. Обов’язково робимо пам’ятні фотографії (хоча по суті це просто долина, але ми ж знаємо, яка!)). Біля моста Райкот, відомого як врата в нац парк “Чарівні Луги“, пересідаємо на місцеві джипи і продовжуємо шлях, але вже з видом на Нангапарбат (8125м). Саме на його схилах розкинулися альпійські пасовища й ідилічні соснові ліси, які подарували парку його казкову назву. Зупинимося в милому гостьовому будиночку з каміном на дровах і шикарним видом на Nanga Parbat. Що ще потрібно для щастя?!
Приємно і красиво проведемо час на схилах Нангапарбату. Після Аннапурни і Чогорі це найсмертоносніша вершина в світі, і вона шалено прекрасна. Тут на сходженні загинув Гюнтер – брат Месснера, а сам Ранйхольд вважає Нангапарбат особливою горою. Може бути, настільки привабливою її робить небезпечність та неприступність, а може, справа в гармонії вигинів великого хребта, але одне точно: Нангапарбат Ви не забудете ніколи.
У парку багато класних радіалок в лісах і на вьюпоінти. Інструктор підбере одну в залежності від погоди, бо всі треки однаково хороші.
*За бажанням можна найняти портера ($4 / 10кг ноші) або під’їхати на поні. Треки комфортні, підйоми не круті.
Збираємося і їдемо в Гілгіт. Світові вершини і льодовики Каракоруму залишилися позаду, і ось за вікнами миготять панорами Гіндрукуша. Розміщуємося в готелі, обідаємо і відправляємося досліджувати місто, мечеті, ринки і сувенірні магазинчики. Відпочиваємо, занурюємося в культуру і просто приємно проводимо час.
Нас чекає багато переїздів: ранній підйом, трансфер в аеропорт, переліт в Ісламабад і автобус до Лахора. По дорозі заїдемо в Katas Raj – індуїстський діючий храм Бога Шиви. Комплекс примітний ще й тим, що він являє собою суміш культур: спочатку виник як буддійський, потім прийшли індуси і добудували свої храми, потім монголи перетворили його в житловий будинок-фортецю, який був захоплений сикхами. Зрештою британці законсервували цю красу, завдяки чому ми можемо її побачити. Увечері прибуваємо в Лахор і поселяємося в готель. Якщо встигнемо, сходимо на прогулянку вечірнім містом.
«Хто не бачив Лахора, той не народився!»
Давнє пенджабське прислів’я
Лахор – друге за величиною місто Пакистану, найважливіший історичний, культурний і духовний центр країни. Він був столицею Монгольської імперії і Британської Індії. Про нього згадує у своїх книгах ще Птолемей, а Лахорський форт входить в список культурної спадщини ЮНЕСКО. Тут зародився суфізм – течія, що проповідує аскетизм і духовність в ісламі. Похід по Каракоруму був би неповним без знайомства з цим містом. Ми відвідаємо Шахі Кіла (знаменитий форт), Мечеть Бадшахі, вишукані Сади Шалімара часів імперії Великих Моголів. У старому місті Валід Сіті піднімемося на мінарет Мечеті Варзистан.
З’їздимо на кордон з Індією (всього кілька км) і в селі Вагах поспостерігаємо незвичайну церемонію закриття Індо-Пакистанської кордону (Wagah Border), яку проводять щодня. До речі, Вагах – єдине місце, де можна цей кордон перейти. Увечері погуляємо по найстарішому в Південній Азії “кварталу червоних ліхтарів” – Хіра Манді, помилуємося ілюмінацією Червоної Мечеті, повечеряємо і відпочинемо в готелі.
Нас чекає столиця, сувеніри, шопінг та святкова вечеря. 3 години їзди – і можна бігти на ісламабадські ринки купувати подарунки собі, друзям і близьким. А так хочеться привезти додому ці вишукані азіатські шалі, чарівну кераміку і картинки з Каракорумом на згадку про похід! Увечері організуємо прощальну вечірку, адже в цих суворих горах ми стали практично сім’єю :). І ще не раз ми зустрінемося на гірських стежках.
*Якщо Ви летите на наступний день, повідомте менеджеру і він допоможе забронювати готель.
- зустріч в аеропорту;
- харчування під час переходів;
- послуги професійного інструктора нашого клубу;
- всі перміти (дозволи, пропуски);
- всі вхідні квитки;
- всі трансфери по програмі, машина супроводу групи протягом всієї програми;
- турнікет для ЗСУ;
- висотна аптечка;
- допомога в підготовці до походу (підбір авіарейсів, спорядження та ін.);
- дисконтна картка нашого клубу зі знижками на походи і спорядження.
- внутрішні перельоти (220$);
- проживання в гестхаусах і готелях;
- оформлення візи під ключ;
- туристичне страховання;
- харчування в містах і гестхаусах (~ 15$ на добу).
- Їжа в кафе и ресторанах – близько 100$
- Внутрішній переліт – 220$
- Проживання – 250$
- Оформлення візи – 100$
- Чайові інструктору (необов’язково, але якщо вже в Каракорумі так заведено.. :))
Разом: додаткові витрати складуть 680$ + переліт. Ми радимо захопити кишенькові гроші на сувеніри і кафешки.
Підрахуємо повну вартість треккінг туру в Пакистан:
- Наш тур – 1570$
- Додаткові витрати і віза – 680$
- Переліт в Пакистан – від 900$
Весь похід обійдеться мінімум в 3150$.
- 7+ людей – 1570$
- 6 осіб – 1690$
- 5 осіб – 1780$
- 4 людини – 2150$
Для бронювання місця в групі потрібна передоплата в розмірі 500$. Її треба перевести нам після набору мінімальної кількості учасників (менеджер напише, коли саме). Варіант, що Ви перевели передоплату, а похід не відбувся з нашої вини, виключений. Решту суми Ви можете віддати гіду на місці або перерахувати на банківський рахунок клубу перед вильотом.
По прильоту ми традиційно поселяється в самому центрі столиці. Номери чисті, охайні, відмінна кухня, інтернет / вай-фай. Пам’ятки в 10-15 хвилинах від готелю.
На маршруті ночуємо в гестхаусах. Це суміш гірського притулку і готелю: 2-х і 3-хмісні номери, загальний туалет, кухня. Сніданки і вечері (платні), теплий душ (платний). Майже у всіх гестхаусах є вай-фай.
Снідати і вечеряти ми будемо в столовках гестхаусов. У них є страви на будь-який смак: вегетаріанці, любителі м’яса і здорового харчування знайдуть що-небудь для себе. Їжа не дуже пряна, ситна. Тут ми познайомимося з національною кухнею. В середньому на стіл йде від 15-20$ на добу в залежності від апетиту.
Пити проточну воду строго не можна. Потрібно або купувати бутильовану, або чай. Пити на висоті треба багато, тому будьте готові до цього.
1) Звичайна вечеря в гестхаусі (далбат) і 2) їжа в міському кафе
Українці можуть отримати туристичну візу до Пакистану онлайн через систему Pakistan Online Visa System. Для цього необхідно подати заявку, завантажити фотографію та скан-копію паспорта, а також надати деталі бронювання готелю. Процес видачі візи займає приблизно 7-10 робочих днів, вартість візового збору – 35 доларів США. Обов’язково оформіть туристичне страховання і відправте його скан або фото координатору походу.
Країна неймовірних контрастів, найвищих гір і відкритих, добрих людей — вирушайте з нами до Пакистану, і повірте, що це буде один з найяскравіших походів у вашому житті.
Частина нашого туру пройде на високогір’ї з льодовиками і снігом. Температура вночі цілком може опускатися до -5 і нижче. Друга ж частина програми – екскурсійна. У містах може бути дуже жарко, до 35С. Обов’язково подбайте про якісну екіпіровку, яка захищає від гірських холодів і палючого сонця Азії.
- Пуховка.
- Вітрівка або мембранна куртка.
- Штани треккінгові з мембраною або зі щільної тканини, що захищає від вітру.
- Легкі дихаючі штани для низин.
- Футболки / треккінгові сорочки (3 штуки, не більше).
- Фліска щільністю 200 або 300.
- Термобілизна – обов’язково верх і низ.
- Шкарпетки трекінгові – 3 пари + одна тепла для сну.
- Шапка на висоту.
- Панама від сонця.
- Теплі рукавички, бажано з віндблоком.
- Треккінгові черевики з рифленою підошвою і фіксацією голеностопа. Не кросівки.
- Треккінгові босоніжки.
- Айсери (льодоступи, або міські кішки) – про те, чи потрібні вони, Вам повідомить гід або менеджер ближче до дат Вашого походу.
- Рюкзак (50 літрів вистачить з головою, якщо Ви візьмете нормальне спорядження з цього списку)
- Спальник (комфорт 0 …- 5).
- Трекінгові палиці.
- Налобний ліхтарик.
- Окуляри сонцезахисні.
- Помада гігієнічна.
- Індивідуальна аптечка.
- Сонцезахисний крем.
- Гігієнічний набір.
- Туалетний папір.
- Рушник з мікрофібри.
- Термос (1 л).
- Документи, страховка і їх копії з собою і в онлайні.
- Герметичний пакет для документів і телефону.
- Телефон, зарядні пристрої, павербанк.
- Можете прихопити фотоапарат, щоб зазнимкувати красу гір і показати її друзям!)
Важливо: зберіть все з цього списку. Якщо є сумніви з приводу свого спорядження – зв’яжіться з координатором.