Класичний похід 🏆 Озера Чорногори | Сходження на Говерлу та Петрос
Говерла – найвища і найвідоміша гора Українських Карпат. Кожен, хто хоче побачити і відчути атмосферу цих гір, просто зобов’язаний здійснити сходження на Говерлу і побачити озера Чорногори, і літо – найкраща для цього пора. Говерла – частина найвищого хребта України – Чорногори, де, крім скель і прекрасних зелених схилів, є неймовірної краси льодовикові озера, а з усього гребеня відкриваються захопливі види. Природа тут чудова, рясніє ендеміками і рідкісними видами, смерекові ліси радують ароматною прохолодою. Ви побачите всі кліматичні пояси країни, заночуєте на квітуючих субальпійських луках, зустрінете заходи сонця та світанки над горами, назбираєте чорниці та грибів, спробуєте бринзу і карпатські наливки. Вас поведуть досвідчені та дружелюбні інструктори з досвідом міжнародних походів, а головне – місцеві, тому вони знають Карпати як свої п’ять пальців :). Пішли на Говерлу з нами – і Ви назавжди закохаєтесь в ці гори!
🏆 Маршрут впевнено займає перше місце за популярністю серед наших туристів, перевірено з 2011 року. Він відточений до дрібниць, сміливо записуйтесь:). Усі фотографії із наших походів. Ви дійсно це побачите!
💙💛 Сходи в похід на Говерлу і Петрос разом з Pohid V Gory та передай нашим захисникам турнікет CAT7!
Учасники групи зустрічаються з інструктором на ж/д вокзалі в Івано-Франківську. Завантажуємося в мікроавтобус і їдемо на офіс клубу. Тут можна залишити непотрібні речі, взяти на прокат спорядження, випити чай-каву, упакувати рюкзак під наглядом гіда і просто познайомитися з командою Походу 😃. Звідси виїздимо в селище Лазещина, де поспостерігаємо за побутом гуцулів – етнічної групи населення українських Карпат. Це добрий і гостинний народ, що живе в гармонії з природою. До сих пір гори дуже багато значать для гуцулів, вони продовжують щоліта йти на альпійські луки, де випасають отари овець і напівдиких коней, в колибах роблять бринзу, будз і вурду, збирають гриби та ягоди в лісі. Трансфер закине нас в урочище Козьмещик (на висоту понад 900м), завдяки чому ми сьогодні встигнемо піднятися на високогір’я.
Маршрут сходження на Говерлу проходить по лісовій дорозі. Ліс навколо дуже красивий і незайманий, підйом пологий. Дорога в’ється серпантином уздовж сосен, ялин і ожинників. На нижніх галявинах пошукаємо суницю – її тут дуже багато. Піднімаємося вище і опиняємося в альпійських луках, засіяних кущами чорниці, брусниці та інших ягід, якими Карпати щедро радують мандрівників. Побачимо рідкісну ендемічну рослину – Рододендрон Карпатський, або «Червону Руту», яка не росте більше ніде в світі. Ці багаті альпійські луки гуцули називають полонинами і пасуть тут худобу, а музичне бренькання дзвіночків овечих отар надовго залишиться у Вас в пам’яті. Мандрівники сходяться на тому, що на Говерлу треба піднятися вже заради оцих літніх альпійських лугів.
Підходимо до підніжжя Петроса – одного з двотисячників Українських Карпат. Його західний і східний схили – круті і всіяні кам’яними розсипами, а північний і північно-східний являють собою скелі та урвища. Наш варіант сходження називається “в лоб”. Розіб’ємо табір в мальовничому лісі під самим Петросом. Відпочиваємо, обідаємо і йдемо в радіалку на Петрос, який вважається однією з найкрасивіших вершин в Карпатах. І не дарма;). Зустрінемо на вершині приголомшливий захід сонця над Чорногорою, побачимо Близницю (1883м), сусідній хребет Свидовець і спустимося до наметів. Сидячи біля багаття, познайомимося ближче, в затишку і теплі будемо відпочивати від першого сходження.
