Карпати-hard ☠️ TransCarpathians | Мармарош+Чорногора
[Читаєте?] Значить, Ви готові пройти два найвищі хреби Карпат нон-стоп! Мармароси і Чорногора, від Попа до Петроса, з Ділового в Кваси → 120 км за 10 днів в найкращий час для трекінгу :). Цей похід для тих, хто розуміється на відмінних автономках.
Ви розчинитесь у величі карпатського високогір’я. Альпійські квіти і різнотрав’я, ідеальна погода і видимість, море чорниці, круті схили гір з отарами овець та гуцульською бринзою – ось що вас чекає в цьому серпні. Читайте маршрут, подавайте заявку – наповнимо Вашу відпустку карпатськими чарами 🙂
Інструктор і трансфер зустрічають Вас на ж / д вокзалі в Івано-Франківську. Завантажуємо речі в мікроавтобус і вирушаємо в селище Ділове. По дорозі заїдемо на офіс клубу – взяти прокат або залишити непотрібне до кінця походу. Поки інструктор реєструє туристів на прикордонній заставі і отримує пропуск, ви можете спробувати страви гуцульської кухні в місцевому кафе і зробити фото в географічному центрі Європи. Виходимо на стежку. Проходимо вгору за течією красивою і бурхливої річки Білий Потік. Виходимо на затишну галявину, ставимо табір і влаштовуємся на ночівлю.
Кілометраж: 6 км; набір висоти 100м.
Піднімаємося по крутому схилу на гору Полонинка (1625м). Виходимо до кордону України і Румунії. Сьогодні трек перетинає основні висотні пояси Українських Карпат і ми опинимося в субальпійській зоні, де починаються чорничники і вже видно перші Мармарошські вершини. Потім йдемо траверсом уздовж кордону до полонини Струмки. Перед нами постають чудові краєвиди каньйону річки Білий Потік і схилів гори Шербан.
Кілометраж: 10 км; набір висоти 1100м; ночівля 1450м.
Залишаємо місце ночівлі, продираючись крізь царство альпійської сосни. Так починається наше сходження на гребінь гори Шербан (Жербін, Жербань, 1795м). З перевалу нам відкриється приголомшливий вид на Румунію і Роднянські Альпи. Озброївшись біноклем, можна розглянути собори в румунських селах. Можна сказати, що був в Румунії, адже межа проходить прямо по хребту, крок вправо – й інша держава;)
Продовжуємо просуватися по гострому гребеню і поступово піднімаємося на вершину Попа-Івана Мармароського. У субальпійській зоні його схилів розкинулися квітучі луки, ніби зійшли з картини імпресіоніста. Субальпіка тут збереглася практично в первозданному вигляді, з густими заростями крокусів, рододендрона, лохини, малини, чорниці і брусниці. Подивитися це первозданну пишність трав – вже достатній привід зараз подати заявку;).
Глибокі льодовикові цирки, круті вертикальні ущелини, кам’яні осипи… Все це так не схоже на інші хребти Українських Карпат! Йдемо уздовж кордону і спускаємося з масиву Попа-Івана в урочище Чорний Грунь. А табір на ночівлю ми поставимо в чудовому місці з видами на схили Попа-Івана.
Кілометраж: 6 км; набір висоти 490м; спуск 450м; ночівля 1500м.
Маршрут веде нас уздовж кордону через вершини Головачеу і Бендяска. За плечима залишився масив Попа-Івана Мармароського і ми ще не раз на нього обернемося;) Звідси вже можна оглянути систему льодовикових цирків і здивуватися суворій красі Петроса Мармароського. Переходимо через гору Мезипотоки (1713м) і нашому погляду відкриваються чудові краєвиди масиву Міка-Маре.
На схилах мирно пасуться стада овець, які звідси виглядають білими плямами на тлі різнобарвних полонин. Розіб’ємо табір недалеко від вершини Міка-Маре, в дивовижно красивому місці з видом на Скалу Смерті, на її розкидані брили і величезні кам’яні осипи. Це місце – одне із двох в Карпатах, де ще можна знайти рідкісну квітку едельвейса. Відпочинемо, приготуємо чай і радіально піднімемося на вершину Міка-Маре (Нинеска, Ненеска, 1815м), де нас чекають приголомшливі види на найвищі вершини Мармарошських гір – Фаркеу (1957м) і Міхайлек (Mihailecu, 1918м), які височіють на території Румунії. Зустрінемо чарівний захід сонця (ну як же похід обійдеться без романтики ?;) і повернемося в табір.
Кілометраж: 14 км; набір висоти 315м; ночівля 1750м.
Звертаємо табір і в дорогу. Минувши траверсом кілька вершин, піднімаємося на перевал Корбул. Звідси відкривається чудовий вид на Чорногірський хребет, чітко видніється обсерваторія на Попі-Івані Чорногорському (“Білий Слон”). Далі виходимо до витоків річки Біла Тиса. Це місце користується великою популярністю у польських та угорських туристів, які по Мармаросах ходять, напевно, частіше, ніж самі українці. Радіально піднімаємося на знамениту гору Стіг (1650м), звідки, немов на долоні, видно Мармароський масив, Чивчинські гори (Чивчини) і Чорногору, яка нас вже чекає.
Цей трек познайомить вас з географією всіх українських Карпат! Гора Стіг відома не тільки стиком цих трьох гірських масивів, а й як точка змикання трьох державних кордонів до Другої світової війни (на старому кордоні встановлено “триплекс”) – Польщі, Чехословаччини та Румунії. Спускаємося на полонину Радуль, де стоять пастуші колиби. Побалуємо себе овечими сирами – бринзою, на місцевому діалекті “бриндзя”, спробуємо буц (будз; копчений сир) і урду (вурду; м’яка сирна маса). Місцеві пастухи зберегли технологію приготування цих сирів з давніх-давен. Однак головний секрет чудового смаку швидше можна назвати секретом Полішинеля. Молоко овець, що пасуться на чистих чудесних альпійських луках – ключ до успіху;)
Кілометраж: 15 км; спуск 700м; ночівля 1020м.
Піднімаємося на вершину г. Піп-Іван (2028м). Дуже давно тут було язичницьке капище, а місцеві гуцули досі виконують безліч ритуалів, пов’язаних з горою. Якщо десь ще живі стародавні божества Карпат, то вони оселилися тут. Оглядаємо обсерваторію і незабутні краєвиди. Далі спускаємося в сідло під Смотричем, де впадемо табором. Якщо будуть сили, сходимо в радіалку в урочище Вухатий Камінь або на захід сонця в ур. Смотрич.
Сходження на Піп-Іван: 6 км; набір висоти 340м; тривалість 3-4 години.
Вранці знову піднімаємося на головний гребінь хребта, звідки добре видно знайомий масив Мармарош, йдемо по гребеню найвищого гірського хребта Українських Карпат. По дорозі проходимо над найбільшим чорногірським льодовиковим озером – Бребенескулом. Озеро притулилося між двохтисячниками Бребенескул (2036м) і Гутин-Томнатиком (2017м). Якщо буде час і погода, бажаючі зможуть збігати в радіалку на Томнатик.
По хребту проходить старий польсько-чехословацький кордон, стовпчики якого прекрасно збереглися донині і часто рятують мандрівників в негоду, служачи орієнтиром. На ночівлю спустимося до одного з найвідоміших карових озер Чорногори – Несамовитого (1750м). З його загадковою дзеркальною гладдю пов’язано багато гуцульських легенд і народних переказів, які інструктор вам розповість вже на місці – для більшої переконливості 🙂
Кілометраж: 13 км; набір висоти 570м; втрата висоти 310м; тривалість 6-9 годин.
Сьогодні вирушаємо підкорювати Говерлу (2061м). Піднімемося на круту вершину Туркула (1933м) – єдину на головній Чорногорі, звідки видно весь хребет від Попа до Петроса. Зацінимо відстань, яку пройшли з Ділового;) Перевалимо через Данцір, Пожижевську (1822м), Брескул (1911м), і нарешті піднімемося на Говерлу.
Це не тільки найвища точка в Українських Карпатах, але також і найбільш людна. Після тижня тиші нашого маршруту цей мурашник здасться нам дивним :). Зробивши фотографії та вдосталь поспілкувавшись, спускаємося в сідло під Петросом на полонину Головчеська. До речі, тут теж можна купити сир.
Кілометраж: 12 км; набір висоти 560м; спуск 630м; тривалість 6-8 годин.
Якщо погода буде хороша, постараємося сьогодні спуститися над Кваси. Для цього доведеться вставати дуже рано (7:00), зате вечір проведемо з тими благами цивілізації, які можна знайти тільки в магазинах / ресторані і місцевій крафтовій пивоварні;). Снідаємо, збираємо табір і набираємо висоту – піднімаємося на Петрос. На дев’ятий день походу думка про шашлик і солодку водичку стануть потужним стимулом. Петрос – красива вершина, з характером і шикарними видами на гори Близницю і Говерлу.
Спускаємося на полонину Менчул. Якщо встигнемо, дійдемо до Квасів, де розіб’ємо табір на галявині над селом. Неподалік є джерело з природною газованою водою, ресторан і пивоварня. Якщо не встигнемо, впадемо на Менчулі і проведемо останній вечір з видом на Свидовець.
Кілометраж переходу 16 км; набір висоти 600 майже вертикальних метра, спуск ~ 1000-1200м. Сходження на Петрос: 1,5 км; набір висоти 500м; тривалість 2-4 години.
Якщо ночували на Квасах, вранці нас забирає мікроавтобус, і по дорозі в Івано-Франківськ ми встигнемо зупинитися на Яблуницькому перевалі, заїхати на водоспад Пробій і гуцульський ринок сувенірів в Яремче. Після обіду погуляємо по Франківську і зайдемо в традиційний ресторан карпатської кухні – відсвяткувати нашу пригоду. Наш похід по Мармарошу і Чорногорі закінчений. Але таємнича краса і дика чарівність Карпат назавжди залишаться у ваших спогадах, закликаючи повертатися до них знову.
Кілометраж: 9 км; спуск 200м.
- триразове харчування в горах;
- послуги інструктора і провідника;
- використання котлів і газове обладнання;
- туристична медична страховка;
- рекреаційні збори;
- фірмовий подарунок клубу;
- сертифікат;
- дисконтна клубна карта;
- аптечка.
- проїзд у транспорті. трансфери;
- прокат спорядження;
- сплав.
Додаткові витрати: трансфер в гори і назад – приблизно 600грн.
Напишіть звіт про Ваш похід і отримайте: ультралегкий клубний рюкзак для радіалок + бонусні 320 грн на походи.
- Покращена розкладка і полегшені рюкзаки: ТРИЧІ на день – гарячі страви (перше, друге, каша), індивідуальне меню для м’ясоїдів, вегетаріанців, діабетиків. Продукти на 1,5 кг легші, аніж звичайне похідне харчування + докуповуємо перекуси по ходу.
- Заощаджуємо час: приготування на інтегрованих газових пальниках зберігає до 1,5 години на добу – їх ми використовуємо на трекінг… і не поспішаємо на переходах.
- Досвідчений інструктор і оптимальна ціна! + Знижки, подарунки та сертифікат.
Чорногора – найвищий гірський масив в Українських Карпатах, відповідно і клімат тут досить суворий. Погода змінюється дуже швидко і непередбачувано, так що іноді можна за один день пережити всі 4 пори року. Тут може бути дуже жарко, до +25 з пекучим сонцем, тоді нам знадобляться шорти і футболки. Але миттєво погода може зіпсуватися, почнеться дощ і в нагоді стануть дощовик + гарний настрій. Детальніше про погоду в Карпатах і чого очікувати читайте в огляді.
Мармарош знаходиться на кордоні Румунії та України і захищений з півночі Чорногірським хребтом. В наслідок цього клімат тут набагато тепліший, про що свідчить рослинність. Температура вдень від +16 до +25 градусів, а вночі не опускається нижче +10. Дощі на Мармарошах, як правило, не затяжні і бувають у другій половині дня.
Харчування протягом усього походу забезпечуємо ми. Не турбуйтесь, що залишитесь голодними, і не варто брати що-небудь із собою. Нагодуємо всіх! Кожен день будуть гарячі страви: каші, супи, м’ясні та овочеві. Також передбачені калорійні і смачні перекуски: печиво, шоколад, халва, сухофрукти, горіхи, сало. Вегетаріанцям не варто хвилюватися – просто попередьте нас, що саме Ви не їсте, і ми складемо для вас індивідуальне меню.
>> Детально про продукти і розкладку харчування можна прочитати У СТАТТІ.
- всі ночі спимо в наметах;
- всі учасники чергують під час походу (готують їжу, збирають дрова, ставлять намети);
- інструктор має право змінити маршрут в залежності від погоди і стану групи.
>> Збираємо рюкзак по ЦЬОМУ СПИСКУ.
Важливо: зберіть все з цього списку. Якщо є сумніви з приводу свого спорядження — зв’яжіться з цього приводу з менеджером.
Спальники ми видаємо з флісовими вкладками, котрі регулярно перуться. Є жіночі та чоловічі рюкзаки різного об”єму.
Найменування спорядження | Ціна за 1 добу | Ціна за 3 доби | Ціна за 6 діб |
Місце в наметі | 30 грн | 90 грн | 180 грн |
Рюкзак | 40 грн | 120 грн | 240 грн |
Каремат (килимок) | 20 грн | 40 грн | 80 грн |
Спальний мішок | 40 грн | 120 грн | 240 грн |
Трекінгові палки | 30 грн | 90 грн | 180 грн |
Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом!