Похід на травневі 🌱 Карпатський Памір | Чорногора-Чивчини
В цьому поході на травневі свята ми вирушимо на самісінький край цивілізації в місця настільки дикі і віддалені, що людей тижнями годі й побачити. Навколо нас будуть тільки незаймані ліси, альпійські луки і, звичайно ж, гори. Ми обстежимо військову базу «Памір», побачимо її приголомшливі радіопрозорі куполи і навіть останню вцілілу радарну установку. Піднімемося на одні з найкрасивіших вершин України: Чивчин, Стіг, Смотрич і Піп Іван Чорногірський, всю дорогу нас чекають панорамні види Мармароського масиву, Гринявських гір, Чорногори та румунських Карпат, а під кінець побачимо ще й Горгани. Ми познайомимося з гуцулами в їх колибах, поїмо бринзи, вурди та погріємося біля ватри. Цей похід до «Паміру» буде дуже насиченим і цікавим, різноманітність рельєфу і кліматичних поясів не дозволить нудьгувати ні хвилини. Вирушайте з нами в Карпати на травневі, адже маршрут швидко набирає популярності, і через рік-другий його завалять натовпи туристів.
Група збирається на ж \ д вокзалі в Івано-Франківську. Сідаємо в мікроавтобус і їдемо на офіс клубу, де можна залишити непотрібні в горах речі, взяти прокатне спорядження та перепакувати рюкзаки. Далі відправляємося в «кінець географії» українських Карпат – селище Шипіт в Чернівецькій області. Це прикордонний пункт, за ним уже Румунія. Їхати доведеться досить довго, але через годинку почнуться гори і стане веселіше. Остання ділянка шляху буде своєрідним атракціоном, адже грунтовки тут в досить жалюгідному стані і часто прокладені над крутими берегами річок, а водії абсолютно безстрашні. Увечері будемо на місці, трішки відійдемо від селища і розіб’ємо табір в ялиновому лісі.
🚌 6 годин; 👣 треккінг: 2 км
Сьогодні – перший ходовий день нашого походу в Карпатах. Стежка веде уздовж річки і неухильно піднімається на хребет Томнатикул.
Головна вершина хребта – Томнатикул, або Томнатик (1565м), і саме на ній знаходиться радарна станція «Памір». Ще років 30 тому «Памір» був суперсекретним військовим об’єктом і відвідати його було неможливо, але з розпадом СРСР станцію закинули. Від «Паміру» залишилися білі радіопрозорі захисні укриття, які мають форму куполів і виглядають дуже вражаюче. Всередині одного з куполів збереглася радіолокаційна антена «П-14 Лена», яка свого часу вважалася дивом радіотехніки і її розробники навіть отримали престижну премію Леніна. Навколо куполів карпатського «Паміру» розкидані комори, господарські будівлі та бомбосховище. Туристів дуже дивує наявність електрики на «Памірі», але все пояснюється просто: громада сусіднього селища Дихтинець виділяє гроші на охорону «Паміру» і біля нього постійно живуть кілька людей з місцевих, вони і відповідальні за генерування електроенергії. Вдосталь побродимо по «Паміру», зробимо багато фотографій, помилуємося видами румунських гір Родна і великою кількістю крокусів на вершині, спати будемо в одній з колиб на Томнатику.
👣 Треккінг: 15 км; ↑ набір висоти 650м.
Продовжуємо наш похід на травневі, спускаємося з Томнатикула в селище Сарата. З нього виходимо на рівну, доглянуту, але пустельну дорогу – прикордонну, по ній рухаємося уздовж кордону з Румунією в Чивчинські гори. Йти тут легко і добре, дорога відкрита і види красиві, немає крутих спусків і підйомів. Милуємося гірськими пейзажами, самотніми колибами і килимом з крокусів на полонинах. У лісі на схилі гори Гнатася впадемо на ніч.
👣 14 км; ↑↓ 770м
Рухаємося в буферній зоні кордону двох держав до нашої мети – гори Чивчин. Вранці виходимо на високогірне плато гори Команова. Плато поросло важкопрохідною альпійкою і на ньому регулярно зустрічаються дивні кам’яні стовпи, так що йти буде дуже мальовничо. Нижче цього хребта збереглася гребля Балтагура, побудована ще в ХIX столітті, і, якщо у нас залишиться час і сили – підемо ввечері подивитися, як заготовляли раніше ліс у Карпатах.
👣 16 км + радіалка на Балтагуру.
Нам належить підкорити загадкову самотню вершину Чивчина (1766м). Ця гора унікальна за багатьма параметрами: навколо неї немає жодної високої точки і нічого не заважає огляду, тому панорами Чорногори, Мармароша і Роднянських Альп звідси безцінні.
Геологічно Чивчин дуже цікавий і раніше геологи частенько заїжджали сюди на розкопки. Ми побачимо безліч різних мінералів на схилах: базальти, сланці, мармур, граніт… А під самою горою є величезна печера. Таких рельєфів і виходів молодих порід на поверхню ви не зустрінете більше ніде в Карпатах. А навколо немає жодного селища або ознак людини, вся ця краса буде належати тільки вам! Спустимося до підніжжя Чивчина і розіб’ємо табір в лісі.
👣 10 км; ↑ 660м, ↓ 500м
Продовжуємо наш похід в Карпати, йдемо вздовж кордону, милуємося краєвидами Чивчинських гір, крокусами і автентичними колибами гуцулів. Ночуємо на полонині Роги.
👣 14 км
Після обіду будемо біля гори Стіг, яку нам належить підкорити. Колись на вершині Стогу проходив кордон трьох держав: Польщі, Чехословаччини та Румунії, старий прикордонний стовп-триплекс все ще стоїть там і ми зможемо його побачити. Звідси добре проглядаються сусідні Міка-Маре і скеляста Ненеська, а Піп Іван Чорногірський виглядає просто велетнем і складно повірити, що вже завтра ми на нього заберемося. Спускаємося, залишаємо кордон Румунії і йдемо вглиб країни – до Чорногори. Впадемо на ночівлю на полонині під Попом. Місцеві гуцули тут дуже гостинні, розкажуть нам багато байок і зігріють біля багаття.
👣 12км
Піднімаємося на одну з найвідоміших вершин українських Карпат, Піп-Іван Чорногірський (місць. «Чорну гору») висотою 2020м. На ній стоїть стара закинута польська обсерваторія, в народі відома як «Білий слон». Надійна капітальне будівля здалеку нагадує середньовічну фортецю, з вершини відкриваються чудові краєвиди, навколо багато скель і кам’яних розсипів, обстановка жвава і взагалі дуже мальовничо і цікаво, тут панує своя атмосфера. З цього моменту наша ідилічна самотність закінчиться, адже ми ступили на один з найпопулярніших маршрутів. Вдосталь насолодившись цієї містичної горою карпатських мольфарів, спускаємося по хребту в урочище, де заночуємо з видом на Попа і Чорногорський хребет. Тутешня обстановка унікальна, відчувається простір і масштаб високих гір, а час втрачає значення.
👣 8 км; ↑ 800м, ↓ 400м
Йдемо до Смотрича, звідки наостанок поглянемо на Чорногірський хребет. Спускаємося в абсолютно особливе місце – урочище «Вухатий камінь». Передати словами красу цих величезних каменів, насипів і валунів на такій висоті не в силі жодна мова світу – це треба побачити хоча б раз в житті. Напевно, саме тут зароджувалися стародавні карпатські легенди про магію, Чугайстра і відунів, сила і енергія цього місця буквально пронизують повітря навколо. Вдосталь поблукавши по урочищу, спускаємося в село Дземброня, де нас вже чекає автобус в ІФ. На знайомому ж \ д вокзалі наш похід в Карпати на травневі свята закінчиться, але забути його не зможе жоден з нас.
Якщо дозволяє час, радимо залишитися ще на день в Івано-Франківську і подивитися це затишне історичне містечко, в центрі якого ви знайдете маленький Львів, маленьку Прагу і Відень. Прогуляйтеся вечірніми сквериками і обов’язково відвідайте кілька пабів, ресторанчиків і кафешок – вони тут буквально на кожному кроці і відкриті майже цілу добу. Франківськ взагалі не лягає спати і вам нудьгувати не дасть;)
👣 8 км; ↓ 1000м
- триразове харчування в горах;
- послуги інструктора і провідника;
- використання котлів і газове обладнання;
- туристична медична страховка;
- реєстрація групи та оформлення всіх дозволів на перебування в прикордонній зоні;
- рекреаційні збори;
- фірмовий подарунок туристу;
- сертифікат;
- дисконтна клубна карта;
- аптечка.
- проїзд у транспорті, трансфери;
необов’язкові:
- прокат спорядження;
- баня/чани;
- кафе, ресторани, сувеніри;
- чайові гіду.
- Оплатити вартість туру ви зможете інструктору при зустрічі групи в Івано-Франківську або перерахувати на банківську карту / рахунок.
- Підтвердженням місця в групі є скан квитка до Франківська або передоплата (20% від вартості туру).
- Працюємо офіційно — Ваша відпустка максимально захищена!
- Напишіть звіт про подорож і отримайте бонус: 330грн на наступний похід з нашим клубом!
- Після походу ми традиційно вечеряємо в ресторані прикарпатської кухні (від 150грн).
- По дорозі можна купити сувеніри (від 50грн) або карпатські настоянки у байкера (~ 180грн).
- Після спуску з Чорногори може випасти можливість піти в лазню, заночувати в кемпі або гестхаусі. Візьміть 200-300грн про запас для цих цілей. Навіть якщо Ви не плануєте, погодні умови можуть внести корективи в маршрут.
Харчуванням забезпечуємо ми, тож вам не варто про це турбуватися або брати щось з собою — нагодуємо всіх. Вранці і ввечері передбачені гарячі страви і чаювання з солодощами. Харчування комбіноване: на хороших стоянках з дровами варимо традиційні похідні супи та каші, а на складних переходах і висотних ночівлях їмо фірмові сублімовані страви. На обід — перекус з бутербродів, шоколаду та сухофруктів. По дорозі при можливості докуповуємо бринзу та сир. Вегетаріанцям не варто хвилюватися — просто попередьте нас про те, що ви не їсте, і ми складемо для вас індивідуальне меню.
Хоча ми здебільшого будемо йти на середніх висотах (~1000-1500м н.р.м), проте травневі в Карпатах – пора непередбачуваної погоди. Потрібно приготуватися до ясного сонця, дощу і навіть снігу.
- Всі ночі спимо в наметах;
- Всі учасники чергують під час походу (готують їжу, збирають дрова, ставлять намети);
- Інструктор має право змінити маршрут в залежності від погоди і стану групи.
- Покращена комбінована розкладка: різноманітні страви, які не “приїдаються”, продукти на 1,5 кг легше звичайного похідного харчування, індивідуальне меню для м’ясоїдів, вегетаріанців, діабетиків.
- Заощаджуємо час: приготування на інтегрованих газових пальниках зберігає до 1,5 години на добу — їх ми використовуємо на треккінг… і не поспішаємо на переходах.
- Обмежений розмір групи 7-12 туристів: маневреність і зручні трансфери.
- Інструктори, для яких Карпати — рідні гори. Вони знають гуцулів, все стежки, колиби, джерела уздовж і поперек, тому точно проведуть Вас так, як треба.
- Можна взяти наш прокат в Івано-Франківську і залишити непотрібні в поході речі на офісі 🙂
- Страховка включена у вартість.
Для оформлення групової медичної страховки скиньте менеджеру свої паспортні дані мінімум за тиждень до початку походу. Ми не зможемо гарантувати оформлення страховки тим учасникам, що цього не зробили.
- Штормовка / вітрозахисна куртка (підійдуть хороші мембранні куртки).
- Водозахисні треккінгові штани – мембранні або софтшел.
- Штани-трансформери для денних переходів (такі, що перетворюються в шорти).
- Термобілизна (верх і низ): активна для треккінгу і шерстяна або утеплена для сну.
- Флісовий светр — зберігає тепло і швидко сохне.
- Флісові штани для бівака.
- Пуховка.
- Футболка (2-3 штуки, більше не потрібно).
- Дощовик або пончо.
- Захисні рукавички з віндблоком, флісові рукавички.
- Тепла шапка, що захищає вуха (напр. флісова, в холодні весни балаклава)
- Кепка / панама / баф для захисту від сонця.
- Шкарпетки (4-5 пар / 1 теплі для сну).
- Спідня білизна.
- Взуття для денних переходів (треккінгові черевики з міцною рифленою підошвою, товстими стінками і обрезинкою). Обробіть черевики водовідштовзувальними засобами перед походом.
- Бахіли (гамаші, туристичні “ліхтарики”).
- Легке запасне взуття для табору та переїздів (“дутики”, пухові чуні+резинові шльопанці, кросівки).
- Рюкзак 55-80 літрів з накидкою від дощу — рейнкавером.
- Спальний мішок з температурою комфорту 0…+5C.
- Намет (обов’язково двошаровий, одношарові китайські і важкі рибальські намети не підходять!).
- Килимок (каремат).
- Треккінгові палиці.
- Налобний ліхтарик.
- Окуляри сонцезахисні (!).
- Індивідуальна аптечка з набором всіх необхідних для вас ліків.
- Гігієнічний набір (мило, зубна паста та щітка, туалетний папір).
- Сонцезахисний крем (бажано від 50 SPF), гігієнічна помада.
- Посуд: тарілка, кружка, ложка (або гібрид ложки з виделкою — ловилка), ніж.
- Сидушка туристична.
- Павербанк або запасні акумулятори для мобільних телефонів і фотоапаратів.
- Поліетиленові пакети і водозахисні гермомішки для речей і техніки.
- Ємність для води (підійде звичайна пластикова пляшка 1,5-2 л), можна термос (якщо не ліньки нести:).
- Документи у водонепроникному пакеті.
Найменування спорядження | Ціна за 1 день |
Місце в наметі | 30 грн |
Рюкзак з рейнкавером | 50 грн |
Каремат (килимок) | 20 грн |
Спальний мішок | 40 грн |
Трекінгові палки | 30 грн |
Гамаші (“ліхтарики туристичні”)
*можуть знадобитися лише для демісезонних походів |
30 грн |