- 🚌 3-3,5 години; 👣 треккінг: 11 км; ↑ набір висоти 700м, ⛺️ ночівля на 1530м.
- Радіалка на Петрос ↑↓ 490м. *Для вечірньої радіалки обов’язково потрібен туристичний налобний ліхтарик, без нього інструктор має право не допустити туриста на підйом.
Встаємо удосвіта. Сходимо до пастухів за парним молочком і овечим сиром, званим бринзою. Бринза – невід’ємна частина болгарської, румунської, молдавської, української та балканської кухні, використовується народами регіону з найдавніших часів. Цей сир незрівнянно смачніший відомого нам магазинного розсольного аналога. Сходження на Говерлу і озера Чорногори просто немислиме без карпатського сиру і ми гарантуємо, що він сподобається всім 🙂 Поснідавши і зібравшись з силами, вирушаємо далі. Спочатку долаємо сідло між Петросом і Говерлою. Нас оточують приголомшливі панорамні види, за спиною височіє Петрос, дорога рівна, праворуч видніються Мармаросси – казка!
Далі починається стежка, що веде на головну вершину України. Подолавши цей підйом, ми виходимо на красуню – Говерлу. Насолоджуємося карколомними гірськими пейзажами, фотографуємося, святкуємо сходження на Говерлу ковточками міцного (чаю:) і рушаємо далі – адже попереду ще чимало прекрасного.
Нас чекає треккінг по Чорногорі – головному хребту в Карпатах. Великих перепадів висоти тут вже не буде, йти порівняно легко і дуже красиво. Зона лісу залишилася далеко внизу і видно буквально до горизонту. Йдемо по гребеню Чорногори, проходимо вершини Брескула (1911м) і Пожижевської (1822м), потім спускаємося до густих лісів біля гори Данцір (1850м). Розіб’ємо табір на висоті 1450м біля невеличкої гірської річечки, що буяє дрібними водоспадами і порогами. Цей день пішого карпатського походу був дуже насиченим, так що міцний і здоровий сон нам забезпечений.
👣 треккінг: 10-12 км; ↑600м, ↓ 350м, ⛺️ 1450м.
Почнемо похід до головного озера Чорногори чимраніше, снідаємо, звертаємо табір і прямуємо до льодовикового озера Несамовите, 1750м, яке лежить під крутою і красивою вершиною Туркула (1933м). Гуцули вірять, що якщо потривожити водну гладь Несамовитого, то почнеться гроза і сильний вітер. Після багатьох походів сюди ми, до речі, в цьому переконалися! Ще одна легенда стверджує, що якщо вмиватися в озері, то протягом року знайдеш свою другу половинку;) Звідси відкривається краєвид на величезні котловани з кам’яними розсипами і вражаючими гострими скелями-гребенями. Це – урочище Кізли, унікальне місце, дуже мальовниче і неповторне.
Залишаємо Несамовите і красивою стежкою через полонину Пожижевська спускаємось до турбази Заросляк (1330м) під Говерлою, оточеної горами і лісами. Тут можна придбати сувеніри, медальки “Я покорив Говерлу”, глінтвейн, чай, медовуху, навіть банош і бограч (угорський гострий суп типу нашого борща). Біля бази сідаємо в орендований транспорт і їдемо в Івано-Франківськ – наше сходження на Говерлу і озера Чорногори закінчилось.
👣 11 км; ↓ 250м
Дорогою можна заскочити до гуцула-байкера на наливки, на сувенірний ринок в Яремче або водоспад Пробій. У Франківську заїдемо на офіс, переодягнемося, здамо прокат / заберемо речі, після чого по традиції їдемо в ресторан прикарпатської кухні. Відсв’яткуємо завершення походу, продегустуємо місцеві страви, поділимося враженнями. Якщо залишиться час, погуляємо історичним центром міста. Пришла пора прощатися. Але краєвиди Карпатських гір, чарівна краса і розмах Чорногори залишаться в спогадах, закликаючи повернутися сюди ще не раз.
Готуючись до сходження на Говерлу, потрібно розуміти, що Ви потрапите в найбільш високогірні місця країни, і погода там зовсім інша, ніж у місті. Тому, в залежності від умов на стежці, ми передбачили альтернативні маршрути:
- сильна група встигає дійти до Несамовитого на другу ночівлю;
- при критичному погіршенні погодних умов на Несамовите ми не йдемо (повірте, Вам і не захочеться), піднімаємося на Говерлу і Петрос радіально, тримаємося ближче до колиби;
- вихід з Квасів: в цьому випадку ми відразу по приїзду вип’ємо смачної мінеральної води з джерела в Квасах – вона природно газована! Першу ніч проведемо на мальовничій полонині Менчул з видом на Близницю – головну вершину Свидовецького хребта. У гуцулів візьмемо сирів і молока. На другий день піднімемося на гору Шешул, підкоримо Петрос і впадемо на ночівлю на полонині Головчеська. Далі без рюкзаків піднімаємося на Говерлу і спускаємося в Лазещину. Цей варіант найкраще підходить для серпня-вересня, коли стоїть прекрасна погода (тут купа чорниці та грибів), а під Говерлою доводиться з боєм відстоювати місця під намети через грандіозну кількість туристів. Несамовите на той час міліє і стає схожим на калюжу.
- триразове харчування в горах;
- послуги інструктора і провідника;
- використання котлів і газове обладнання;
- рекреаційні збори;
- реєстрація групи;
- турнікет для ЗСУ;
- консультації менеджера (підбір квитків та спорядження);
- бронювання лазні / ресторанів;
- фірмовий подарунок клубу;
- сертифікат;
- дисконтна клубна карта;
- аптечка.
- проїзд в транспорті.
необов’язкові:
- прокат спорядження;
- баня / чани;
- кафе, ресторани, сувеніри;
- чайові гіду.
- Оплатити вартість туру ви зможете в офісі після зустрічі з інструктором в Івано-Франківську або перерахувати на банківську карту / рахунок.
- Підтвердженням місця в групі є передоплата 500₴.
- Працюємо офіційно — Ваша відпустка максимально захищена!
- Залиште відгук про Ваше сходження на Говерлу в Google або FB, і отримайте бонус: 500₴ на наступний похід з нашим клубом!
- Після походу ми традиційно вечеряємо в ресторані прикарпатської кухні (від 200₴).
- По дорозі можна купити сувеніри (від 150₴) або карпатські настоянки (~ 180₴).
- Під Говерлою, якщо ночувати на перемичці, є можливість влаштуватися в простенький притулок. Там сезонно пропонують душ (не факт що теплий), е пиво, а іноді навіть лазня. Візьміть про запас 200-300₴ для цих цілей. Навіть якщо Ви не плануєте, погодні умови можуть внести корективи в маршрут.
- По дорозі назад, якщо буде час, можна заїхати в карпатські чани або в лазню у Франківську. Все це вирішується по ходу справи залежно від погоди на треку.
Харчуванням забезпечуємо ми, тож вам не варто про це турбуватися або брати щось з собою — нагодуємо всіх. Вранці і ввечері передбачені гарячі страви і чаювання з солодощами. Харчування комбіноване: на хороших стоянках з дровами варимо традиційні похідні супи та каші, а на складних переходах і висотних ночівлях їмо фірмові сублімовані страви. На обід — перекус з бутербродів, шоколаду та сухофруктів. По дорозі при можливості докуповуємо бринзу, збираємо гриби і ягоди. Вегетаріанцям не варто хвилюватися — просто попередьте нас про те, що ви не їсте, і ми складемо для вас індивідуальне меню.
Говерла, найвища гора в Українських Карпатах (2061м), славиться своєю непередбачуваною погодою. Біля підніжжя нам може світити сонечко, але в той же день на вершині можливий навіть сніг. Тому, готуючись до сходження, потрібно врахувати ймовірність будь-якого сценарію. Середня температура вдень від +10 до +25, вночі на стоянках вище 10 градусів.
- Всі ночі спимо в наметах
- Всі учасники чергують під час походу (готують їжу, збирають дрова, ставлять намети)
- Інструктор має право змінити маршрут походу залежно від погоди і стану групи.
- Покращена комбінована розкладка: різноманітні страви, які не “приїдаються”, продукти на 1,5 кг легше звичайного похідного харчування, індивідуальне меню для м’ясоїдів, вегетаріанців, діабетиків.
- Заощаджуємо час: приготування на інтегрованих газових пальниках зберігає до 1,5 години на добу — їх ми використовуємо на треккінг… і не поспішаємо на переходах.
- Обмежений розмір групи 7-12 туристів: маневреність і зручні трансфери.
- Інструктори, для яких Карпати — рідні гори. Вони знають гуцулів, все стежки, колиби, джерела уздовж і поперек, тому точно проведуть Вас так, як треба.
- Можна взяти наш прокат в Івано-Франківську і залишити непотрібні в поході речі в офісі 🙂
Похід на Говерлу і Петрос – це класика карпатських мандрівок, яку має відчути кожен. Приєднуйтесь просто зараз, і ми розповімо вам всі деталі
- Легка водо / вітрозахисна куртка (підійдуть хороші мембранні куртки).
- Водозахисні штани.
- Штани і шорти для денних переходів (ідеально підійдуть штани-трансформери, що перетворюються в шорти).
- Термобілизна (або легкі кофта і штани для сну).
- Флісовий светр — зберігає тепло і швидко сохне.
- Футболка (1-2 штуки на 3 дні, більше не потрібно).
- Дощовик або пончо.
- Легкі захисні рукавички.
- Кепка / панама / баф для захисту від сонця.
- Шкарпетки (2 пари + 1 теплі для сну).
- Спідня білизна.
- Взуття для денних переходів (треккінгові черевики або якісні кросівки з міцною рифленою підошвою і товстими стінками).
- Легке запасне взуття для табору (сандалі, сланці).
- Рюкзак 55-80 літрів з накидкою від дощу — рейнкавером.
- Спальний мішок з температурою комфорту від 0 до +5C.
- Намет (обов’язково двошаровий, одношарові китайські і важкі рибальські намети не підходять!).
- Килимок (каремат).
- Треккінгові палиці.
- Налобний ліхтарик.
- Окуляри сонцезахисні.
- Індивідуальна аптечка з набором всіх необхідних для вас ліків.
- Гігієнічний набір (мило, зубна паста та щітка, туалетний папір).
- Сонцезахисний крем (бажано від 50 SPF), гігієнічна помада.
- Посуд: тарілка, кружка, ложка (або гібрид ложки з виделкою — ловилка), ніж.
- Сідушка туристична.
- Павербанк або запасні акумулятори для мобільних телефонів і фотоапаратів.
- Поліетиленові пакети або водозахисні гермомішки для речей і техніки.
- Ємність для води (підійде звичайна пластикова пляшка 1,5-2 л)
- Документи у водонепроникному пакеті.
- Щільна мембранна куртка / штормовка (замість вітровки).
- Легкий пуховик або пуховий жилет.
- Флісові штани.
- Штани для треккінгу повинні бути мембранними або зі щільної тканини.
- Термобілизна (верх і низ) – 2 комплекти: активна для треккінгу і вовняна для сну.
- Тепла шапка, можна флісову.
- 2 пари рукавичок: з віндблоком і флісові.
- Гамаші (бахіли, або “туристичні ліхтарики”).
- Спальник повинен бути не менше ніж на 0С.
- Трекінгові черевики з потужною підошвою і обрезинкою, без сіточки. Кросівки не підходять.
*Новий рюкзак – виробник: Naturehike і MountainTop, 2023 року випуску
**Бувалий рюкзак – різних виробників, служать в прокаті протягом кількох років, мають хороший стан.
Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом!